Šta je novo?

Start-up problem notebook: DEll LAtitude CPI D300 XT

morfnaom

Čuven
Učlanjen(a)
19.03.2002
Poruke
99
Poena
609
Na pomenutom notebooku prilikom startup-a neki put hard disk pocne "skljocati" i ne digne se windows 98 nego se pojavi ekran "primari hard disk not found".

E sada: ako ubacim CD Windows-a 98 onda se posle primarnog ucitavnja pojavi ekran win boot izbornika gde mi se nudi da li cu da podignem sistem sa hard diska ili sa CD-a. ako odaberewm sa "Hard diska" Windows 98 se digne bez problema!

Gde je problem? U Firmware-u ili nesto drugo?
 
morfnaom je napisao(la):
Na pomenutom notebooku prilikom startup-a neki put hard disk pocne "skljocati" i ne digne se windows 98 nego se pojavi ekran "primari hard disk not found".

E sada: ako ubacim CD Windows-a 98 onda se posle primarnog ucitavnja pojavi ekran win boot izbornika gde mi se nudi da li cu da podignem sistem sa hard diska ili sa CD-a. ako odaberewm sa "Hard diska" Windows 98 se digne bez problema!

Gde je problem? U Firmware-u ili nesto drugo?

Verovatno je hard disk u pitanju. Inicijalizacija mu traje duze nego sto bi trebalo pa ga BIOS ne vidi na vreme. Kad ubacis CD, ceo proces ulkjucivanja traje nesto duze: taman toliko da se HD lepo inicijalizuje. Zato se posle toga i dize normalno sa diska.

Savet: radi backup redovno :)
 
Da to se i meni cinilo jer har disk ocigledno "skljokuce" i preskace prilikom ukljucivanja.

Naravno da si u pravu za backupove harda koje i pravim redovno. na svu srecu ovo mi nije primarni noptebook pa nemam i nekih pre-vaznih podataka na njemu.

ali ono sto je meni palo na pamet:da nije Firmware sa ploce onaj koji diktira statup sistema. ako tu nesto ne valja zato onda ceo proces podizanja zistema ne zavrsi kjako treba?
ali opet sa druge strane, onda ne bi isti simptomi trebali da se manifestuju i sa CD unutra? mislim, ako ne valja Firmware onda ne bi bilio razlike sa CD il bez njega unutra? ili gresim?
 
Nazad
Vrh Dno