Šta je novo?

Lamer guide za ozbiljne sound karte

||NeX||

Čuven
Učlanjen(a)
25.11.2002
Poruke
1,142
Poena
649
Postavljam temu, jer u omladinskom centru žele neki sada da pokrenu sekciju i da se snima svako predavanje i da bude zapisano kao kvalitetan snimak, a ne sa mnogo šuma itd. Imamo stručnjaka koji će da kupi mikrofon, mixetu i slične fazone, ali ovaj kompjuterski dio su meni ostavili. Samo su mi rekli da im treba neki raspon od 96khz, ako se varam i po mogučnosti 4 ulaza i 4 izlaza.
Vidio sam odmah da tu nije riječ o karticama ispod 100eura.
Može li neko da pojasni na koje se karakteristike gleda u toj skupljoj grupi te još koji savjet. Mislim da neće dati više od 200eura za tu karticu, zato ako mogu prijedlozi šta da se kupi do nekih 150eura, to bi bilo odlično.
 
mislim da ti treba jedna mala mikseta za mikrofone tipa behringer sa 4 kanala i cinc ulaz/izlaz i jedna obicna zvucna ili m-audio audiofil ili jos bolje emu 0404 u koji ce sustekati tu miksetu. NAravno treba ti mikrofona, znam da nesto vec imas ali ne znam sta. Probaj sa terenskim mikrofonima umesto sa studiskim, mozda dobijes bolje rezultate. A sum neces skinuti jer je verovatno prisutan u prostoriji u kojoj se snima tako da, nemoze i pare i jare tj i dobar audio zapis i da se ne cuje sum iz pozadine... Vama treba mini oprema za audio snimanje i miksing, a ne jaka zvucna karta koja vam daje status "ni na nebu ni na zemlji" . Neki mali kompresor bi pomogao naravno ali mislim da nije obavezan. Ako oces cist zvuk glasa sa predavanja, izolovan maksimalno od ostatka zvukova iz prostorije onda kupujes "bubice" , a ne velike mikrofone...mislim da bi ti to resilo posao. Ono sto kod nas mozes da nadjes povoljno a dobro je recimo samson (americka firma) i mala behringer miksetica i resio si stvar za 200-tinjak evra. Ako te interesuje vise cimni me na pm.
 
mislim da ti treba jedna mala mikseta za mikrofone tipa behringer sa 4 kanala i cinc ulaz/izlaz i jedna obicna zvucna ili m-audio audiofil ili jos bolje emu 0404 u koji ce sustekati tu miksetu. NAravno treba ti mikrofona, znam da nesto vec imas ali ne znam sta. Probaj sa terenskim mikrofonima umesto sa studiskim, mozda dobijes bolje rezultate. A sum neces skinuti jer je verovatno prisutan u prostoriji u kojoj se snima tako da, nemoze i pare i jare tj i dobar audio zapis i da se ne cuje sum iz pozadine... Vama treba mini oprema za audio snimanje i miksing, a ne jaka zvucna karta koja vam daje status "ni na nebu ni na zemlji" . Neki mali kompresor bi pomogao naravno ali mislim da nije obavezan. Ako oces cist zvuk glasa sa predavanja, izolovan maksimalno od ostatka zvukova iz prostorije onda kupujes "bubice" , a ne velike mikrofone...mislim da bi ti to resilo posao. Ono sto kod nas mozes da nadjes povoljno a dobro je recimo samson (americka firma) i mala behringer miksetica i resio si stvar za 200-tinjak evra. Ako te interesuje vise cimni me na pm.

Pazi, imam dvije radnje:

1. Primarna: Snimanje predavanja. Snimak dolazi iz mixete preko stereo chincha. Snima se sa usmjerenim mikrofonom, a govornik sjedi. Tu ima šuma i nisam siguran da bi to bubica riješila. Pogotovo ne mobilna bubica, jer imamo od AKG mobilni mikrofon, što se zakači i pored toga što ni na 10m nemaš signal kako treba, krči i šumi u kompjuteru.

