Šta je novo?

Serviserske cake

nidza

Čuven
Učlanjen(a)
16.07.2004
Poruke
6,351
Poena
605
U dva dana sam imao isti problem na dve različite mašine. S obzirom da je u pitanju tolika glupost, napisaću kratko ilustrovano uputstvo svima da ne bacaju pare na servisere kad se nađu u sličnoj situaciji.

Suština cele problematike je da - bakar oksiduje. I kao podložan oksidaciji često je u stanju da napravi neviđene probleme. Najviše problema se dešava sa memorijskim modulima, posebno kod onih najjeftinijih. Ređe se dešava na PCI i AGP karticama, a verovatno će se dešavati i na PCI-e, no još im nije vreme da krenu da smaraju.

Simptomi - računar pišti pri paljenju, standardno dugo pištanje praćeno dugom pauzom, klasika za neki problem sa RAM memorijom. Prva stvar koju će svako da uradi jeste da izvuče modul i ubaci u drugi slot. Može da se desi da proradi u drugom slotu, ali to uopšte ne mora da bude trajno rešenje, pošto već posle par dana može opet da krene da pravi probleme. U mom konkretnom slučaju, nije hteo računar da se upali nikako.

Da mi ne zamere oni koji znaju o čemu pričam, malo ću banalnije da dam objašnjenje, kako bi svaki vlasnik, ali apsolutno svaki vlasnik, makar prvi put u tom momentu otvorio računar u životu, mogao da reši problem.

Otvorite kućište, oslobodite RAM modul. Lagano treba raširiti bele polugice koje sa svake strane fiksiraju modul - može se videti na slici.

img00064uy.jpg


Polugice bi trebalo da izguraju modul iz ležišta. Sve to treba obaviti vrlo nežno da se nešto ne bi slomilo.

Sve što vam je potrebno od alata je tvrda gumica za brisanje. Preporučujem onu u obliku olovke sa četkom na drugoj strani. Ova moja se već toliko ozbiljno skratila od rešavanja sličnih problema da će joj biti uskoro vreme i za zamenu. :)

img00049ky.jpg


Nežno gumicom prebrisati kontakte RAM memorije. Da se primetiti da će dobiti potpuno drugu boju nakon što se skine gornji oksidovani sloj. Ne silujte po celom modulu, samo lagano preko kontakata da ne počupate pasivne elemente u blizini kontakta.

img00051ci.jpg


Vratite modul lagano na isto mesto. Gurajte dok se polugice ne vrate na svoje mesto. Ukoliko se sklope do kraja, modul je ispravno ubačen u slot. U slučaju da je modul ispravan, a u velikom broju slučajeva i jeste, računar će da se probudi i funkcionisaće najnormalnije ubuduće. ;)
 
O ovome nisam ni razmisljao...fokus mi je uvek bio na ciscenju prasine usisivacem iz lezista i menjanju slotova...svaka cast!
 
Ovom prilikom cu citirati Homera J. Simpsona :
"Alkohol je uzrok i resenje svih covekovih problema..." :D

Dakle, resava identicne i slicne probleme-narocito sa grafikom...
 
Uputstvo je za medalju !!
 
Nije da ne priznajem faktor oksidacije metala, ali u ogromnom procentu, samo je prasina krivac.
 
mi na faxu imamo racunare koji rade dok imse NE izduva prasina
onda odu kontakti i vise ne rade |))

ja sam svojevremeno pazario neku krpu za poliranje bakra
i idelano mi cisti sve vrste korodiranih kontakata...
alkohol mi u ove svrhe nije dobra ideja (inace ga preporucujem za sve zivo, 100% naravno)
 
Oksidacija, a jos vise "patina", posto su neki (u novije vreme najcesce) pozlaceni kontakti. Nije klasicna patina, ali izgleda kao da je neko nesto prosuo po kontaktima.
 
Za slucaj da nema gumice pri ruci... odlicno posao radi i cist beli bankpost papir.
 
Obicna gumica zavrsava posao apsolutno. Na ovaj nacin sam "popravio" vise grafickih kartica, i poneku memoriju.
 
Ja isto koristim gumicu za ciscenje ali od nedavno sam investirao u kontakt sprej za neke ozbiljnije probleme (npr. ako vam slucajno kapne pasta u socket 775 ili medju pinove od procesora).
 
Ja sam imao sličan problem na starom kompu, oko 6 meseci posle kupovine, ništa nije radilo kako treba, Windows nije mogao da se instalira. Pošto je bio u garanciji nisam hteo sam da petljam nego sma ga odneo u servis. Rekoše mi da je problem bila oksidacija na memorijskom modulu, samo su malo očistili i on proradio. Radi i dan-danas (reč je o kompu iz '98 godine).
 
Za takve stvari postoji sprej za elektroniku (npr. Berner elektronique ili tako nekako) - naspricas malo mem. modul, vratis i radi.

:wave:



ps
sa gumicom ces lako ocistiti konektore na samom ram modulu; a tesko je ocistiti konektore na ploci u koje se utakne ram modul (mem. slot); sa sprejom moze lako...
 
Poslednja izmena:
Da dodam samo da je najbolje mehanicko sredstvo za ciscenje kontakata, dakle ne uzimajuci u obzir hemiju, alatka napravljena od optickih vlakana, iz nekog optickog kabla najlakse. Ideja je, u kuciste obicne hemijske olovke iz koje je izvadjen ulozak nagurati vlakna tako da vire cca 2mm. I onda sa takvom "hemijskom" cistiti kontakte, kao i sa ovom olovka-gumicom.

Naravno, isplati se samo ljudima koji svakodnevno rade sa tim, ali necete vjerovati koji efekat kada probate.

p.s. mobilni telefoni se sa tim popravljaju itekako.

p0z
 
p@r@d0x je napisao(la):
Da dodam samo da je najbolje mehanicko sredstvo za ciscenje kontakata, dakle ne uzimajuci u obzir hemiju, alatka napravljena od optickih vlakana, iz nekog optickog kabla najlakse. Ideja je, u kuciste obicne hemijske olovke iz koje je izvadjen ulozak nagurati vlakna tako da vire cca 2mm. I onda sa takvom "hemijskom" cistiti kontakte, kao i sa ovom olovka-gumicom.

Naravno, isplati se samo ljudima koji svakodnevno rade sa tim, ali necete vjerovati koji efekat kada probate.

p.s. mobilni telefoni se sa tim popravljaju itekako.

p0z
to i ja koristim a rezultat je EXTRA
a za mobilne si upravu i to samo tako, znas o cemu pricam ;)
 
mihailo je napisao(la):
Nije da ne priznajem faktor oksidacije metala, ali u ogromnom procentu, samo je prasina krivac.

Konacno da se slozimo ;)
Shalu na stranu, mislim da je bitno i ocistiti slotove doticne memorije i grafike npr. cetkicom za zube.
Takodje, pogotovo na jeftinijim plocama, ne bi trebalo cesto vaditi memoriju iz slotova, jer je moguce da od cestog savijanja oslabe kontakt pinovi na samom slotu i isti ostane neupotrebljiv (gubi kontakt)!
 
[Mancha] je napisao(la):
WD40 je majka za takve stvari. U zadnje vreme vecina novih i536 modema koji su dolazili su se cudno ponasali i zanimljivo, svi su imali problem sa kontaktima.


WD40 izbegavajte u elektronici , to koriste auto mehanicari

ZASTO ???

Jer WD40 pored nagrizanja oksida i drugih prljavstina , takodje idealno nagriza i metale , tako da pored pocetnog idealnog rada , moze opet kasnije poceti da zeza , ali tu vise nema pomoci

ako imate sumnju u moju tvrdnju, pitajte bilo kog obrazovanog servisera , barem upola kao JA :crash: :d
 
Poslednja izmena:
Sto se WD40 tice, sa njim mogu da se poprave uredjaji (eletronika) koji ni sa cim drugim nisu mogli, znam jer mi je to bas objasnjavao momak koji drzi servis za telefone, i extra je majstor.

Ali, slazem se sa chowa-om, tj. i taj majstor se slaze, tako da i on izbjegava da ga koristi i kupuje hemiju bas za elektroniku, mada do sada nije imao "nusefekata" zbog WD-a.

Dakle, ako nema niceg pogodnijeg, mislim da je i WD extra.
 
p@r@d0x je napisao(la):
Sto se WD40 tice, sa njim mogu da se poprave uredjaji (eletronika) koji ni sa cim drugim nisu mogli, znam jer mi je to bas objasnjavao momak koji drzi servis za telefone, i extra je majstor.

mislim da je i WD extra.

Ne bi sada nikog da vrijedjam , ali cu ovo napisati zbog ljudi koji bi mogli poslusati tvoj savjet

ZNACI WD40 ce skinuti sve necistoce i oksidacije sa kontakata , ALI ce za neko izvjesno vrijeme nagristi kontakte vasih kartica (VGA , memorija i ostalih uredjaja) kao i slotove na maticnoj ploci I POSLIJE TOGA NEMA POPRAVKA zato podvlacim NEKORISTITE WD40 U ELEKTRONICI

Ako zelite da cistite kontakte hemiskim putem za to postoje sprejevi KONTAKT 60 , KONTAKT 61 i drugi ....

http://www.conrad.de/script/kontakt_60_200ml.sap

i nisu uopste skupi za razliku koliku stetu mozete da napravite koristeci WD40
 
Ne bi sada nikog da vrijedjam , ali cu ovo napisati zbog ljudi koji bi mogli poslusati tvoj savjet

ZNACI WD40 ce skinuti sve necistoce i oksidacije sa kontakata , ALI ce za neko izvjesno vrijeme nagristi kontakte vasih kartica (VGA , memorija i ostalih uredjaja) kao i slotove na maticnoj ploci I POSLIJE TOGA NEMA POPRAVKA zato podvlacim NEKORISTITE WD40 U ELEKTRONICI

Ako zelite da cistite kontakte hemiskim putem za to postoje sprejevi KONTAKT 60 , KONTAKT 61 i drugi ....

http://www.conrad.de/script/kontakt_60_200ml.sap

i nisu uopste skupi za razliku koliku stetu mozete da napravite koristeci WD40

Kao sto rekoh, slazem se sa tim da WD ne treba da bude izbor broj jedan, ali to da jede kontakte i nije bas istina, bar sto se telefona tice, jos nisam primjetio stetne efekte. U servisu stoji ploca od telefona 6 mjeseci naprskana WD-om cista je kao suza.

Inace taj Kontakt i nije najbolje rjesenje, kako se u praksi pokazalo, Teslanol je bolji dosta.

p0z
 
Poslednja izmena:
p@r@d0x je napisao(la):
slazem se sa tim da WD ne treba da bude izbor broj jedan


da jede kontakte i nije bas istina, bar sto se telefona tice,

p0z

WD ne treba ni uzimati u obzir , jer nije ni deklarisan da se upotrebljava u te svrhe ali su nasi ljudi uvjek pametniji od inzinjera koji su i napravili WD , "cuj oni ce meni da kazu gdje smije da se sprica a gdje nesmije :bottle: "

a cuo sam da prave ove nove telefone sa platinom i dijamantima njima WD sigurno nemoze nista :eyebrows:


a sto se tice Teslanola ,ja upotrebljavam KONTAKT Chemie program vec vise od 5 god , ali znas kako kaze nas narod svaki cigo svoga konja hvali :whip:

Predlazem svima koji sumnjaju, i radoznalim naravno , da uzmu neku staru krarticu i malo eksperimentisu sa WD , i uocice promjene (nagrizanja) vec poslije par dana, WD je sam po sebi masan , i pored brisanja , a svi znamo da je masnoca magnet za PRASINU(jedan od najvecih neprijatelja )
 
Poslednja izmena:
OK, necu da se ubjedjujem sa tobom, da ne bih bio kao nasi ljudi ;)

ali moram jos jednom reci da pretjerujes, jer sam to isprobavao, upravo zbog te price da je WD katastrofa za te stvari, kao i da je xx telefona sa njim popravljeno i da se nikad pokvarili nisu.

Dakle, i ja mislim da NE treba koristiti WD za elektroniku, samo sam htio da kazem da po mom misljenju nije istina da ce pojesti kontakte, a to da svaki cigo svoga konja hvali nema veze, posto ni Kontakt, si Teslanol a ni WD nisu moji konji, a to da li sam ja cigo nema veze :D

p0z chowo
 
Kao ja znam olovek sa optichkim vlaknima se koriste poodavno ...i to najcheshce u servisima mobilnih telefona gde patina nagriza sve zivo..a sa ovim se lako kontakti ponovo zasijaju....princip je jednostavan....micro grebanje je u pitanju...a tako se odnose i patina i otkriva chist sloj bakra.

Ovde je gumica pokazala shta moze....;)

Ma kakav crni WD....pa nije ovo mehanika. To po nekom rdjavom shrafu mozda...:D
 
Poslednja izmena:
Pa nije da nije znao sam da napravim poneki zez sa hardverom ali nisam bre bas toliko los :)
 
WD40 je napisao(la):
Pa nije da nije znao sam da napravim poneki zez sa hardverom ali nisam bre bas toliko los :)

Ma dobar si ti :wave: samo sam se salio :mad:


i jos nesto da dodam

svi znamo sto se takvi stvari tice (racunara) da najmanje greska moze da dovede do kolapsa sistema, i jos da napomenem da WD "provodi struju" kao i vjerovatno ostali kontakt sprejevi , samo sto za raliku od njih , on jako tesko ili nikako NEISPARAVA, znaci i poslije dobrog brisanja, pitanje da li ce da prenese ili nece odredjenu struju, neki inpuls ili neznam sta vec, izmedju kontakata i slijedi znamo svi sta vec , ali da nebi gatali drzimo se propisa, deklaracija, i ispitanih svari i neizmisljajmo toplu vodu

PS: bez ikakve uvrede , mislim da je svaka diskusja dobro dosla i da treba da ucimo jedni od drugih, i ja sam u dosta stvari bio u zabludi i poslusajuci necije savjete skontao sam gdje sam grijesio , VALJDA ZATO OVO A I MI POSTOJIMO
 
Ja sam koristio (ne hvalim svoga konja :D ) KontaktChemie 60 ili 61 sprej, odmascuje i skida sve stetne slojeve sa metalnih povrsina :wave:
Prezadovoljan ucinkom, mada mi se ovo sa optickim vlaknima mnogo svidja (cuvam parce kabla jos sa prakse,znao sam da ce mi jednog dana koristiti :p )
 
Poslednja izmena:
audiofreak je napisao(la):
Ja isto koristim gumicu za ciscenje ali od nedavno sam investirao u kontakt sprej za neke ozbiljnije probleme (npr. ako vam slucajno kapne pasta u socket 775 ili medju pinove od procesora).

Moras mi reci sta je to i gde mogu da nadjem jer mi treba bas za to.

Ovde koliko vidim ima i ljudi koji zele da se nadjacaju sa znanjem. To su trebali da urade pre nego sto je napisan ovaj thread. Ovo ti je super stvar. Ja sa ovim mislim da mogu da sredim dva kompjutera. Za jedan sam mislio bas da graficka nema dobar kontakt jer cas radi cas ne radi, a u drugom zeza modul.

Hvala na savetu. A vi sa WD-om otvorite novi thread. Ubih se citajuci jer mi je ovo bas bitno, ali sam samo raspravu iscitao, komplet. Dobra je i to stvar, ali u nekim drugim slucajevima. Nista ne moze da skodi sto se umereno koristi.
 
Previše postova je van teme, ili van suštine, tako da bi bilo dobro da se većina skloni iz thread-a kako bi mogla da se ubaci još neka caka. Treba ostaviti samo post sa optičkim vlaknom - odlična je stvar, mada sam mišljenja da su gumice ipak značajno dostupnije. Kontakt sprej je dobra stvar, ali malo detaljnije da se napiše tačno koji je sprej u pitanju. Postoje razne vrste sprejeva za razne stvari, razne vrste kontakata i potenciometara. Posebno se čak uzimaju i u odnosu na stanje u kojima se kontakti nalaze. Generalno nemam baš najbolja iskustva sa kontakt sprejevima - neki silikonski sam škartirao, potpuno je zaglavljivao potenciometre, a slične probleme sam imao i sa nekim vrlo skupim Philipsovim sprejom. Ne vidim korist od spreja koji radi gore od WD-40, tako da bih molio da se detaljno napiše koji sprej, gde može da se nabavi i po kojoj ceni.

:)
 
Nisu bas serviserske, al vrede...

Caka 1: Kad god nesto lemite (ukoliko je moguce) posle lemljenja dobro operite to mesto izopropil alkoholom i cetkicom. Ponekad ostane poneki opiljak koji ispadne iz vakuum pumpice, a zna da napravi pichvajz (eng. "mudra breskva" :d).

Caka 2: Za skidanje fleka od nalepnica i slicnih stvari (pojava da ostane deo lepka na podlozi, pa se napravi muzga), opet koristiti izopropil alkohol. Paziti samo da ne reaguje agresivno sa bojom (proveriti negde na ivici da li farba mozda menja boju, u principu na belom kucistu nema promena).

Caka 3: Ako hocete da vam se kuciste sija, operite ga vimom nanetim na neku krpu koja ne ostavlja dlacice (magicna npr.). Posle samo preci vlaznom krpom vise puta da se skine sloj vima koji je zaostao. Ovo ne radi na kucistima pozutelim od nikotina. :S:

Caka 4: Ko ima "Sloboda - Cacak" usisivac sa okruglim izduvom, usrecio se mega-maximalno. Samo prebaciti crevo sa prednjeg na zadnji kraj usisivaca, zalepiti selotejpom cisto da dihtuje i dobili ste mini kompresor idealan za ciscenje naslaga prasine iz dubina racunara. Ne drzati usisivac upaljen duze od 2 min, da ne bi crkao od pregrevanja (ako vas ubije keva/sestra/zena zbog ovoga, negiracu umesanost :D )
 
ludo zaista ludu, ja sam imao preoblem sa kucistem stavim plocu unutra neradi zamenim plocu opet ista stvar neradi, izvadim ja sve to napolje ono radi ubijam se da provalim sta je a ono posto kuciste kinesko sra... preko zabica ima kontakt sa plocom i nece da radi postavim ja kruzne podupirace i radi. Eto toliko svaki put kad odem da sredim neki racunar neko novo cudo me iznenadi.
 
Nazad
Vrh Dno