Šta je novo?

ATI 9500 nece pa nece!!! Pomoc!!!

moonwalker

Slavan
Učlanjen(a)
07.06.2005
Poruke
25
Poena
304
Imam jedan problem. Pre jedno 2 nedelje crkne meni Sparkle Fx 5200 128mb 128-bit. posto je kartica bila u garanciji ja je vratim i zamenim uz neku sitnu doplatu za Saphire 9550. Ubacim je u komp. i od tog trenutka komp. se vise ne ponasa isto. Ploca je Gygabite 7VAX a proc Sampron 2400+. Nista od igrica na ovoj karti nije htelo da radi kako treba. Instalirao sam 5.4 drajvere. 3d mark 2001 SE krene pa se ukoci, isto je i sa verzijom 2003, doduse 2005 nisam probao. Need for speed underground 2 nece, Flat Out radi neko vreme pa isflesira, max payne 2 isto, Half Life 2 isto nece. Jedino mi radi The Momen Of Silence. Znaci nista graficki zahtevno nece da radi. Uglavnom sve igrice isflesiraju tako sto krenu, rade 1-2 minuta i onda se ekran samo ugasi posle cega pomaze samo restart. Pokusao sam i reinstaliranje sistema i promenu drajvera i SP2, nista ne pomaze.
E sad odem ja i vratim ovu karticu i uzmem Asus 9550 GE. Ubacim u komp kad ono ISTA STVAR. Opet reinstal sistema, sve jovo nanovo ali nista ne pomaze. Igrice jednostavno nece da rade.
Ja sumnjam da se nesto kartica mozda ne slaze sa plocom.
Da li je neko imao slicno iskustvo i da li neko zna sta da radim? ATI 9550 sam uzeo zato sto je valjda bolja od FX 5500.
Mozda treba da instaliram neke druge drajvere?
Ili da mozda jednostavno kupim neku nVidiu instaliram BILO KOJE drajvere i da me bog vidi.
Aj neka neko javi resenje.
Pozdrav.
P.S Posto mi je ovo prva ATI kartica nisam bas upoznat sa drajverima i programima za ATI. Koliko sam ja ukapirao treba da postoji neka alatka koja automatski overklokuje tj testira karticu do njene maksimalne mogucnosti. O kom se programu radi? i koji su to Omega drajveri?
 
Jesi formatirao HDD ili si samo reinstalirao sistem? Ako si reinstalirao uzmi Driver Cleaner 3.3 i ocisti nVidia VGA drajvere a ujedno i ATi VGA, pa onda ponovo instaliraj ATi-jeve i probaj... A ako si formatirao, onda se nesto ne slaze, a tu bi MOZDA flash BIOS-a pomogao, mada cisto sumnjam...
 
hard sam formatirao. Bios je vec flesovan na verziju F13. Da ne postoji neki redosled kojim bih trebao da instaliram drajvere na svez hard?
 
Mihihihihi. mnogo smesno. jedino aj da pokusam onaj redosled instalacije drajvera.
u svakom slucaju hvala. lepo je sto ima neko ko ti i ovako kasno odgovara na pitanja.

ali moram da kazem da su ATI kartice G**NO. Pa mogu one da budu overklokabilne kolko oce nVidia je zakon. Eto reko sam.
 
Poslednja izmena od urednika:
moonwalker je napisao(la):
Mihihihihi. mnogo smesno. jedino aj da pokusam onaj redosled instalacije drajvera.
Na redosled drajvera sam i mislio.Tamo je to i dato izmedju ostalog.
 
moonwalker je napisao(la):
Imam jedan problem. Pre jedno 2 nedelje crkne meni Sparkle Fx 5200 128mb 128-bit. posto je kartica bila u garanciji ja je vratim i zamenim uz neku sitnu doplatu za Saphire 9550. Ubacim je u komp. i od tog trenutka komp. se vise ne ponasa isto. Ploca je Gygabite 7VAX a proc Sampron 2400+...


Posto je ploca sa Via KT400 chipsetom, da li si instalirao Via Hyperion drajvere (za plocu)?

Ako jesi, MOMENTALNO ih pobrisi (deinstall), restartuj kompjuter, pusti da windows instalira svoje drajvere (moguce da ces trebati nakon ovoga opet da instaliras drajvere od graficke), i zatim probaj da li se kompjuter u 3dmarkXX i igricama ponasa isto.


Pozdrav... i naravno javi sto si uradio.



ps
koji ti je BIOS?
 
Poslednja izmena:
moonwalker je napisao(la):
Mihihihihi. mnogo smesno. jedino aj da pokusam onaj redosled instalacije drajvera.
u svakom slucaju hvala. lepo je sto ima neko ko ti i ovako kasno odgovara na pitanja.
ali moram da kazem da su ATI kartice G**NO. Pa mogu one da budu overklokabilne kolko oce nVidia je zakon. Eto reko sam.
Ajde idi uci za kraj skolske godine, kakva su to lupetanja. :crash:
Ubuduce brisem sve te flejmovane "inteligentne i strucne" komentare tipa ATI je sranje, NV je zakon i obrnuto. Sve valja samo ima skarta na sve strane i to je to. U Srbiju dolzi C klasa proizvoda i budite srecni sto vam uopste bilo sta radi u predvidjenim granicama
 
Ok, ok!!! izvinjavam se za upotrebljene reci I konstataciju na racun ATI kartica.
Ali cinjenica je da za nVidia kartice instaliras bilo koje drajvere i sve lepo radi.
Samo to sam hteo da kazem.
A generalno sam uvek prizeljkivao da imam ATI karticu samo sto mi evo ovakvi primeri sugerisu da je ipak (sto se tice drajvera) nVidia bolja.
 
zamalo da zaboravim BIOS je F13. Pretpostavljam da ce Windows da radi i sa svojim drajverima za plocu, ali sam uz graficku dobio tamo tkzv. GART drajvere za VIA cipset sto je ustvari isto via 4in1 ali neka ver. 4.51 pa me zanima da li bih mozda mogo njih da instaliram kasnije.
Pokusacu bez drajvera prvo pa se nadam da ce da upali, posto mi se kartica ne vraca ponovo.
 
moonwalker je napisao(la):
Ok, ok!!! izvinjavam se za upotrebljene reci I konstataciju na racun ATI kartica.
Ali cinjenica je da za nVidia kartice instaliras bilo koje drajvere i sve lepo radi.
Samo to sam hteo da kazem.
A generalno sam uvek prizeljkivao da imam ATI karticu samo sto mi evo ovakvi primeri sugerisu da je ipak (sto se tice drajvera) nVidia bolja.

nemaš problem sa drajverima, prema tome nema razloga da pljuješ po ATi-ju po tim pitanjima uopšte. I potpuno mi je besmisleno da ne instaliraš Via 4-in-1 nego da ideš sa standard drajverima, nisam siguran da će u compatibility modu da ti radi bolje nego sa original drajverima.

Možda jednostavno imaš problem sa tom serijom kartice i već debelo vremešnom pločom. A možda je konkretan primerak kartice neispravan, da li si probao drugu karticu, ili tu karticu na drugom računaru? Ja sam žonglirao sa ratnim ati-jima i nvidiama na ovoj mašini i pod ovim istim win-om, i nikakvih problema nije bilo - bar ne ozbiljnih. ;)
 
Ma tebi nesto ne valja ploca. Ja sam imao MSI FX5200, a sada Asus 9550GE. Nisam formatirao disk vec sam koristio Driver Cleaner i sve radi k'o ludo.
Nije tacno da ce ti svaka NVidia raditi dobro sa bilo kojim drajverima - znam iz iskustva.
 
Cekaj cekaj, koja karta je u pitanju.
U naslovu stoji "ATI 9500 nece pa nece!!! Pomoc!!"
a u daljem tekstu ATI 9550 :eyebrows:
 
moonwalker je napisao(la):
Imam jedan problem. Pre jedno 2 nedelje crkne meni Sparkle Fx 5200 128mb 128-bit. posto je kartica bila u garanciji ja je vratim i zamenim uz neku sitnu doplatu za Saphire 9550. Ubacim je u komp. i od tog trenutka komp. se vise ne ponasa isto. Ploca je Gygabite 7VAX a proc Sampron 2400+. Nista od igrica na ovoj karti nije htelo da radi kako treba. Instalirao sam 5.4 drajvere. 3d mark 2001 SE krene pa se ukoci, isto je i sa verzijom 2003, doduse 2005 nisam probao. Need for speed underground 2 nece, Flat Out radi neko vreme pa isflesira, max payne 2 isto, Half Life 2 isto nece. Jedino mi radi The Momen Of Silence. Znaci nista graficki zahtevno nece da radi. Uglavnom sve igrice isflesiraju tako sto krenu, rade 1-2 minuta i onda se ekran samo ugasi posle cega pomaze samo restart. Pokusao sam i reinstaliranje sistema i promenu drajvera i SP2, nista ne pomaze.
E sad odem ja i vratim ovu karticu i uzmem Asus 9550 GE. Ubacim u komp kad ono ISTA STVAR. Opet reinstal sistema, sve jovo nanovo ali nista ne pomaze. Igrice jednostavno nece da rade.
Ja sumnjam da se nesto kartica mozda ne slaze sa plocom.
Da li je neko imao slicno iskustvo i da li neko zna sta da radim? ATI 9550 sam uzeo zato sto je valjda bolja od FX 5500.
Mozda treba da instaliram neke druge drajvere?
Ili da mozda jednostavno kupim neku nVidiu instaliram BILO KOJE drajvere i da me bog vidi.
Aj neka neko javi resenje.
Pozdrav.
P.S Posto mi je ovo prva ATI kartica nisam bas upoznat sa drajverima i programima za ATI. Koliko sam ja ukapirao treba da postoji neka alatka koja automatski overklokuje tj testira karticu do njene maksimalne mogucnosti. O kom se programu radi? i koji su to Omega drajveri?

Promeni vrednost opcije "Fast Write" u BIOS-u. ;)
 
moonwalker je napisao(la):
zamalo da zaboravim BIOS je F13. Pretpostavljam da ce Windows da radi i sa svojim drajverima za plocu, ali sam uz graficku dobio tamo tkzv. GART drajvere za VIA cipset sto je ustvari isto via 4in1 ali neka ver. 4.51 pa me zanima da li bih mozda mogo njih da instaliram kasnije.
Pokusacu bez drajvera prvo pa se nadam da ce da upali, posto mi se kartica ne vraca ponovo.

Situacija koja se meni desila: Via KT333 ploca + R9800pro + Via Hyperion (4-in-1) = Far Cry nece da radi.

Nakon deinstaliranja Via drajvera, sve je proradilo. Dakle, kada bih pokrenuo Far Cry, dobio bih samo crn ekran. Dalje se nista ne desava. Kada bih pritisnuo Win Key (za Start meni), pored Far Cry tab-a u taskbaru je stojao jos jedan tab sa titlom "Critical error".

Nakon par reinstalacija windows-a, i instaliranja jednog po jednog drajvera, a nakon instalacije svakog drajvera je proban Far Cry da li radi, sve je radilo do instalacije Via Hyperion drajvera - nakon sto sam ih deinstalirao, Far Cry je proradio.

Eh, da - jos jedna stvar - zvanicni Via Hyperion drajveri su mi donijeli jos jednu stvar - veeeeeliki pad performansi u 3Dmark03 (4715 poena prema 5092 sa windowsovim drajverima - BTW 5092 je mali rezultat za R350 core zbog sporog procesora kojeg sam imao u to vrijeme). Screenshotovi su u attach-u.

Da li samo GART drajver pravi problem - ne znam.

Uostalom, nista te ne kosta da probas da li ce da radi sa windows drajverima.

Pozdrav


ps
Microsoft Windows XP Service Pack 2 (SP2) users - please note: AGP driver recommendation:

To deliver a quality user experience, a universal standard for AGP drivers, UAGP35, is being adopted by all chipset vendors with AGP 3.5-capable hardware. VIA have worked with Microsoft on this issue for a long time and continue to do so. There are many VIA AGP3.0/3.5 devices which are supported in SP2. VIA's AGP driver contained in the latest Hyperion 4in1 drivers will work properly with Windows SP2, however, the default Microsoft driver is recommended. Please follow the advice below, depending on whether you are installing WinXP and SP2 on a clean system or installing SP2 on top of WinXP SP1.

Clean system install:

(1) Install Windows XP

(2) Install SP2

(3) Install VIA Hyperion 4in1 4.53 driver but untick the AGP driver so that it is not installed.

Link 1 (Acorp Via warning)

Info je vezan za Acorp KT266A maticnu plocu (mada vazi za SVE Acorp maticne ploce sa Via chipsetom).


Microsoft - neko tehnicko objasnjenje
 

Prilozi

  • winxp 3dmark03 b340 (8 pipes) eax443 SA GLUPIM VIA HYPERION.jpg
    winxp 3dmark03 b340 (8 pipes) eax443 SA GLUPIM VIA HYPERION.jpg
    134.7 KB · Pregleda: 72
  • winxp 3dmark03 b340 (8 pipes) eax443.jpg
    winxp 3dmark03 b340 (8 pipes) eax443.jpg
    134.1 KB · Pregleda: 68
Poslednja izmena:
moonwalker je napisao(la):
Ali cinjenica je da za nVidia kartice instaliras bilo koje drajvere i sve lepo radi.
Važi. :beat:
A jel si probao da staviš najnovije drajvere na GF4 ili stariju karticu i da probaš da li radi? Sa gf2 dobar deo (starih) igara neće hteti ni da se upali, sa gf3 i gf4 ćeš imati očajan frejmrejt...
Sa ATI-jem bre kad staviš nove drajvere bar znaš da bolje rade od prethodnih... sa nVidiom više uopšte nisi siguran...
 
Molicu lepo jos jednom da se koncentrisete na topic treda, ako nastavite sa ATI vs. NV glupostima brisacu bez milosti :D
Moonwalker, idi malo na www.benchmark.co.yu sekcija video karte. Procitaj malo testove kartica, obnovi gradivo pa se javi drugi put, samo nemoj dockan, vidis da je kraj skolske godine. :)
 
Slican problem...

...sam imao kada sam na ploci gigabyte 7VR KT333,Win ME, umesto Gig R9000 Pro ub'o Sapphire R9550. Prvo, nije hteo sa istim Catalistima, pa sam instalirao sa njegovog CD-a drajvere. Ali, posle toga skoro nijedna vec instaliran igra nije htela da radi- da se startuje, pa i FarCry a bogami ni 3D Markovi (sve je to redilo na R9000 Pro). Kada sam preinstalirao sistem Win XP sve je radilo OK. Sapphire 9550 128bit je ekstra za svoju cenu.
 
Poslednja izmena:
bansek je napisao(la):
Ali, posle toga skoro nijedna vec instaliran igra nije htela da radi- da se startuje, pa i FarCry a bogami ni 3D Markovi (sve je to redilo na R9000 Pro). Kada sam preinstalirao sistem Win XP sve je radilo OK. Sapphire 9550 128bit je ekstra za svoju cenu.

Da li si nakon preinstalacije windows-a XP (kada je sve proradilo) instalirao Via drajvere?

Pozdrav



ps
i u moj slucaju je bila skoro ista ploca Gigabyte 7VRX
 
Poslednja izmena:
probaj ovo

Imao sam prosle godine slicne probleme sa Radeon 9600. Cinjenica je da ATI ima ozbiljnih problema sto se tice harmonicnog funkcionisanja njihovih grafickih kartica sa nasumicnim ostatkom konfiguracije. Siguran sam da ce te graficke koje tebi prave probleme, ok funkcionisati na nekoj drugoj ploci, sa nekim drugim chipsetom. Kada sam imao taj problem, probao sam sve moguce domace forume...odgovori su bili od "da li ti je napajanje dobro" pa do "proveri da li si ukljucio monitor", t.j. nikakvi. Stranci to opet resavaju tako sto kupe novu plocu. Posto zivimo u zemlji Srbiji, ni to ne dolazi u obzir. Na kraju sam iscackao na nekom stranom forumu ( a neces verovati koliko je preko ljudi imalo slican problem sa RADEON karticama - lista sam forume danima), da pokusam da smanjim AGP akceleraciju sa 8x na 4x, i to mi je pomoglo. Znam, cemu 8x kartica koja radi na 4x, ali veruj mi neces primetiti razliku, za slucaj da ovo upali i kod tebe. Zelim ti puno sretje, pa javi da li je uspelo. :wave:
 
Konacno radi!!!
Hvala mmmm!!!
Problem je stvarno u VIA drajverima (barem kod mene). Reinstalirao sam hard ali bez instaliranja VIA drajvera i rade i markovi i sve igrice koje sam probao.
Neznam da li bi smanjivanje sa 8x na 4x pomoglo, ali nije ni bitno. Znaci kartica je ispravna i ploca je ispravna.
Jos nesto me uzasno nerviralo pre resavanja problema, sta god radio i podesavao Log In ekran mi se obavezno pojavljivao pri svakom ukljucivanju ekrana ili pri vracanju iz stand-by rezima. Uzas. Sada toga vise nema. Ja sam srecan covek.
Jos jednom hvala mmmm. i svima koji su se ukljucili u resavanje ovog problema.
 
Eto.. a ti se odma upusti u napushavanje ATI-ja pa ovo, pa ono itd...
 
Pa ista fora za Intel, stavi nesto drugo sem MS default drivera za plocu i eto problema i to ogromnih.
 
Hm

A kako radi AGP bez instaliranja chipset drivrera....AGP=0x?
 
Mare je napisao(la):
Pa ista fora za Intel, stavi nesto drugo sem MS default drivera za plocu i eto problema i to ogromnih.

Jesi ti mislio na Intelove drajvere za plocu kada si rekao "problem" ili sam ja pogresno protumacio? Jer to, naravno, nema veze sa zivotom.
 
Moje iskustvo sa KT7E , Radeon 7200 i 9600 i VIA drajverima jeste da mi nikad nikakav problem nisu pravili. Da kucnem u drvo. A i od ljudi koje znam nisam cuo nikakva zaljenja. Mozda to ima veze sa 64-bitnim procesorima i plocama.
 
Nazad
Vrh Dno