Šta je novo?

garancije i ostale cipke

cicija

Čuven
Učlanjen(a)
08.02.2004
Poruke
59
Poena
609
Pitanje je za sve koji kupuju i prodaju.

Dobio sam plocu, crkla je u 11 mjesecu, u garantnom roku znaci. Prilikom preuzimanja mi je receno da na tu novu plocu imam jos mjesec dana garancije. Nisam odreagovao, zato sto stvarno ne znam da li je to u redu, tako da pitam vas za misljenje.

Da li vi kupci i prodavci racunarskog hardvera(mada moze da se primijeni i na ostalo) podrazumijevate ovakvo stanje stvari?

Izvinjavam se ako sam promasio mjesto za temu
 
Koliko znam, ako se neki uredjaj zameni novim jer ne može da se popravi u servisnom roku (45 dana od prijema) - na njega važi nova garancija. Ako se popravi, garancija se produžava za vreme stajanja na servisu, a treba da se da i neki garantni rok na izvršenu popravku (recimo 3 meseca, nisam siguran) ako garancija ističe ranije.
 
Takvo tumacenje bi moglo da bude zanimljivo, i bilo bi vrlo uputno ako bi ga neki pravnik upucen u ovo razjasnio - jer se na ovim (i drugim) prostorima podrazumeva da se garancija produzava do krajnjeg roka garancije za prvobitni proizvod + cekanje na popravku/zamenu.
Dakle ocigledna zvrcka ovde je sto prodavci hardvera ne popravljaju pokvarene komponente vec ih zamenjuju novim, na koje bi prema ovom tumacenju trebala da vazi nova garancija.
Zakonske odredbe o ispunjenju garancije umeju da budu vrlo strikrne u pojedinim zemljama, sto se moze lako ustanoviti kada pogledate papire koji dodju sa racunarskim komponentama, ali kako te zakone uredjuje svaka drzava posebno onda bi ovo trebalo da razjasni neko ko poznaje nase zakone.
 
Poslednja izmena:
Garancija traje od momenta kupovine prvog uredjaja. Uredjaj dobijen u zameni (istih/slicnih karakteristika) se tretira kao prvi i prica je sasvim jasna. Prodavac je, dakle, duzan da kupca "ispostuje" sa tih 12/36 ili koliko vec meseci od momenta kada je kupac dao svoj novac u zamenu, u ovom slucaju, za hardver.
Cicijo :D ,tvoje pravo je da dobijes produzetak garancije na novo dobijenu plocu za vremenski interval koji je ona provela kod prodavca do momenta kada ti je na koriscenje predata nova.

:wave:
 
Poslednja izmena:
Pa trebalo bi da bude tako kao sto je ZorMi rekao, ali dali je bas tako? Pa NE, naravno da nije, bar u vecini slucajeva, nazalost! Ovde vecina prodavaca gleda da se sto pre oslobode tog "tereta", GARANCIJE, pa se tako cesto desava da kada ti se nesto pokvari u garantnom roku i bude popravljeno ili zamenjeno novim jednostavno ne dobijas produzenje garancije ili novu garanciju!
 
ramzes je napisao(la):
Pa trebalo bi da bude tako kao sto je ZorMi rekao, ali dali je bas tako? Pa NE, naravno da nije, bar u vecini slucajeva, nazalost! Ovde vecina prodavaca gleda da se sto pre oslobode tog "tereta", GARANCIJE, pa se tako cesto desava da kada ti se nesto pokvari u garantnom roku i bude popravljeno ili zamenjeno novim jednostavno ne dobijas produzenje garancije ili novu garanciju!
Bilo bi lepo kada bi napisao gde si i od koga dobio novih 12 meseci garancije na zamenjen (neispravan) uredjaj. Prodavac nema mogucnosti da ti pruzi novih 12 meseci garancije jer je i on u lancu Roba-Novac kupac isto kao i ti (u vecini slucajeva). Imas proizvodjaca, potom uvoznika koji je veleprodaja, a prodavac je pretoslednja karika u nizu do tebe kao kupca. Prodavac obicno daje uslove koje je propisao proizvodjac. Ukoliko to nije slucaj, vec prodavac daje losije uslove, pravac drugo mesto pa pazari i tuzi doticnog prodavca regionalnom zastupnistvu proizvodjaca odredjene robe. Sve je cesca pojava i produzenje garantnog roka od strane samog prodavca (npr. proizvodjac daje 1 god, prodavac 3) i to treba postovati (ukoliko se garancija i ostvaruje).
 
Hvala svima na odgovorima. Mihailo, razumijem te, to je i trebao neko da mi potvrdi. Znam da moj dobavljac nije kriv, suvise je posten za tako nesto. I on je samo jedna karika u lancu koja zavisi od uvoznika.
 
mihailo je napisao(la):
Bilo bi lepo kada bi napisao gde si i od koga dobio novih 12 meseci garancije na zamenjen (neispravan) uredjaj.
Pa ja sam tako davao dok sam imao firmu, a i sada to pravilo primenjujemo u firmi gde radim (bar u maloprodaji, za vp ne znam). Pored toga što sam čuo za takvo zakonsko tumačenje, meni deluje i logično: daješ u zamenu novi uredjaj koji si uvezao (kupio od distributera) i na koji imaš punu garanciju, dakle ništa te ekstra ne košta. Inače bacaš deo pune garancije koju imaš na teret kupca samo da te ne bi smarao ponovo...

Problem je kad se posle popravi onaj neispravni i vrati od dobavljača, njega moraš u polovne ali to ti ne gine ni u prvom slučaju kad skratiš garanciju na novi komad. Srećom, u većini slučajeva dobiješ i ti novi komad/model u zamenu (posle par meseci doduše) ili kompenzaciju za neki drugi trošak.
 
ZorMi je napisao(la):
Pa ja sam tako davao dok sam imao firmu, a i sada to pravilo primenjujemo u firmi gde radim (bar u maloprodaji, za vp ne znam). Pored toga što sam čuo za takvo zakonsko tumačenje, meni deluje i logično: daješ u zamenu novi uredjaj koji si uvezao (kupio od distributera) i na koji imaš punu garanciju, dakle ništa te ekstra ne košta. Inače bacaš deo pune garancije koju imaš na teret kupca samo da te ne bi smarao ponovo...

Problem je kad se posle popravi onaj neispravni i vrati od dobavljača, njega moraš u polovne ali to ti ne gine ni u prvom slučaju kad skratiš garanciju na novi komad. Srećom, u većini slučajeva dobiješ i ti novi komad/model u zamenu (posle par meseci doduše) ili kompenzaciju za neki drugi trošak.

Da ali tebi VP od koje si kupio nastavlja a ne daje ti novu garanciju pa si ti u svakom slucaju na gubitku.

Znaci i ovako i onako ne mozes svakog da ispostujes kako treba, gubis ili ti ili kupac :S:
 
@mihailo

pa ja sam rekao da bi trebalo da bude kao sto je ZorMi napisao, a da prodavci to ne postuju, i ni u jednom momentu nisam rekao da sam ja negde dobio na zamenjen uredjaj novih 12 meseci garancije!
Ej, ja nisam diler, prodavac ali malo je za nepoverovati da tamo neka VP daje 1god. garancije a onda dodje prodavac i da na taj uredjaj 3god. garanciju, kada to njemu ide na stetu! Pogotovo kada pricas kako je prodavac predposlednja karika u lancu, pa gde je onda tu logika, da on kao prodavac daje garanciju duze od proizvodjaca? Mislim, na neki nacin si kontradiktoran, ovamo tvrdis jedno a onda na neki nacin pobijas to isto, kako to?! A kako ti to mislis da ja tuzim neku firmu sto ne daje garanciju kao i VP ili proizvodjac, mislim gde cu ja to pravo da ispostujem, ako nisi primetio zivimo u zemlji nam Srbiji, aka Pakao! I da, kupovacu na onim mestima gde se daje najduza garancija, pa makar ona bila i dan duza od ostalih i tamo gde znam da se ista manje vise ispostuje kada dodje do kvarova!
Uostalom, kako god okrenes ZorMi je u pravu, garancija bi trebala da se ispostuje i kada je uredjaj u servisu da se ista produzi za to vreme a ako se uredjaj zameni novim da se obezbedi nova garancija, jer predpostavljam da se taj pokvareni uredjaj onda salje proizvodjacu!
Mislim, nisam imao nameru da te napadam niti da vredjam (ako si kojim slucajem tako shvatio ovaj post), ali jednostavno ne volim kada mi neko kaze nesto u stilu "pa ti idi i kupuj na drugo mesto"!

ma sad sam skroz izgubio tok misli, ne znam vise ni sta sam napisao niti sta sam hteo da kazem, nema veze!

poz!
 
Stojcha je napisao(la):
Da ali tebi VP od koje si kupio nastavlja a ne daje ti novu garanciju pa si ti u svakom slucaju na gubitku.
Razlika: u maloprodaji se uredjaji na servis obično primaju uz račun i garantni list koji kupac donese (i gde piše datum kupovine), dok se u VP roba od dilera na servis prima i identifikuje na osnovu nalepnice ili bar-koda, a ne na osnovu fakture.

Dakle, dileru se proverava garantni rok samog uredjaja a ne datum kupovine. Negativna posledica: ako je uredjaj stajao na lageru par meseci pa tek onda prodat - diler mora da dokazuje kad ga je kupio (u firmi koju znam na osnovu otpremnice gde mu piše serijski broj i datum preuzimanja) jer je rok uredjaju istekao...