2. Sekundarna: Snimanje vokala u studiju. Studio je izolovan profesionalno, nema echa nikakvog i snimak je čist kao suza. Snima se sa C1 mikrofonom i naravno ide u zvučnu preko mikrofonskog analognog ulaza.

Znači ta mixeta postoji što ti o njoj pričaš i ona šalje signal do zvučne. Zašto ne može neka kartica bez analognih ulaza je razlog što snimamo i u studiju, a tamo nemamo mixete, a i ne treba nam, jer je zvuk prva liga.

Dakle svjestan sam da mi treba externa kartica sa minimalno dva mikrofonska nalaogna ulaza. Pitanje je samo šta da uzmem da ubijem ovaj šum i da mogu normalno da radim da me ne peglaju driveri. Hot plug i ostale tech gluposti. Može li mi tu pomoći taj kompresor? Koji savjetuješ da uzmem?

btw. Nisam u Srbiji, nego u Njem. tako da možeš slobodno po široj paleti udariti.
 
@mmilovan:

ne znam za to, ali stvarno, na samim slajderima nema nikakvog suma, a dosta TV stanica koristi behringer bas u te mikrofonske svrhe, pa i u mnoge druge. Moguce je da u odredjenim kombinacijama sa odredjenim spravama dolazi do nekog sume, mada...mislim, nije behringer vrh, ali nije ni igracka.

@Nex:

ja sam se nadovezivao samo i iskljucivo na onaj deo tvog posta "ima nekog suma koji nismo uspeli ni kablom" etc. Dakle u kartice ti se ne mesam vise, a posto imate i mikseticu onda ne znam sta je. Mobilni mikrofoni (ne bubice) imaju vecu osetljivost i "kupe" vise zvuka pa mi je palo napamet da bi sa njima kasnije preko kompresora dobili ok rezultat jer biste smeli malo vise da "kompresujete", medjutim ako vec imate C1 i sa njime ima suma ond ne znam u cemu je problem, ili ga ima dosta u pozadini (u varijanti kad niste u studiju) ili vas miksetica zeza. Trebalo bi se igrati sa time jedno posle podne i izmenjati sve i svasta i uloviti "sum" i odakle potice.
 
E ne znam, neka ti na ta pitanja neko drugi da odgovor, stvarno nemam iskustva sa hardwerskim kompresorima. Pretpostavljam da tu cena govori sve, samo pazi da ne odradis overkill za ono sto ti treba. Ne bih da se mesam dalje ;)
 
Ajde molim vas dajte predlog onako na brzinu koji kartu da kupim, a da je bar za klasu bolja od audigy kartica? Treba mi samo za slusanje muzike, nikakva snimanja ili igrice. Sistem i zvucnici su vrlo dobri. Poz.

PS Ako je moguce, cena da bude ispod 100 evra.
 
Poslednja izmena:
Šta će čoveku EMU 1212, za slušanje muzike, baš me zanima...

Bolje da uzme m verziju EMU kartica sa bolje odrađenim AD/DA konverterima.

Inače, ja glasam za RME, koja je ipak malo više od .1 KEUR...:-devil-:
 
Poslednja izmena:
A sad oko miksetica: što se ne bi uzela neka EMU sa daughter karticama kojim bi moglo da se miksuje više izvora po volji, i u multitrack editoru stavi kompresor kakav hoćeš, umesto da se uzimaju hardware-ski kompresori... Uz dobar laptop, firewire vezu, itd, ima li veće radosti...
 
Poslednja izmena:
Šta će čoveku EMU 1212, za slušanje muzike, baš me zanima...

Bolje da uzme m verziju EMU kartica sa bolje odrađenim AD/DA konverterima.

Inače, ja glasam za RME, koja je ipak malo više od .1 KEUR...:-devil-:


Ako nema bash nadr*an HiFi sistem i EMU-0404 i Audiophile 2496 ce mu raditi fenomenalan posao. :,,:

Ja sam prezadovoljan kako 2496 radi u kombinaciji sa Harman Kardon HK6500 pojacalom i B&W 602 S3 zvucnicima... :,,:

Dok ne budem pazario neki jaci sistem (tipa par hiljada evrica), ne razmisljam uopste o CD plejeru, a i tada cu verovatno ganjati samo neki opasan externi DAC...





p.s. Znam koliko dobar DAC imaju EMU-i sa sufixom M... :,,: I tata bi sine... :p
 
Dok ne budem pazario neki jaci sistem (tipa par hiljada evrica), ne razmisljam uopste o CD plejeru, a i tada cu verovatno ganjati samo neki opasan externi DAC...

@Delija,

druže, super je odluka, ali "opasan externi DAC" za zvučnu karticu košta oko 400-500 evropskih novčanih jedinica minimum... ko što ti reče, i tata bi sine...
 
Podrazumeva se da je cena izmedju 500 i 1000 evra, al' to tuce CD plejere od 1500-2000 evra k'o od sale zato sto se totalno zaobilazi jedan od 2 problema kod CD plejera, transport... ;)

Polako, bice jednog dana... Kao sto rekoh i trenutno sam prezadovoljan - tesko CD plejer do nekih 300 evra moze bolje da zvuci od ovoga, a lossless-a imam nekih par stotina Gb (opasno se priblizava Tb :D), tako da mi je to fantasticna kombinacija... :,,:
 
svaki original CD zvuci bolje od lossless-a...Pogotovo kad se pusti sa ok CD uredjaja. A to sto si ti ubedjen u suprotno - to je prica za sebe :p Uostalom uzmi od nekog dobar CD i prikaci na to sto imas pa slusaj i uveri se sam.


@The Minister:

Uzmi EMU 0404, samo nije bas za klasu bolji za slusanje muzike, ako slusas mp3 192kb/s tesko da ces primetiti bilo kakvu razliku naspram audigija sem u jacini izlaza.
 
Kao prvo, matori, nisi kompetentan za pricu o HiFi-u uopste... :p

Kao drugo, solidan CD plejer kosta 300-400 evra, pa na gore...
Mozda moze nesto matoro (polovno) da se nadje za manje pare, al' CD plejeri su potrosna roba + nista u HiFi-u u poslednjih 10-15 godina nije ni blizu toliko napredovalo kao CD plejeri.

Kao trece, original CD uopste ne mora da igra ulogu, koliko god to nekome zvucalo kao jeres. :D To je tako opet iz ona cuvena 2 razloga:
1. transport
2. DAC


1. U vezi transporta...
I CD plejer treba da procita taj original CD, a i komp prilikom ripovanja EAC-om, s tim da CD plejer to cita u jednom prolazu, dok EAC ima mnogo savrseniji algoritam citanja tog istog original CD-a. Ovde ne pricamo o kopiranju original CD-a na drugi CD, sto moze da dovede do minimalnih razlika pri kasnijoj reprodukciji istog i to kod CD plejera koji "ne vole" kopije (slucajno ili namerno, vrlo je diskutabilno)... Ako bi uzeo isti rezanac i 100 puta ga ripovao i rezao i taj 100. bi bio identican prvom rezancu - osetna razlika u kvalitetu reprodukcije moze da postoji samo kod plejera sa transportom koji se ne snalaze dobro sa rezanim diskovima, vec samo sa stampanim, pa bili oni ECM i MFSL izdanja ili "Bugari" i "Kinezi"...


2. U vezi DAC-a...
Zvucne karte o kojima pricamo imaju vrlo kvalitetne AKM DAC-ove, koji se koriste i u vrlo skupim spravama. Recimo EMU-0404 ima AK-4395 DAC koji se nalazi i u Yamaha RX-V3200 A/V receiver-u cija je cena preko 2000€... M-Audio takodje ima jako dobar CODEC (ADC i DAC u istom cipu), s tim da je EMU sto se tice DAC-a bolji na papiru.

Mane EMU-a u odnosu na M-Audio:
1. produzni konektor (kaci se na neku vrstu D-SUB konektora) mi deluje vrlo tanusno i jeftino i deluje mi da mi je dzabe dobar interkonekt kabl posle tog kablica + kabl bi bio iz 2 dela.
2. isti konektor nema chinch-eve (RCA), vec klasicne "bananice" ili 1/4" stereo jack-ove (ne mogu da se setim tacno)
3. postoji problem sa reprodukcijom bilo kojeg materijala na ispod 44.1kHz, tj. ne lici ni na sta (tako ljudi na netu kazu, posto nisam licno cuo - izmedju ostalog na Rumski forumu)...
4. ranije su bili jako traljavi drajveri, mada sada kazu da su ih sredili


Prednosti:
1. Sa novim drajverima podrzava 24/192 semplovanje/reprodukciju, dok 2496 podrzava "samo" 24/96
2. Mocniji DSP koji jedino muzicarima moze nesto da znaci
3. "Na papiru"

Sve u svemu, za svoju cenu (a i nevezano za nju) su to fantasticne karte...:,,:


Kao cetvrto, dodji da cujes kako radi, pa ces da izbacis Yamaha-u kroz prozor iako nisi ljubitelj HiFi-a, vec samo muzike za glupi auto... :p
 
Poslednja izmena:
@Delija:

1. EMU 0404 je full podrzana od strane DX-a. (to je jos jedna od prednosti koju zi zaboravio da napomenes)

2. EMU je jefitniji od M-Audia

3. Odlicno to sve radi na EMU, nema nikakvih problema i kartica je po recima ljudi po netu bolja za slusanje muzike i gledanje filmova negoli M-Audio.

Kao prvo, matori, nisi kompetentan za pricu o HiFi-u uopste...
da da, kad pljunem brdo kesa za sprave, kao ti, onda cu biti kompetentniji sigurno :p (PS. zasto si kupio polovne sprave ? znas i sam da se i elektronika vremenom haba, da tranzistori i kondenzi gube vrednosti itd. Cisto pitam, posto si kompetentan :p (...o vesanjima na zvucnicima i trulenju membrana da ne pricam))

Kao drugo, solidan CD plejer kosta 300-400 evra, pa na gore...

gluposti...I onaj za 100e ce da svira bolje nego lossless sa kompa. (onaj "dobar" za 100e, recimo aiwa sa zasticenom unutrasnjoscu i oklopljenom naponskom sekcijom)

dalje, sve opet zavisi ko je i kako ripovao doticni zvuk, sa kog nosaca i sa kojim uredjajima. Pri kopiranju medija i pri ripovanju postoje "tolerancije na gresku" tako da u jednom nizu zapisa tu i tamo neko ne podudaranje bude tolerisano, pogotovo kad rezes audio CD na vise od 4x (a i 4x ne garantuje "bezgresnost"

Kao cetvrto, dodji da cujes kako radi, pa ces da izbacis Yamaha-u kroz prozor iako nisi ljubitelj HiFi-a, vec samo muzike za glupi auto...

...to su dva razlicita "sporta", sa naglaskom da je dobar zvuk u autu visestruko skuplji od kucnog hi-fi, a po meni vece je uzivanje slusati muziku u autu nego kod kuce. Kod kuce uvek nesto radis i ne obracas pasnju na muziku, te iz tog razloga ni necu da dajem ne znam ni ja kakve pare za kucni sistem. Dakle nije da ja nisam ljubitelj hi-fi, nego je razlog ono iz prethodne recenice. Iz tog razloga necu ni bacaiti yamahu kroz prozor :p sasvim mi je dovoljna.

PS. kolko sam puko kesa u car audio do sada, mogao sam bar dva sistema ko tvoja da kupim :p
 
Šta će čoveku EMU 1212, za slušanje muzike, baš me zanima...

Mozda zato shto zvuci bolje od EMU 0404 kartice? :)

Pored toga, za EMU seriju postoji gomila modova koji zaoblaze i/ili tweak-uju aktivni stepen na karti i josh vishe popravljaju kvalitet zvuka...

BTW: Ako bi se ishlo na neshto skuplje, po meni bi se trebalo ici na eksterni DAC + neka jeftinija bitperfect karta (kao npr. AV-710)...

Poz:wave:
 
Poslednja izmena:
@gx-x
Lupas...

But, nevermind, ti si u pravu... inace ce ovo da traje jako dugo... Nemam zivaca, posto tebi na jedno udje na drugo zadje, a mozda uopste ni ne udje... :)
 
Poslednja izmena:
Mozda zato shto zvuci bolje od EMU 0404 kartice? :)

A da uzme 1820... ?:-devil-:

Meni stvarno nije jasno kako može da se priča o nekakvom HIFI-ju uz drndanje ventilatora u kompu.

Mislim da se za iole kakvu ozbiljniju priču za slušanje muzike sa kompjutera ovaj neugodni faktor mora uzeti u obzir i pljunuti lova za modovanje u nečujnu spravu. Znači, trebalo bi čoveku i ovaj faktor koji ume da itekako košta napomenuti.

Doduše, možda nekome to ne smeta.

Meni itekako da.
 
Poslednja izmena:
Meni stvarno nije jasno kako može da se priča o nekakvom HIFI-ju uz drndanje ventilatora u kompu.

Mislim da se za iole kakvu ozbiljniju priču za slušanje muzike sa kompjutera ovaj neugodni faktor mora uzeti u obzir i pljunuti lova za modovanje u nečujnu spravu. Znači, trebalo bi čoveku i ovaj faktor koji ume da itekako košta napomenuti.

Doduše, možda nekome to ne smeta.

Meni itekako da.

Mislim da je to prilicno precenjeno, npr. u mom slucaju gde je racunar hladjen prosecno sa prilicno glasnim HDD-om u idle-u, pri slushnju na nekoj standardnoj glasnoci, racunar se teshko i primecuje...

Verujem da bi pri nekom umerenom "stishavanju" racunara problem "buke" bio otklonjen. Jedina situacija kada bi racunar morao da bude beshuman je pri jako tihom slushnju kada se uglavnom koriste slushalice...

Standalone HI-FI ima svojih prednosti, ali sam komfor racunara kao izvora zvuka je (za sada) teshko nadmashiv.

Poz:wave:
 
Ovo je apsolutno tacno...
Nemam pojma gde bih smestio 2500+ Audio CD-a... :,,:

Pa na policu. Inace slusati muziku sa racunara ima i prednosti i mane. Mane mogu da se otklone, ali to retko ko cini.
Npr ja hocu i zelim da imam omot od svakog CD-a, a o tekstovima da i ne govorimo. Jos pogotovo ako je muzicki ukus cine grupe cija se muzika bazira na pobuni/buntu/politickom stavu... Tu je tekst isto bitan kao i muzika. Nije isti feeling kada citas tekst sa monitora, ili kada uzmes knjizicu iz CD-a.

Eto bas sam bio kod druga oko neku muzike :,,: i gledam njegovu kolekciju ploca. Covece kakav mp3, kakav lossless kakvi bakraci. Sam krem underground Punk/HC/SxE scene, plus kolekcija jazz itd itd. Bad Brain, Blag Flag, Minor Threat, Descendents, pola bendova iz Dischord izdavacke kuce, i da ne nebrajem cega jos. Pa to je vrednost, kad si pola narucivao iz inostranstva, stedeo od uzina da dodjes do necega, a da ne govorimo da se to ne nebavlja na svakom cosku.

Posle toga se "napalim" da izvadim onih mojih 200+ ploca, koje jadne cekaju bolje dane :guitar:
 
Poslednja izmena:
OT:

I to zna da bude problematicno...

Nisam naishao na shop koji ima ovu kartu, a da shalje kod nas (mada je moguce da se u medjuvremenu neshto promenilo).

Pretpostavljam da se neko moze snaci sa E-bay-om ili rodbinom u USA ili sl., posto je u Evropi skoro nenabavljiva.

Pre nego shto sam je kupio preko jednog stranog foruma (pre nekih godinu dana), morao sam da cekam dobrih 6 meseci da je iko oglasi na prodaju (pa josh da je spreman da shalje kod nas)... /OT

Poz:wave:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno