Šta je novo?

Cudan problem sa konfiguracijom

zwerko

Čuven
Učlanjen(a)
06.01.2002
Poruke
152
Poena
620
U firmi u kojoj radim sam dobio zadatak da renstaliram jedan komp koji tamo glumi neki kao mali server, a koji se pritom koristi i kao radna stanica. Komp je bio tu kad sam ja dosao da radim u firmi, pa ne znam nista osim da je kupljen negde u avgustu 2003. i ono sto sam nasao na nekom listicu sa specifikacijom. Znaci komp ono manje vise standardan: P4 2.4 GHz, Asus P4PE ploca, 512 rama (nisam pogledao koji), 2x 40GB Hdd, Asus 52x pisac itd. U svakom slucaju Win98 je poceo cudno da se ponasa, izbacuje neke greske kad im vreme nije, programi pucaju bez nekog razloga, instalacija Office-a 2000 pukne... Zakljucim ja da bi reinstalacija pomogla, a i ovako im treba tu XP ili 2K zbog elektronskog placanja. Pustim ja lepo Xp da se instalira (preformatiram taj jedan HDD) kad dodje do onog dela gde kopira fajlove za instalaciju pocne da izbacuje poruke nesto u stilu "Fajl koji je setup prekopirao na hard nije isti kao onaj na cd-u", i posle odredjenog vremena (bilo da neke od fajlova procita iz drugog puta, bilo da nece uopste) sam postupak instalacije pukne nacisto.

Ja skapiram onda da problem nije softverske prirode i krenem sa otvaranjem kucista gde imam sta i da nadjem. Dva Maxtor Diamond max8 diska od po 40 Gb, od kojih je jedan prikacen na RAID kontroler (i to ne onaj na kome je bio OS), a drugi prikacen na standardni IDE kontroler. Dobro rekoh, neki ***** je sklapao masinu, pa em sto je stavio dva harda na 5400(masina je inace koliko sam shvario onako bas papreno placena), em ih nije lepo povezao u RAID. Ok, rekoh, ali to ne bi trebalo da bude uzrok mojih problema. Krenem ja da bakcem sa napajanjem (probao sam jedno sa kompa pored koje isto nije neki kvalitet, ali ne verujem da su oba neispravna), da menjam banku u kojoj je memorija, instalaciju na drugi hard, sa drugog cd uredjaja, nista ne pomaze. Na kraju krenem da ceprkam po BIOS-u i u ocajnickom pokusaju (sve to traje vec nekoliko sati koje radim van radnog vremena posto ne mogu da diram "server" dok rade ljudi) spustim brzinu sistemske magistrale sa 133Mhz na 100. I gle cuda sve proradi kako valja. E sad moje pitanje se odnosi na to sta bi mogao da bude najverovatniji uzrocnik problema (bio sam u zurbi pa nisam stigao da dijagnostifikujem sta je problem, samo sam stigao da instaliram sistem i sta je jos trebalo):

1. CPU jeste P4 na 1.8 GHz pa mu se nije svideo overklok? (ponecu u ponedeljak CPUID ili nesto da vidim sta ce da mi kaze, nisam stigao danas da skidam kuler da bih gledao)
2. Flipnula ili losa emorija?
3. BIOS ploce ili nesto tako, da li bi update pomogao?
4. Napajanje? (mislim probao sam sa dva komada, ali su oba kineski krs na kojima pise 300W)
5. Nesto peto? :)

Generalno sada komp radi stabilno na 1.8GHz, ali to je citavih 600 megaherca manje nego ono zasta su ljudi platili. Ako neko ima ideju u cemu je fora, bio bih zahvalan, posto mi je danas ionako propao ceo dan jer je rutinska instalacija sistema potrajala 5 umesto jedan sat :)
 
zwerko je napisao(la):
Ja skapiram onda da problem nije softverske prirode i krenem sa otvaranjem kucista gde imam sta i da nadjem. Dva Maxtor Diamond max8 diska od po 40 Gb, od kojih je jedan prikacen na RAID kontroler (i to ne onaj na kome je bio OS), a drugi prikacen na standardni IDE kontroler. Dobro rekoh, neki ***** je sklapao masinu, pa em sto je stavio dva harda na 5400(masina je inace koliko sam shvario onako bas papreno placena), em ih nije lepo povezao u RAID ......


Maxtor DiamondMax8 je 7200rpm disk a ne 5400 rpm!
Problem moze biti memorija, mem. kontrolera (maticna ploca), a mozda cak
i procesor.Takodje moge biti i npr. tajminzi memorije.
Naravno da update Bios-a moze da pomogne.
Napajanje licno iskljucujem jer je nemoguce da su i ostala koja si probao
neispravna.Dakle neki CPU ID program, po mogucstvu drugi memorijski modul
u kombinaciji sa MemTest86+ npr.
Vredi pregledati i kondenzatore maticne ploce jer ako su oni procureli ili se
naduli - oni su glavni uzrok nestabilnosti.
Inace ako je stvarno P4 1.8A onda ili dodaj malo voltaze za CPU ili ga vozi
po default-u na 1.8GHz.
Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno