Šta je novo?

Preporucite mi dobar unimer i gde ga mogu kupiti

Pa ja nemam pojma... Meni treba da proverim ima li negde 5 ili 9 ili 12 volti... u utičnici koliko imam u selendri gde je očajna struja, zujalica mi najviše treba za testiranje kablova, merenje struje koliko vuku neki mali uređaji, lampe itd.
Evo ga pretpostavljam taj sa crvenim žigom na koji misli, samo taj je više nego duplo skuplji

http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_detaljno.aspx?item=0540002

edit:

Evo našao sam par pa ću neki od ovih da kupim. Koji da izaberem ili je isti đavo?

http://www.baku.rs/index.php?route=product/product&product_id=415
http://www.kupujemprodajem.com/Unimer-Ya-Xun-DT9205A--14417031-oglas.htm
http://www.kupujemprodajem.com/DIGITALNI-MULTIMER-DT9205A-veoma-prec-6294166-oglas.htm
http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=17870
 
Poslednja izmena:
Taj najjeftiniji ću i da uzmem, najbliže mi je. Pa ubuduće ako mi stvarno bude trebalo onda neki ozbiljniji. Hvala.

Neki stručnjaci su vezali ruter na napajanje od video nadzora (jer nema blizu štekera za adapter i to im je zgodno) koje je 12v a ruteru treba 9, jedan nam je već bio crkao možda je zbog toga... I ovaj često brljavi. Ali vezano je nekako čudno, i na napajanje i na signal kamere, možda stvarno razlika napona jeste 9 v nemam pojma moram da izmerim baš me zanima kakav je to budž.
 
Poslednja izmena:
Meni je kroz ruke verovatno prošlo najviše unimera od svih korisnika ovog foruma. Bilo ih je od 300din do 3000€, pa da kažem štogod.
Bilo je na forumu još tema o unimerima gde mislim da sam pisao.

Kao prvo, uzmi unimer koji ima auto range. Auto range je mnogo teže spržiti, i lakše se očitavaju.

E sada, koliko vidim, njih nema za ispod 2-3kdin. Ovo je najjeftiniji koji vidim sada na brzinu: http://www.kupujemprodajem.com/Digitalni-multimetar-SMA92-34492246-oglas.htm#photoBig

Drugo pitanje, koji je dobar od tih jeftinih? Pa ko to bre zna?!? K'o da pitaš "koji miš od 350 din je najbolji". Niko to ozbiljno ne testira i ne poredi, niti gleda razlike između primeraka, niti serije "istog" modela (a kao "isti model" se iz godine u godinu rade po različitim garažama u Kini, i od različitih komponenata). Ti neki Mastech su bili dobri, ali vidim da i tu sada ima smeća i dobijaš mačku u džaku.

Mislim, za 600-700-800din, naravno da to može biti mačka u džaku, ali niko ti ne može reći koji od njih je baš ono prst u pekmezu. Neki rade korektno, neki baš i ne, neki brzo posle kupovine završe u kanti za đubre.

Meni je jedan skupi Fluke od 4 kupljena tada u paketu, odmah iz kutije bio neispravan (preklopnik u jednom položaju nije radio). Ali taj je odmah zamenjen novim od strane Fluke-a. Ostalih 15-ak Flukea rade bez greške. Čak i kada padnu sa 3-5 metra na beton. :p

Jedan skuplji no-name je radio korektno, dok nisam primetio da 10A područje greši preko 30%. Sva ostala merna područja su radila dobro. Onda smo u radnji gde je kupljen probali još dva ista, i svi su grešili na 10A području. Kaže prodavac, "ma prodali smo 20-ak, niko se nije žalio". Pa naravno, 10A područje ljudi koriste jako retko, većina nikada. A i tada, retko ko primeti tu grešku u merenju ako nema sa čime da poredi.

Bla.bla.bla... Kupi bilo koji, gledaj da ima zujalicu, pa koristi dok i ako radi. Ako ne, ili traži pare nazad, ili baci, i kupi drugi (drugačiji). Princip valjan za svu ostalu prejeftinu no-name kinesku lelektroniku.
 
Mozda i ovaj video kao doprinos temi

Od istog coveka se isplati pogledati i ostale snimke (vezano i nevezano za unimere)

Ovo sto rece NShappy za serije/garaze je upravo ono sto i odbija ljude od ozbiljnog koriscenja kineza. Jednom serijom budes odusevljen, a onda onaj preduzetnik iz Kine promeni fabriku i uprska...
 
