Šta je novo?

HowTo: Deljenje interneta izmedju 2 racunara

Zaboravio sam bitnu stvar... Tip konekcije ili sta god vec je PPPoE
onda deliš samo PPPoE konekciju na 1 kompu, a ne WiFi karticu.
kreiraj lokalnu mrežu, ako hoćeš unutrašnji saobraćaj između ta dva kompa.
(control panel>perfomance and maintenance>computer name.....workgroup, napisi za radnu grupu nešto jedinstveno, jer je vrlo moguće da na WiFi mreži već postoji osnovno ime grupe) šeruj neki folder ili disk na kompu 2 ili na 1 zavisi sa kog želiš da imaš pristup i to je to što se unutrašnjeg saobraćaja tiče.

izlazak 2 kompa na net, ako si uradio kako je npetar napisao, isključivo zavisi od podešavanja fw, tako da iključi na trenutak fw trebalo bi da radi. a ako ne znaš da podesiš fw, resetuj ga u početno stanje, ili ga ponovo instaliraj.

nije jednostavno ako prvi put radiš, i ja sam to pitao pre par stranica pa sada znam.
 
iz cmda pinguje dosta toga, skoro sve sto sam probao, a kad treba da ode preko browsera (probao sam IE, FF, Operu, Safari) nece ni da makne, otvorio mi je sezampro sajt, verovatno zato sto sam na sezamu, i za to mu je trebalo jedno desetak minuta, pomoc plz?
 
Jedno pitanje!

Da li je moguce povezati nekako ADSL modem koji ima samo USB i swich koji ima samo UTP ulaz?

Izvinjavam se, jos jedno. :)

Da li bih mogao ovim
http://www.ciao.com/Linksys_Wireless_G_Broadband_Router_WRT54G2_wireless_router__15528759
da zamenim taj modem i ujedno da delim konekciju u kuci?
Citao sam, ali ne razumem bas ove oznake, ne mogu da skontam koji su koji ulazi i da li on moze da sluzi kao ADSL modem.

Hvala.
Naravno da ne mozes da povezes USB na UTP :D
Imaju varijante da se preko "adaptera" to odradi, ali ti ne savetujem to.
Ruter koji si naveo je 3 u jednom, ali je on za kablovski net i lepo kaze DSL, a tebi treba ADSL kao na primer ovako nesto:
http://www.linksys.com/servlet/Sate...nksys/Common/VisitorWrapper&lid=4342502493B02
E sad treba obratiti paznju i na Anex-A i Anex-B :)
 
Imam neki kabl koji ima sa jedne strane USB, a sa druge UTP zato pitam.

Sta je to Anex-A i Anex-B?
 
Imam neki kabl koji ima sa jedne strane USB, a sa druge UTP zato pitam.

Sta je to Anex-A i Anex-B?
Tebi verovatno treba Annex A posto pretpostavljam koristis "obican" telefon, a Annex B je za ISDN liniju. E sad, dosta modela podrzava oba standarda, ali treba obraditi paznju i na to pre kupovine. Ako te zanimaju detalji oko Annex-a:
http://en.wikipedia.org/wiki/ADSL
 
Hvala Crni.

Hajde mi reci samo jos ovo.
To je mozda i previse ozbiljno i skupo za ono sto meni treba, mislio sam da je dosta povoljnije.

Imam Desktop i Laptop. Na desktopu mi je ADSL. Da li bih mogao da podelim internet konekciju kupovinom neke obicne wirless kartice za desktop i na koliko metara bih ja to mogao da koristim?
Ako mozes da mi predlozis neku karticu?
 
Poslednja izmena:
Da li bih mogao da podelim internet konekciju kupovinom neke obicne wirless kartice za desktop i na koliko metara bih ja to mogao da koristim?
Može, ali je komplikovano i nepraktično.
Proizvođači reklamiraju indoor range od oko 100ft (30m). U praksi nećeš znati dok ne probaš. Po mom iskustvu i onome što sam čitao, wireless radi kroz jedan zid, često kroz dva, preko toga je pitanje sreće i kvaliteta opreme (antena).
Ako mozes da mi predlozis neku karticu?
Ja bih ti predložio da kupiš ruter. Ako ti je wireless bitan, kupi wireless ruter. Tako desktop neće morati da bude uključen da bi laptop izlazio na net.
Što se preporuke za karticu tiče, ja sam zadovoljan TPLink proizvodima. Vrlo fin odnos cene i performansi.
 
Hvala Crni.

