Šta je novo?

Polovni brand pentijumi u slim kucistu - da ili ne

lolek

Čuven
Učlanjen(a)
26.10.2002
Poruke
249
Poena
620
Zanima me jel neko ima iskustva sa Pentijum trojkama u slim kucistima (siemens fujitsu ili compaq). Gledao sam neke trojke na 800 mhz i sve imaju pasivne kulere na procesoru, tako da je ceo komp izuzetno tih. Trebalo bi da rade kao sat (na ploci je Intel 815 chipset) jedino je cena nenormalno visoka kod uvoznika (Bozic, GAT, DS, S komp). Zaintriigiralo me ovo jer sam video Compaq u slimu na 766 koji tera XP sa 128 mega RAM samo tako, a treba mi tiha makina za internet, kucanje texta, gledanje DVD i DIVX i TV prekoTV karte. Nista igre i sl.

Jel neko ima iskustva sa ovim ?
 
Ja sam imao par komada....od 566 do 766....jedan sam uzeo bas u GAT-u.....e, taj iz GAT-a je bio strava tih....dok se nije prodrao ventilator na napajanju :(
Sada zuji kao zmaj.....a CD skoro nista nece da procita :(
Naravnno, iko mi nije kriv sto nisam iskoristio garantni rok da sve testiram.....
Sto se tice samog rada....za ovu zujecu, konkretno, ja sam izvadio kingstone 128MB i stavio 2x128 hyundai (PC100 :)) koju sam imao od pre i recimo da je potrebno neko vereme da digne OS, ali kada ga digne sve sljaka...
Ovu sporost pri dizanju bih pre pripisao HDD-u od 8.4GB....

Dakle, osim ove zujece sa ostalima nije bilo problema....

Sto se XP-a tice....imao sam ovde pre neki dan jedan notebook PI 266MMX sa 48MB rama i 5GB HDD....masina je imala dual boot: W98 i XP prof.....XP radi sasvim korektno....cak ni dizanje sistema ne traje dugo, kada udjes u win sve ide OK....koristio sam neki prog za fiskalne kase koji nije nesto preterano zahtevan, ali XP na 266 sa 48MB je ipak XP na 266 sa 48MB :d (meni ne bi palo napamet ni da pokusam da dignem taj OS na toj masini :))
 
Cekaj sto nisi probao da zamenis napajanje u GAT-u ? Na ovom Compaqu koji sam gledao je napajanje od 160 W ako se ne varam i imalo je cudan oblik zarubljenog jednakostranicnog trougla. Jel si probao da zamenis sam ventilator (mislim da je sestica u pitanju). Ako je to Siemens SCENIC jer su oni uslavnom njih valjali jel imas 815 chipset i da li mozes da ubodes PCI karticu direktno u plocu ili se PCI karta ubada u adapter (koji se ubada u plocu pa onda PCI kartica stoji paralelno sa plocom ?) Dali ploca vidi hard od 80 giga ?.
 
i815 mora da vidi sve hardove, bez obzira na veličinu...
 
Lično mislim da je bolje sastaviti comp od matorih biranih komponenti (ko ima znanje i vremena) nego to kupovati. Ono što sam ja čuo, uglavnom je imalo dosta problema, naročito posle nekoliko meseci rada.
 
Da iznesem moje iskustvo.... Znaci uzeo sam neku P2(pentium zwei)u DSu,brand HP,desktop kuciste.
Trebala mi je samo za Internet (nista Multimedija,igrice...).To sam pazario pre 2 meseca bez monitora,CD ROMa
i zvucne.Posto sam mislio da na nju stavim Linux i WIN2K ubacio sam 128MB RAMa.I gle cuda dovucem ja to gajbi prebacim DVD ROM sa nove masine samo da izvrsim instalaciju i ... i to nekako prodje samo mi boot i
rad sa diskom uopste traje nenormalno dugo.Pokrenem AIDA32 i imam sta da vidim za parametar Graphics
Aperture Size stoji 64 MB!!!! A ploca ima neku integrisanu Matrox AGP(?) sa 4 MB SVOJE memorije.U BIOSu ne
postoji mogucnost da se ovo izmeni.Izgleda da ploca sama alocira pola RAMa za potrebe grafike.Ovo bi jos i
bilo dobro da komp nije poceo sam da se raspada.Znaci sveza instalacija Win2K pukla skroz -cim se startuje
komp izbaci poruku: NT SYSTEM AUTHORITY this system is going to shut down for 1 minut please save your
work......Na ovoj masini je kratko probana i 98ica ali je i ona brljala samo manje.Jedino se Linux nekako drzi
mada se i on baguje neverovatno.Znaci ova masina cim puca sa 3 OSa sigurno ima hardverski problem.
Ali startujem na ovom cudu Prime95 ili Memtest i opusteno rade po 2 dana??? Pa sad nek neko kaze da
kancelarijske brand name masine nisu macke u dzaku.
Inace trenutno sam zesce bolestan pa cu ovo kad ozdravim odvuci na garanciju,samo sta da kazem
da se zalim na performanse Pentiuma2????
 
E blago meni ako ovo znaci da se masina raspada :
"NT SYSTEM AUTHORITY this system is going to shut down
for 1 minut please save your work......
"

Virus druze , virus ..... :) :) :)
Nemoj bas toliko da dramis oko "Graphics aperture size".
To je kolicina RAM memorije koja je dodeljena grafickoj, ali to
nije SHARE velicina tj. ne skida ti grafcka toliko ram-a
vec ako joj nestane njene memorije u igrama npr. toliko je
memorije joj je dodeljeno za koriscenje.
Posto kazes da ce se komp koristiti za office ta opcija ama bas
nista ne mrachi komp.

Moje iskustvo sa tim Brand polovnjacima je dobro pod uslovom
da su masine ispravne.Korektno rade , tihe su ali ako rikne maticna
ploca ili napajanje e onda nastaje problem jer treba naci bas Dell plocu
ili mozda tanko Dell napajanje........Dakle moze biti problema sa
rezervnim delovima
Ja licno bi pre sam sklopio neku polovnu AMD Athlon/AthlonXP masinu.
Kostala bi slicno a i radila bolje od brand masina.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Evo tacno godinu dana savrseno ispravnog rada mog Siemens Scenic 600 (P!!! 450MHz/128MB/8.4GB). Stabilan ko planina i pristojno brz pod XP. I da, u BIOS-u je sve zacementirano (AGP aperture itd) i ima tu Matrox G200 Miilenium, ali ako ti ne treba za jace 3D igre (mada Quake III na 800x600 ide stucavo, a na 640x480 klizi), onda je to pouzdana film (DivX leti)-muzika-office naprava. Srecan primerak ili sta vec... :type:
 
lolek je napisao(la):
Cekaj sto nisi probao da zamenis napajanje u GAT-u ? Na ovom Compaqu koji sam gledao je napajanje od 160 W ako se ne varam i imalo je cudan oblik zarubljenog jednakostranicnog trougla.

Da, da...vidjao sam i te....ovo je 160W, ali noramlnog oblika i uutra je osmica....ma radi i ovako OK, malo zuji i to je to....ioanko se tamo gde je kosristi za slusanje muzike (i ponekad gledanje fotki i skidanje maila) tako da muzika uvek gruva jace od zujanja ;)
Komp je 100km od BG, pa mi je bio cim da menjam....
 
To su extra masine dok rade. Imam ja u maloprodaji bas jedan taj slim Compaq racunar. Na njemu Win98 i fiskalni stampac, sve radi kao sat.
Ali...
Zato isto takva masina - crkla ploca u jednoj firmi - jos uvek mi stoji u servisu i ne mogu nigde da je nadjem - jedino resenje je da opet kupis ceo takav komp da bi uopste osposobio jedan.

Generalno gledano - sve su to extra kancelarijske masine, ali sto se tice odrzavanja - mrka kapa.
Inace mrzim kad neko radi nesto totalno van standarda, sta im je bilo tesko da stave neko napajanje koje bar ima isti oblik kao kungfu ATX napajanja? Ali neeee, mnogo je jednostavnije da ljudima uvalis nesto sto radi dobro ali ako nesto ipak krene naopako mogu da dodju kod tebe i samo kod tebe.
Kolega mi radi u Italiji u Compaq-ovom servisu - kaze da se ubijaju od posla jer jedini oni servisiraju njihove masine - jer je bilo kome drugom prava egzibicija da nabavi delove.

Ali opet sa druge strane - kvalitet im ne mozemo osporiti ;)
 
Preporuka da zaobidjes Compaq i potrazis HP ili Dell masine. Mislim da su bolje i brze.
 
Ma treba samo zagledati konkretan model, posto su potencijalni problemi kao i kod sklapanja od komponenti. Vecina ovih proizvodjaca je imala minimum jedan ili dva modela sa nekom SiS-ovachom, a ne bi se niko nesto bolje proveo uzeo brand sa MVP3 cipsetom ili takvu plocu solo.
Uglavnom prvo pogledati koji je model na raspolaganju (serija + product id), pa otici na internet i iskopati tacnu specifikaciju hardvera, skinuti pdf manual i pogledati do kada su datirali poslednji BIOS apdejti za taj model. Tacno se zna (a moze se i ovde na forumu proveriti) kada su se pojavljivale stvari koje su trazile vazan apdejt (recimo smena katmai-copper, granice velicine harda 40+GB, 137+GB, itd). To sve moze da se iskopa i skine na netu za par sati sigurno - pa onda tako "naoruzan znanjem" odes kod prodavca da vidis u kojem je to stanju.
Obratiti naravno paznju da takav komp ima normalnu mATX ili ATX plocu, a ne neku u NLX formatu, te snimiti konektor za napajanje ploce - da se sutra u eventualnom apgrejdu ploce ne mora menjati i napajanje.

Takav komp je najverovatnije stajao negde u kancelariji i sigurno je da je tu najvise nadrljala tastatura i monitor; komp sigurno nije drljao besomucno hdd zbog toga sto je igri bilo premalo RAM-a ili CPU/GPU pravili rernu, jer niko nije budzio sve to da bi imao vise FPS-ova u wordu ili internet exploreru. Vazi isto kao i za svaki polovni racunar - ako je nesto i pri kraju, onda su to najverovatnije mehanicki delovi, znaci optika i eventualno hard (ugradnjom harda novije generacije bi cela masina vrlo primetno zivnula enivej).

Uzeo sam dva puta takav komp, jedan HP za web i jedan Fujitsu server; ovaj poslednji je bio van konkurencije, jer sam ga nasao nekoriscenog i neotvorenog - sa lagera neprodatih masina. Nakon x godina je na HP-u otisao CD-ROm, na FS-u nista; sve ostalo je radilo kao grom.
 
i ja da se javim. imam i ja trenutno kuci, pored mog kompa, jos jednu masinu koju sestra koristi. pIII 450MHZ slot 1 sa aktivnim kulerom, chaintech bxploca sa integrisanim zvukom, hdd 6.4gb, 128 sd-a (1x64, 2x32), rivu tnt 2 16mb, cdrw... sve tu u atx kucistu, 300w, umrezeno sa mojim kompom. u svakom slucaju, masina radi fenomenalno, ultra je tiha. ima xp instaliran koji radi savrseno. sve radi dobro, divx, dvd, internet, nista ne secka i ne koci.
komp nije brand name, ja sam ga sklopio i izasao me je prilicno jeftino. tako da ako budes malo uporan mozes da nadjes i ovde na oglasima sve te delove i sklopis finu mashinu.
 
lolek je napisao(la):
Zanima me jel neko ima iskustva sa Pentijum trojkama u slim kucistima (siemens fujitsu ili compaq). Gledao sam neke trojke na 800 mhz i sve imaju pasivne kulere na procesoru, tako da je ceo komp izuzetno tih. Trebalo bi da rade kao sat (na ploci je Intel 815 chipset) jedino je cena nenormalno visoka kod uvoznika (Bozic, GAT, DS, S komp). Zaintriigiralo me ovo jer sam video Compaq u slimu na 766 koji tera XP sa 128 mega RAM samo tako, a treba mi tiha makina za internet, kucanje texta, gledanje DVD i DIVX i TV prekoTV karte. Nista igre i sl.

Jel neko ima iskustva sa ovim ?


Kod mene u firmi imamo 4 komada Fujitsu-Siemens Scenic modela u slim desktop kucistima. Racunari su zaista tihi jer se hladjenje sprovodi sa jednom 9-kom na napajanju koja uz pomoc tunela hladi i CPU, PIII@933. Imaju 128MB pc 133, intel 815 chipset sa integrisanom grafikom, zvukom i mrezom. Sve to lepo radi i sa XP-om, Office-om 2003 itd, doduse malko sporije zbog nedostatka memorije.

E sada, integrisana grafika nije u stanju da prikaze overlay, pa tako da nema govora o gledanju divx-a, a ugradnja dodatne AGP grafike je ogranicena cinjenicom da je kuciste slim pa je tako u mogucnosti da primi samo half-size AGP i PCI kartice kojih kod nas, naravno, nema. Resenje je ako kartica moze fizicki da stane u kuciste da se odsrafi onaj metalni nosac ali onda ostaje problem ucvrsivanja kartice, mada ko je spretan sa alatom vec ce se snaci. Sa druge strane vecina TV kartica je visa od ovih kucista pa ih je nemoguce koristiti (video sam samo neki Leadtek half-size model)

Za ono sto tebi treba jedino odgovaraju full-size desktop kucista, koja su kao po pravilu ruzna, ali je to opet stvar ukusa.

Pozdrav
 
Slažem se da bilo kakav upgrade ili zamena dotrajalih/pokvarenih komponenti na brand računarima ume da bude noćna mora. Različite egzibicije sa nestandardnim formatima ploča, riser karticama (u koje se ubadaju PCI i ISA karte), zatim prihvatanje isključivo niskoprofilnih AGP kartica, skrivene particije sa BIOS-om i dijagnostičkim alatima... Treba dobro razmisliti da li stabilnost i (navodna) pouzdanost te mašine vrede više od živaca i vremena koje treba utrošiti pri prvoj promeni komponente.
U svakom slučaju, moj savet je da se u takvu mašinu odmah stavi novi hard disk i optika (po mogućstvu da se mašina kupi bez istih uz ogradu da ponekad na hardu stoje BIOS/dijagnostički alati, što treba prvo proveriti)
 
Vuk je napisao(la):
Kod mene u firmi imamo 4 komada Fujitsu-Siemens Scenic modela u slim desktop kucistima. Racunari su zaista tihi jer se hladjenje sprovodi sa jednom 9-kom na napajanju koja uz pomoc tunela hladi i CPU, PIII@933. Imaju 128MB pc 133, intel 815 chipset sa integrisanom grafikom, zvukom i mrezom. Sve to lepo radi i sa XP-om, Office-om 2003 itd, doduse malko sporije zbog nedostatka memorije.

E sada, integrisana grafika nije u stanju da prikaze overlay, pa tako da nema govora o gledanju divx-a, a ugradnja dodatne AGP grafike je ogranicena cinjenicom da je kuciste slim pa je tako u mogucnosti da primi samo half-size AGP i PCI kartice kojih kod nas, naravno, nema. Resenje je ako kartica moze fizicki da stane u kuciste da se odsrafi onaj metalni nosac ali onda ostaje problem ucvrsivanja kartice, mada ko je spretan sa alatom vec ce se snaci. Sa druge strane vecina TV kartica je visa od ovih kucista pa ih je nemoguce koristiti (video sam samo neki Leadtek half-size model)

Za ono sto tebi treba jedino odgovaraju full-size desktop kucista, koja su kao po pravilu ruzna, ali je to opet stvar ukusa.

Pozdrav
9200se imas u raznoraznim half-size varijantama. ja sam nju sibao na makini za filmove, pa je komplet prodao i uzeo dvd plejer... ali bitno je da ih ima i to kvalitetnih
 
Slim varijante novijeg datuma imaju u sebi obicno i agp i pci riser kartu, pa moze da se ubode po zelji i izboru i nesto drugo. NLX varijante se isplate uzimati iskljucivo za net masinu ili recimo za nesto sto ce sluziti kao recimo internet server, router ili nesto slicno.
Ako se pazljivo probere masina, to je onda interesantno resenje za u kucu koje je malo i tiho, a opet dovoljno jako za obicne poslove. Ali najvaznije je da se to pogleda u kojem je stanju i sta je unutra, pa se onda presece da li se zeli odvojiti trazena kinta. Ovde kod mene su to izuzetno jeftine stvari i za "ne razmisljati". Ali ako se to tamo kod vas posebno naplacuje samo zato sto je brend, onda idi radije na sklapanje - proberes solidnu bx/i815 plocu, cpu i memoriju i uzmes mehaniku (hdd/dvd) nove. U krajnjem slucaju, ovde je to toliko jeftino zato sto i845xx varijante na komponente kostaju koliko i i815. Jedino sto sa tvojim sklapanjem mozda neces dobiti jeste krajnja tisina i kompaktnost malog kucista (jer takva solo kucista tesko da ces naci), pa ako ti je to toliko vazno, ti sam proceni koliko ti to vredi.
 
Da li je moguce da integrisana graficka (chipset 810 / 815 ne podrzava overlay) ? Znaci dodatni troskovi za niskoprofilnu kartu, jer treba da se fleda DIVX i DVD….

Uzgred imam ASUS 7134 TV/FM koja je niza od uobicajenih kartica, tako da bi mogla da prodje. Takodje cu ubosti i modem i creative LIVE 5.1. Masina mora da ima 3 PCI slota.

I jos jedno pitanje. Da li cipset intel 810 vidi hard od 80 gb?

Uh, bas sam danas gledao jedan Fujitsu-Siemens sa PIII na 766 koji ima samo tihi kuler na napajanju, a kuler na CPU je pasivan.
 
lolek je napisao(la):
Da li je moguce da integrisana graficka (chipset 810 / 815 ne podrzava overlay) ? Znaci dodatni troskovi za niskoprofilnu kartu, jer treba da se fleda DIVX i DVD….

Uzgred imam ASUS 7134 TV/FM koja je niza od uobicajenih kartica, tako da bi mogla da prodje. Takodje cu ubosti i modem i creative LIVE 5.1. Masina mora da ima 3 PCI slota.

I jos jedno pitanje. Da li cipset intel 810 vidi hard od 80 gb?

Uh, bas sam danas gledao jedan Fujitsu-Siemens sa PIII na 766 koji ima samo tihi kuler na napajanju, a kuler na CPU je pasivan.


NE, zaista nema overlay, bar ovaj 815 koji je u FujitsuSiemensu.

Da nije Live 5.1 malo previsok za slim kuciste? Mogao bi da prodje ovaj novi Live koji se prodaje sada, on je nizi.
 
Vuk je napisao(la):
NE, zaista nema overlay, bar ovaj 815 koji je u FujitsuSiemensu.

Da nije Live 5.1 malo previsok za slim kuciste? Mogao bi da prodje ovaj novi Live koji se prodaje sada, on je nizi.


Ali zar se PCI karte ne ubadaju u riser kartu ? Ako se ubadaju, onda su PCI kartice paralelne sa plocom tako da visina Live karte ne pravi problem.
 
KOd nekih ploca se stvarno kartice ubadaju paralelno sa njom i tu ima mesta za upgrade i dodatne kartice ali ova slim varijanta koja je i predmet rasprave je stvarno ogranicena sa prostorom.
Na gorespomenutoj Compaq masini radi DivX najnormalnije, jedino sto mi se ne svidja je sto je CD uredjaj ona varijanta kao na notebook racunarima. Znaci pored napajanja, ploce, nemogucnosti ubadanja druge AGP kartice jos i sa optikom mogu da se slikam kad crkne.
Ali napominjem i dalje sve radi kao sat.
 
lolek je napisao(la):
Ali zar se PCI karte ne ubadaju u riser kartu ? Ako se ubadaju, onda su PCI kartice paralelne sa plocom tako da visina Live karte ne pravi problem.


FujitsuSiemens Scenic u slim-desktop kucistu o kome sam ja pricao nama riser karticu i u njega ne moze da stane ni Live a ni vecina TV kartica, osim vec pomenutog Leadtek-a.

Generalno, treba dati prednost konfiguracijama koje sadrze ploce i ostale delove u standardnom formatu.
 
Jel cu moci sa TV kartom i grafickom integrisanom na ploci da grebujem video materijal u DIVX ?
 
4 VUK:
Ne znam za overlay ali znam da sam sa integrisanim grafickim
karticama i810 & i815 gledao DivX bez ikakvog problema.
Samo sam spustao rezoluciju na 640x480 i paletu boja na 16K.
Jedino ako to ima veze sa time da li te tvoje i815 kartice imaju
svojih 1-4MB memorije ili skidaju od RAM memorije.

Poz
 
Poslednja izmena:
Cekaj kad spustis rez. i paletu boja jel gledljivo, tj jell se odrazava na kvalitet slike ?
 
Radio sam ja na jednoj pre nekih 2 god. u vojsci i mogu ti reci da ce da ti radi lepo za ono sto si naveo da ti je potrebno (mnogo da)!!! I lepo mi je pustao divX bez da smanjujem rezoluciju i menjam paletu boja. E sad jedino sumnjam da ces moci da radis real time divX kompresiju sa tv kartice na hard!
 
Sto se tice divx-a, skoro sve Gf2mx kartice su nizeg formata a uz njihovu cenu od 10-15 evra stvarno nije problem zabosti neku i uzivati u kvalitetnoj video reprodukciji i u pogodnostima koje pruza TV out.
 
Vuk je napisao(la):
Sto se tice divx-a, skoro sve Gf2mx kartice su nizeg formata a uz njihovu cenu od 10-15 evra stvarno nije problem zabosti neku i uzivati u kvalitetnoj video reprodukciji i u pogodnostima koje pruza TV out.

Najverovatnije cu kupiti Compaq slim model Deskpro EN koji nema AGP slot, pa zato pitam ovo za DIVX
 
Ajde ti bolje navedi koji modeli su na raspolaganju, pa da zajedno prokomentarisemo sta je dobar izbor tu (sa tehnicke strane), a ti posle biras prema parama i prema tome u kom stanju je pojedini primerak?
 
Vidi samo kakav je opticki uredjaj na tom Compaqu, ako je ona slim varijanta - razmisli gde ces posle to da nadjes kad ti bude zaginuo :d
 
Nazad
Vrh Dno