Šta je novo?

GRUB, dualboot

Jel zna neko obrnuti proces od ovoga sto je silver objasnio. Znaci dd if=/.. of=/.. bs.... pakuje ceo boot u jedan file
a kako taj fajl da raspakujem u boot ponovo.

Primer. Obrisao sam boot particiju a imam ovaj file pa bih sad da ga vratim u pocetno stanje. Ako me je neko razumeo bice dobro :zgran:
 
1`A zashto se ne bi koristio MBR?
Uvek moze da se ubaci Lin Rescue disk i da se popravi ako dodje do nekog problema. Uradio bih ja ovo, ali kako da uradim ako hocu da imam win i 2 lin distro-a?
npr. hard 40GB (koliko imam sada)

Moze li ovako:
1. primarna particija - winxp 4gb
2. logicka par. - fat32 6-8gb (za podatke za win - tu da bude Program Files i games, ako *ebeni win padne, mogu samo format c = hda1)
3. primarna za /boot
4. extended
4.1 swap
4.2 root za Slackware npr (koji cu tek da stavim)
4.3 root za SuSE (koji imam sada, ali su mi particije malo drugachije)
4.4 ostatak harda na fat32 za podatke


2`Moze li ovako?
3`Kako da napravim /boot ako vec imam instaliran lin? Moze da se iz Partition Magic-a napravi particija sa ext3 npr. i da joj se da label "boot"?
4`Gde staviti "/home"? Vector Linux 5.0.1 SOHO (prvi lin koji sam koristio) pita da li hocu da mi /home stavi na posebnu particiju ili da ga strpa zajedno sa /root -om. Moze li da se koristi jedan home (4.4 od gore) za 2 distro-a, i da li mora da bude u ext2/ext3/ReiserFS ili moze i FAT32?

Mozda sam smorio, ali stvarno mi je potrebna pomoc.
Pozdrav svima!
 
Partition magic pravi ext2/3 i swap particije bez problema.
U principu 2 linux distribucije mogu da dele swap i home particiju, a zasto ne i boot (mada deljenje boot particije nikad nisam radio).
Home ce morati da bude na linuxovom fajl sistemu zbog toga sto na fat-u linux ne moze da upisuje informacije o pravima pristupa pojedinim fajlovima/folderima.
Redosled po kome se redjaju particije je proizvoljan; vazno je posle nastelovati distribuciju ( /etc/fstab, lilo.conf, grub.conf ) da gadja i mountuje particije na pravi nacin.
 
Samo za redosled sam hteo da pitam. A zashto se ne bi koristio MBR nago particija /boot? Da li se nekom desilo da izgubi podatke sa particije zbog MBR-a?
Josh jedno pitanje u vezi sambe: poznato mi je da linux ima problema sa pisanjem na NTFS, da li je sambom ispravljen taj problem dok se podac prebacuju prekomreze ili jo problem josh uvek tu (ovo pitam jer mi je kom iz potpisam potpuno pod ntfs-om, pa ne bi da oshtetim podatke)?
Pozdrav i hvala na odgovoru!
 
Boot particija i MBR nisu iste stvari. Na boot particiji se nalazi kernelov bzimage i neki config fajlovi a odvaja se od root particije zbog fizicke i logicke sigurnosti sistema. Particija kao i svaka druga. MBR je tabela na pocetku svakog diska u kojoj se cuvaju podaci o svakoj particiju na hardu, njenoj velicini, tipu, pocetku i kraju.
Sa sambom nikada nije bilo problema u smislu u kome govoris. Moze da bude problema prilikom ubacivanja sambe u windowsov domen ili radnu grupu pa onda ili windowsi ne vide shareovane foldere na samba serveru, ili samba ne vidi windowse, ali ako je taj deo u redu onda se fajlovi razmenjuju bez problema bez obzira na fajl sistem na windowsima.
Rizicno je snimati podatke direktno tj ako imas dual-boot masinu, bootujes linux i zelis da snimis podatke na hard u masini koji je pod ntfs-om, moze se desiti da citava ntfs particija/disk bude upropascena.

