Šta je novo?

memory upgrade for dummies?

joriq

Čuven
Učlanjen(a)
04.01.2004
Poruke
5,557
Poena
780
evo, posle CPU cooler zamjena for dummies, skidanje coolera sa NF7-S for dummies i zamjena graficke for dummies, nastavljam svoj serijal :d , sa izuzetnim stepenom uspjesnosti, jer mi uz vasu pomoc jos nijedna komponenta nije pregorela :)

Dakle, trebalo bi ovih dana da zamijenim 15" monitor za 256MB Elixir ddr 400 memorije. Trenutno imam 2x256MB TwinMOS (dual channel set) na NF7-S, koja radi na setovanjima (u ovo se ne razumijem, pa prenosim sta kaze CPU-Z):
200MHz
cas latency: 2.5
ras to cas: 3
ras precharge: 3
TRas: 8

a nVidia system utility kaze:

RAS: 11
RCD: 4
RP: 4

i podesena je da radi na 2.95V

sad, brojna pitanja:

1. elixir mi nije previse poznat brend, kakva je ta memorija (ne znam tacnu oznaku, ali saznacu je)?
2. da li se ova setovanja moje memorije mogu smatrati za "zategnuta" (u odnosu na fabricka, koja pojma nemam koja su :d )
3. sta konkretno treba da uradim sa ovom elixir memorijom? Samo da je roknem u treci slot, ili da prethodno olabavim setovanja i/ili spustim napon za memoriju, ili nesto trece? Rizikujem li ovako da je sprzim u startu, ako je losijeg kvaliteta u odnosu na ovaj TwinMOS?
4. Kako da istestiram valjanost tog modula? Prime95, pa blend test, ili nesto drugo?

hm, to bi bilo to za sad...
 
Pa, elixir je globalno losiji brend, ali i kod njih ima izuzetaka (tj. potrefi se jako dobar modul).

U principu, 2.95V na memoriji je previse za moj ukus, pogotovo sto radi samo na 200MHz probaj da spustis na 2.8V ili cak 2.7V. Trebalo bi da radi OK.

Sto se tice tajminga, uz malo srece ces moci da zadrzis 2.5-3-3-8 (to je ono sto kazem "potrefi se modul"), mada mislim da ces morati da stavis 3-3-3-8 latencije. Eh, da... ljudi preoprucuju da se ono (tRCD) "8" prebaci na "11", posto to daje najbolje rezultate na nForce2 plocama.
 
joriq je napisao(la):
Dakle, trebalo bi ovih dana da zamijenim 15" monitor za 256MB Elixir ddr 400 memorije. Trenutno imam 2x256MB TwinMOS (dual channel set) na NF7-S, koja radi na setovanjima (u ovo se ne razumijem, pa prenosim sta kaze CPU-Z):
200MHz
cas latency: 2.5
ras to cas: 3
ras precharge: 3
TRas: 8

a nVidia system utility kaze:

RAS: 11
RCD: 4
RP: 4

i podesena je da radi na 2.95V

2.95V je mnogo za samo 400mhz (meni na Kingston VR 333mhz @ 392mhz (196x2) radi na cijelih 2.55V).

A kada stavis jos taj jedan modul od 256 mb pored dva postojeca, izgubices dual channel.

joriq je napisao(la):
2. da li se ova setovanja moje memorije mogu smatrati za "zategnuta" (u odnosu na fabricka, koja pojma nemam koja su :d )

Jedino ti je "zategnuta" voltaza memorije.

joriq je napisao(la):
4. Kako da istestiram valjanost tog modula? Prime95, pa blend test, ili nesto drugo?

Ja za to koristim GoldMemory, ali stariju verziju (mislim 5.07) - s tim sto sam napravio bootabilni CD od floppy-ja (kad mi zatreba goldmemory, samo .ISO image sprzim na CDRW :) )

Pozdrav
 
mmmm je napisao(la):
2.95V je mnogo za samo 400mhz (meni na Kingston VR 333mhz @ 392mhz (196x2) radi na cijelih 2.55V).

A kada stavis jos taj jedan modul od 256 mb pored dva postojeca, izgubices dual channel.



Jedino ti je "zategnuta" voltaza memorije.



Ja za to koristim GoldMemory, ali stariju verziju (mislim 5.07) - s tim sto sam napravio bootabilni CD od floppy-ja (kad mi zatreba goldmemory, samo .ISO image sprzim na CDRW :) )

Pozdrav


probao, i...
prvo sam se dobro namucio da pridjem slotovima, jerbo mi je kuciste na podu i... i da skratim :d
Dakle, prvo je pri butovanju sistema sistem poceo da pisti na svake 3 sec otprilike (vec sam spustio napon na 2.8V BTW). Onda sam olabavio CAS na 3 sa 2.5, i sistem je krenuo da se dize, i negdje na pola ucitavanja programa iz startupa, poceo da izbacuje neke greske, trt mrt. Restart 3x je dao iste rezultate, sto je na kraju rezultovalo vadjenjem memorije i :wave:
Em je modul samo 256MB, em ne radi na cas2.5, em jos dodatno moram da razlabavljujem setovanja i jos gubim dual channel?? No, thanx!
Elixir :smash:
BTW, sajt za gold memory (poljski, madjarski il nesto tako?) ne radi vise, mozes li mi shibnut to na mail nekako? :) javi na private za detalje
 
Dakle, trebalo bi ovih dana da zamijenim 15" monitor za 256MB Elixir ddr 400 memorije.
samo da te pitam a gde to menjas?
 
pa imam i ja jedan 14'' pa sam mislio da gfa promenim za nesto..
 
Twin Mos sa tim setovanjima (SPD 2.5 3 3 8)
mora na 200MHz da radi na 2.6V (pogledaj
na sajtu proizvodjaca specifikaciju iste).
2.9 ti treba za 215MHz... Za malo zategnute
tajminge 2 3 3 11 na 200 MHz ti treba 2.8,
kod mene na Epox-u sa tim tajminzima radi
na 2.78.
 
Nazad
Vrh Dno