Šta je novo?

DVD mediji - gde i koji?

voodoo_

Čuven
Učlanjen(a)
31.08.2003
Poruke
9,699
Poena
920
Mislim, mene ovo ne interesuje posto ja znam gde i koji :d ali neka ovo bude thread za sve informacije vezane za kvalitet i nabavku DVD medija.

Ajmo sticky.
 
karabaja je napisao(la):
ja koristim te verbatim 8x advansed AZO i mogu da kazem da su odlicni NI SA JEDNIM nisam imao problema a sve sam ih rezao na 12x na NEC3500!uzimam ih u prolazu ispod doma omladine za 500 dingera 10 komada na spindli...jel ima negde jeftinije??

Imas par postova iznad (na 4. strani):
Calibra4WD je napisao(la):
Blanko DVD+R 8X Verbatim DataLifePlus, 4.7GB, 120 min, spindle 25 psc 1100dinara-sto mu dodje 44din po komadu.

Juce sam pazario u NS-u za 450din to pakovanje od 10 komada. Ne znam u cemu je razlika (i da li postoji) izmedju tih u pakovanju od 25 komada i ovih po 10.
 
ZorMi je napisao(la):
Verbatim DataLife+ DVD+R, 8x Certified, Advanced AZO, MCC 003 (proizvodnja Mitsubishi Chemicals Corp). Pioneer 108 v1.18 (fabrički firmware) nudi 4x 6x 8x i 12x.
Da dovršim priču: do kraja napunjen DVD rezan na 12x, trajalo (bez pripremnog keširanja) 6:30 + 0:32 za lead-out.

Nije baš savršeno, ali mislim da je dobar odnos kvalitet/brzina/cena, platio 1100din spindle od 25kom = 44 din/kom (sa PDVom). Nisam uzeo više jer će mi i ova jedna kutija trajati nekoliko meseci.
 

Prilozi

  • Verbatim+R8MCC003x12.jpg
    Verbatim+R8MCC003x12.jpg
    94.8 KB · Pregleda: 255
ZorMi je napisao(la):
Jeste Mitsubishi Chemicals stalno ih mešam... :trust: bitno da je MCC oznaka ti su valjda na ceni, kao i TayoYuden i Maxell... kad nisu falsifikati.

a kako da utvrdimo kada su falsifikati?

ZorMi je napisao(la):
A posle 3GB obično kreće i nešto više grešaka.

evo slike istog DVDa na istom rezacu, rezano 8X, pun disk.
ima prilicno vise gresaka i to sve posle onog mesta gde je tebi zavrsena sesija (obelezio sam belom linijom to mesto).

da li je ovo i dalje dobar graf?
na pocetku ima mnogo manje linija nego kod tebe.
 

Prilozi

  • Verb+8MCC003.jpg
    Verb+8MCC003.jpg
    92 KB · Pregleda: 238
djuk je napisao(la):
da li je ovo i dalje dobar graf? na pocetku ima mnogo manje linija nego kod tebe.
Koliko sam ja video druge rezultate - deluje mi odličan.

Kod mene na početku disk nešto glasnije i bruji pa mislim da je neka mehanička rezonanca u pitanju, a kasnije nivo PIE/POE očekivano nešto poraste zbog prelaska na veću brzinu. Kažu da je sve ispod 256 PIE/POE dobar snimak, pa sam zadovoljan, još da propustim ponovo posle nekoliko meseci...
 
ZorMi je napisao(la):
Kažu da je sve ispod 256 PIE/POE dobar snimak, pa sam zadovoljan, još da propustim ponovo posle nekoliko meseci...

na sta mislis da ne treba da predje 256, postoje "total" "peak" i "average" podaci

juce sam uradio i za jedan - 8X Verbatim MCC 002,slika je malo drugacija, ima na pocetku i neki veliki skok
 

Prilozi

  • Verb-8MCC002.jpg
    Verb-8MCC002.jpg
    91 KB · Pregleda: 204
djuk je napisao(la):
na sta mislis da ne treba da predje 256, postoje "total" "peak" i "average" podaci
Pretpostavljam da to važi za Peak...

Ne razumem se naročito, koliko sam (malo) upućen: nizovi nula i jedinica (rupica) na disku nisu naročito pouzdani za očitavanje pa postoje kontrolne rupice, na svakih nekoliko (8?) stoji kontrolna koja je tako urezana da npr. bude paran broj jedinica u tom bajtu, pa ako se to ne slaže onda tu ima neka greška. Na svaki blok podataka se dopisuje dodatni 'footer' kontrolnih rupica. Pa kad se ukrste ti u samom zapisu i oni na kraju bloka greška se lako ispravi (što radi hardware samog čitača automatski) i pošalje ispravan blok.

Pretpostavljam da ovo PIE su interne greške u zapisu, a POE u blokovima (parity error outer). E sad, ako grešaka ima umereno velika je šansa da će se kontrolnim bitima one sve ispraviti, ali ako ih ima previše ili su nezgodno rasporedjene nema pomoći. Ovo 256 je valjda neka procena granice posle koje ispravke više nisu pouzdane i može da se prijavi greška u čitanju.

'Ajde neko ko je to proučio...
 
djuk je napisao(la):
8X Verbatim MCC 002,slika je malo drugacija, ima na pocetku i neki veliki skok
Deluje i on da je OK, ovaj skok jeste neki problem u zapisu na tom mestu ali je peak oko 190, dakle verovatno se uspešno očitava.
 
Evo copy/paste Andjelkoyu

http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=478744

andjelkoyu je napisao(la):
PI-PIF detaljnije:
-----------------

* Prema ECMA 267 standardu za DVD-ROM uredjaje i ECMA 338 standardu za DVD+R/RW uredjaje definisan je blok za kontrolu & korekciju gresaka (eng. ECC Block = Error Corection and Control Block):

Def. 1:
Jedan red (row) u ECC Bloku sadrzi 182 bajta, pri cemu poslednjih 10 bajtova sadrze PI (Parity Inner) informaciju

Def. 2:
ECC Blok se sastoji iz 208 redova, pri cemu poslednjih 16 redova sadrze PO (Parity Outer) informaciju

PI errors = max 280
Red (row) u ECC Bloku kod koga (barem) 1 bajt sadrzi gresku predstavlja jednu PI gresku, a 8 uzastopnih ECC Blokova prema standardu ne sme sadrzati vise od 280 PI gresaka pre korekcije (=8 ECC sum, prema KProbe grafikonu). Teorijski, svaki ECC blok moze imati max. 208 PI gresaka, odnosno 8 ECC sum 8x208=1664, ali je u praksi ovakav disk necitljiv.

PIF errors = max: vidi txt
PIF greske (Parity Inner Failed) su zapravo preostale PI greske koje nisu otklonjene pomocu algoritma za korekciju tj. ne mogu iti ispravljene. Za svaki red u ECC bloku koji sadrzi vise od 5 'neispravnih' bajtova se kaze da je "PI-uncorrectable" (ili u slob. prevodu 'nepopravljiv').

Prema ECMA 337 standardu, ECC blok moze teorijski imati max. 208 PIF gresaka (svaki red je "nepopravljiv") - ali ovakav disk nigde nece biti citljiv na tom mestu, pa se prema standardu definise prihvatljiva vrednost za PIF:

- Max. broj nepopravljivih redova (= PIF errors) u jednom ECC Bloku iznosi 4.

Iz gore navedenog mozemo zakljuciti da je za merenje PI gresaka potrebno posmatrati sumu od 8 uzastopnih ECC blokova, a za merenje PIF gresaka to mora biti u okviru samo 1 ECC bloka. Zbog toga se u novijim verzijama KProba i razlikuju podesavanja za gornji i donji grafikon (8/1 ECC sum).

Medjutim, u starijim verzijama KProba je korisceno skeniranje 8/8 ECC sum i za PI i za PIF greske tako da je za donji grafikon max. gornja granica iznosila PIF=32. Medjutim, mi ne mozemo videti realnu raspodelu PIF gresaka u tih 8 blokova: to moze znaciti da je jedan ECC Blok 'zarazen' sa svih 8 gresaka, a preostalih 7 je error-free, sto ce znaciti da jedan od tih blokova prekoracuje vrednost definisanu standardom. Statisticki gledano, srednja dozvoljena vrednost za PIF u takvom slucaju (8 ECC sum) bi iznosila 16 (u idealnom slucaju po 2 PIF greske za svaki ECC blok).

DVDInfoPRO koristi 8/8 ECC sum, tako da ova prica o ranijim verzijama KProba vazi i za njega.

LITEON "based" uredjaji detektuju PI i PIF greske, dok Pioneer prijavljuje PI i PO greske. Zbog toga se donji grafikoni u DVDInfou za ova 2 uredaja razlikuju (za Pioneer je POmax=280 isto kao i za PI(E)).

Text preveden, prilagodjen i osavremenjen (by me) sa linka:

http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=80545
 
zoksula je napisao(la):
Preko puta etf-a ima nekih diskova budget 8x,kostaju 25 din
i cini mi se ok cena,jel probao neko .
Meni se cine sasvim ok.

Jesi li probao ili ti se cine ok na osnovu izgleda/kutije ?
 
Ja sam probao juce zajedno sa zendraqla-om i Nero prijavljuje da su TYG02. To ako je tacno trebalo bi da su medijumi prve klase (najbolji), ali sam ubedjen da je falsifikat. Ne moze da se pise po njima (jako tesko) i imaju strasno svetlu donju povrsinu. Deluju skroz nekvalitetno. Jedino sto se bez problema rezu na 12x.
 
Bio sam ovih dana do doma omladine i nije bilo verbatim dvd diskova i koliko sam ga razumeo cena je bila poslednji put 65 din. E sada nisam mogao da citam svih 5 strana pa neka mi neko kaze da li je se cena promenila ? I jedan off topic: Da li neko zna gde mogu da kupim zvona za diskove ?
 
Kao ona od 10/25/50/100 komada u kojima se drze diskovi, samo bez diskova
 
Tacno tako Filipenko. Decko je "pocetnik" pa mu necemo zameriti ... Salim se :d ... Ajde ako neko zna gde to mogu da nadjem neka javi i samo da kazem da je ortak danas kupio par diskova u bulevaru u onom prolazu kod fontane i uvalili su mu neke krs diskove koji su toliko bili izgrebani da nisam mogao da verujem. Znaci rade prevaranti, izbegavajte radnju. Evo vam malo detalja da nebi se neko jos zeznuo: " Media Store "CD Burn" Dušana Bogdanovića 6 TC "Fontana Royal" lokal broj 8 Beograd " ... Za malo da zaboravim da je meni jednom jedan njihov radnik uvalio obicne diskove umesto dvd diskova i srecom da sam primetio pa sam zamenio inace ko zna sta bi mi sledeci put prodali ... poz ;)
 
filipenko je napisao(la):
Jesi li probao ili ti se cine ok na osnovu izgleda/kutije ?


Probao i nisam imao problema.
Medjutim posle skeniranja sam video da imaju oko 1500 000 000 pi.
Slika bolje govori .
Po ovome mi trebalo da smatram da je oko 150 000 pi normalna vrednost.

Jel bitno i ono pi peak ,pi avg ili jednostavno mogu samo gledati
pi total i po total i na osnovu toga gledam kvalitet diska.
 
To ne postoji Zoksula. Jeftino a dobro se jos nije pojavilo na svetskom trzistu :d ... Pogledaj na prethodnoj strani imas sliku Vrebatim diskova tj njihovog skena pa zakljuci sam.
 
zoksula je napisao(la):
a do kolko pi su sranja.
Kažu do 280 (peak) je OK snimak, preko toga zavisi i od uredjaja da li će uspeti da izvuče, a kažu preko 700 već retko koji može da iščita disk.
 
ZorMi je napisao(la):
Kažu do 280 (peak) je OK snimak, preko toga zavisi i od uredjaja da li će uspeti da izvuče, a kažu preko 700 već retko koji može da iščita disk.

Reci mi jel` standalone DVD plejer nece moci da procita disk ili dvd rom ?

maredvl je napisao(la):
odlicnog kvaliteta ... nijedam mi do sada nije pukao ... ok su skroz.

To sto ti ni jedan nije pukao nije merilo da li diskovi valjaju ili ne. Ni meni nije ni jedan puko. Retko kome jeste od mojih ortaka ... Tacnije ni ne znam da li je nekome i jedan pukao osim ovom ortaku, sto sam napisao gore, kome su uvalili izgrebane diskove.

:wave:
 
evo testa TDK002 (dvd+r 8x) diskova, onih bez stampe (no name). ja sam ih do sada srezao gomilu, i super su se pokazali, a kostali su nekih 36eura 150komada. (prodavao ih je stator u sobi hot hardware)

disk koji sam testirao je star nekih mesec dana i vise puta je koriscen. ne znam da li to utice na kvalitet.. vi procenite.
 

Prilozi

  • tdk002 test 8x.JPG
    tdk002 test 8x.JPG
    90.8 KB · Pregleda: 296
Ja bih ovakav disk narezao ponovo :) Ima zilion grešaka :)
 
Nazad
Vrh Dno