Šta je novo?

P4 Temperatura

ako je 50-55 stepeni kada ne radis nista zahtevno (idle) onda je to previsoka temperatura za northwood. sa intel box coolerom drugar ima 30 idle i 45 load.
 
Nešto tu nije uredu ako to nije temperature pri ful opterećenju. Kad podignem ovaj moj Northwood 2.4 na ~3.2GHz temperatura se kreće oko 33°C pri nekom slabom opterećenju (muzika, surf, mejl...) sa box coolerom na malom broju obrtaja ~1700rpm.
 
Pitanje je kakvo ti je provetreno kuciste, temperatura u sobi itd... ima tu mnogo stvari koje uticu na temperaturu. Generalno mislim da je to malo veca t za northwood ali ako sve radi stabilno i bez problema, cemu "frka"? ;)
 
P4 3.0Ghz ht, idle ~40C-43C, posle benchmarka max 52C-58C,zavisno od toga da li jesam ili nisam ukljucio klimu u sobi.
 
Temperatura ti zavisi i od ploce odnosno njenog ocitavanja. Ovo nije mnogo npr. za neki Asus. Ipak proveri jesi li skinuo "zvaku" sa donje strane kulera pre montaze.
 
Northwood 3.06 je prvi northwood sa ukljucenim HT i najaci 533 procesor koji se pravio. Temperatura ti je skroz ok i nemoj da se brines. Taj cooler jeste malo slabije resenje za njega ali nista strasno.
 
Nemoj da brines previse. Intel ima generalno manju temperaturu od AMD-a, ali evo da te utesim da moj AMD radi i na 70 stepeni, retko kad, ali ipak dostigne tu temperaturu. To se desava kada ga drzim maksimalno opterecenog po 20-tak minuta. Inace mu je prosecna temperatura negde oko (evo sada recimo sam na netu, slusam muziku) oko 55 stepeni. Moram uzeti u obzir da imam Asusovu plocu, pa moze da bude i uzrok u tome. A, da imam slican kuler.
Milim da ne bi trebalo da brines, ali su ovi saveti iskusnijih od mene ipak korisni.
Citaj, ove postove, poucni su.
Evo recimo, mozda i mene neko sada savetuje u vezi sa ovom mojom pecnicom.
 
Pa recimo da mi kuciste nije uopste provetreno jedino sto imam u kucistu je jedna osmica koja duva na napolje ... a imam asusovu plocu P4PE jeste matora ali shljake ehehhee...kapiram da mi je procesoru vruce zato sto mi je kuciste uglavljeno u orman i nema bas provetravanja...ali i dalje ne kapiram kakve veze imaju asusove ploce sa temperaturom???
 
Pa evo mog iskustva. Asus-ove ploce generalno daju veci napon procesoru nego sto je po defaultu, zbog stabilnosi i asus-ovog software overclocking-a. Tacnije nisam siguran za tu plocu konkretno ali kod nekih novijih modela, uz asus dobija i onaj AI booster ili teko nekako, pa da bi ipak mogao da podignes takt procesoru asus je to resio tako sto ce automatski podici napon. A kod tebe je generalno problem to sto je kuciste zatvoreno sa svih strana i niej mu dat prostor da "dise". Moje generalno misljenje je da stolovi koje svi "genijlni" majstori prave stplove je sto naprave tako skucen prostor da nema dovoljno protoka vazduha. Evo nove teme za diskusiju.
 
Ma asus ti je genije za temperaturu. Ne da daje veci napon i normalno sledi zagrevanje, nego i pokazuje sigurno malo veci napon. Ja bi terbalo da imam ugalj na ploci da nije tako.
Ej, da, imam neki program (neki monitor ploce- u prevodu) i pokazuje mi 10stepeni manje, sta mislite o tome? Jel to neka smicalica ili ima istine?
Nesto mi se vrti po glavi ono cuveno: "Napravi ono sto ljudi zele da vide i kaze ono stko ljudi zele da cuju!"
 
Niko da kaže da različiti "alati" pokazuju različitu temperaturu...

Merenje temperature procesora nije nikada tačo, i varijacije idu do 20% (zavisno od proizvođača) . To služi za zaštitu od pregrevanja (npr. kas se kuler otkači - nije dobro zakačen), da ne bi procesor izgoreo. Svi bi trebalo da rade bar do 80-90 stepeni stabilno.
 
A sta ja da kazem kada mi asusov probe pokazuje 10 stepeni vise od nekog tamo programa "monitor maticne ploce"?
 
Asus Probe ocitava vrednosti jednog od senzora na maticnoj ploci, a neki tamo monitor program ti ocigledno ocitava vrednosti drugog senzora...Sigurno imas podesavanja u tamo nekom monitor programu da mu podesis da ocitava senzor temperature za CPU...To bi trebalo da kazes ;)
 
ok rekao si mu ti, a ja sam pitao za sebe.......
 
Simpson ti je sve rekao, temperatura je ok nemoj da brines. Mozes, eventualno da probas da undervoltujes procesor u biosu (npr. 1.5V ili 1.475V) ili da nabavis bolji kuler. Ali to nije razlog za brigu. Pozdrav
 
Skoro mi se desilo, da je temperatura pocela da raste. Otvorim case, pogledam cpu heatsink i vidim da se napunio prasine. Oymem kompresor, izduvam sve lepo i temperatura se vrati u normalu. S vremena na vreme , mora da se ovo uradi. Kod mene je u vazduhu dosta prasine (ispod stana okretnica autobusa)+ dva ventilatora 80x80 i eto puno kuciste prasine.
 
Ja kod mog kucista TT Xaser III nemam tih problema jer imam filtere na osmicama, tako da mi se mnogo manje puni kuciste sa prasinom ;)
 
ej, jedno pitanje,
Primetio sam da mi je u napajanju smer ventilatora suprotan od svih koje znam. Meni ventilator uduvava vazduh u napajanje, svima izduvava. Moze li se to nekako okronuti i da li bi smanjio temperaturu procesora?
 
Ako je u pitanju 12cm fan sa donje strane napajanja (moj slučaj) onda je sasvim normalno da fan uduvava vazduh iz kućišta u napajanje i tako se vrši hlađenje. Ali ako je fan sa zadnje strane napajanja i uduvava vazduh u napajanje te vruć vazduh iz napajanja ide u kućište, e onda imaš problem.
 
E, bas taj drugi fan. Ja nisam mogao da verujem. Znas kako sam se raspravljao sa drugarom. Krvnicki sam branio moj ventilator, ali kada sam samo malo razmislio....
Sta predlazes? Moze li se on jednostavno okrenuti? Imam ono klasicno napajanje 300W. Kako je to uopste moglo tako glupo da bude napravljeno? Zar postoje takve greske u izradi?
 
Baraba je napisao(la):
Sta predlazes? Moze li se on jednostavno okrenuti?
Odnesi napajanje tamo gde si ga kupio te ga reklamiraj ili otvori napajanje (gubitak garancije) i okreni fan.
 
To je i najsmesnije sto mi ovako napajanje radi vec godinu i po dana. Garancija je samim tim i prosla.
U svakom slucaju, moze da se okrene fan? To mi je bilo vazno!
 
Nazad
Vrh Dno