Šta je novo?

775 vs 478

Gandolf_NS

Slavan
Učlanjen(a)
08.05.2005
Poruke
110
Poena
319
Nameravam da za koji dan uzmem P4 3.0,
ali sam u dilemi koji procesor da izaberem...

Da li 775 ili 478 leziste?

Kakva je razlika?
 
Osnovna razlika nacin ucvrvscivanja procesora. Nemoj da te plasi sto kritikuju montiranje LGA 775, mislim da je to notorna laz. Pre nekoliko dana sam uzeo intel 640, ugradio ga za minut sve sa kulerom, a prvi put u zivotu sam ubadao ovu vrstu procesora, kao sto kaze Audiofreak bitno je da ti drzac hladnjaka skljocne nakon ulaska u plocu, i obavezno ubadati nosace po dijagonali i nema greske. Ako imas kinte uzmi 6xx ne prelazi 50 C sa EIST-om a u sobi mi je bilo oko 30 C ( u kucistu samo BOX Cooler), sad mi je CPU 32 C, soba 20 C. Zvuk i slika su super, imam Creative SB Audigy 2 i zvucnike Creative Megaworks 250D, koji su na Athlonu krcali u odnosu na ovu konfiguraciju. Nisam neki strucnjak mislim da ce ti ostali dati kvalitetnje odgovore.
Pozdrav.
 
Pa, ako nema neke bitne razlike (sem u ceni od oko 20eur - jevtiniji 478), mislim da mi je favorit 775 i najozbiljnije razmisljam o ASUS-ovoj ploci P5GD2 Deluxe...
Mozda, neki drugi predlog?
Konfig. mi treba za video obradu!
 
Mislim da je bolje da uzmes neku plocu zasnovanu na 925 XE chipset-u. Bolje se strpi da ti i ostali daju odgovore i misljenje.
 
Gandolfe bitna razlika izmedju ploca sa ovim lezistima je i u tome sto 478 ploce nepodrazvju PCie kartice za razliku od 755 ploca koje ih podrzavaju. Sve buduce graficke kartice ce biti PCIe ato znaci da nece raditi na 478 plocama.

Ja mislim da je bolje da uzmes 915P maticnu plocu i to neku sa podrskom za obicnu DDR memoriju. Sto se tice 925X ploca njihov problem je sto nemogu da rade sa obicnom DDR memorijom vec isklucivo sa skupom DDR2 memorijom. Problem sa DDR2 memorijom jeste njena visoka cena u odnosu na obicnu DDR memoriju. Mnogo je pametnije da novac koji ustedis kupovinom ploce sa DDR memorijom, utrosis na brzi procesor jer ce to imati mnogo veci uticaj na perfomanse racunara nego brza memorija.
 
Imam i ASUS P4GD1 sa i915P chipsetom i s748 ali mislim da je zbog onoga shto planirash da kupish bolje neki jachi model sa lga775 socketom.
 
Jedina bitna prednost 925 XE nad 915P plocama jeste ta sta prvi podrzava procesore koji koriste 1 ghz magistralu dok drugi podrzava iskljucivo procesore koji koriste 800 mhz magistralu. Jedini pentium 4 procesori koji koriste ovu brzu magistralu su preskupi pentium 4 EE procesori tako da ako nemas nameru da uzmes neki od njih vec isklucivo neki pentium 4 6XX procesor slobodno uzmi 915P plocu.
 
Gandolf_NS je napisao(la):
Nameravam da za koji dan uzmem P4 3.0,
ali sam u dilemi koji procesor da izaberem...

Da li 775 ili 478 leziste?

Kakva je razlika?

Razmisli koliko ces cesto da skidas procesor.

Ako ides logikom 'ubodem i ne mislim' onda ti je LGA775 daleko bolje resenje, manje se greje podrzavace nove procesore,...

Mana LGA podnozja je sto trpi 5-6 montiranja procesora (ASUS daje garanciju na 4 montiranja, posle toga ih ne interesuje :d ) pa ne bi bilo lose da vidis plocu na kojoj postoji izmenjivo podnozje.

