Šta je novo?

Celeron M - moja zapazanja:)

Broz

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
18.09.2000
Poruke
4,495
Poena
740
Imao sam prilike da se poblize upoznam sa necim sto ce po mom misljenju postati hit. To je novi celeron M - derivat pentiuma M dobijen (necete verovati) smanjenjem L2 cache-a i (veoma vazno!) zakljucavanjem speed-step tehnologije. Ovo drugo se ispostavilo kao veoma vazan detalj jer svi celeroni koji imaju 512kb L2 i uradjeni su u 0.13 se znacajno greju. Oznake za ovu celerone su 310,320,330,340. Moja preporuka je da se saceka malo i da se uzme laptop sa serijom 350 i 360 koji su radjeni u 0.09 i imaju 1MB L2.
Ovi celeroni su upareni sa 852GM cipsetom koji ima Intelovo integrisano resenje prve generacije sa korektnim 2D i rudimentarnim 3D. Sve ovo je uradjeno sa ciljem rezanja troskova i smanjenja cena finalnog proizvoda. Rezultat je zaista (sa cenovnog aspekta) zadivljujuc!
Acer 2301 sa celeronom M 1.5GHz, 256MB, 15" XGA, CDRW/DVD, 40GB HDD, 802.11g, 10/100 LAN, Win XPH kosta 630 eura u usa!
Laptop ima zaista jako dobar 2D, korektno radi u office aplikacijama (dodato je 256MB) i ima dve mane od kojih je jedna resena u sreijama 350 i 360: greje se u prime-u veoma i zbog odsustva speed-step tehnologije (znaci da siba na 1.5GHz non-stop) baterija traje do 2 sata...

toliko od mene za sada:)
 
Da li je to onda stvarno Pentium M ili ko zna sta.Mobile bi trebao prema zahtevnosti da menja radnu frekvenciju (ili prema stanju trenutnog napajanja;baterija-ispravljac)...
Zar ne?
 
Poslednja izmena:
Pa nije pentium M, to je celeron M:)
Salu na stranu, mislim da su testovi pokazali kolikoje dobar ovaj celeron M, mislim zamisli celeron M, model 360 koji radi na 1.4GHz i ima 1MB L2. Koliko je on sporiji od pentiuma M koji radi na istoj frekvenciji? Ja mislim jako malo, nekoliko procenata. I sta je onda preostalo da urade - da skresu trajanje baterije i upare ga za nekim integrisanim video adapterom. Jednostavno nekako je morala biti napravljena jasna distinkcija i to je to. Uostalom nedavno sam gledao neka istrazivanja koja su pokazala da laptopovi 86% (ili bese 84%, ne secam se tacno) svog radnog vremena provedu ustekani u struju. Ovih preostalih 14% (ili 16%) uglavnom otpada na avionske letove...tako da ova mana stose tice baterije i nije neka velika ali disipaciju bi definitivno trebalo bolje hendlovati:)
 
Kolega probao sam ja HP NX9015. Ima C-M 1.3. Medjutim nije se pretrgao po pitanju trajanja baterije, a smesten je u kuciste klasicnog DTR prenosnika sto nije dobro :)

Ima sada DTK 12" Centrino za 830 eura (BelComputers)...Sta da kazem :)

Ja razmisljam da uzmem jedan iBook 12"...
 
Poslednja izmena:
E, u poslednje vreme od brdo ljudi cujem da hoce Ibook:) Samo sto ovi sto ih ja znam (za razliku od tebe) ne znaju ni u winoffice okruzenju da rade.
LM, jel to ovaj iz atacmenta? E, to ti je celeron M:)

Ma 9XXX serija je gibanica nevidjena:) mnogo je bre glomazan, dzaba ga:)
Baterija koliko sam ja uspeo da istestiram jeeeeeeedva da moze da istera jedan DVD!
 

Prilozi

  • dtk.JPG
    dtk.JPG
    10.2 KB · Pregleda: 163
Poslednja izmena:
Verovatno si hteo da kazes pentium M i celeron. Enivej, mislim da i nisu tako daleko - pogledaj specifikacije koje sam naveo za celerone sa 1MB L2...
Centrino je druga prica jer ga cine tri komponente, ja sam poredio samo na nivou CPU...
 
Hteo da kazem Centrino i Celerom, bas zato sto centrino cine 3 komponente od kojih je jedna Pentium-M a ne Celeron?!?
zbunilo me je to sto ga Bel predstavlja kao Centrino a ima Celeron!
 
Ehhhhh, jox zar tebe jos uvek zbunjuju takve stvari. Nije ni do mene ni do tebe vec do Bel-a...neznanje ili bezobrazluk - zar je bitno?
 
Nije Bel jedini, ima ih ihaaa.

Ajde nekako da se prihvati za desktop Celeron D, ali Celeron M za laptop, to baš ne ide - nekako mi se ne uklapa Celeron u laptop varijantu pa bio on i M sa 1MB L2 keša. Ako nema SpeedStep u čemu je onda njegova prednost u odnosu na mobilne Athlone osim što ima Intel pedigre?
 
daleko od toga da je jedina razlika izmedju bilo kog AMDovog i INTELovog procesora samo SpeedStep!
A razloga za Celeron ima: NIZA CENA!
A Bel me razocharao...
 
Broz je napisao(la):
E, u poslednje vreme od brdo ljudi cujem da hoce Ibook:) Samo sto ovi sto ih ja znam (za razliku od tebe) ne znaju ni u winoffice okruzenju da rade.
LM, jel to ovaj iz atacmenta? E, to ti je celeron M:)

Ma 9XXX serija je gibanica nevidjena:) mnogo je bre glomazan, dzaba ga:)
Baterija koliko sam ja uspeo da istestiram jeeeeeeedva da moze da istera jedan DVD!

Da to je taj DTK. U medjuvremenu sam ga dobio na test (bice uskoro). Vrlo korektna i dobra masina. Best Buy :)
 
Hej Broz, na tom sajtu sto si rekao je Celeron 1.3, a nema wireless, mozes li da mi proveris to.

E sad jos nesto, gde si ti trenutno? jel si u Usa ili u Srbiji?
Da li si ti probao bas taj Acer 2301 je laptop ili nisi, bas me interesuje tvoje misljenje.

Inace jednom kad imas IBM tesko se predje na nesto drugo. Tastatura je besprekorna, onaj track point je mnogo bolji od touch pada, a ibm ovaj sto ja imam ima samo 5 lbs za razliku od ovog acera koji ima 6.2.
 
Adrian je napisao(la):
Hej Broz, na tom sajtu sto si rekao je Celeron 1.3, a nema wireless, mozes li da mi proveris to.

E sad jos nesto, gde si ti trenutno? jel si u Usa ili u Srbiji?
Da li si ti probao bas taj Acer 2301 je laptop ili nisi, bas me interesuje tvoje misljenje.

Inace jednom kad imas IBM tesko se predje na nesto drugo. Tastatura je besprekorna, onaj track point je mnogo bolji od touch pada, a ibm ovaj sto ja imam ima samo 5 lbs za razliku od ovog acera koji ima 6.2.
ma sijalica je najjaca stvar na ibm-u! ali ozbiljno, odusevilo me je kako super izgleda u mraku :)
 
Miroslav je napisao(la):
ma sijalica je najjaca stvar na ibm-u! ali ozbiljno, odusevilo me je kako super izgleda u mraku :)

Hm...Meni se mnogo vise dopalo kod PowerBook-a sto, kada ugasis svetlo ili se zamraci prostorija, tastatura automatski aktivira backlight, a ekran podesi kontrast/osvetljenje na optimalne vrednosti. Kakva crna dioda na IBM-u - smesno u poredjenju sa ovim ;)
 
delimir je napisao(la):
Hm...Meni se mnogo vise dopalo kod PowerBook-a sto, kada ugasis svetlo ili se zamraci prostorija, tastatura automatski aktivira backlight, a ekran podesi kontrast/osvetljenje na optimalne vrednosti. Kakva crna dioda na IBM-u - smesno u poredjenju sa ovim ;)
dobro de, appleov najslabiji modem kosta preko 1500e :) nije to za poredjenje sa 500e slabijim modelom :)

ali da je dobro, dobro je ;)
 
Miroslav je napisao(la):
dobro de, appleov najslabiji modem kosta preko 1500e :) nije to za poredjenje sa 500e slabijim modelom :)

ali da je dobro, dobro je ;)

Ha ha...neko ko se ne razume sada bi mogao da zakljuci da je IBM neka tamo socijala tipa Gericom :)
 
delimir je napisao(la):
Ha ha...neko ko se ne razume sada bi mogao da zakljuci da je IBM neka tamo socijala tipa Gericom :)
pa naspram mac-ova i jeste sve socijala :) ovaj G5 izgleda zaista mocno, medjutim kosta 3x vise nego pc iste snage... i ne svidja mi se kako radi... ali bi za njihov tft odma izdvojio pare da sedim kuci ispred monitora po 10 sati... cudo majke mi...
 
Miroslav je napisao(la):
pa naspram mac-ova i jeste sve socijala :) ovaj G5 izgleda zaista mocno, medjutim kosta 3x vise nego pc iste snage... i ne svidja mi se kako radi... ali bi za njihov tft odma izdvojio pare da sedim kuci ispred monitora po 10 sati... cudo majke mi...

Pa ima da se kupi posebno Apple Cinema Display Alu...To je taj sto se uklapa uz G5. Prethodne verzije su bile od providnog plexija (okvir), a najnovije vezije su od aluminijuma. Cene su oko 700e pa navise...
 
Nazad
Vrh Dno