poz.

salac
 
salac je napisao(la):
Boot particija i MBR nisu iste stvari. Na boot particiji se nalazi kernelov bzimage i neki config fajlovi a odvaja se od root particije zbog fizicke i logicke sigurnosti sistema. Particija kao i svaka druga. MBR je tabela na pocetku svakog diska u kojoj se cuvaju podaci o svakoj particiju na hardu, njenoj velicini, tipu, pocetku i kraju.
OK. Kako da napravim onda /boot particiju? Koliko se secam, kad sam instalirao SuSE 9.2 Pro, nije me pitao za ovu mogucnost. Bilo je ponudjeno: format swap on hda6, format hda7 with ext3, mount windows partition hda1 i hda5) - sto sam i uradio. Moze li sada da se napravi /boot particija - iz win-a ili iz Linux-a?
I po treci put: da li si imao problema sa MBR-om (da odu podaci sa partcije...)?

salac je napisao(la):
Sa sambom nikada nije bilo problema u smislu u kome govoris. Moze da bude problema prilikom ubacivanja sambe u windowsov domen ili radnu grupu pa onda ili windowsi ne vide shareovane foldere na samba serveru, ili samba ne vidi windowse, ali ako je taj deo u redu onda se fajlovi razmenjuju bez problema bez obzira na fajl sistem na windowsima.
Rizicno je snimati podatke direktno tj ako imas dual-boot masinu, bootujes linux i zelis da snimis podatke na hard u masini koji je pod ntfs-om, moze se desiti da citava ntfs particija/disk bude upropascena.

poz.

salac
Tako sam i mislio, cisto da proverim, ne zelim da izgubim dragocene (nebackupovane) podatke.
 
SurvivoR je napisao(la):
1`A zashto se ne bi koristio MBR?
Uvek moze da se ubaci Lin Rescue disk i da se popravi ako dodje do nekog problema. Uradio bih ja ovo, ali kako da uradim ako hocu da imam win i 2 lin distro-a?
npr. hard 40GB (koliko imam sada)

MBR se ne koristi ako ne zelis da dolazis u situaciju da ubacujes linux rescue disk i opravljas rucno. Ukoliko je linuxov boot manager u MBR-u, oprostices se od njega pri svakoj reinstalaciji windowsa ili restoru ghost imidza sa windows particijom. Nekome je lakse nakon takvih akcija prekopirati samo jedan fajl i dodati jedan red u windowsov boot.ini fajl.

SurvivoR je napisao(la):
Moze li ovako:
1. primarna particija - winxp 4gb
2. logicka par. - fat32 6-8gb (za podatke za win - tu da bude Program Files i games, ako *ebeni win padne, mogu samo format c = hda1)
3. primarna za /boot
4. extended
4.1 swap
4.2 root za Slackware npr (koji cu tek da stavim)
4.3 root za SuSE (koji imam sada, ali su mi particije malo drugachije)
4.4 ostatak harda na fat32 za podatke

2`Moze li ovako?

Ne moze :) Ne moze bar kako si napisao - ovo pod 2. moze da bude samo primarna particija za podatke, logicke mogu da egzistiraju samo u okviru extended particije.

SurvivoR je napisao(la):
3`Kako da napravim /boot ako vec imam instaliran lin? Moze da se iz Partition Magic-a napravi particija sa ext3 npr. i da joj se da label "boot"?

Pravi se isto kao i svaka druga particija. Prvo oslobodis mesta za nju na disku. Moze dalje i partition magicom, ali nesto se jezzim od njega. Ima i u samom linuxu fdisk ili neka njegova alternativa bilo za terminal, bilo za X (parted, itd) i formatira se zeljenim fajl sistemom (recimo ext3).
Stari /boot dir na root particiji preimenujes u /bootold. Mountujes novu particiju kao /boot. Prekopiras sve iz /bootold u /boot. Editujes /etc/fstab i labelujes tu particiju kao /boot.

Ako imas vise od jednog distra i hoces da zastitis jedan od drugog, mozes da na deljenoj /boot particiji drzis odvojene kernel imidze (npr. 'susekernel' i 'debiankernel') koji imaju razlicita podesavanja. To jest, za / particije jednog i drugog sistema koristis razlicite fajl sisteme i samo u suprotnim kernelima iskljucis drajver za fajlsistem onog drugog (recimo reiserFS za Suse i XFS za ovaj drugi, a ext3 za deljene particije).

Za particionisanje kod instalacije treba umesto ponudjenog samo kliknuti na "advanced" ili "custom" ili "expert", pa ce ti svaki distro ponuditi da sam podelis particije kako hoces.

SurvivoR je napisao(la):
4`Gde staviti "/home"? Vector Linux 5.0.1 SOHO (prvi lin koji sam koristio) pita da li hocu da mi /home stavi na posebnu particiju ili da ga strpa zajedno sa /root -om. Moze li da se koristi jedan home (4.4 od gore) za 2 distro-a, i da li mora da bude u ext2/ext3/ReiserFS ili moze i FAT32?

Na ovo ti je vec odgovoreno - ne stavljati FAT32 za home particije. Tehnicki bi to islo, ali nema nikakve zastite podataka u smislu journalinga i u pogledu vlasnistva nad fajlovima.
/home ima smisla izdvajati na poslebnu particiju samo ako ce na masini biti x razlicitih korisnika (recimo server), pa da se tacno predvidi koliko prostora korisnici mogu da koriste (bez da se ugrozi prostor na disku za baze, logove i ko zna sta jos), da se iskoristi quota, itd. Za desktop masinu ili generalno linux box sa nekoliko korisnika nema posebnog smisla izdvajati /home na posebnu particiju.
/home ne bih delio medju distroima; tehnicki - moguce je, ali moze uvek da dodje do problema zbog vlasnistva nad fajlovima i dirovima posto razliciti distroi imaju razlicite preddefinisane grupe i korisnike (root, postmaster, nobody, itd); iza svakog od njih se krije ID broj, kako za grupu, tako i za korisnika. Jedan distro za svakog novog korisnika kreira i grupu (pera:pera), drugi distro kreira korisnika peru i strpa ga u "users" grupu, itd. Tako da vrlo lako moze da dodje do totalne zbrke; na jednom distrou korisnik sa ID-jem 500 je pera, na drugom je laza, a pitanje je da li cak i grupa 550 postoji na drugom distrou.
 
Puno hvala na odgovoru, puno mi je pomoglo. 10x
silverglider je napisao(la):
Ako imas vise od jednog distra i hoces da zastitis jedan od drugog, mozes da na deljenoj /boot particiji drzis odvojene kernel imidze (npr. 'susekernel' i 'debiankernel') koji imaju razlicita podesavanja. To jest, za / particije jednog i drugog sistema koristis razlicite fajl sisteme i samo u suprotnim kernelima iskljucis drajver za fajlsistem onog drugog (recimo reiserFS za Suse i XFS za ovaj drugi, a ext3 za deljene particije).
Shta se dobija "zastitom jednog distroa od drugog"? Nece valjda da se kolju ak osu na istom fs-u, pa moram da ih odvajam?

Malopre mi je virus sjebao winxp, pa sad cu malo da cepam particije. Znachi da i ovu pod 2 stavim u okviru extended particije.
 
"Zastita jednog distroa od drugog" je tu zbog tvog trenutnog nivoa znanja o linuxu; i dalje razmisljas "na windowsovski nacin", pogotovo glede diska. Ako hoces da instaliras dva windowsa, kreiras dve particije, dobijes C: i D: i svaki od tih windowsa bacis na po jedan od njih. I oba windowsa zadovoljni - svaki od njih ima svoj disk, svoj root, itd.
Ovo sto ti pitas za linuxe i deljenje stvari je isto kao kada bi sad pitao kako da instaliras vise windowsa na jedan C: disk, ali tako da dele isti swap, isti registry, isti "program files", isti "documents and settings" direktorijum, ali tako da ne dodje ni do kakve zbrke. i da sve radi lepo i podmazano. Prvo sta bi sam sebi odgovorio bilo bi "zasto bih to uopste tako radio?".
A to je upravo sta bi se desilo sa ovim linuxima ako ih na neki nacin ne zastitis, ogranicis ili prosto jako dobro znas sta radis. Kazem, razmisljas na window nacin; pod linuxom nema x diskova i da svako od njih ima svoj root, pa da je sve relativno u odnosu na njega. Postoji samo jedan jedini / i jedno dir stablo, a particije se mountuju u njega bez obzira koji fajl sistem koristile. Sa tvojim trenutnim nivoom znanja o linuxu, od svega bi nastala salata; instalacija drugog distroa bi verovatno nasla sve particije prethodno instaliranog linuxa, mountovala sve zajedno u jedno stablo i dizala to pri svakom bootu. E sad, ili da namestis da se ne dize sve zajedno automatski, pa da stalno rucno mountujes stvari (i stalno pazis sta je deljeno, a sta ne) ili da ih "zastitis" tako putem razlicitih fajl sistema. U suprotnom, i najprostiji search for file ce drljati po obe instalacije i sve ce ti naci duplo.

Tako da bih ti ja preporucio da drzis lepo windows i paralelno sa njim jedan linux distro. Pa instaliraj recimo vmware i pod njim isprobavaj druge distroe i kad ti se jedan od njih posebno dopadne, pregazis samo ovu pravu linux instalaciju tom novom i apdejtujes onaj windowsov boot.ini fajl (ako se drzis recepta sa instalacijom boot managera u /boot, pa extraktujes boot blok).
 
Ok, za sada necu da se igram sa 2 dostro-a.
Rekao si mi da ne koristim Partition Magic i nisam. Iz extended particije sam izchupao 14 GB-a iz windows/D tachnije, pomocu SuSE-oveog alata Partitiooner (mislim da se ovako zove), ali nisam nashao opciju da merge-ujem particije (u uputstvu za Vector rekli su da je za /root dovoljno 4GB i bilo je dovoljno, a sada za SuSE, pa chak i za Slackware koji imam u planu da stvim, nije). ok, onda sam se vratio na win, da bih merge-ovao particije iz Partition Magic-a i cvrc:
my.php

Ima li reshenja, ili me cheka birsanje celog harda i reparticionisanje
:wave:
 
`bar dan, totalni n00b ovde

jel mozhe nekako da se podesi da prilikom bootovanja rachunara kada mi FC4 Grub ponudi da li da dizhe prvo FC4 ili XP i imam timeout od 15s, da namestim da prva boot opcija bude XP?

znam kako se to radi/lo u XPu sa boot.ini, ali grub.conf nisam skontao sta da editujem da mi prvo izadje XP kao opcija.

btw, sve sam instalirao sa FC4 DVDa sa full install i po upustvu sa http://stanton-finley.net/fedora_core_4_installation_notes.html
 
moze moze ..
imash dve varijante ...
1. da bukvalno kopirash ceo sadrzaj "XP dela" iz grub-a i stavish ga da bude na prvo mesto
2. Opcija default 0, po difoltu bootuje prvu varijantu, tj. ako ti je u grub.conf-u prvo stavljeno da ide FC pa onda XP .. onda tje ako je default 0, da butuje FC, a ako je default 1 da butuje Xp ..
ali najbolje da vidish man .. to ti je najkorisnija stvar u linuxu .. pa kad zavrshish s maon-om .. a ti onda kucaj .. info grub ..

;)

Ajd` ..
 
Nazad
Vrh Dno