Normalno uz malo vise paznje istrpece i veci broj promena, ali... uvek ima baksuza :D
 
Dokle cete vise da se prica kako je DDR2 memorija preskupa, svi to vec ponavljaju evo vec vise od pola godine... 256-ica moze da se nadje za 20 i nesto evra. Neki ljudi sada toliko cene SDRAM :D
 
Poslednja izmena:
Izvinite sto sam pogresio nisam znao da je toliko pala cena DDR2 memorije jer nisam zadnjih nekoliko meseci uopste pratio njenu cenu. Znam samo da je ranije bila skoro duplo skuplja od obicne DDR memorije. Mislio sam da je i dalje preskupa jer sam procitao na internetu kako se neki ljudi i dalje zale na njenu cenu. SoSO hvala ti na informaciji.
 
Ako cena nije odlucujuci faktor, odnosno ako kupujes iskljucivo novu konfiguraciju onda izaberi socket 775.
p.s. vlasnik sam p4 478
 
Mnogo ti je bolje da kupis plocu sa novijim cipsetom koja ce podrzavati i DDR2 i LGA775 i PCI-Express graficke
i naravno LGA775 cpu je mnogo bolje resenje...
 
Stojcha je napisao(la):
Razmisli koliko ces cesto da skidas procesor.

Ako ides logikom 'ubodem i ne mislim' onda ti je LGA775 daleko bolje resenje, manje se greje podrzavace nove procesore,...

Mana LGA podnozja je sto trpi 5-6 montiranja procesora (ASUS daje garanciju na 4 montiranja, posle toga ih ne interesuje :d ) pa ne bi bilo lose da vidis plocu na kojoj postoji izmenjivo podnozje.

Normalno uz malo vise paznje istrpece i veci broj promena, ali... uvek ima baksuza :D
ABIT ne preporucuje vise od 20 montiranja.
 
A shta bi sa onim novim LGA 775 sistem....shto je neko izmislio...Neki slichan ali drugachiji princim za ono shnalu shto poklapa LGA775 CPU...

Mislim da se tako povecava broj menjanja CPU-a i smanjuje rizik od oshtecenja.

Mislim....ko je bash dokon da prelemnjuje...775 pinova i da stavlja novo LGA775 podnozje....Mada da su hteli mogli su da smisle i to...socket za socket....:d..ima toga..
Pogledaj te samo ASUS CT-479 adapter....uh..kako bi to leglo kod mene sa nekim Dothanom..milin-a..and than ...oc to ~2-2,8Ghz....Pitao bih vas shta je to A64..?..:D

Super Pi ispod 20 sec...e to je skor!!
 
yotavg je napisao(la):
...Ako imas kinte uzmi 6xx ne prelazi 50 C sa EIST-om a u sobi mi je bilo oko 30 C ( u kucistu samo BOX Cooler), sad mi je CPU 32 C, soba 20 C...
Neću da se zadevam ali ovo meni ne zvuči ni malo realno da se u nekom realnom day-bay-day radu samo sa fanom od box coolera imaju ovakve temperature (predpostavljam da je kućište zatvoreno). Ako ti radi neki AV+FW i još po neki program u pozadini a pritom si na netu, ne mogu da verujem da imaš ove temperature. Ne kažem da lažeš već mi se zbilja nikako ne uklapa Preshot i ove temperature koje navodiš. Možda ti progam za merenje temperature ne prikazuje realne vrednosti? :wave:
 
ja sam vlasnik 478
ali da sam na tvom mestu uzeo bih 775 i to neki 925 cipset
bolje je uzmati novije stvari ako nista a nista makar si siguran u buducu podrsku
a i rade bolje mislim brze su
 
Stvorenje je napisao(la):
Neću da se zadevam ali ovo meni ne zvuči ni malo realno da se u nekom realnom day-bay-day radu samo sa fanom od box coolera imaju ovakve temperature (predpostavljam da je kućište zatvoreno). Ako ti radi neki AV+FW i još po neki program u pozadini a pritom si na netu, ne mogu da verujem da imaš ove temperature. Ne kažem da lažeš već mi se zbilja nikako ne uklapa Preshot i ove temperature koje navodiš. Možda ti progam za merenje temperature ne prikazuje realne vrednosti? :wave:
Poteram ga na 356o mHz CPU, a 1016 mHz FSB i temperatura ne predje 55 stepeni a ventilator se jedva cuje! Ako mi opet ne verujes pozajmicu digitalca, jedino mi ne ide u glavu zasto CPU-Z pokazuje manji napon CPU-a(1.0 V umesto 1,385 V)? A temperature merim za 3rd eye odnosno Guru clockom. Sadasnje stanje temperatura pored kucista 31 stepe, T CPU-a 37 na 2800 mHz pri naponu od 1,27 V, FAN 2340RPM.
Dodao sam 12-icu na kuciste, i to je to da ne ulazimo u rasprave!
 