U svakom slučaju reklamacije jesu trošak koji neko na kraju plati: proizvodjač, distributer, diler, kupac... Onaj ko plaća taj trošak statistički obradi i uračunava u cenu, onaj ko ne plaća daje nižu cenu ali se garantnim listom dobro obezbedi. To je sve normalno, jedino nije normalno da neko preuzima obaveze kad prodaje a posle hoće da ih eskivira...
 
Kupis nov automobil i otkaze ti recimo hladnjak. Garancija na auto je godinu dana. Hladnjak su ti promenili posle sest meseci o svom trosku jer je auto u garanciji. A za hladnjak ti garancija nece vazi jos sest meseci posle isteka garancije na automobil nego do isteka osnovne garancije. Tako je i za sve druge uredjaje, televizor, video, sporet... Ja sam kupio boiler na koji je garancija bila godinu dana. Procureo je posle devet meseci i zamenili su kazan. Medjutim i drugi kazan je crkao posle pola godine ali mi garanciju nisu priznali jer je osnovna garancija istekla. Tako je i kod racunara jer u krajnjem slucaju i oni su roba kao i svaka druga i zasto bi se kod njih uslovi garancije razlikovali od ostalih proizvoda.
 
Ramzes, nisi skapirao moj post kako sam zeleo da skapiras.
Nisam kontradiktoran, u BG-u vec ima par kuca koje daju duzu garanciju nego sto je daje proizvodjac pojedinacno na svaku komponentu i to nema veze sa polemikom oko prava na ostvarivanje garancije na kupljeni (potom pokvereni) uredjaj. Racunica je prosta, neko kao ti ce otici tamo i gde je i jedan dan duza garancija (ovde je konkretno na ceo racunar 2 ili 3 godine), dakle, uzimaju i taj segment kupaca na nasem trzistu; komponente koje su ove godine, na danasnji dan prodali po ceni od 500 EUR, kroz jednu godinu vrede ~300, naravno ceo racunar se ne moze pokvariti, te je zamena komponente isplativa iako je o njihovom trosku (tokom godine su ostvarili znatno vecu dobit privlaceci populaciju kojoj je garancija na prvom mestu). Pa zamisli koliki im je trosak komponenta stara 2,5 godine - simbolika, pa sta god da je crklo. Nadam se da sada kapiras.
Takodje, smatram da iako je u pitanju zemlja Srbija, kupac moze ostvariti svoja prava, ali nas koci obrazovanost kao kupaca. Postoje nadlezne inspekcije, Sud casti, u povoju udruzenja potrosaca, pa ako zatreba i sila (bar je toga u Srbiji na pretek:)
 
Mene je samo interesovalo stanje stvari kod nas, sto je baneks jos i nabolje objasnio :)

A svi znamo sta bi bilo fer i posteno, i ko bi trebalo da je uvijek u pravu u citavom lancu trgovine, tako da je o tome suvisno razgovarati, a kamoli pocinjati prepirke oko toga ko je sta rekao a sta mislio...
 
Samo još jedno malo pojašnjenje:

Ako se kupi neki uredjaj (npr. PC ili auto) pa se odnese/odveze u servis i tamo zamene neki unutrašnji deo (npr. DVD ili hladnjak) onda se to računa kao *popravka uredjaja* a garancija nastavlja da teče uz dodatak garancije na popravku i ugradjene *rezervne delove* od par meseci.

Medjutim, ako je na računu sam DVD (ili hladnjak) i on se donese na reklamaciju pa zameni novim - to je onda zamena *celog retail uredjaja* i garancija ponovo počinje. Izmedju ostalog, zato su u svetu retail pakovanja skuplja od OEM - različito se tretiraju reklamacije.

Ili ja ništa ne shvatam...
 
Zormi nije ti tesko pa da se raspitas kako to funkcionise u vasoj VP, posto vasa roba zauzima dobar deo trzista kod mnogih malih firmica.
 
Nisam u toku sa VP, znam da se reklamacije od firmi (dalje prodaje) primaju na osnovu bar-koda ili male nalepnice na samom uredjaju. Ako je u garanciji dalje se ne gleda, ako je zamalo ispao iz garancije traži se otpremnica kao dokaz kada je kupac preuzeo uredjaj. Ako je to OK otpisuje se na našu štetu. Popravlja se šta se može, šalje u inostranstvo, šta ne može ili dugo putuje se menja za novo ili kompenzuje za neku drugu robu... Nismo zadovoljni kako sve sada funkcioniše, promenili smo mnoge programe i uveli nove pa za neke stvari dileri (pre)dugo čekaju... radi se na reorganizaciji. Uredili smo bar da krajnji kupci imaju apsolutnu prednost u rešavanju.
 
Nazad
Vrh Dno