Jedan skuplji no-name je radio korektno, dok nisam primetio da 10A područje greši preko 30%. Sva ostala merna područja su radila dobro. Onda smo u radnji gde je kupljen probali još dva ista, i svi su grešili na 10A području. Kaže prodavac, "ma prodali smo 20-ak, niko se nije žalio". Pa naravno, 10A područje ljudi koriste jako retko, većina nikada. A i tada, retko ko primeti tu grešku u merenju ako nema sa čime da poredi.

Zato se merna oprema ispituje na tačnost merenja i mora da zadovolji klasu tačnosti koju proizvodjač deklariše. Takvi multimetri dolaze sa sertifikatom o ispitivanju koji obično važi 2 godine.
Sve ostalo bez sertifikata može da bude u klasi tačnosti a i ne mora. Što bi ovi naši iz Zavoda za Mere i Dragocene metale okarakterisali kao Indikator a ne Merni uredjaj. :d

Fluke je dosta izvikan i skup kod nas, bolji su Keysight (ex Agilent) - em su jeftiniji, em su brži u update-u vrednosti na displeju, em imaju istu robusnost kao i Fluke.
Fun fact: Multimetar je pravi naziv za uredjaj, a unimer je potekao od Iskrine oznake Unimer za multimetar pa se to odomaćilo kod nas, isto kao i Hilti za uradni čekić ili Flekserica za brusilicu. :)

Od kineskih nek uzme najjeftiniji i koji mu se svidi na oko, svi su shit ali njemu za njegovu namenu i ne treba bolji.
 
Fluke je dosta izvikan i skup kod nas, bolji su Keysight (ex Agilent) - em su jeftiniji, em su brži u update-u vrednosti na displeju, em imaju istu robusnost kao i Fluke.

Tu je i Brymen.
 
Ok, brojni su kvalitetni proizvođači mutimetara. Chauvin Aronux, Megger, Gossen Metrawat, Metrix, ima jakih Japanskih brandova... Neki ih rade sami, nakima rade drugi ali rade to jako dobro. Itd...
Tu možemo daleko da širimo priču. Koji od njih je najbolji, slična priča k'o Intel/AMD, Zvezda/Partizan i da ne nabrajam ostale dileme.

Ni jedan valjan nije jeftin. Fluke je skup kod nas, ali kada se nađe po normalnim eBay cenama, vrlo često je to "prst u pekmezu".

Što se kalibracije tiče, ona je više da se zadovolji zakonsko pravna forma o validnosti merenja. I jaaako jako podiže cenu instrumenta ako je zahtevamo odmah od proizvođača. Kada kalibracija uđe u priču, cene rastu geometrijskom progresijom, i startuju uglavnom sa 4-cifrenim iznosima, u € naravno.

Kada nemamo pravnih problema, kalibracija (praktično, samo provera tačnosti od strane Zavode za mere...), nije nam neohodna. Još nisam video da neki bolji instrument nije prošao kasniju kalibraciju. Fluke-i prolaze i posle 10-ak godina starosti. Kineski no-name nisu nikada ni nošeni na proveru, ne pričamo o njima. To jesu indikatori.

Od povoljnijih kod nas dostupnih brandova, za široku upotrebu, nešto se dojmim da je Sanwa sasvim ok za cene koštanja. Brand je japanski, naravno pravljeno u Kini, ali ovo što sam probao, radi sasvim dobro i dovoljno je robusno. Ovaj je 50-ak eur kod nas. Vrlo vrlo dobar za te pare.

Benning me je razočarao. :(

.
.
.

E, da spomenem vrhunski feature koji sam video samo na Gossen Metrawat-ima. Kako vrtite preolopnik za izbor merenja, otvori za ubadanje pipalica se otvaraju i zatvaraju, ne daju da pogrešno ubodete pipalice. I dalje, ne možete vrteti preklopnik ako su pipalice u neodgovarajućem priključku. Vrh! :D
 
Poslednja izmena:
Hm! Biće da je ova Sanwa što čačkam original, zaista je dobra, a ove što vidim cene kod nas su onda kopije?!?

Jesil' siguran u tvrdnju? Vidim 771 i kod Japanaca, na njhovim sajtovima, oko 6000jena, što dođe 50-ak €. Slično cenama kojekuda.
A opet, ima ih i za skoro 180€.

:trust:
 
A koliko košta ta kopija? Mislim na 771. Ovi kod nas su 50-60eur (ne znam šta su). Vidim isti model na Japanskim sajtovima, 60-80$.
Ovaj što sam malo koristio, stigao je u paketu sa nekom drugom opremom, ne znam mu cenu.

Ima Sanwa i one kompakt džepne modele za male pare, što se poklanjaju inžinjerima na prezentacijama skuplje opreme. Ne mislim na njih.
 
Imam u blizini radnju gde ima izloženo nekoliko Sanwa multimetara. Bio da pogledam, i rekao bih da su sasvim dobri i da nisu spomenute kopije. 771 je ponajbolje uopšte što sam video među instrumentima, a da je ispod 100€. Košta oko 50-ak € kod nas.

772 je isto to, ali true RMS, ako nekome i to treba. Uz cenu od 90-ak eur.

Ima i 770, ko ne treba da meri struje veće od 400mA. On je 35eur. Možda ponajbolje za sve osim energetičara.

Sanwa kao proizvođač spominje da postoje kopije, ali se to vidi iz aviona. Drastično su lošije urađene, i kopiraju ih ih samo po osnovnom dizajnu a ne i po funkcijama. K'o i Fluke kopije. Vidiš da je fake kad' ga gledaš sa terase. Praktično, samo jedan analogni model je urađen da se fake ne prepoznaje baš odmah. Tako da bih rekao da je ovo kod nas, u poznatijim radnjama što se bave elektronikom, original.
 
Poslednja izmena:
Trebao bi mi neki multimetar za merenje napona akumulatora, nekih malih baterija, otpora kod grejaca i slicno, uglavnom nista bas profi. Da li bi tu radio posao neki kinez za 500 ili vise dindzi, ili da da uzmem pomenuti Sanwa 770? Nekako mi mnogo para za tako nesto, a i nema je bas za manje od 40e. Dakle to bi bila neka preciznost od 0.1V...
 
Ovaj je grozan meni polideo kroz 3meseca poceo da pokazuje umesto 1.5v 3i nesto na 12v 17 poludeo totalno za mlao da bacim adapter za laptop zbog njega
http://www.kupujemprodajem.com/UNIMER-Multimetar-Novo-36411183-oglas.htm

Trenutno imam ovaj radi mi vec godinu dana bez problema + ima ono pistalo da testiras da li je zica cela
http://www.kupujemprodajem.com/UNIM...urom-Unimer-6294184-oglas.htm?filter_id=24745

ja iskreno ne bi bacao 100e na profi opremu , sem ako mi bas ne treba ili ako nisam pun $$$$$$$$
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa, napisano je skoro sve što se može reći na zadnjih par strana. Problem kineza je što neki rade, a neki drugi kao isti takvi, ne rade. Ili što je još gore, rade pogrešno sa besmislenim greškama.
Preporučivati po "brandu" ili oznakama nema mnogo smisla, jer se proizvode od danas do sutra, na raznim mestima, pa su im i kvaliteti ražličiti.

Ako ga koristiš sporadično, kupiš neki srednje jeftin, i uvek imaš rezervu prema onome što pokaže.
Ako ga korisitiš češće i za bitnije poslove, uzmeš Sanwa ili slično.
Ako si heavy user, onda valjda i ne pitaš ovde, znaš sam šta ti treba. :p
 
Poslednja izmena:
Kao prvo, uzmi unimer koji ima auto range. Auto range je mnogo teže spržiti, i lakše se očitavaju.

Niti se razumem u terminologiju niti bih umeo da prepoznam takakv pošto nikad nisam koristio unimer i ne znam kako se koristi.
Koji bi bili primeri jeftinijih modela sa tom funkcijom?
 
nikad nisam koristio unimer i ne znam kako se koristi

Veruj mi, prvo nauči malo elektrotehniku, pa onda kupi. Zbog sebe, pre svega.

Mislim na, pre svega, ampermetarsko područje. Ovi, čije se cene mere u stotinama dinara, obično nemaju osigurač na ampermetarskom području, tako da zaista, ali zaista pripazi šta radiš.
 
Niti se razumem u terminologiju niti bih umeo da prepoznam takakv pošto nikad nisam koristio unimer i ne znam kako se koristi.
Koji bi bili primeri jeftinijih modela sa tom funkcijom?

Auto rage znači da kada staviš na merenja napona nrp. svejedno je da li mešiš 1-2V, ili 400-500V. Instrument sam prilagodi merno područje da pokaže ispravno napon. Kod jeftinijih koji nisu auto range, moraš da paziš da ne meriš veličinu mnogo veću od one definsane preklopnikom (onim obrtnim dugmetom).

Npr, stavio si da meriš maksimalno 12V i meriš običnu bateriju 1-1.5V. Sasvim ok. Onda ne čačkajući prekopnik, prikačiš ga na 220V. E tada oće instrument da crkne. Kod auto range modela, imaš samo jedan položaj preklopnika za merenje napona, ili dva (jedan za AC a drugi za DC) i bez obzira da li meriš 1.5V ili 500V, instrument sam pomera zarez i prikazuje pravilno izmerenu veličinu.

Ako se ne razumeš u elektroniku i električne veličine, sorry, ali ne može se prežvakati u par reči na forumu.

