Šta je novo?

HowTo: Deljenje interneta izmedju 2 racunara

Gremlini? :)
Docaraj problem malo opsirnije. Ako sam dobro razumeo, lokalna mreza izmedju 2 kompa radi uredno a samo net nece? U cmd-u (command prompt) ukucaj ipconfig /all pa nam daj da vidimo podesavanja.
Poz!
 
Da li moze neko da mi opishe postupak umrezavanja (tj deljenja interneta) u VISTI?
Da desktopu je adsl USB i ZyXel Wireless ruter,a povezejem se sa laptopom sa svojim Wifi adapterom.
Hvala unapred.
Btw jel istina da Zyxel ruteri neshto ne shtimaju na vistom?Ja sam probao nehsto na brzinu da sredim ,medjutim bez uspeha (bez iskustva ,krastavac).
 
Gremlini? :)
Docaraj problem malo opsirnije. Ako sam dobro razumeo, lokalna mreza izmedju 2 kompa radi uredno a samo net nece? U cmd-u (command prompt) ukucaj ipconfig /all pa nam daj da vidimo podesavanja.
Poz!
ne ,vidi, radi i lokalna mreza i net,sve dok ne resetujem [ili ugasim pa upalim] pc koji se grebe za net od drugog.posle toga radi samo mreza bez interneta i onda moram da resetujem i ovaj koji na sebi ima net da bi ovaj drugi opet imao.
 
Dakle, imam sledeci problem: na ADSL ruter su zakaceni desktop (XP SP2) i laptop (VISTA HP). Lepo sam podesio ruter, IP adrese (net radi, multiplayer gaming radi) samo ne mogu da vidim share-ovane fajlove. Isti je workgroup na oba kompa, tako da ovo nije problem. Pokusao sam i iz RUN-a da otvorim drugi komp ( \\ime_kompa ) ali ni to ne pali. Gde gresim?
 
@unknone

Ne znam sta da ti kazem, osmi da opet pomenem Gremline :)
Probaj sa programom ccproxy da resis problem, link: http://www.youngzsoft.net/ccproxy/
Znaci, bukvalno "dizes" proxy server na prvom racunaru tako da ces na drugom racunaru u browser-u, za proxy settings upisati adresu prvog racunara i naravno port (onaj koji je u ccproxy-ju zadat) preko koga ces pristupiti prvom racunaru (podesavanje je u principu krajnje prosto, nadam se da ces se snaci).

@Optimus Dimke & Iv@N SD
Vistu slabo poznajem. Ivane, ako ti niko ne pomogne oko workgroup-e, savetujem ti da podignes na oba racunara ftp servere. Ima gomila besplatnih, npr. http://www.guildftpd.com/ bih ja preporucio, uvek mi je odradjivao posao bez problema. Znaci, share-ovanim folderima ces u principu pristupati iz browser-a i to, npr. sa prvog na drugi: u browser-u kucas ftp:// IP adresa drugog racunara, i obrnuto.

Poz!
 
Poslednja izmena:
hvala...
ali problem sam resio tako sto sam stavio nov windows na komp sa karticom br.3 i posle podesavanja po uputstvu od npetra, kad su se nasli kompovi,na kompu sa karticom br.3 sam stavio sve na obtain automatic i sad sve lepo radi ;)
zz
 
Aj nek mi neko please objasni -poshto sam ipak nov u ovome.
Posedujem sezamov ADSL modem (USB prikljuchak) Conexant.Hteo bih deliti internet sa laptopom (acer sa svojim wifi adapterom-standardno).Posedujem wireless router (ne adsl vech obichan) Zyxel 330w EE.
Moze neko da mi objasni kako da povezem ova dva kompa (tj delim net) i da li mi je josh neshto neophodno?Potreban mi je adsl UTP kabl da ga chachnem u router ili ne?
Sa mrezom stvarno nemam iskustva i pokushavao sam sve i nishta.
help :)
hvala in advace
 
Ne znam kako mislis tim ruterom da odradis posao kad on nema usb prikljucak vec samo lan portove.....
mozes jedino da odradis ICS ali onda jedan komp mora da bude on line non stop....ili to ili menjaj ruter....
 
^ e pa to sam i imao na umu.Aj ako mze neki lanak ili par crtica o tom procesu.
sezam nudi zamenu za njihov adsl router (sa lan prilkuchcima) plus neke parice.
Da li da pristanem na to ili da sam uzemem neki adsl router (ne wireless).
Preporuka ako moze.
hvala na odgovoru.
 
Poslednja izmena:
Имам лелекомов ADSL и рутер speedtouch 546v6. На овом рутеру су 2 компа. Да ли постоји могућност да преко самог рутера ограничим брзину на другој машини?
 
Сто му паприка (шала) :d ....пошто сам тутумрак око мрежне опреме јер ово 100% сигурно или ипак може нешто да се уради преко самог рутера? :wave:
 
Ajde i ja da molim za pomoc.....Nabavih Micronetov (mislio sam ruter,ali ispade drugacije :D ) HUB, za koji ne mogu nigde da nadjem nikakvu specifikaciju na netu :D osim na spanskom, i htedoh da umrezim tri kompa i da ih sve zajedno bacim na net preko SBB kablovskog , medjutim...
Kada ubacim modem u uplink port na tom hub-u i na od ostalih osam portova nakacim tri kompa, net mi radi samo na jednom.... Nisam nista podesavao oko ip adresa niti medjusobnog umrezavanja, pa rekoh da ovde molim za pomoc....
Kako da umrezim te kompove i da li uopste mogu sve da ih bacim na net mreko Micronet SP508K cuda ili da kopam mrezne karte iz ormana.....
Plz, 'ELP!
 
Poslednja izmena:
Hmmm. Da ali bi trebalo dosta da doplatim za ruter... A nemam kesa... Moze li se sve ovo povezati i kako?
 
@dzonika
Može: uzmeš parče plastificiranog štrika za sušenje veša i međusobno uvežeš komjutere. Onda uzmeš jedan optički kabl, ne duži od 6,32m, i tu prvu skupinu povežeš na svič. Moraš obratiti pažnju da računare pališ u abecednom redosledu po osnovu imena proizviđača matične ploče inače ceo sistem neće da proradi.
PS: http://www.itsvet.com/proizvodi/kriterijum/comp_comp_router/top50/asc
 
@dzonika
Može: uzmeš parče plastificiranog štrika za sušenje veša i međusobno uvežeš komjutere. Onda uzmeš jedan optički kabl, ne duži od 6,32m, i tu prvu skupinu povežeš na svič. Moraš obratiti pažnju da računare pališ u abecednom redosledu po osnovu imena proizviđača matične ploče inače ceo sistem neće da proradi.
PS: http://www.itsvet.com/proizvodi/kriterijum/comp_comp_router/top50/asc

Ocigledno si najpametniji na svetu i znas sve pa te mrzi da pises sve sto znas ali zato mozes kratak sastav o vesu i bukvaru... Znam i ja da imaju da se kupe ruteri i da su na it svetu mogu da pogledam cene, ali pitah sta mogu da uradim sa ovim sto imam osim da bacim u djubre! Ah, da reko si mi, da povezem kanapom za ves i da palim abecednim redom.... Hvala ti, ne znam sta bih radio da mi nisi pomogao...
 
Za nekoga ko nije upućen u tematiku i mrzi ga da čita sve što je na tu temu napisano na forumu najjednostavnije i najelegantnije rešenje je nabavka rutera. Nov ruter je 2000din. Polovan može da se nađe za 10-15€. Za svič i dve mrežne karte možeš glatko da dobiješ 1000din. Ali ako mora komplikovano, uradi sledeće: poveži jedan komp na kablovski modem, ubaci u njega još jednu mrežnu kartu, dodatnu mrežnu kartu poveži sa svičem, zatim i preostala dva računara priključi na svič. Na prvom računaru uključi Internet Connection Sharing, a preostala dva podesi Obtain IP adress automaticaly.
Ako budeš imao sreće da ti ova konfiguracija proradi, računar koji je priključen na modem će morati da bude stalno upaljen.
 
Hvala Duskoo puno, ovo mi je zaista pomoglo!
Jeste najbolje resenje ruter, i najelegantnije, ali jednostavno u ovom trenutku nemam kesa, imam mnogo troskova u isto vreme, i ne znam iz koje telesne supljine vise da izvucem pare :D
Ovde da dam oglas mozda bi i sklepao nesto, ali moram da sacekam jos 2 meseca dok ne postanem member :( , a na berzi cu dati oglas mada je uopste ne volim...
Ovo sto si predlozio je zaista dobro privremeno resenje... I ne mrzi me da citam, citao teme i postove do besvesti i malo ostao zabagovan :d
duskoo zaista PUNO HVALA!!!!!!!
 
Opet ja... Uradio sam kako mi je duskoo rekao, kablovski modem nakacio na integrisanu mreznu a na drugu mreznu u mom kompu (na pci slotu) nakacio hub...
Na hub su nakacen jos dva racunara... Problem je sledeci:
Jedan komp me zeza, njega jos moram da maltletiram, mislim Win ni sam ne zna gde je... Elem, drugi komp sam povezao na sledeci nacin.... Ubacio kabl u hub, i kada ostavim obtain IP adress automaticly ne vide se.... Podesim na tom kompu ip 192.168.0.2 i gateway 255.255.255.0 i radi mreza izmedju njih... Sve sto je medjusobno serovano radi super ali ne znam kako da podesim da i net radi na njemu, jer kada udjem u network connections, selektujem net konekciju i mrezu zajedno i kliknem na bridge, pukne mi mreza izmedju oba kompa i ne radi net ni na jednom (ni na mom u kome je modem ubacen!).... U cemu je problem, sta da uradim?
 
Poslednja izmena:
Zaboravih, na tom drugom kompu na kome ne radi net podesen je dns 192.168.0.1 (tj. moj komp)...
Mada, stavljeno to ili ne net opet ne radi... :( Nesto mi ne ide sherovanje internet konekcije....
 
Poslednja izmena:
Ljudi pomagajte... Procitao sam sta ste napisali na prvoj strani (izvinite ali nisam mogao da citam ostalih 6) i to sam vec uradio, ali nece da radi...
Dakle evo situacije:
2 kompa
1 ima izlaz na net preko AP (wireless dakle), vezan za lan (zvacu ga server od sada)
Server ima i jos jednu lan karticu kojom je povezan za drugi komp
Sve sam zivo pokusao da ih spojim da rade ali nista... Iz nekog cudnog razloga se i ne vide da su u mrezi a pise da je veza uspostavljena. Menjao sam ip i uradio i bridge i nista...
Server ima Vistu Ultimate 32. Klijent ima xp 32 i to je to. Kako da ih namestim da rade...
Jos jednom se izvinjavam zbog neodgovornosti....
 
Zaboravite pitanje... Uspeo sam nekako... Radi mi... Izvinite zbog spama... Evo resenja:

1. Korak:
U jednu od kartica ubaciti gajtan sa AP-a
U drugo karticu unkrsteni kabl i drugi kraj u klijenta

2. Korak:
Podestiti na klijentu ip id dns da budu automatski

3. Korak:
Na serveru dozvoliti share za konekciju i zabrati karticu preko koje delite vezu da bude ovna kojom su povezani klijent i server.

4. Korak:
Podesiti lan konekciju na serveru tako da stavite da ip bude (ako ste sve uradili kako treba bica taj ip ispisan vec) 198.168.0.1, a za DNS stavite DNS koji je za vasu internet konekciju. Mozete i alternativni DNS da upisete u donji red.

5. Rekonektujte se na internet i trebalo bi da sljaka
 
Evo i mene :D Sredio sam mrezu :D
U cemu je bio problem : Kada su ip adrese bile podesene na automaticly nije htelo da radi.... Kada sam ih lepo ukucao lan je proradio ali net ne.... E sada, pravio sam bridge izmedju konekcije lan-a i interneta i pri tom su mi oba pucala, i fora je bila da se uopste bridge ne pravi.... Samo da se klikne na onu ikonicu sa leve strane "create small home network" i da se to pokrene na svakom racunaru, da se na klijentima izabere da idu preko gateway-a a na kompu koji ima izlaz na net da ide direktno na net.... Ovo sam bio podesio i ranije, ali opet nije radilo,pa verovali ili ne sredilo se tako sto sam to pravljenje home networka prvo pokrenuo na kompu koji ima net patek na ovim ostalima.... Ne znam zasto je redosled bitan.... Hvala svima na pomoci PUNO!!!!
 
Poslednja izmena:
Trazim drugu ip adresu od sbb-a i evo moja poruka sa njihovog formua.


spery je napisao:Nedavno sam cuo da mogu da dobijem 2 ili vise ip adresa na moj modem.
Time bih uspeo da modem koristim kao swich i umrezim racunar sa laptopom i dobijem internet konekciju na rachunar i laptop.
Oni bi delili taj net bla bla.
E sad meni treba ta druga ip adresa pa vas molim da mi je date ili mi kazete gde mogu da je trazim.
Hvala unapred

odgovor:
Postovani,
jedna IP adresa, jedan modem.
Resenje za vas problem je router iz razloga koji smo vam naveli.

SBB PJ Kikinda

Jel 2ip adrese imaju samo ljudi iz bga i nsa ?:mad:
 
Nemaju
Od Februara prosle godine svi imaju jednu ip adresu
 
Elem, kako se cesto ponavlja ovo pitanje, resih da napisem sta i kako pa moze da se postavi u sticky...

2 umrezena racunara, jedan ima izlaz na internet...kako da drugi koristi internet preko prvog racunara ?

Recimo da prvi racunar ima cable internet (potpuno isti postupak je bilo da je u pitanju cable, wireless, modem). I recimo da su ta dva racunara medjusobno umrezena kablom, tj. preko ethernet kartica (opet nebitno da li su umrezeni kablovima ili bezicnim putem).
Znaci, prvi racunar ima 2 ethernet kartice, kartica br. 1 kojom se izlazi na internet i karticu br.2 koja je umrezena sa karticom br.3 na drugom racunaru.

Konfigurisanje:

Step 1.
Desni klik na karticu br.1 koja ima internet, pa izabrati u opcijama "internet connection sharing". Tim postupkom, kartica br.2 automatski dobija IP 192.168.0.1 (windows ce pri tom otvoriti prozorcic gde ce vas obavestiti o tome, a vi prihvatite pritiskom na OK). Na toj ethernet kartici zatim upisite(prepisite) DNS-ove sa kartice br.1 (ako ih uopste ima).

Step 2.
Na kartici br.3 podesite IP adresu u rasponu 192.168.0.2 - 192.168.0.254 (birajte zadnji broj koji god zelite), ili podesite da drugi racunar automatski detektuje IP adresu("obtain address automaticly"). Za gateway na toj kartici upisite 192.168.0.1, a za svaki slucaj upisati za DNS takodje 192.168.0.1.

To je to, voila ;)

Poz!

p.s.

Na gore opisani nacin, koriscenje interneta na drugom racunaru je uslovljeno time da je prvi racunar ukljucen non-stop. Ukoliko zelite da to izbegnete, potrebni su vam dodatni uredjaji(kao sto je npr. ruter), ali o tome u nekom drugom broju ;)

sve je uradjeno kao u postu iznad, ali na racunaru 2 internet sem google, gmaila, google eartha, nece ni da makne, znaci sve vezano za google leti, a kad treba nesto drugo nece nista, da li neko zna u cemu je problem?
 
Probaj da pingujes, recimo ping www.ptt.yu ili neku drugu adresu pa javi da li prolaze paketi. Generalno nemam ideju zasto imas problem, mozda neki fw zeza...probaj i neki drugi browser.
Poz!
 
Nazad
Vrh Dno