Poslednja izmena:
Hvala na postovima...

Resio sam da uzmem:

CPU Intel® Pentium 4 630 - 3.0GHz, 2Mb, LGA775 box

Takodje mislim da uzmem
ASUS P5GDC/DL 915P/ICH6R LGA775 DDR&DDR2 PCI Exp, jer za sada jednostavno nemam vise para, a mislim da nije tako bitna razlika izmedju 915 i 925 cipseta...
Eventalni predlog ili vas komentar?
 
Bogme fino si resio :)

Procesor je odlican, e sad ako ces uzimati i memoriju odma mozda bih ipak preporucio da uzmes MSI 915P neo2 platinum plocu (posto ona koristi samo ddr2 koja ce ti ostati i kasnije ako jednog dana budes radio upgrade), pre neki dan sam probao jednu i bas sam zadovoljan.
 
Gandolf_NS je napisao(la):
Hvala na postovima...

Resio sam da uzmem:

CPU Intel® Pentium 4 630 - 3.0GHz, 2Mb, LGA775 box

Takodje mislim da uzmem
ASUS P5GDC/DL 915P/ICH6R LGA775 DDR&DDR2 PCI Exp, jer za sada jednostavno nemam vise para, a mislim da nije tako bitna razlika izmedju 915 i 925 cipseta...
Eventalni predlog ili vas komentar?

Proveri da li ta ploca podrzava 64-bitne instrukcije. Ima problema sa nekim I915 plocama ali stvarno nisam zapamtio koje zezaju.
 
Gandolf_NS je napisao(la):
Hvala na postovima...

Resio sam da uzmem:

CPU Intel® Pentium 4 630 - 3.0GHz, 2Mb, LGA775 box

Takodje mislim da uzmem
ASUS P5GDC/DL 915P/ICH6R LGA775 DDR&DDR2 PCI Exp, jer za sada jednostavno nemam vise para, a mislim da nije tako bitna razlika izmedju 915 i 925 cipseta...
Eventalni predlog ili vas komentar?
Ploca podrzava Pentium 4 6xx procesore, evo ti link za download BIOS-a;
http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us .
Nadam se da nisam indiskretan. Ako budes instalirao WIN XP obavezno iskljuci Enhanced Halt State, isti ga ne podrzava zakucavace ti masinu i ne dizi napon preko 1.55 V, to ti je apsolutni maksimum napona procesora.
Sretna ti nova masina!
 
SoSo je napisao(la):
Dokle cete vise da se prica kako je DDR2 memorija preskupa, svi to vec ponavljaju evo vec vise od pola godine... 256-ica moze da se nadje za 20 i nesto evra. Neki ljudi sada toliko cene SDRAM :D

BRAVO!
U Srbiji sve obicno kasni ali trgovci rade na vreme. Evo spustise se cene DDR2 i kod nas do ili cak ispod DDR! Na xbitlabsu rekose uskoro ce biti znatno nize cene ddr2 od ddr.
Jel ima na tim plocama 925 podrska za NCQ?
 
Anti Patriota je napisao(la):
BRAVO!
U Srbiji sve obicno kasni ali trgovci rade na vreme. Evo spustise se cene DDR2 i kod nas do ili cak ispod DDR! Na xbitlabsu rekose uskoro ce biti znatno nize cene ddr2 od ddr.
Jel ima na tim plocama 925 podrska za NCQ?
Ima ali moras flashovati BIOS, samo ne treba uzimati 925X Rev. 001 jer postoji greska u ICHR 6, nije strasno ali je INTEL ipak navodi u Datasheetu CHIPSET-a.
 
Nazad
Vrh Dno