Šta je novo?

Wide screen na laptopu

Trig

Čuven
Učlanjen(a)
28.09.2000
Poruke
22
Poena
604
Planiram da ovih dana uzmem laptop i nakon dosta procitanih tekstova odlucio sam se za Asus M6800. Kod nas se moze naci, ali samo u varijanti sa wide ekranom, i to me strasno nervira!

Na forumu je bilo nekoliko komentara kako je wide ekran na laptopu fenomenalan, prirodniji za oko, i komotniji za rasporedjivanje programa, iako kad se precizno izracuna, povrsina 15.4" wide ekrana je malo manja od 15.1" normalnog..

Ono sto mene interesuje je kako se ponasaju full screen aplikacije na wide ekranu? Npr. kad se startuje neka igra, kako to izgleda? Ne verujem da je moguce izabrati rezoluciju 1680x1050!? Ako bi se izabrala neka 4:3 rezolucija, onda bi sve bilo razvuceno i zbog poremecenih razmera neupotrebljivo.. Cini mi se da sam negde procitao da se tada sve igre startuju u prozoru, sto je tek katastrofa.. Znaci, kako funkcionise u praksi wide screen?

ps. Inace sta mislite o Asus M6800? Centrino 1.6, 512 ddr400, Ati 9700, 60gb hard... itd. Kakav je kvalitet izrade generalno? Tastatura dovoljno cvrsta?

pss. Da nisam mozda u zabludi, moze li se kod nas naci ovaj laptop sa normalnim 15.1" ekranom??

Pozdrav.
 
Trig je napisao(la):
Planiram da ovih dana uzmem laptop i nakon dosta procitanih tekstova odlucio sam se za Asus M6800. Kod nas se moze naci, ali samo u varijanti sa wide ekranom, i to me strasno nervira!

Na forumu je bilo nekoliko komentara kako je wide ekran na laptopu fenomenalan, prirodniji za oko, i komotniji za rasporedjivanje programa, iako kad se precizno izracuna, povrsina 15.4" wide ekrana je malo manja od 15.1" normalnog..

Ono sto mene interesuje je kako se ponasaju full screen aplikacije na wide ekranu? Npr. kad se startuje neka igra, kako to izgleda? Ne verujem da je moguce izabrati rezoluciju 1680x1050!? Ako bi se izabrala neka 4:3 rezolucija, onda bi sve bilo razvuceno i zbog poremecenih razmera neupotrebljivo.. Cini mi se da sam negde procitao da se tada sve igre startuju u prozoru, sto je tek katastrofa.. Znaci, kako funkcionise u praksi wide screen?

ps. Inace sta mislite o Asus M6800? Centrino 1.6, 512 ddr400, Ati 9700, 60gb hard... itd. Kakav je kvalitet izrade generalno? Tastatura dovoljno cvrsta?

pss. Da nisam mozda u zabludi, moze li se kod nas naci ovaj laptop sa normalnim 15.1" ekranom??

Pozdrav.

Savet: nemoj da pretpostavljas i nagadjas nego idi prvo pa probaj kakav je osecaj raditi na takvom laptopu. Ja imam taj laptop (prosla generacija, malo slabiji) i prezadovoljan sam!
 
Ja ponekad volim da odigram koju igru na laptop-u (isto wide screen) i nemam nikakvih problema ! Doom 3, Quake, Hidden And Dangerous 2, GroundControl 2...sve odlicno rade. Naravno, igre su dovoljno pametne da prepoznaju tu rezoluciju i u svakoj igri ces imati visak "sirine" u odnosu na "visinu". Nema nikakvih deformacija, npr. da krug izgleda kao elipsa. Koliko sam primetio u Quake 3, dosta mi znaci sto mogu vise da obuhvatim pogledom, nego ranije. To sto je ekran malo nizi u tom slucaju mi ne smeta. Koliko sam primetio za ovih 2-3 meseca mnogo vise mi prija WideScreen nego obican 4:3 format, a problema nigde. A tek filmovi :) Dakle, preporuka za wide screen. Kada budem kupovao monitor za Desktop racunar, kupujem WideScreen .
 
E mislim sad si našao jedan problem. Dakle igre neće raditi i aj da čujem šta još :)?
Dakle igre neće biti razvučene, nego ća imati crne ivice, a biće naravno u svojoj proporciji. Sve ostalo je do jaja :). Pre svega krenimo od osnove kako je wide prirodniji za polje ljudskog vida uopšte, a potom i od praktičnosti takve površine. U nekim aplikacijama kao što su word ili ne znam ni ja prednosti još i nisu neke, ali u excelu, accessu, photoshopu, corelu, pa i 3d maxu ako neko koristi su prednosti baš osetne. O filmovima ne želim ni da pričam - površina filma na wide 15ici je veća nego na TFT 17ici. Igre nisu pravljene (još uvek) za wide i ništa više. A ja notebook imam 2.5 godine i ono par puta sam pokrenuo neku igru do sad :)...
 
ma i igre rade odlicno. Nema nikakvog crnog okvira, vec se igra lepo razvuce po celom ekranu (recimo ako igras neku strategiju, videces nesto vise "terena" po sirini.
 
1600x1080 i 1280x960 ako imas odlican laptop ali tesko da mozes bilo sta da menjas :)

pozdrav
 
Hvala svima na odgovorima, i nisam uopste mislio da nalazim dlaku u jajetu i sitnice koje ne rade na wide, niti da uvredim "wide screen community" :D

Juce sam proveo 6 sati !!! na googlu pretrazivajuci wide screen laptop sa raznim dodacima tipa game, problems, test, itd, i procitao stotine postova po raznim forumima i komentara na sajtovima prodavaca.. Smorio sam se :)

Na taj nacin sam delimicno formirao misljenje ali opet nisam siguran posto niko nigde nije odgovorio na konkretne probleme nekih korisnika.. U principu ogromna vecina je odusevljena wide screenom na laptopu, i to je obicno i njihov jedini komentar !! tipa "wide je fantastican", "nikad vise necu ni pogledati normalan ekran"... itd. Kada neko iznese konkretan problem nikako ne moze da se resi.. uvek su odgovori "dobro, to ne moze, a i sta ce ti.." ili "navikni se!!!" @#!$

Zato sam i postavio pitanje ovde da cujem vase komentare i na koje ste sve probleme nailazili i kako to resavate ili zaobilazite..

Meni konkretno laptop ne treba zbog igrica i da bih ga nosao po counter-strike turnirima :) taj primer sam dao samo zato sto je to jedna aplikacija koja koristi full screen.. Mada, ukljucicu s vremena na vreme i koju igru cisto da se razonodim i tu mi skracivanje ekrana po sirimi ni malo ne smeta...

Ono sto mi smeta je generalno nestandardna rezolucija, i eventualne nekompatibilnosti koje mogu da nastanu zbog toga.. Npr. kako funkcionisu video izlazi kod takvog laptopa? Kada se prikaci na monitor/TV/video beam??? Mislim da onda treba da bude ista rezolucija.. onda bih verovatno na laptopu imao sve vreme smanjen ekran, sto nije dobro kad mi treba i jedno i drugo na raznim predavanjima, prezentacijama itd..

Zaista verujem da je wide mnogo komotniji i prirodniji za rad, i iskreno radije bih ga uzeo od obicnog 15", ali moram prvo detaljno da se raspitam kako se ponasa u problematicnim situacijama..

Da odem i da pogledam negde kako to izgleda i nema neke svrhe posto bi mi trebalo verovatno 2 dana da isprobam sve ono sto meni treba i od toga nema nista..

Stoga bih sve molio da iskomentarisu posebno one stvari koje problematicnije rade, kako bih sam mogao da uklopim kockice i odlucim sta ce mi bolje koristiti..

Pozdrav i hvala svima !!
 
ako ima noviji gf kartu, najverovatnije bi trebalo da ima i tv izlaz, toliko samo znam ;)

bye, bye
 
Aloooooo, Trig - igre nemaju nikakve crne okvire, ramove i slicno. Ne postoje nikakve nekompatibilnosti sa bilo kojim izlazom, bili TV bilo na projektor. Sve sam probaoi sve radi do jaja. Uostalom imas gomilu podesavanja sa izlaze pa se sve to namesti bez problema...
 
Wide screen dilema??? E sine, ne razmisljaj nego uzimaj. Ja sam korisnik Della 8600 sa wide-om, i prezadovoljan sam.
 
Nema problema sa Wide skrinom, ali ima sa ASUS-om
Neznam da li su oni primerci koje sam video kod nas(Pakom) neki shkart ili sta vec, medjutim kvalitet izrade je bruka za notebook. Plastika krcka pod rukama, pokopac i mehanizam...pih.
Uzimaj nekog Acera ili Toshibu, Dell takodje, ima odlicne XSGA tft-e, moze i LG.
 
Poslednja izmena:
Ne znam na koji model tacno mislis ali ovaj moj M6 je cvrst i ne krcka uopste. Sta reci za neku tosibu satelit ili tako nesto. NBS je uzela X komada nc8000 - e to je brooka od notebook-a. Kilav u radu, debeo kao gibanica, krcka kad oslonis dlanove, ekran katastrofa....
 
Broz je napisao(la):
Ne znam na koji model tacno mislis ali ovaj moj M6 je cvrst i ne krcka uopste. Sta reci za neku tosibu satelit ili tako nesto. NBS je uzela X komada nc8000 - e to je brooka od notebook-a. Kilav u radu, debeo kao gibanica, krcka kad oslonis dlanove, ekran katastrofa....

Hahah...pravi ASUS-fan!!!
Ja licno mislim da je trenutno najbolji(bestbuy) ASUS M6800Ne,jedino sto sam video bolje od ASUS-a je Alienware Area51m i IBM!
 
W serija ASUS-a je uradjenja vrhunski. Ima wajd skrin i ogromnu rezoluciju (ne secam se tacno, ima test na Becnhark-u :) ). Notebook je sav od aluminijuma i tvrde plastike. Jedina caka je da kosta preko 2k eura.

Ovaj noutbuk o kome Broz prica sam takojde imao na testu i nisam primetio neke nekonzistentnosti po pitanju izrade. Bio je i M6 novije generacije u Digital!-u - cini mi se da je identican kao i prethodni, nisam video neki pad kvaliteta izrade, mada je cudljivo radio...
 
delimir je napisao(la):
W serija ASUS-a je uradjenja vrhunski. Ima wajd skrin i ogromnu rezoluciju (ne secam se tacno, ima test na Becnhark-u :) ). Notebook je sav od aluminijuma i tvrde plastike. Jedina caka je da kosta preko 2k eura.

Da,bas sam ga malo testeriao pre neki dan i utisci su vise nego pozitivni.Jedino sto mi se ne svidja to je bas wideskrin koji inace ne volim!
Sto se cene tice mislim da je korektna,mada treba sacekati jos koji mesec jer sticu A4500,L5800Gm/Gx...modeli koji su klasa za sebe...
 
Za notebook koji kosta preko 2K€ ima boljeg izbora.
Postoji i Toshiba u toj klasi, i sa wide screen-om. Svejedno, da li je neko drzao u rukama npr. nove LG notebook-ove? Najskuplji model je ispod 2K, ima sve sto treba i ne treba, i izradjen je od legura magnezijuma i aluminijuma, sa tezinom nesto preko 2Kg.
 
U modele ispod 2k, tj. modele od oko 1.5k, moze uci i npr. Toshiba m30 (15.4 wxga, dothan 1.5, 512meg, nv34 64meg, 40gb, dvd-rw, wifi-g, ima sve sem bluetooth)
 
BokiPK je napisao(la):
Za notebook koji kosta preko 2K€ ima boljeg izbora.
Postoji i Toshiba u toj klasi, i sa wide screen-om. Svejedno, da li je neko drzao u rukama npr. nove LG notebook-ove? Najskuplji model je ispod 2K, ima sve sto treba i ne treba, i izradjen je od legura magnezijuma i aluminijuma, sa tezinom nesto preko 2Kg.

Od LG-a u narednom periodu treba ocekivati dosta. Novi su na trzistu, a najavili su da hoce da se pozicioniraju kao treci proizvodjac prenosnih racunara na Svetu sto je prilicno ambiciozno. Ja sam probao samo onaj LS50 model i objavljen je tekst na sajtu.
 
Nazad
Vrh Dno