Šta je novo?

Zeza me desni kanal na pojacalu (Pioneer SA-970)

Učlanjen(a)
19.09.2000
Poruke
3,865
Poena
815
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 3600 + Scythe SCMG-5100
Matična ploča
Asus B550 TUF Gaming Plus
RAM
Kingston 2x16 GB DDR4 3200 CL 16
GPU
ASUS GTX 1080 ROG Strix 8 GB
Storage
Kingston SA2000 1 TB + 2x4 TB WD Red
Zvuk
Integralac
PSU
Cooler Master V750 gold
Kućište
Thermaltake Urban T31
Monitor
HP Envy 27'' 4K
Miš & tastatura
Mad Catz RAT 5 + Genius tastatura
Mobilni telefon
Samsung Note 20 Ultra SD 256/12
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imam pojacalo iz subjecta, ne znam ni sam koliko je staro, mozda 10-ak godina, kupio sam ga pre 3-4 godine. Na njega sam povezao cd, radio, komp, a zvucnici su Baltic 50 (2x150W). Snaga bi trebalo da je oko 2x70 ili 2x90w sinusa, ne znam.
Sta se desava? Pustim muziku, ili igru, sve jedno, i sve radi kako treba. Posle 2, ili 5, ili 200 minuta se jednostavno desni zvucnik 'skoro' ugasi :crash: . Pisem 'skoro' zato sto kada slider (na pojacalu) pomerim na desni zvucnik, ne cuje se nista. Na skali od 1 do 10 stavim recimo 8-9 (a bilo je 3-4 i culo se dosta jako), cuje se ono sto treba, ali dosta slabo. Znaci, desni kanal se utisa skoro do kraja. Resenje je da iskljucim, pa ukljucim pojacalo, i sve po starom. Mozda vredi da znate da se u trenutku iskljucenja 'vrati' normalna snaga na izlazu (?!).
Isto se desava kada zvucnicima zamenim mesta (sto znaci, jelte, da su ispravni :) ), i nebitno je da li slusam muziku sa kompa, cd-a, ili radija. Takodje je nebitno da li povezem zvucnike na A ili B kanal.
I... sta moze da bude?
 
Moguci problemi

1. cesto se tako ponasa uredjaj kom su elektroliti isuseni.
2. samo pojacalo (dakle integralni deo) je neispravno
3. ???

detaljnije zaista ne mogu da ti odgovorim,...
 
Ok, hvala.
Sad me zanima, ako je slucaj pod 1, kako da vidim da li je neki elektrolit isusen? Da li mozda moze negde da bude hladan lem?
Ako je pod 2, sta onda da radim? Servis?
 
Teoretski moze biti i hladan lem i jos 1000 drugih stvari. Milanbb ti je rekao sta je najverovatnije. Elektrolit ces najlakse proveriti ako stavis isti takav paralelno na nozice onog koji proveravas. Znaci nemoras lemiti samo prisloni pazeci na polaritet. Ako proradi-menjaj.
 
Kako god okreneš, treba da ga nosiš u servis. Ali nemoj u neki običan gde će da skarabudže eto da drži, nego kod nekoga ko se bavi baš Hi-Fi uredjajima, da to lepo spakuje i sa dobrim delovima da zameni one koje treba zameniti. Npr. kod Velje.
 
Evo sad sam otvorio pojacalo, i vidim da su dva kondenzatora nabubrela, 8200 mikro farada, 56v, precnik oko 22mm, visina oko 50mm, ali koliko vidim na netu, vec duze vreme ih nema u prodaji.
Da li mogu da stavim neke druge, i koje?
 
Ali 2004? :shock:
 
Ma sve hocu danas-sutra, ali nikako da stignem :D
 
Baš sam i ja bio u zbunu da je pustio amp da radi 6god tako.
Imaš u comet-u 4700/63V non low esr za neke smešne pare.Uzmeš 4 i po 2 u paralelu,ako si siguran da je do njih.
Uslikaj amp i turi sliku amo.
Ne bi trebalo zbog 2 konda u filteru da zeza samo 1 kanal.
Više mi smrdi na riknut sprežni elektrolit ili hladan lem,loš potenciometar ili preklopnik.
 
Poslednja izmena:
bice da sam permutovao nesto...
 
Slična stvar se dešava i kod mene, Sony Esprit stereo receiver, s tim što kod mene desni kanal slabije radi i krči kada je input slab, kad se pojača onda "probije" pa svira normalno. Posledično, kada se gleda film ništa se ne čuje dok pričaju, a normalno kad počne akcija :)
 
Model SA-970 datira iz 85/86 godine, a prema jednoj slici gde je otvoren, cini mi se da su mu elektroliti od 6800mF, 56v (moguce je da su menjani ili da na bilo koji drugi nacin ta slika nije verodostojna). U svakom slucaju, ako su nabubreli, obavezno ih treba zameniti odgovarajucim kvalitetnim (nikako nekim bzv koji se nadju obicnom majstoru pod ruku), a pored toga treba i klizne potenciometre za Volume, Balance, Treble i Bass naprskati kontakt sprejem radi preventive. Eventualno moze se jos nesto osveziti usput od potrosne elektronike. To je manji zahvat koji se mora uraditi kako bi sluzilo jos dosta godina.
 
Poslednja izmena:
Ne vredi, nikako da stignem da sredim pojacalo, zato ide na oglas.
 
Ja volim to sve temeljno, nista na brzaka :D
 
Nazad
Vrh Dno