Šta je novo?

HowTo: Deljenje interneta izmedju 2 racunara

npetar

Čuven
Učlanjen(a)
23.01.2002
Poruke
2,564
Poena
679
Elem, kako se cesto ponavlja ovo pitanje, resih da napisem sta i kako pa moze da se postavi u sticky...

2 umrezena racunara, jedan ima izlaz na internet...kako da drugi koristi internet preko prvog racunara ?

Recimo da prvi racunar ima cable internet (potpuno isti postupak je bilo da je u pitanju cable, wireless, modem). I recimo da su ta dva racunara medjusobno umrezena kablom, tj. preko ethernet kartica (opet nebitno da li su umrezeni kablovima ili bezicnim putem).
Znaci, prvi racunar ima 2 ethernet kartice, kartica br. 1 kojom se izlazi na internet i karticu br.2 koja je umrezena sa karticom br.3 na drugom racunaru.

Konfigurisanje:

Step 1.
Desni klik na karticu br.1 koja ima internet, pa izabrati u opcijama "internet connection sharing". Tim postupkom, kartica br.2 automatski dobija IP 192.168.0.1 (windows ce pri tom otvoriti prozorcic gde ce vas obavestiti o tome, a vi prihvatite pritiskom na OK). Na toj ethernet kartici zatim upisite(prepisite) DNS-ove sa kartice br.1 (ako ih uopste ima).

Step 2.
Na kartici br.3 podesite IP adresu u rasponu 192.168.0.2 - 192.168.0.254 (birajte zadnji broj koji god zelite), ili podesite da drugi racunar automatski detektuje IP adresu("obtain address automaticly"). Za gateway na toj kartici upisite 192.168.0.1, a za svaki slucaj upisati za DNS takodje 192.168.0.1.

To je to, voila ;)

Poz!

p.s.

Na gore opisani nacin, koriscenje interneta na drugom racunaru je uslovljeno time da je prvi racunar ukljucen non-stop. Ukoliko zelite da to izbegnete, potrebni su vam dodatni uredjaji(kao sto je npr. ruter), ali o tome u nekom drugom broju ;)
 
Poslednja izmena:
Posto znamo opstepoznato ogranicenje XP-a da moze da se deli jedna internet konekcija i samo u jednom smeru (tj. da je jedna komp host a drugi client), kojim programom se resava da se na oba kompa dele dvosmerno sve konekcije, tj. da po potrebi 1. bude host a drugi client, a drugi put 1. client a 2. host?
 
I jos samo ostaje da nabavite program tipa internet remote control (freeware) i njime kontrolisete konekciju sa drugog racunara...
 
da ne otvaram novi topic mozete li napisati proceduru za deljenje ako postavim sbb-ov modem na switch jer ako koristim usb onda ce mi biti ograniceno da moram da drzim ukljucen komp na kojem je modem
 
raindog je napisao(la):
da ne otvaram novi topic mozete li napisati proceduru za deljenje ako postavim sbb-ov modem na switch jer ako koristim usb onda ce mi biti ograniceno da moram da drzim ukljucen komp na kojem je modem
Samo prikljucivanje na switch nece ti pomoci. Treba ti ruter.
 
Zashto davanje IP adrese svima Petre?

Na Win XP-u je dovoljno samo da:

1) Na rachunaru koji izlazi na net share-ujete konekciju, pri chemu ce odmah LAN adapter dobiti adresu 192.168.0.1

2) Na svim ostalim rachunarima u radnoj grupi ostaviti Obtain an IP address automatically

To je to...Ne kontam zashto se cimati dalje....

Podrazumeva se naravno da svi rachunari imaju isti workgroup


Za kontrolisanje iste sa drugog rachunara samo shtiklirati Allow other network users to control or disable the shared internet connection...Kraj priche...Nikakva nauka
 
Poslednja izmena:
raindog je napisao(la):
da ne otvaram novi topic mozete li napisati proceduru za deljenje ako postavim sbb-ov modem na switch jer ako koristim usb onda ce mi biti ograniceno da moram da drzim ukljucen komp na kojem je modem

Kod SBB-a imas jednu zanimljivost koju pretpostavljam nisi znao. Naime, kod SBB-a mozes da uzmes 2 IP adrese (besplatno) i iskoristis switch ;) (switch znaci sluzi kao razdelnik u slucaju da imas vise IP adresa). Znaci, dok si na SBB-u router ti ne treba(ustedeo si pare za router ;) ). Zovi SBB da ti daju jos jednu IP adresu; utakni kabl od modema u switch, a iz switcha po 1 kabl u svaki komp (naravno podesis na kompovima po jednu IP adresu), i to je to.

mitnick je napisao(la):
Zashto davanje IP adrese svima Petre?

Na Win XP-u je dovoljno samo da:

1) Na rachunaru koji izlazi na net share-ujete konekciju, pri chemu ce odmah LAN adapter dobiti adresu 192.168.0.1

2) Na svim ostalim rachunarima u radnoj grupi ostaviti Obtain an IP address automatically

To je to...Ne kontam zashto se cimati dalje....

Prvobitno sam napisao da se dodele rucno IP adrese ( a zatim napisao da moze i sve automatski), iz vise razloga:

1. Pri konfigurisanju mreze a zatim pri konfigurisanju firewall-a, a i u slucaju da nesto pocne da zeza, korisno je pingovati racunare i videti da li sve radi. Za to je potrebno znati IP adrese.

2. U slucaju mreznog igranja, u igri je cesto potrebno upisati IP adresu host racunara. Opet, treba znati IP adrese.

3. Iz nekog mog iskustva netw. neighb. zna da zeza a i lakse mi je da upisem //192.xxx.xxx.xxx i pristupim nekom racunaru (naravno, u mrezi vise racunara ovo ne pije vodu :) )

Ono, nije cimanje nikakvo. Moze a ne mora. Meni licno nekako sigurnije&korisnije da sve uradim rucno :)

Inace, postoje 3 opsega privatnih IP adresa pa treba voditi racuna:

10.0.0.0 - 10.255.255.255
172.16.0.0 - 172.31.255.255
192.168.0.0 - 192.168.255.255
 
Poslednja izmena od urednika:
npetar je napisao(la):
Kod SBB-a imas jednu zanimljivost koju pretpostavljam nisi znao. Naime, kod SBB-a mozes da uzmes 2 IP adrese (besplatno) i iskoristis switch ;) (switch znaci sluzi kao razdelnik u slucaju da imas vise IP adresa). Znaci, dok si na SBB-u router ti ne treba(ustedeo si pare za router ;) ). Zovi SBB da ti daju jos jednu IP adresu; utakni kabl od modema u switch, a iz switcha po 1 kabl u svaki komp (naravno podesis na kompovima po jednu IP adresu), i to je to.

meni je onaj sto mi je ugradjivao rekao da je dovoljno da se stavi na switch i da moze tako bez rutera da se prikaci 31komp .... mada mi nije izgledao bas kao neko ko zna sta radi... jel to neko trazio u ns da mu daju 2 ip adrese
 
npetar je napisao(la):
Kod SBB-a mozes da uzmes 2 IP adrese (besplatno) i iskoristis switch
Onda je ovo nesto novijeg datuma. Kada sam ja uzimao kablovski net, dozvoljavali su jedan racunar po jednom modemu, pa je u tom slucaju jedino resenje bilo ruter.
 
evo sta pise na ns.sbb.co.yu pod FAQ

11. Da li mogu da priključim više računara preko kablovskog modema?
Da, ukoliko imate switch.

12. Ako imam dva kompjutera, da li onaj na koji je vezan modem mora da bude uključen da bi drugi imao izlaz na NET?
Da, jer tada prvi kompjuter služi kao izlaz za drugi. Jednostavnije rešenje u tom slučaju je manji switch.
 
Pa jeste, ali ako SBB tebi dodeli IP adrese za tih 30 računara... Da koristiš internet bez IP adrese, neće da može...

Dakle može bez rutera (bilo HW ili SW) i samo sa switchem ali u tom slučaju mora da ti SBB dodeli IP adrese, tj. da se dogovoriš s njima.
 
evo sta mi je njihova tehnicka podrska odgovorila

Postovani,

ukoliko zelite da prikljucite vise racunara na kablovski internet preko
switcha potrebno je da kablovski modem UTP kablom povezete u switch, kao i
ostale racunare. Na racunarima koje zelite da konektujete na internet preko
modema, potrebno je da podesite TCP/IP parametre na sledeći način:

IP adresa: (za svaki od racunara koji bi bio umrezen preko tog switcha
trazite od nas IP adresu iz opsega 10.1.x.x, koliko god adresa da vam je
potrebno i dobicete ih besplatno)
Subnet mask: 255.255.0.0
Default gateway: 10.1.0.2
Primary DNS: 82.117.194.2
Alternate DNS: 82.117.194.3

Na ovaj nacin, ukoliko ne pravite dodatna ogranicenja i podesavanja u samom
swichu, svi racunari kod kojih su parametri podeseni onako kako je gore
navedeno, potpuno ce ravnopravno deliti istu konekciju preko Vaseg modema.

Ukoliko imate dodatnih pitanja, mozete nam se obratiti na telefone tehnicke
podrske 469-293 i 468-084.

S postovanjem,

Internet Sluzba SBB, Novi Sad
 
Drugar (korisnik SBB-a) mi rece da ima 3 IP adrese. Pitacu ga da li je dobio po defaultu ili kako vec.

Edit: Evo Raindog odgovorio sta i kako.
 
Poslednja izmena:
e sad nastao problem... dobio sam ip adresu prikacio sve kako treba i na oba kompujutera sada radi net ali je crkla mreza tj ne mozemo jedno drugom da pristupimo pokusao sam sa wizardom ponovo da podesim mrezu izabrao sam da se kompovi kace na net preko swicha pa win tu nesto kenja da nije dobro sto preko istog swicha ide i net i mreza ali prodje i na kraju radi net a ne radi mreza ... sta mi je ciniti

da odgovorim na svoje pitanje (posle sat vremena njakanje uspeo sam) potrebno je prvo odrediti koje su ip adrese kompujuter u unutrasnjoj mrezi ... pa podesiti za oba tcp/ip adrese za sbb i posle u advanced opciji dodati i ip adrese koje su se koristile samo kad je bila mreza. iskljuciti winov FW i u svom podesiti da su trusted obe ip adrese onog drugog kompa... verovatno sam bio jako nejasan pa ako neko ima pitanja samo napred
 
Poslednja izmena od urednika:
pazi ovako meni uopste NE TREBA mreza izmedju 2 kompa... da li je moguce da ja taj kabl povezem u neki najmanji moguci switch i onda iz tog switcha razvucem 2 kabla do 2 kompa... ?? (imam samo 2 kompa - mene i komsiju :-devil-: i ocu da se zajedno povezemo na isti modem, jelte lakse je deliti pare za istu stvar :D uopste nam ne treba medjusobna veza...)

zaboravih, da li je npr isto moguce nabaciti neki accesspoint (wifi) i njega ustekati direktno u cable modem.. i onda kompovi samo da se nakace na njega ? ovo bi bilo najlakse da izbegnemo zakabljivanje terasi i busenje zidova.. e, da: a koliko uopste moze da dobaci kartica wifi i koliko joj smetaju prepreke ? (U pitanju su 2 kuce u zajednickom dvoristu, ja sam na 2. spratu jedne kuce, a on u prizemlju druge, medjusobna udaljenost cca 30m)

najbitnije je da ne mora jedan komp da bude ukljucen non-stop
 
Poslednja izmena:
za wireless ne znam ali ako uradis kao sto si rekao tj da ubodes modem u switch samo treba da trazis dodatnu ip adresu od sbb (daju ti za dz) i sve ce raditi kako treba samo u lan settings upises

IP adresa: (za svaki od racunara koji bi bio umrezen preko tog switcha
trazite od nas IP adresu iz opsega 10.1.x.x, koliko god adresa da vam je
potrebno i dobicete ih besplatno)
Subnet mask: 255.255.0.0
Default gateway: 10.1.0.2
Primary DNS: 82.117.194.2
Alternate DNS: 82.117.194.3

mada je steta ako vec imate mrezni kabl jedan do drugog da ne podesite i medjusobnu mrezu
 
Poslednja izmena od urednika:
pazi, imam i laptop i probavao sam da u isto vreme laptop i komp budu na modemu (komp je na USB), laptop sam ubo na mrezu i samo stavio

10.1.236.83
255.255.0.0
10.1.0.2

dns:
82.117.194.2
82.117.194.3

Ne drzi me za rec, ali ove brojke sam stavio na oba kompa... ( a moguce da sam i na laptopu umesto 10.1.0.2 stavio 10.1.0.3, nebitno) i sve je islo kao podmazano...

a ako bi nas povezivao, onda bi jedan morao da bude ukljucen non-stop da bi drugi bio na netu ili je ovo moguce izbeci?!?
 
npetar: Pozlatilo ti se uputstvo, nigde nisam mogao da nadjem kako da namestim internet sharing ali rucno (i mene nerviraju automatska podesavanja, hocu da znam sta se desava i kad nastane problem da mogu da lako nadjem do ceg aje + podesavanje firewall-a .....)

A jel ima negde na netu objasnjeni pojmovi oko mreze tipa sta je: DNS, NetBIOS, i sl....? Trazio sam ali nesto bas i ne mogu da nadjem.
 
Ako samo ukucash DNS u pretrazivach, nalazi provereno 2 milion stranica...Uopshte ne kontam kako si to trazio....
 
Sve je to lepo kad je u pitanju WinXP i neki Win na drugoj mašini.

Pitanje je kako podesiti parametre kada je u pitanju Win98-WinXP gde je Win98 gateway?
 
Znači nemože nikako prvi računar na usb drugi na mrežni port osim da oba rade čak i ako se registruju dve ip adrese?
 
za SBB (na crnom modemu, ne znam za beli) da bi oba kompa isla na net, samo trazi 2 IP adrese da ti daju, ukucaj ih i radice tako, jedan u USB drugi u LAN. Modem se inache ponasha i kao switch, pa su ta dva kompa u LAN-u, ali na 10Mbps, znachi, kopiranje filmova npr. traje 15-ak minuta ;)
 
Poslednja izmena:
Koji je model crnog modema, da li si ga skoro dobio? Da li mogu da biram modem ili šta donesu to mi je?
Znači internet radi čak i kada ti je računar koji je povezan preko usb-a ugašen?
 
Poslednja izmena:
ScientificAtlanta WebSTAR 2000, od oktobra kad sam i uzeo sbb...Taj sam dobio, bilo je problema pre sa konekcijom, nije modem (vise komada probanih) video signal, pa je trebalo da uzmem taj drugi, beli, ali na kraju su popravili kvalitet signala pa je proradilo kako treba.
Da, naravno da radi, dokle god je modem upaljen :) kachio ga na LAN ili USB, svejedno ti je, jednu ili obe masine, nebitno..
 
Gibli je napisao(la):
Znači nemože nikako prvi računar na usb drugi na mrežni port osim da oba rade čak i ako se registruju dve ip adrese?

moze probao sam
 
Da li imaš ScientificAtlanta WebSTAR 2000 crni modem?
 
neverovatno... ali kod mene to jednostavno ne funkcionise
sve sam podesio po uputstvu. da li je moguce da je nesto potrebno podesiti rucno, sto bi na vecini kompova bilo automatski odradjeno.

imam par pitanja:
1. po Sharing / settings posoji opcija Services, gde su navedeni servisi koji nisu overeni, a kad ih overim trazi ip adresu. Da li ih treba overavati uopste i ciju ip adresu uneti?
2. pod LAN settings pored tci/ip postoje jos client i file i printer sharing ( ta dva ne bi trebala da imaju veze koliko ja to shvatam, ali da pitam)

zaboravio sam da napomenem da sam uveo ADSL.
 
Poslednja izmena od urednika:
Probaj da za DNS na kartici br. 3 upises DNS-ove sa kartice br.1
Drugo, da li ti uopste mreza radi izmedju 2 kompa? Iskljuci firewall-ove (i windows-ov na svim racunarima) pa probaj da pingujes racunare. Pinguj sve 3 kartice medjusobno, ako ping prolazi znaci da je sa mrezom sve kako treba.
 
Da li je moguće uraditi sherovanje internet konekcije sa nekim ko je preko switcha povezan sa mnom?
Ako je moguće, je l' može neko da mi objasni, jer su svi do sada spominjali 2 mrežne karte.

Znači, nemam 2 mrežne karte, ali zato sam sa drugim kompjuterom (sa kojim želim da delim konekciju) povezan preko switcha.
 
Nazad
Vrh Dno