Šta je novo?

Linux za pocetnike?

Red Hat je mrtav! (Komercializovan)
Njegov(a) free naslednik/naslednica je Fedora (core 4 je sada aktuelan)
 
Evo da iznesem i svoje iskustva. Probao sam Knoppix 3.7 koji koristi kernel 2.4 (još jednom hvala Voodoo) i moram reći da sam u globalu bio zadovoljan osećajem u radu i izgledom KDE-a. Hardver je uglavnom bio prepoznat, mada Knoppix nije mogao da mi identifikuje Radeon 9600 XT karticu, niti sam mogao da pokrećem Microsoftove formate multimedije. Štampač sam uspeo da osposobim, ali je modem ostao nepremostiva prepreka. Malo sam kopao netom i video da je velika muka naći drajvere za winmodem, a situacija neće biti ništa bolja po tom pitanju, pošto se polako prelazi na broadband veze. Pored toga, i hard disk mi je prilično mali, tako da bi dodavanje još dve particije bilo problem.
Zbog toga sam odlučio da odložim prelazak na Linux dok ne budem dobio brži Internet i kupio novi računar. Do tada bi trebalo i da Linux još malo napreduje i stignu još jednostavniji distroi. Najverovatnije ću se opredeliti za stari dobri SuSE pošto nudi grafički interfejs tokom instalacije, a dolazi i sa gomilom programa koji su već isprobani i rade. Ne znam, čuo sam i neke lepe stvari za Xandros i Ubuntu.
 
Pa nisi dobio sedi-pali-vozi distro :) poput Susea 10 ili Xandrosa.
 
morbius je napisao(la):
Evo da iznesem i svoje iskustva. Probao sam Knoppix 3.7 koji koristi kernel 2.4 (još jednom hvala Voodoo) i moram reći da sam u globalu bio zadovoljan osećajem u radu i izgledom KDE-a.
Čisto da ti kažem da je taj KDE malo mator, ona default tema je ružna a ni ostale nisu bolje... uz KDE 3.3 je došla tema "Plastic" koja je ubedljivo najlepša od svega što sam do sada video.
Što se tiče user-friendly distribucije, probaj Suse 10. Posle toga treba jednostavno da skineš MP3 plugin za xmms, win32 kodek pack sa packman.links2linux.org i drajvere za Radeona i imaš potpuno funkcionalan sistem sa najlakšim održavanjem i konfigurisanjem.
 
Poslednja izmena:
Freelancer je napisao(la):
Isto kao i XP-a: format :crash:
AHA ali juce!!!
Nece da moze jer se suse nalazi na jednom hdd a kada instaliras lin on ubaci boot loader koji se vezuje i za hdd na kome se nalazi xp. E mene zeza taj bootloader jer kada iskljucim hdd na kom je suse nece da mi butuje xp koji je na drugom hdd.
To mene zanima kako da isklj taj bootloader da bi mogao da odradim format ili bilo sta drugo
 
frrka je napisao(la):
AHA ali juce!!!
Nece da moze jer se suse nalazi na jednom hdd a kada instaliras lin on ubaci boot loader koji se vezuje i za hdd na kome se nalazi xp. E mene zeza taj bootloader jer kada iskljucim hdd na kom je suse nece da mi butuje xp koji je na drugom hdd.
To mene zanima kako da isklj taj bootloader da bi mogao da odradim format ili bilo sta drugo

pokreni instalaciju xp-a i izaberi recovery console, komanda fixmbr ti upisuje xp-ov boot sector (ako ti nesto nije jasno u vezi same komande otkucas help fixmbr ili samo help za spisak komandi). znaci nakon ovoga neces imati vise linuxov bootloader , uopste! ne znam da li ti bas to treba ...

uglavnom hard mozes da formatiras i sa partition magicom (ili slicnim alatom) dignutim sa cd-a, ukoliko ti samo treba formatiranje harda sa linuxom.

poz

ps mozes da stavis i da ti taj bootloader (lilo,grub) skenira hardove i ubaci xp u listu , a kako to da uradis ce ti reci neki linuxas :) samo se secam da nije uopste komplikovano.
 
Poslednja izmena:
Prvi put sam probao linux sa MANDRAKE 9.0 i oduševio sam se iako nisam imao pojma. Kako nisam imao baš puno vremena da se malo udubim u sve to, nakon prvog problema (nešto sam se zezao sa Partition magicom i zeznuo loader) batalio sam celu priču. Pre jedno godinu dana sam dobio Knopix u nekom časopisu i ponovo se vratio. Skunuo sam prvo Live verzije (Long live broadband). Probao sam Suse i on me privukao tako da sam skinuo instalaciju, ali kako sam kompletni duduk i tu sam nešto zeznuo. U međuvremenu sam se malo zainatio, i kako mi je stigao Ubuntu, njega sam stavio na hard (još uvek je tu) i onda proveo jednu vrlo zanimljivu nedelju prateći forume, FAQ-ove i sl. Probao sam i Slackware 10.2 ali me zeznuo LILO (nikad neću naučiti da ne čačkam particije ). Sada imam na 2 računara XP, Ubuntu i FC3. Još uvek sam užasni početnik, ali sam ih bar osposobio za rad. To, u principu, uopšte nije neka nauka. Najveći problem je sa 3D akceleracijom, ostalo se fenomenalno samo setuje. Kako mnogo volim Wolf ET, to mi je i bio pokretač da sve sredim da radi. Inače, sa modemima nisam imao problema iz razloga što sam izvadio modem, mada vidim da su i tu problemi.
Ono što me oduševljava kod Linuxa, bez obzira na distribuciju, je što ima toliko mnogo ljudi koji žele da ti pomognu ako ti je pomoć potrebna.
U svakom slučaju, ostajem na njemu (XP samo za igre), i planiram da nabavim neku finu knjigu za rad u text modu jer sam uglavnom sve svoje probleme rešavao u njemu (Cut-Paste sa foruma), i smatram da ga je vredno dobro naučiti.
 
ET mortar je napisao(la):
Probao sam i Slackware 10.2 ali me zeznuo LILO (nikad neću naučiti da ne čačkam particije ).
Tokom instalacije mu kaži da loader upiše na disketu, pa Linux diži s nje. Ja tako radim, ne volim da mi se upiše u MBR.
 
Iskustva sa Mandrake (sada Mandriva): vrlo dobro prepoznavanje mainstream hardware-a. Zapravo, cesto bolje nego kod Windowsa. Na primer promena maticne ploce je rezultovala nemogucnoscu pokretanja XP-a, dok je Mandriva sve lepo detektovala, konfigurisala i radilo je sve bez ijednog restarta. Posto sam tada menjao i graficku (ATI umesto Nvidia) i 3D akceleracija je naprasno proradila. Kasnije sam konstatovao da standardni Nvidia drajveri ne umeju 3D grafiku (ili je problem sa konf. na primer bibliotekama). Ipak, ako se skine drajver sa sajta proizvodjaca, Nvidia je u prednosti, jer trenutno ima bolji Linux drajver.
Problemi: nece nikako da detektuje nijedan Plug And Play monitor.
Inno 3D GF6600- nije hteo da radi nikako sa fabrickim Nvidia drajverom. Pomogla je zamena BIOS-a graficke za neki PNY BIOS.
Ima manjih problema sa zvukom u par igara i plejera.
 
Voodoo_NBGD je napisao(la):
Tokom instalacije mu kaži da loader upiše na disketu, pa Linux diži s nje. Ja tako radim, ne volim da mi se upiše u MBR.
Ma bilo bi to fino da imam ispravan floppy (tj. da ga imam uopšte :wall: ). Znam da košta ko par pakli cigara, ali mi se jednostavno ne da da ga uzmem.:S:
Bilo bi dobro da može sa CD (ako znaš javi), pa da ga mirne duše stavim i na laptop. Inače, mislim da u Mikru ima Zenwalk ( piše da je mini Slackware ) pa ću da probam i njega jer mi tu treba samo za net i neke osnovne potrebe (office) a da ne opterećuje previše sistem, jer će FC3 zbog toga da leti,bar sa laptopa, jer se suviše duuuuuugo podiže, a ja to sokoćalo moram često da palim i gasim.
 
Ne znam kako kod drugih, ali ja sam MBR "prepisivao" više od 20 puta, bez ikakvih problema; zapravo jednom me je SuSE zajebavao, jedino to; ostale distribucije bez problema su overwrite-ovale MBR.
 
ok mene ovaj MBR bas nervira
preko recovery console kada kucam fixmbr izbaci mi da mozda necu moci da vidim druge particije na hdd (imam dve win particije)
Da li zna neko kako da sredim mbr a da ne zeznem win
 
Čekaj, imaš dve win particije a Windows je na prvoj, ili imaš Windows na svakoj? Ako je ovo prvo, udri slobodno fixmbr i fixboot.
 
2 hdd
na prvom hdd 2 particije win sys i particija za mp3, filmove...
na drugom hdd lin-suse
koliko sam shvato moze fixmbr aili ipak bih zeleo potvrdu
 
Pre 10 min sam narucio sa linuxbalkan.com Slackware 10.2 (2 CDa) pa da probam i to cudo. :D
Za kolko dana li ce da stige?
 
Nazad
Vrh Dno