Hajde mi reci samo jos ovo.
To je mozda i previse ozbiljno i skupo za ono sto meni treba, mislio sam da je dosta povoljnije.

Imam Desktop i Laptop. Na desktopu mi je ADSL. Da li bih mogao da podelim internet konekciju kupovinom neke obicne wirless kartice za desktop i na koliko metara bih ja to mogao da koristim?
Ako mozes da mi predlozis neku karticu?

Pretpostavljam da bilo koja kartica koja radi u AP modu moze da ti zavrsi posao.
Nisam siguran, ali mozda cak i neka USB wifi kartica moze da prodje.

Inace, upravo je kolega pazario za kucu Linksys-ov komplet - ruter sa usb karticom - u CTu za 4200 dinara. Ruter radi odlicno, kao i sve sto je od Linksys-a, a karticu nisam imao vremena da probam. Topla preporuka za isti.

Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Help
Imam dva kompjutera umrezena (Vista i XP), prvi ima ADSL koji sam share-ovao po uputstvu sa prve strane ali nikako ne mogu na net na drugom kompjuteru. Jedino sto sam uspeo jeste da update-ujem AV definicije ali me je prethodno pitao firewall da uradi unblock. Probao sam skroz da iskljucim firewall ali i dalje nece na net.. Sta ciniti?
 
sve sam procitao i video da ima zeza izmedju WIRELESS USB na destopu i lapca,oba su sa xp sp2,posedujem ovu waireless karticu
http://www.list.rs/proizvod.php?id=LAN00044
dobijena na poklon,a imam ADSL Telekomov.Hteo bi da imam samo izlaz na net sa lapcom,mreza mi nije bitna,a i to sto mora destop da radi nonstop(inace i radi)
Molim za pomoc
hvala unapred
 
sale987

Pozdrav. Da li je jos iko uspio skontati kako povezati dva kompa sa vistom i xp.
Znaci na kompu gdje mi je internet imam vistu a na laptopu XP. A koristim bezicni internet. I sad povezem komp i laptop. Na laptopu mi pise da je povezan u lan 100mbs. i na kompu takodje kad udjem u konekcije imam dvije vrste konekcija, 1.prva. na internet, acess to local and internet. a 2.druga za laptop: acces to local only. i otvorim ovu drugu i u opcijama mu dozvolim da ima pristup internetu, ali i dalje nista. Ako neko ima iskustva sa tim neka mi odgovori pls. Hvala!!
 
Da li neko može da mi kaže koji je najpovoljniji wireless ruter za moju situaciju. Uzimam kablovski net preko IKOMa i dosad nisam imao problem jer sam ga koristio samo na svom računaru. E od pre neki dan imam još dva laptopa u stanu.

Pored saveta koji ruter da uzmem da li neko zna i koja je procedura za instalaciju.

Hvala unapred
 
Jedno pitanje,

Da li je moguce podeliti internet vezu preko bluetooth-a?
 
Naravno da je moguce i to u oba smera. Mozes da koristis gprs vezu sa mobilnog telefona na bilo kom uredjaju (desktop, laptop, pda) preko bluetootha. A mozes i obrnuto, da adsl ili kablovsku vezu na desktopu shareujes preko bluetootha sa bilo kojim drugim uredjajem, drugim desktopom, laptopom, pda, pa cak i mobilnim, recimo neki sa symbian operativnim.
 
Jel moze neka pomoc za pochetnika :) ??

Shta treba da uradim: najpre treba da umrezim dva kompa i da omogim file sharing i da onaj drugi ima net preko prvog.
Oba imaju GB LAN karte i spojio sam ih preko Crossover UTP kabla. Na prvom sam upisao IP adresu 192.168.0.1 Subnet mask 255.255.255.0 a na drugom to isto samo shto je je IP 192.168.0.10 Ostale stavke su prazne. Probao sam pingovati i sa oba PC ping radi prema suprotnom ali to je sve shto sam uradio. Prvi izlazi na net preko kablovskog modema koji je spojen na USB i tu konekciju sam shareovao ali mi internat na drugom kompu neradi.

Greshka je pretpostavljam to shto neznam da ih umrezim. Jel moze pomoc ?? :(

Znam da je ovakvo pitanje bilo 100x i probao sam da uradim search ali nisam nashao puno toga korisnog.
 

Ma prochitao sam to. Lako je to uraditi ako mreza radi regularno. Kod mene to nije sluchaj. Iako sharujem jedan folder nemogu mu pristupiti sa drugog rachunara. Kad zelim da otvorim \\Entire Network\Microsoft Windows Network\PABLOXP ( tako sam namestio workgroup i na prvom i na drugom rachunaru ) tu se zapuca Total Commander i nemogu dalje. Prvi komp se zove PabloC2D a drugi se zove Celeron.

Znachi meni najpre treba umreziti ova dva kompa pa cu posle namestiti net...
 
Koristim ADSL,a modem TP LINK 8816 na kompjuteru.E,sada hocu da povezem i laptop,ali neko mi kaze da kupim switch,a neko ruter.Koja je razlika ,ne razumem se bas najbolje.Da li je switch jeftinija varijanta?Pomozite mi da se odlucim.
 
POz,imam problem.Naime do pre nedelju dana mi je mreza tj deljenje SBB neta radilo extra perko 2 godine.Medjutim prosle nedelje je SBB vrsio neke radove u zgradi i od tada ne mogu uopste da pustim net s mog na drugi kompijuter,tj sinoc sam uspeo ali cim sam ugasio moj kompijuter net je prestao da se deli.Kompijuteri su povezani preko kabla i 3 mrezne karte.Moj sistem je vista a na drugom kompijuteru je XP.IMa li neko ideju sta bi mogao da pokusam jer ja sam ostao bez ideja...
 
@D-Devil

Ko ce ga znati napamet sta se desilo... Reinstaliraj celu mrezu.

Poz!
 
reinstalirao sam cele sisteme i sve stavio nanovo i ne mogu opet da uradim nista tj uspostavim mrezu...
 
Ako koristis ICS, normalno je da nestane interneta kada iskljucis racunar koji ima ulogu rutera.

Da koristim ICS,i def do sada to nije bilo normalno,uvek kad restartujem komp ,net je dole vracao bez problema,eventualno je donji(drugi) komp morao da se restartuje,ali sada cim restartujem komp(moj),prvo na mom moram da disejblujem ICS pada ga opet enejblujem pa da restartujem drugi komp,jednostavno pre cackanja od sbba u zgradi to nisam morao da radim,ovako da bi sekama i kevi delio net moram da setam gore dole po stanu svaki put kad restartujem komp sto napominjem ranije nisam morao...:wall:
 
Nema to veze sa radovima, otvori se i kupi ruter 1xWan i 4xLan (sada su baš jeftini) poveži, podesi i vozi.
 
Nema to veze sa radovima, otvori se i kupi ruter 1xWan i 4xLan (sada su baš jeftini) poveži, podesi i vozi.

Definitivno ima veze,jer 2 godine je sve radilo kako sam ja hteo,ali sta sam primetio,da svaki put ka restartujem komp meni sbb dodeljuje drugi IP i DNS,sto ranije nije bio slucaj,tako da definitivno ima veze s tim sto je sbb cackao sta god da je cackao u zgradi.Ali bar sam mu nasao neku zakonitost tako da sad u 2 poteza opet pustim net na drugi kompijuter:smash:
 
Pre neki dan sam zamenuo sagemov ADSL USB modem za ruter TP LINK 8816 jer sam nabavio još jedan računar koji sam hteo da umrežim i da u isto vreme ima izlaz na net nezavisno od prvog računara.
Od drugara sam nabavio neki stari switch, povezao računare, namestio IP adrese i net je radio na oba kompa.
E sad nastupa problem, dok internet radi nemam mrežu (sharovani folderi se ne vide), a kad ugasim modem mreža se pojavi.
Da li može da se namesti da imam oba u isto vreme? I kako?
Tražio sam odgovor po forumu ali ga nisam našao.
Switch je dosta star, ne znam tačno oznaku pošto mi trenutno nije u blizini ali mu je naznačena brzina 9Mbps ali sam ja uspeo da postignem samo 7Mbps što mi je jako sporo za mrežu,ali sasvim dovoljno za net, tako da ću verovatno kupiti neki brži
Još jedno pitanje, kolika brzina može da se postigne preko switcha? Direktnim umrežavanjem (komp- na - komp) sam postigao 250 Mbps pa me interesuje da li može toliko da se postigne i preko switcha?
 
Trenutno su akltuelna dva standarda 100Mbps i 1Gbps, nemam pojma kako si ti uspeo da dobijes 250Mbps :). Salim se, mora da oba kompjutera imaju gigabitne kartice. Ako nabavis i gigabitni svic, trebalo bi da zadrzis tu brzinu komunikacije.
Ta situacija sa delenim folderima definitivno nije normalna. Mozes li da pingujes drugi racunar kada se ruter prikljucen?
 
Nazad
Vrh Dno