Šta je novo?

Linux Distribucije-POLL!!

Koju Linux distribuciju koristite

  • Mandrake

    Glasovi: 36 21.8%
  • SuSe

    Glasovi: 59 35.8%
  • Red Hat

    Glasovi: 12 7.3%
  • Slackware

    Glasovi: 30 18.2%
  • Gentoo

    Glasovi: 13 7.9%
  • Fedora

    Glasovi: 27 16.4%
  • Knoppix

    Glasovi: 17 10.3%
  • Lindows

    Glasovi: 2 1.2%
  • Debian

    Glasovi: 7 4.2%

  • Ukupno glasača
    165
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kompajliranje mozile traje samo 43 min?
pa brzo svi na gentoo :banana:

emerge (portage) je iz raja izashao
ti je odgovor do moga
 
Filo je napisao(la):
Kompajliranje mozile traje samo 43 min?
pa brzo svi na gentoo :banana:
ne znam da li si primetio, ali mozilla ima nakih 30MB source-a i po tome spada medju stvarno vece pakete - treba to iskompajlirati. na kraju krajeva, za sve vreme dok se kompajlira nova verzija ti mozes da surfujes pomocu stare ;)

Filo je napisao(la):
ti je odgovor do moga
pa ne moze se to recima objasniti. to ti je potpuno drugaciji nacin razmisljanja. moras da probas :wave:
 
Poslednja izmena:
Probajte SimplyMepis 3.31,bicete prijatno iznenadjeni prepoznavanjem hardwera,brzinom i lakocom instalacije.Inace je na bazi Debijana,kao i Ubuntu,moze da koristi sve njihove,kao i mnoge druge pakete i sl.
To je jedini koji mi je do sada automatski postavio sve modeme,mrezne i wi-fi kartice,kao mi neki drugi egzoticni hardware.
Inace se munjevito penje na listama popularnosti,na zapadu,mislim da je u avgustu bio na drugom mestu,iza Mandrake distribucije.
Aca
 
Filo je napisao(la):
a debian nije brz i nema apt?
koja je razlika izmedju portage i apt?

Mozda nisam bio dovoljno precizan, mislio sam na prednosti gentoo-a u odnosu na distribucije koje sam ja koristio (mandrake, red hat, knoppix).

Filo je napisao(la):
pitao sam dakle da mi navede konkretne prednosti
zajebi ono "bice 2% brzi u sintetickim testovima jer je kompajliran bas za tvoj procesor"
niko pri tome ne kaze da kompajliranje traje 2 dana
btw. ako volis da kompajliras lfs je bolje resenje nego gentoo
navedi mi nesto sto je upotrebljivo a sto samo gentoo ima a pri tom nijedan drugi linux mu nije ni prici po tome/nema slicno/nema uopste
dakle prednosti su.....

Najveca prednost jeste portage i cinjenica da pomocu njega najlakse kreiras sistem kakav zelis, optimizovan koliko zelis. Bar je sa mnom to bio slucaj.

Na kraju krajeva, portage je samo aplikacija i kao takva se moze instalirati na bilo koji gnu/linux sistem, ali ostale distribucije ga nemaju kada su out-of-box. Npr. sa mandrake-om si pri instalaciji ogranicen na onaj softver koji dolazi uz distribuciju, sa gentoo-om na xy puta vise softvera koji se nalazi na netu (gentoo mirror-ima).


Po meni, izlisno je raspravljati se koja je distribucija bolja, jer nemaju svi iste potrebe i ukuse, a dobra stvar gnu/linux sistema je upravo u tome sto, na neki nacin, mozes da kreiras sistem po svom izboru i svojim potrebama i mogucnostima. Sa kojom distribucijom se to najlakse postize je individualna stvar.
 
naravno
ja samo kazem da i sa ovim s cim trenutno radim - a to je debian
imam sve to isto a za manje vremena
 
RH 8.0.Ali izgleda da cu da ga izbrisem posto nemogu da iskonfigurisem zvucnu i modem
 
Samuraj je napisao(la):
iako imam Ubuntu , toliko sam se obradovao kad mi je postar doneo pakovanja Ubuntua .... nisam verovao da ce da stignu , plus nista nisam platio osim bednih 66 dinara....
Znaci ipak salju i ovde :banana:
Koliko si dugo cekao da stigne?
Ja sam narucio pre neki dan , iako sam mogao i ovde da ga nadjem ,
volim kad je oridjinale i free :cigar: :,,:
 
Probao sam Ubuntu, Knoppix, Mandrivu 2006 i Kanotix.

Od svih mi se najvise svidja Kanotix koji cu ovih dana i instalirati na svoj racunar. Vec sam ga instalirao kod mog kuma na njegov racunar i obojica smo se odusevili!
 
Zamoli bih moderatore, ako je moguće da resetuju Poll.
Od kad sam glasao, promenio sam 4 distribucije i ostao na najboljoj među aktuelnim distribucijama - Gentoo.
 
Ja sam probao Mandrivu 2006(download vereziju ~2,7Gb) i kad sam je ubio i instalirao SUSE 10.0 ...iznenadio sam se koliko izgleda nekako bolje. Sam Yast2 je chinimi se jako slichan MCC u mandrivi ali deluje mocinije. Samo ima i SUSE manichica...nema w32 kodeka po defaultu.

Ja kad pochnem da cheprkam...prvo u linuxu shto radim je nameshtanje shugavih drajvera za lucent i obavezno problemi...u mandrivi za modem nikakovih problem(za 2 minuta) al' sam se namuchio na suse10-ci samo tako. E onda ATI driver mi ide na ...od kako se preshlo na ovaj xorg pa i ovi novi ...run......sve obrnuto kod mene...nikako da nateram da radi OpenGL...:wall:...ni na Mandrivi ni na SUSE-u, dok sam na MDK 10.1 nekako uspevao...Sa rpm -ivh --force ati-dirvier-2.6.x....-rpm...:D
 
Što preko rpm-a, kad drajveri dolaze kao instalacioni executable?
Baš sutra nameravam da skinem one za x.org sa ati.com i da ih stavim na suse 10.0, živo me interesuje da li će sve raditi kako treba... nvidijini su pesma, mada nisam imao problema ni sa atijevim dok sam ih koristio na matorom debianu pre tri i nešto godine...
 
Fedora Core 4 unutar Microsoft VirtualPC 2004 :smoke:
 
Samuraj je napisao(la):
iako imam Ubuntu , toliko sam se obradovao kad mi je postar doneo pakovanja Ubuntua .... nisam verovao da ce da stignu , plus nista nisam platio osim bednih 66 dinara....

Mom drugaru je postar isto doneo 5 pakovanja 1 instal cd i jedan (kako se kaze) raspakovan startuje se direktno sa cd a. Stize mi danas (od drugara)

Reci mi neko svoje iskustvo. Da li si zadovoljan i slicno ... ajd da ne smaram vise
 
ivica je napisao(la):
Ja kad pochnem da cheprkam...prvo u linuxu shto radim je nameshtanje shugavih drajvera za lucent i obavezno problemi...u mandrivi za modem nikakovih problem(za 2 minuta) al' sam se namuchio na suse10-ci samo tako. E onda ATI driver mi ide na ...od kako se preshlo na ovaj xorg pa i ovi novi ...run......sve obrnuto kod mene...nikako da nateram da radi OpenGL...:wall:...ni na Mandrivi ni na SUSE-u, dok sam na MDK 10.1 nekako uspevao...Sa rpm -ivh --force ati-dirvier-2.6.x....-rpm...:D
Ako nisi rešio stvar, evo kako sam ja poterao (i radi):

(naravno sve kao root)
1. Skineš onaj veliki instaler od 70MB sa ati.com
2. Startuješ ga kao
Kod:
./ati-driver-installer-8.20.8-i386.run --buildpkg SuSE/SUSE100-IA32
da ti izbilduje paket prilagođen za Suse 10 (kompletna lista podržanih distribucija se dobija sa ./ati-driver-installer-8.20.8-i386.run --get-supported)
3. Instaliraš drajvere sa
Kod:
rpm -Uhv fglrx_6_8_0_SUSE100-8.20.8-1.i386.rpm
4. Pređeš u text mod
Kod:
init 3
5. Kucaš
Kod:
sax2 -r -m 0=fglrx -b /usr/share/doc/packages/fglrx/sax2-profile
da bi sax konstatovao postojanje drajvera
6. Vrati se u grafiku
Kod:
init 5

E sad, meni je sax sjebao refreshove za monitor, tako da ti preporučujem da pre svega ovoga bekapuješ stari xorg.conf, a onda u novi (koji ispadne posle navedenih operacija) ubaciš staru Monitor sekciju.
 
Poll je zatvoren za glasanje, ali je zato otvoren novi u podforumu Ankete. Ovaj topik će ostati ovde zbog nekih praktičnih rešenja i uputstava.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno