Šta je novo?

IBM R51 - spor k`o puz!!!

GSM

Slavan
Učlanjen(a)
12.09.2004
Poruke
699
Poena
330
Dakle, ima drugarica pomenuti lap top tj IBM R51. Njena verzija je Centrino na 1.5 256 ram-a i mislim da je intel integrisana graficka. Kompjuter radi sporo ka` puz tj da ne pominjem da smo probali neke igre - ona gotivi Sims-e a ovi novi rade hyper mega ultra sporo i ucitavaju se 100 godina.
Nije problem samo u igrama, vec i kada se pokrene recimo Word otvara ga bas dugo... Cak i kada hocu da ukljucim Properties pa na desktopu kliknem desni klik "kuva" bas dugo...
Inace kompjuter je nov tj dobila ga je pre nekih mesec dana. Na njemu pored ostalih gluposti ima instalirano sto nekih IBM aplikacija - mozda i one koce?
U biosu sam malo prckao ali nema nekih posebnih opcija koje bi poboljsale brzinu tj pod Power moze recimo da se namesti Maximum performance i to je otprilike to...
Sta raditi il` je taj kompjuter sam po sebi djubre? :mad:
 
Moja baka je imala izreku: ''Od neveštog goreg plača nema!'' :S:

Ma taj lap je super, te mi nije jasno zašto vam sve ide sporo. Ili nešto hardwerski nije u redu sa mašinom ili niste nešto podesili kako treba. Uzmi uputstvo pa kreni redom, na kraju krajeva ako ništa ne pomogne reinstal Windoze.
 
Pa znas sta, to joj je poslovni komp, tako da ga je ona takvog kakav je dobila pre nekih mesec dana. Ja bi iskreno najradije uradio format C: :banana: i instalirao sve komplet nanovo ali ne smem da ga prckam posto oni imaju svoj racunarski centar (koji je do moga :D ) pa da ne prave problem...
Skinucu manual sa net-a pa cu pogledati, mozda i pomogne...
 
Verovatno je problem u 256 MB, tim pre što Thinkpad stiže s mnogo IBM-ovih aplikacija koji se startuju sa sistemom, čuče u trayu i troše resurse.

Sa 512 MB bi sigurno poleteo.
 
Pa meni je potpuno jasno da je pogotovo za XP malo tih 256 mb, al sta je tu je :S: Jedino da vidim kakve sve gluposti ima koje mu zauzimaju memoriju (prvenstveno ove ibm-ove) pa da poskidam sve sto nije preterano bitno...
Al` da li je moguce da ga to toliko koci da cak i osnovne operacije tipa otvranja Display properties radi sporo?
 
Slobodno poskidaj sve gluposti, ostavi samo za power saving, i eventualno nesto protiv virusa.

P.S. Desno dugme misha na My Computer, pa pogledaj na kojoj frekvenciji radi taj lap. Ako je nesto nenormalno malo sve vreme, gledaj da u Power Settings namestis na desktop, pogasi sve tajmere, pa onda javi rezultate. Btw, koliko se greje?
 
Poslednja izmena:
Moja keva ima r41 sa centrino 1.4 u koga je stavljeno 512mb i masina leti... (ostalo mi je tih 256mb izvadjeno, ako vam treba povoljno, javi se u pm) inace se na ibm masinama windowsi reinstaliraju pritiskanjem f11 kad dizes racunar...
 
@ nesharm E pa bas sam gledao na koliko radi i to je od 2xx o 5xx znaci nikada nije prelazio 600 mhz :mad: Idem sutra kod nje pa cu videti sta i kako E a sto se grejanja tice stvarno nisam obratio paznju. Ima malo da ga mucimo :D pa cu videti - btw jel ima one neku temp. sondu koja pokazuje temp procesora i sl (u biosu ne videh nista)

@ danijel00 znas kako, komp ni nije njen vec od firme u kojoj radi, mada ti ideja uopste nije losa. Tj dok ga koristi moze da stavi tih 256 ram-a a ako bude trebala da ga vraca (posto im oni s vremena na vreme menjaju racunare - doduse prosli je koristila skoro 2 godine) moze da izvadi ram i gotovo. Inace posto nemam nesto preterano iskustva sa lap topovima, jel komplikovano staviti taj ram u R51 tj jer mora nesto da se mnogo prcka ili...
Ako je jednostavno, videcu sutra sa njom, pa ako hoce cucemo se preko pm
 
Da li je teško da se doda još jedan memoriski modul? Znaš kako kažu: ''PAŽNJA Ne pokušavajte ovo da radite sami kod svoje kuće! Mi smo obučeni profesionalci....'' :D
 
Ma nije merodavna ta brzina u DeviceManageru, skini CPU-Z pa sa njime vidi...
 
Poslednja izmena:
Nije merodavna, ali je bar kakav takav pokazatelj da nesto ne valja. Ocigledno coveku komp radi na premalom taktu, sto se oseti u realnom radu.
 
@Stvorenje
Ma ima da uguram taj ram makar ga nabio u cd :D - strucno :banana:

@delimir
Evo skinuo sam upravo CPU-Z pa cemo da vidim sta on kaze na sve to ;)

@nesharm
Da, da radi na premalom taktu djavo jedan :D Jel ima neka opcija da se to iskljuci tj da procesor konstantno radi na maximumu tj na punih 1.5? Znam da mu to guta bateriju ali kad se koristi kod kuce ionako nije bitno...
 
Poslednja izmena:
Ima, ne mogu tacno da se setim podesavanja... ali on fabricki dolazi podesen da kad je na struji onda radi fullspeed...

ima sitan problem u vezi sa time: greje se malo jace kad radi fullspeed
 
ima u biosu da se disejbluje speedstep...
 
E to u biosu sam video i probao tj iskljucio speedstep ali je rezultat bio isti tj komp je radio k`o mrcina :S: Ima pored te opcije i da se namesti nesto za power cini mi se i to sam stavio na best performance (na ustrb baterije naravno :D ) ali nista... Isprobacu kad odem do nje sve moguce i nemoguce varijante pa da vidimo ko kosi a ko... ;)
Al stvarno je spor, mislim nisam ja pokusavao da igram na njemu Doom3 na 1280*1024 u hyper high :D pa da koci, vec najosnovnije aplikacije kao word smaraju sa otvaranjem. Imala je pre njega Fujitsu siemens lifebook c - Celeron na 1.5 sa 128 ram-a (tacnije 112 posto je 16 islo na integrisanu graficku) i taj kompjuter je zaista radio odlicno sa XP-om - mislim naravno na poslovne aplikacije i pokoju ne preterano zahtevnu igricu... Ja rek`o ovaj novi ima da poleti, kad ono :wall:
 
Da nije neki antivirus instaliran, a da mu nije mesto ?
drugarica je imala instalirana 2 antivirusa i firewall i jos windowsow firewall, pa to je katastrofa bila...
 
Ima nortona ako se dobro secam, a buduci da su jos neki dodatni software instalirali "experti" :D iz njihovog racunarskog centra, nista me ne bi cudilo...
Ma nema druge nego da se to temeljno pogleda i pregleda, oslusne i naravno cukne :crash: :D pa da vidimo u cemu je problem... Vidim ja da cemo morati da overclockujemo :d taj r51 kako bi mocni i mega zahtevni word mogao normalno da se "digne" :D
 
Pogledaj usput da laptop nije zakacio koji virus/spyware/adware cisto reda radi. Ako antivirus nije update-ovan postoji velika sansa za viruse, a spyware dolazi cas posla. Kod par profana koji su mi donosili svoje laptopove da ih pogledam to je uglavnom bio uzrok usporavanja na nivo "ranjenog puza". Probaj da ga iskeniras adaware-om ili nekim slicnim programom, updateuj norton pa poteraj i njega. Mozda ce to resiti tvoje zivotne probleme.

Pozdrav,
Doggy
 
doggy je napisao(la):
...to je uglavnom bio uzrok usporavanja na nivo "ranjenog puza"....
Pozdrav,
Doggy

Kakvo poredjenje :D :D :D :D :D
 
Prekjuce sam radio na R50e, 1.7GHz, 512MB, ATi Fire GL 128MB, 15" 1600x1200 i mogu ti reci da sam stekao isti utisak - kilavo. Ne znam u cemu je problem ali da je sporo sporo je. Ovaj na kome sam ja radio nema nista zivo instalirano sem win i office-a obzirom da je pripreman za jednog vizokog zvanicnika koji nece da id ena mrezu;)
LM, i ja sam preturao, gledao i nista nisma nasao a ada ima smisla, jednostavno osecaj u radu je - spooooooorooooo.
 
GSM je napisao(la):
@

@nesharm
Da, da radi na premalom taktu djavo jedan :D Jel ima neka opcija da se to iskljuci tj da procesor konstantno radi na maximumu tj na punih 1.5? Znam da mu to guta bateriju ali kad se koristi kod kuce ionako nije bitno...

Pa, u BIOS-u podesi Always ON power profil...
 
o cemu vi to? evo ga meni r51 ispod ruke, i radi super... naravno reinstalirao sam windows i pobi gluposti koje ibm koristi. imam antivirus, hdd protection, keyboard utility i to je to... winxp sp2. radi super
 
nesharm je napisao(la):
Nije merodavna, ali je bar kakav takav pokazatelj da nesto ne valja. Ocigledno coveku komp radi na premalom taktu, sto se oseti u realnom radu.

CPU moze raditi i na full speedu, a da prikazuje manji takt u Device Manageru, jer se to ne refreshuje tako cesto kao CPU-Z koji dinamicki ocitava takt CPU-a...
 
Poslednja izmena:
Stoji, on ima jako spor refresh, ali ako on ne reaguje posle sat vremena, onda je nesto definitivno kilavo :). Mislim, ovo se pretvara u raspravu Device Menager vs CPU-Z :).

GSM, poteraj neke sinteticke testove na masini, eventualno ako imas Business Winstone, pa javi rezultate.
 
nekako cisto sumnjam da bi neki software mogao toliko da uspori racunar ako nije virus...tako da...prvo to pregledaj...imam jedan R51 kuci i jako lepo radi...a sto se tice reinstalacije windowsa...imas jedno plavo dugme na kojem pise "Access IBM" - njime pokreces IBM Rescue and Recovery i tu imas opciju "Restore factory contents" (na R40je bilo "Restore to factory settings" ako se ne varam) i onda potera predinstalirani windows (posto, primetices da ima nesto manje GB slobodno na HDD-u :D ...a sta mislis cime su to popunili?? :d ).....e...taj Access IBM pritiskas prilikom boot-a (odnosno, kada onako lepo iscrta IBM na ekranu kad ga upalis/resetujes)...dalje ce ti sve biti jasno...samo ti je moj savet da prvo pogledas sta ima instalirano od aplikacija (od strane "experata" iz racunarskog centra) pa da to isto i ti instaliras, da drugarica ne bi imala posle problema....
cela operacija ne bi smela da traje duze od sat vremena....
 
Poslednja izmena:
@doggy
E, stvarno super :D - Ranjeni puz! Sto se tice virusa/spywarea/adwarea pogledacu, mada ne verujem posto je komp uzet pre bukvalno mesec dana a na net se islo samo par puta radi provere mail-a, mada ko zna...

@delimir
Probacu sve sto ste mi ovde preporucili, al nikako da odem do nje posto ovih dana nemam vremena, pa se nadam da cu veceras ili eventualno sutra da stignem i da ga "strucno" :p pregledam.

@nesharm
Inace objasnio sam joj preko telefona da u Power shemes namesti Home/Office desk i sada kaze da pokazuje 1.5 na "Desno dugme misha
na My Computer" :) E kad odem videcu da li se nesto zaista poboljsalo u realnom radu ili je se seamo pokazatelj promenio...

@Kalky
Pa, kao sto sam rekao, komp je bukvalno mesec danas star i nije imao kada da navata virus, mada sve je naravno moguce.Hvala na savetu, pa ako sve ostalo ne uspe, preinstaliracu windows-pa nek ide zivot :smoke:
P.S. And now joung Jedi - you shall die! ;)
 
Poslednja izmena:
GSM je napisao(la):
@Kalky
Pa, kao sto sam rekao, komp je bukvalno mesec danas star i nije imao kada da navata virus, mada sve je naravno moguce.Hvala na savetu, pa ako sve ostalo ne uspe, preinstaliracu windows-pa nek ide zivot :smoke:
P.S. And now joung Jedi - you shall die! ;)
dovoljno je 60sekundi da ga ranjivog stavis na net i to je to :)
 
Nemojmo preterivati... ako ti neko ne skenira ip, sanse su ipak slabe da zapatis nesto za 60sec... mail je druga prica, naravno.. veca sansa je da je nesto instalirano sto mu smeta... a i u krajnjem slucaju winxp+256mb rama i nije neka sreca...
 
Pazi, instaliram ja XP+SP1 na test masinu, nakacim se na net preko mreze, pocnem da instaliram test programe, odem da sipam kafu, resetujem komp zbog DX 9.0b, digne se win i izbaci mi RPC procedure call itd, shutdown za 59 sec :).

Toliko o preterivanju.
 
Evo sutra tj danas idem (konacno) da pregledam taj "bolesni" :D r51. Sve cu moguce da probam pa da vidimo moze li se sta uciniti, a ako nista ne pomogne predlozicu drugarici da se u firmi zali i da trazi novi lap posto na ovome ne moze kako treba da igra sims 2 :p
 
Nazad
Vrh Dno