Ali vidim da auto-range nema za 500-600-1000din. Kreću tek od 30-ak eur. Mislim da je Sanwa 770 najbolje što ima za 35€.
 
Poslednja izmena:
Sta bi bilo bolje od ova dva Uni-T UT 136C ili UT 120B
Drugaru iskrslo za po 2600 i 2000.
 
Poslednja izmena:
Ovako po funkcijama, 136 je bolji. Ima merenje struje, temperature, odvojene pipalice (120B ima integrisane (tj. zalemnjene), što otežava zamenu kada se oštete (a to se lako desi sa tim najjeftinijim pipalicama)...
I u principu, 136 ima jako dobru cenu za neki auto range.

120B je kompaktniji, vidim da je veoma tanak, tj. spada u džepne. Nemanje merenja struje može biti prednost totalnom duduku jer ne može napraviti kratak spoj. :p

Koji od njih bolje/tačnije radi, ko zna... Ali za osnovne amaterske provere električnih mernih veličina, radiće vrv obadva ok.

Ja b' meni uz'o ovaj skuplji jer je kompletniji, a deluje i robusniji. Ovaj jeftiniji ima samo prednost kompaktnih dimenzija.
 
Neko misljenje o ovom multimetru? Cudno mi je nekako da u specifikacijama za tacnost ima losije karakteristike od onih Uni-T multimetara, a vecu cenu ili to nije bas neki merodavan podatak.
 
Auto rage znači da kada staviš na merenja napona nrp. svejedno je da li mešiš 1-2V, ili 400-500V. Instrument sam prilagodi merno područje da pokaže ispravno napon. Kod jeftinijih koji nisu auto range, moraš da paziš da ne meriš veličinu mnogo veću od one definsane preklopnikom (onim obrtnim dugmetom).

Npr, stavio si da meriš maksimalno 12V i meriš običnu bateriju 1-1.5V. Sasvim ok. Onda ne čačkajući prekopnik, prikačiš ga na 220V. E tada oće instrument da crkne. Kod auto range modela, imaš samo jedan položaj preklopnika za merenje napona, ili dva (jedan za AC a drugi za DC) i bez obzira da li meriš 1.5V ili 500V, instrument sam pomera zarez i prikazuje pravilno izmerenu veličinu.

Ako se ne razumeš u elektroniku i električne veličine, sorry, ali ne može se prežvakati u par reči na forumu.

Ali vidim da auto-range nema za 500-600-1000din. Kreću tek od 30-ak eur. Mislim da je Sanwa 770 najbolje što ima za 35€.

@NShappy , hvala na tvojim opširnim odgovorima, i veoma dobrim savetima. Kada sve sabeream, za mene amatera je izgleda najbolja kupovima Sanwa 770. Ima je u Elementi, i bespaltna je isporuka.

http://www.elementa.rs/proizvod/55933/digitalni-multimetar

Pošto sam ovu temu izvadio iz mrtvih :), da li se u međuvremenu nešto promenilo ?
 
Ja sam bas probao UT 136 kod drugara i stvarno je dobar za one pare. Ono crveno oko njega je kao silikon i dobar je za ruku. Merenje je za sad ok, nadam se da ce trajati.;)
 
Poslednja izmena:
@NShappy

Još samo jedno pitanje. Koliko se razlikuje u ceni Sanwa 770 od Sanwa 771, i gde 771 ima da se kupi? Da li 771 opravdava razliku u ceni i koja mu je glavna razlika u odnosu na 770 ? To je više pitanja, izvini :D
 
@NShappy

Još samo jedno pitanje. Koliko se razlikuje u ceni Sanwa 770 od Sanwa 771, i gde 771 ima da se kupi? Da li 771 opravdava razliku u ceni i koja mu je glavna razlika u odnosu na 770 ? To je više pitanja, izvini :D

771 u odnosu na 770 omogućava merenje struja većih od 400mA. 771 meri do 10A, 770 meri samo do 400mA (0.4A).
U principu, direktno merenje struje vezivanjem mutlimetra u rednu vezu i nije baš za svakog. Onaj ko jeste za to, svakako zna da li mu treba, i kako se pravilno koristi.
Ko ne zna dal' mu treba i kako se pravilno koristi, njemu to zapravo i ne treba. :p

Merenje napona, otpora i provodnosti (zujalica) jeste ono što se na multimetrima koristi u 99% slučajeva.

Što se cene 770 vs 771 tiče, obično ko ima jedan ima i drugi u ponudi. Izguglaj.
 
Poslednja izmena:
Sanwa su dobri... Ja imam a5000 i radi ko sat vec dugoooo... Doduse on je 100e sad vidim pala cena na 80
 
Nazad
Vrh Dno