Šta je novo?

Konfiguracija za ProEngineer

Srga

Čuven
Učlanjen(a)
12.04.2002
Poruke
835
Poena
620
Ljudi treba mi par predloga za sledecu pricu.
Treba da opremim kabinet jedne tehnicke skole u kojoj ce se raditi iskljucivo ProEngineer , malo AutoCAD-a, malo 3DS.
E sad posto je 15-tak masina u pitanju napravio sam predlog neke konfiguracije koja je u sustini varijanta
P4 Intel 3.0GHz, 120GB, 512MB, chif kucista, dobri monitori znaci u sustini kvalitetne konfe koje bi trebale da se koriste kao graficke stanice.
E sad samo jedna stvar je ostala nedoumica a to je graficka karta.
Znam da ce sad svi da kazu kupi 6800GT i slicno, ali da se malo prizemljimo.
Znaci zanima me koja bi graficka karta mogla lepo (stabilno) da vozi proinzinjer, da se ne zakucava - da li je bolje staviti Ati ili NV varijantu, cuo sam za neke varijante modovanja kartica u Quadro modele - da li bi to bilo interesantno u ovoj prici...

Komentari, sugestije ... ?
 
Mislim da ti je 512MB memorije za neki ozbiljniji rad u AutoCAD-u i 3DS-u malo.
 
Pro/E malo bolje radi na AMD procesorima, ali ne toliko da bi učenici to osetili.
Dakle, mašina je ok. Što se tiče grafičke, posle 5-6 godina rada u Pro/E nikom ne bih preporučio ATI. Nvidia i samo Nvidia. Model uopšte nije bitan, svi rade zadovoljavajuće uz sveže drajvere. To bi ti pokrilo i potrebe u ACAD-u i 3DS-u. Toliko.
 
lepo si reko, prizemljimo se!
CPU od 3GHz ti nece trebati, ako ti znaci usteda uzmi slobodno manji, a za razliku RAM, naravno (da vozi kako treba 1gb je minimum, 512 je tek tako da radi i ne zamara previse)
Nvidia, 5900xt
6600 ili 5900 tesko da je velika razlika ako nemas driver
 
A zaista i mene čudi kako to da nisi razmišljao o AMD i to konkretno Athlon64 to je ionako budućnost a i ko moze da garantuje da iduća verzija AutoCAD-a ili Engineer-a neće biti 64 bitna?
Ja bih ti pre preporučio Athlon64 nego Prescott a što se grafičke tiče ako hoceš prizemno rešenje koje će da šljaka a za ne previše para 6600 ili 6600GT ti je i više nego dovoljno, meni u AutoCAD i ArchiCAD-u super vrši posao i 9600XT ali posto hoćeš dugoročnije rešenje onda nForce 4 + Athlon64 (S939) + PCI-E 6600 + OBAVEZNO 2x512MB RAM + dobro napajanje a ostalo je stvar ukusa!!
Razmisli o tome, dobijaš iste performanse sa čipsetom i platformom koji imaju budućnost!!
 
Zamenjalo se dosta toga - stavio sam AMD procesore i NVidia FX5200 128bit kartice jer je prva varijanta bila malo ishitrena (direktor skole nije znao da mu treba vise od milion dinarcica za ovu akciju).
Dakle na kraju je ispalo AMD, 512MB, 40GB, FX5200, polovni 21" monitori i sad se ceka konacni odgovor.

@pcv co.
Hvala za ovo sam se stvarno raspitao i svi su mi rekli da Ati nevidjeno brlja kad se radi sa vektorima.

Zahvaljujem na predlozima - ponudu dostavljam u ponedeljak pa cu videti da li ce da prodje.
I hvala svima koji predlazu 6600Gt za skolske masine (e bas da vidim da nabroje 2 skole u Srbiji koje imaju ovakvu opremu) :d
 
Au brate pa mi na arhitekturi u Nišu radimo na P2 a ovi klinci ima da se nauživaju!!
Ipak mislim da ti ova konfiguracija nije dobra jer za vrlo malu razliku u ceni možeš da dobiješ 80GB hard diskove a ni to sa polovnim 21" monitorima mi se nimalo ne svidja,šta će deci taj otpad,bolje uzmi za te pare nove 19" i sa garancijom nego neko zapadnjačko smeće da deca kvare oči a oni tu razliku u veličini neće ni osetiti!!
Poslušaj me i nećeš se pokajati,bavim se time već duuuugo vremena i mislim da će ti sa ovim izmenama biti mnogo bolja kombinacija!!
 
Ovo za monitore apsolutno stoji a što se tiče hardova nema potrebe za veće od 40GB. Neće tu da se skladišti muzika i filmovi.
 
Sve zavisi sta ces uraditi na Autocad-u i na ostalim programima! ;)
Preterali ste sa konfiguracijom, jer su zahteve dosta manje, npr. CPU od 3GB je previse isto i za gk, cak i 9600xt je puno.
Potrebno imati veliki ekran i dosta rama--->1GB i vise . 19" ekran je sasvim ok!
 
kako nije projektovanje u pitanju vec obuka, i to, pretpostavljam, elementarna koja ce pokrivati i naredne verzije programa za CAD, a uz to ako se bude radilo nesto, sigurno je da nece biti krcato 3d solidima i 2d instalacijama, elem smatram da je ovo PRETERANO jaka konfiguracija. A gde su tek pare za legalan softver. Bolje da sa investira u slabiju konfiguraciju ali sa dodatanom opremom (ploteri, table sa olovkama i sl.) koja mnogo sporije zastareva a uvek treba.

p.s.
Na P1-166 Acad14 sam radio resetku gradskog autobusa 2D-3D i to je islo savim solidno.
 
zokish je napisao(la):
kako nije projektovanje u pitanju vec obuka, i to, pretpostavljam, elementarna koja ce pokrivati i naredne verzije programa za CAD, a uz to ako se bude radilo nesto, sigurno je da nece biti krcato 3d solidima i 2d instalacijama, elem smatram da je ovo PRETERANO jaka konfiguracija. A gde su tek pare za legalan softver. Bolje da sa investira u slabiju konfiguraciju ali sa dodatanom opremom (ploteri, table sa olovkama i sl.) koja mnogo sporije zastareva a uvek treba.

p.s.
Na P1-166 Acad14 sam radio resetku gradskog autobusa 2D-3D i to je islo savim solidno.

Sve to je tacno! ;)
Acad 2000 je mnogo napredniji od Acad 14. Ako je pod XP-om, potrebno mu je 1 GHz CPU, GK sa 32 rama i memorija od 256 Mb. Ako se koriste rasterske podloge npr. topografske karte,tada je potrebno vise memorije i bolja graficka karta, dok jaci procesor nije obavezan.
Za Acad 2004/2005 ili Civil 3D, potreban je CPU 1,5-2 GHz,GK sa 64 rama i 512 MB memorije. Ako se rade komplikovani crtezi sa mnogo slojeva i srafura u 3D, te ako pod Autocad-m radi jos neki program, tada treba vise memorije i bolja graficka karta.
Ne verujem da su njihovi planovi tako ambiciozni :trust: . Ali pored Acad-a mozes da igras FarCry ili HL2. :d
 
Čisto sumnjam da će im dozvoliti da instaliraju igrice ali moja tvrdnja ipak stoji jer je to ŠKOLA sto znaci da se to kupuje sada da traje još 4-5 godina a sa polovnim monitorima, ma koliko oni "očuvani" bili, to sigurno nece biti moguće.
Sa količinom memorije i grafičkom pa i procesorom još i mogu da se prave neki kompromisi ali ne vredi preterivati jer softver napreduje a firme koje prave taj softver za skole imaju posebne povoljnosti u smislu iznajmljivanja tog softvera pa ne vidim zašto bi i za 5 godina deca morala da rade u recimo AutoCAD-u 2004/05 ako vec mogu da iznajme 2010 koji ce sigurno biti bog za one stare verzije a koliko ce deci biti korisno da rade na prastarim programima pa onda odu u neku firmu na praksu ili zaposlenje sa najnovijim softverom pa blenu u program koji nikad nisu videli niti znaju da rade nesto vise od osnovnih stvari!?
Naravno to zavisi od ažurnosti direktora dotične škole ali sumnjam da će sa novim programima na "puž" mašinama imati neke koristi zato bolje sada dati po 50-ak evra više nego da se posle hvataju za glavu!
 
@Lomnica:
Osnovna edukacija, kao pismenost, ostaće na istim osnovama. Ne verujem da će Acad2010 promeniti naredbu line, osim ako ne ubace lokalizaciju pa još glasovnim komandama.
A u firmama teže menjaju softver ako tekući zadovoljava potrebe - konkretno R14/R2000 šljaka kao besan u većini biroa gde sam bio (provincija). A podučena dečica neće odmah projektovati već će imati pripravnički staž koji će im omogućiti upoznavanje se poslovanjem u firmi što je najčešće totalno drugačije od škole.
Veliko je pitanje, uzimajući u obzir kako se sada školstvo razvija (svaka škola gura knjige drugog izdavača pa čak i nastavni program) da li školstvo ide ispred privrede ili privreda gura ispred škole sa implementiranim tehnologijama. Kako god bilo ne uči se samo u školi. Stoga smatram da kada škole klince "nauče pecanju" u daljem profesionalnom životu neće biti problema sa "promenjenim štapovima".
 
zokish
U bre imenjak (pretpostavljam da je ovo zokish od Zoki) pa jezik pregrizo, što malerišeš budućnost naše dece! :)
Daj bože da im bude sve bolje i bolje i da uvek budu u toku a da li će raditi i 2010 godine na R14 ili 2010 neznam, nisam vidovit, ali veruj mi lakše je sići "sa konja na magarca" a teže je popeti se na "konja" pogotovo ako si mali (znanjem)
A da naše firme znaju da bez konstantnog ulaganja nema uspeha i uspona nebi još uvek radile u R14 i mada sam i ja iz provincije (okolina Despotovca, oko 50km od tebe) ipak bih smeo da se opkladim da ću pre "pokupiti" mušteriju nekom kolegi koji mu nudi svoj idejni projekat u R14 a ja recimo u 2005 ili ArchiCAD-u 9!!
Jednostavno ću imati više mogućnosti da uradim bolji projekat a i moći ću više da ga našminkam... a to narod ipak voli! :D
Mora se ići u korak s vremenom zato i dajem ovakve savete čoveku jer lako ćeš raditi ako imaš čim a ako sad uzme recimo nekog bednog Celerona i polovne monitore šta će ti jadni ljudi da rade kad im posle par godina, a možda i pre, to rikne a delova ni za lek!?
Zato uvek kada kupujete nešto vodite se sa čuvena tri K tj. KVALITET, KVALITET I SAMO KVALITET!!
Puno pozdrava svima! ,)
:type:
 
Poslednja izmena:
ZA procesor uzmi intela i akop ja imam amd grfiku ne ispod radeona 9550 ili fx 5700 i 512MB rama zbog ProEngineer-a> ja radim u CATIA sto je evopski pandam ProEngineer-u i svi ti progarmi su jako zahevni u memoriji i u principu grfica koja se dobro snalazi sa OPEN GL
 
@Lomnica
jes' zokish=zoki+sh
1. taman posla, ŽELIM SVE NAJBOLJE KLINCIMA I UVEK ĆU POMOĆI!!!
2. njet, nije lakše s konja na magarca već obrnuto: nek mi predje projektant sa R2005/2004 na R14, R13, R12 pogotovo ako je mali sa znanjem. Plač mame božije.
Konkretno ja sam preskakao po dve verzije sa R12 na R14, sa R14 na R2004, tako da se lako dalo prilagoditi.
3. Projektnoj dokumentaciji i dan danas je dovoljan R14. Ono čime ti želiš da pokupiš mušteriju je šminka (oh yes 3DS), a majstoru u pogonu i dalje trebaju suve dosadne kote. Osim ako ne zamenimo majstora sa CNC robotima.
4. U rukama Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita!
5. Naravno kvalitet na prvom mestu, ali ne SuperKrey makina. (btw KKK ne čita svako kvalitet kvalitet kvalitet :-devil-: )

poz. za zokija
 
Potpuno se slazem! :type:
"Osnovna edukacija, kao pismenost, ostaće na istim osnovama. Ne verujem da će Acad2010 promeniti naredbu line, osim ako ne ubace lokalizaciju pa još glasovnim komandama".
:wave:
 
Pozdrav imenjače
Sve je to stvar ličnog afiniteta, ja sam recimo radio u 2004 (kući) kad sam na drugoj godini počeo da radim u R14 (a ponekad ČAK i u 2000, zavisi do kompa) i nije mi bio težak prelazak, malo jesu bile izmešane komande i oseti se nedostatak nekih komandi ali nije tesko bilo"sići s konja na magarca" :D
A što se tiče mušterija naš narod bre voli kič i šminku pa to ti je! :) Pogotovo ovi gastajbajteri ali tu je i najsladja lova! ;)
A pošto se ti izgleda baviš mašinstvom (CNC mašine) nemaš tu"sreću"da privučeš mušteriju na šminku ali to je danas glavna fora! :-devil-:
Možda bi bilo obzirno da se dopisujemo preko PM da ne ometamo coveka u"poslu", naravno čisto da delimo iskustva i mišljenja ako i kad imaš vremena i volje!Naravno to važi i za ostale kolege arhitekte, gradjevince, uopšte projektante!
A da ne ostanem dužan za ona tri K, ja NISAM rasista, imam prijatelje Rome i volim sve ljude dobre volje i zaista sam na nešto drugo mislio sa tom skraćenicom!!
Pozdrav svima
:type:
 
Poslednja izmena:
Ovako
sa cu malo da pametujem:
AutoCAD je poceo sa sledecim:
1- 1 godina na cyrixu od 133mhz sa 16mb rama
2- 2 godine sa koristio Durona 650 sa Vantom 16mb
3- 1 godina 1GHz celeron sa GF4 mx
4- 1 godina PIII na 1.13 i GF4 mx
5- zadnjih 6 mes, P4 2.4, GF4 4200@780 XGL
e sad zasto sve ovo pisem uopste?
zato sto je rad na racunaru slican kao i sviranje gitare, znaci prvo pocnes sa ruskom tarabom, pa nabavis melodiju menges, pa jolanu, pa rumunskog fendera pa onda ili batalis ili kupis gibsona
tako bi trebalo i sa tom decom, znaci daj im nesto da se ne nerviraju, da ne pada, da radi fino, znaci Cely/athlon na 2.4-2.8
512 rama i fx5200,nforce 2/865, kakvo zamlacivanje bre 9600xt i slicno, samo im najbolje monitore i tastature i miseve daj, necujna kucista i sl
eto tako
 
Srga je napisao(la):
I hvala svima koji predlazu 6600Gt za skolske masine (e bas da vidim da nabroje 2 skole u Srbiji koje imaju ovakvu opremu) :d
Pa i ne mozes nesto drugo da ocekujes kada pocnes thread sa kupovinom P4 3.0 i Chieftec kucista. Voleo bih da vidim skolu koja i ovo ima!
 
E a sad novi momenat koji je vrhunac ove price oko nabavke za skolu!
Dokumentacija koju sam dobio sa specifikacijom za masine koje su oni zeleli je da se upisas od smeha.
Samo zamislite ovaj slucaj ploca sa LGA775 slotom i DDR2 memorijom a oni na nju hoce da stave 2x256 uparene Transcend memorije (koja kosta ko djavo) koja je BTW DDR a ne DDR2. Vrhunac je AGP graficka karta koju ce da ubodu ne znam ni ja gde ;)
I gledam ja te specifikacije (provaljujem po formi i informacijama o komponentama da je neko uzeo cenovnik od PinSoft-a i igrao se malo "sklapanja konfiguracija") i mislim: al se neko ovde zaj***va sa mnom. Sracunam na brzinu koliko bi kostala takva konfa kako su je naveli i provalim da je cifra mnogo mnogoooo velika za jednu skolu.
Okrenem par telefona da vidim koliki skola uopste ima budzet za ovu nabavku i dodjem do cifre od nekih 350e po masini !!!
Pa sta bre mozes da ponudis nekom za 350e sa PDV-om ???
Vidim ja da ce cela ova javna nabavka da bude ponistena jer je sve ovo na kraju ispalo jako smesno.
A iza cele zaje***ncije stoji neki "strucnjak koji se razume" koji verovatno kuci za Golfa kupuje gume od traktora.
 
Srga je napisao(la):
skolu.
Okrenem par telefona da vidim koliki skola uopste ima budzet za ovu nabavku i dodjem do cifre od nekih 350e po masini !!!
Pa sta bre mozes da ponudis nekom za 350e sa PDV-om ???
I meni je bilo cudno da skola kupuje ovakve masine i raspolaze tolikim budzetom :)
Pozdrav!
 
Znači, kako sam već napomenuo, OSNOVNA EDUKACIJA, a za to može i PIII na ploči sa integrisanom grafikom. Samo da ih ne uvrediš sa ponudom :p
 
Oni vec imaju u kabinetu masine 1.2Ghz, 256MB sa Ati7500 karticama pa su mislili da je red da se malo ponove. A u ostalom i nije strasno ako kupe sad 10 masina umesto 15. Kupice ove ostale sledece godine. Bolje i tako nego da sad kupuju bezvezne masine jer su trenutno finansijski ograniceni.
Tako da nece biti vredjanja sa integrisanim masinama ;)
Zasluzuju deca da imaju kvalitetnu opremu - jeste da ce je imati manjka ali ce da bude ko bombona :d
Kako sam sad srocio ponudu dodje mi da je uramim. Sigurno ce da prodje - malo je tendera koje nisam dobio...
 
Nazad
Vrh Dno