Šta je novo?

Gps

djordje

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
07.10.2002
Poruke
56
Poena
309
Moze li mi neko objasniti princip rada GPS uredjaja?
 
Ukratko, GPS uredjaj komunicira sa GPs satelitima u orbiti, prima sa njih koordinate na kojoj se uredjaj nalazi i prikazuje geografsku sirinu i duzinu. Za rad GPS sistema min. potreban broj satelita sa kojih stizu signali je 3, po principu triangulacije (mesta gde se seku kruznice). Idealan broj satelita je 4, jer taj poslednji daje informacije o nadmorskoj visini
 
kako se krecu cene ovakvih uredjaja?
 
gps

sto se tice cena, raspon je prilicno veliki. sve zavisi za sta ti je uredjaj potreban i koje sve parametre treba da je u stanju da obradi.
obicnije sam vidjao na oglasima negde oko 100eur (naravno polovne) to verovatno moras da potrazis....a za specijalizovane sprave je to 400-500

ako te zanima da kupis neki, pogledaj pre svega modele firme garmin. za njih postoji i kartografska podrska beograda i scg, sto moze biti jako zgodno za navigaciju!!!

stvar je potpuno super, trenutna brzina kretanja, predjeni put, nadmorska visina....... jedino u gradskim uslovima je ponekad teze imati dobar "prijem", visina zgrada cesto zaklanja neki ili sve satelite. znaci ne ocekuj da ces moci da snimis geografske koordinate u svojoj sobi!

ako te zanima jos nesto, pitaj.....
 
Cekaj, hoces da kazes da u zatvorenom prostoru "gubi signal"?

Koliko su detaljne i precizne mape BG-a?
Eg. neko prvi put dodje u BG, ti mu das jedan takav uredjaj i on pronadje sve adrese koje su mu potrebne? Kolike su sanse za ovo?
 
da u zatvorenom prostoru nema prijema. kazem vrlo cesto kada su ulice uze ili zgrade vece takodje se izgubi signal. sad verovatno neki kompleksniji uredjaji imaju mogucnost da to nekako kompenzuju....inace kada ima malo vise prostora, to sasvim lepo radi. pre neki dan sam video jedan od novijih modela (ja na zalost imam nesto stariji) koji ima jos veci broj parametara koje prati, cak ih i graficki prikazuje. mnogo je interesanan grafikon promena nadmorske visine....

konkretno mapu beograda na gps-u nisam video. razgovarao sam telefonom sa njihovim predstavnicima ovde. video sam kako izgleda za neke gradove vani. znaci ukucas ulicu i on ti sve vreme ukazuje pravac u kome se nalazi zeljena lokacija. e sad ovi ovde obecavaju do kraja godine kartu koja je navigabilna, sto znaci da te vodi lepo po ulicama i uslovno receno kaze gde treba da skrenes.... po tom principu rade i navigacioni sistemi u kolima, samo sto ti tamo i prijatan zenski vokal moze ukazati na to gde i kako moras da se kreces kako bi stigao na zeljeno mesto. sistem u kolima je daleko veceg kapaciteta i karte koje dobijas na dvd-u (obicno jedan dvd jedna zemlja) te lepo vodi i do broja kuce u odgovarajucoj ulici.
to sve znaci da ovi ljudi ovde kod nas verovatno rade istu stvar kako bi se uklopili u standard koji vazi u svetu i kako bi neko kupovinom "karte" mogao da se orijentise na pravi nacin.
koliko kapiram ta prilicno detaljna karta beograda + glavne saobracajnice (veca mesta) u scg kosta negde oko 6000 dinara i potrebno je manje od 8mb memorije na samom uredjaju da bi se sve to nasnimilo. neki uredjaji imaju veeelike memorije tako da mogu da stave pola sveta....
moram priznati da je i meni bilo iznenadjenje kada sam cuo da neko kod nas to radi. cak obecavaju redovne update-ove.
koga zanima mogu da mu dam i broj telefona.

pozdrav
 
Frenchie, sto se mapa tice pricamo o ljudima sa www.garmin.co.yu?

Mene prvenstveno interesuje snalazenje po BG i eventualno NS i Nis...

Koji model ti trenutno imas? Za koji bi ga menjao Garmin ponude? Bez obzira na cenu i s obzirom na cenu.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam shvatio, sateliti (min.3 za poziciju, a 4 za nadmorsku visinu, max. 12 koliko kanala ima Garmin) šalju stalno svoju poziciju i tačno vreme radio signalom, a prijemnik onda to prima, poredi i kalkuliše da odredi svoju poziciju. Na osnovu razlike pozicija i vremena odredjuje brzinu, ubrzanje, predjeni put, smer kretanja, očekivano vreme prispeća na cilj... itd. Signalu smeta i krošnja drveća, a u zatvorenom prostoru naravno ne rade. Radi štednje baterija pozicija se kalkuliše obično na svaku sekundu a u ekono modu i redje. Baterija je kod mene trajala 20tak sati rada.

Tačnost prikazane pozicije je 3-10m koliko sam ja dobijao po Beogradu, zavisno od broja i položaja (ugla) vidljivih satelita. Veća tačnost se postiže uz pomoć zemaljskih GPS stanica za koje se zna pozicija pa se onda porede rezultati i diferencijalno potire greška, može da se istera i ispod 1m. Pošto je GPS mreža pod kontrolom Pentagona, poslednje cifre mogu biti i kriptovane pa se tačnost po želji u nekom regionu smanji da protivnik ne bi koristio isti sistem za svoje potrebe.

Ručni Garmin GPS prijemnici su koštali od $150 naviše kad sam poslednji put gledao. Bolji modeli imaju mape, poseban barometar za korekciju nadmorske visine (nije baš tačna iz GPSa), dodatni kompas (inače se strane sveta odredjuju samo u kretanju na osnovu razlike poslednja dva položaja), a sada ih ima i sa mobilnim telefonom ili sa PDA. Ovo su sve personalni, posebno postoje za automobile, čamce... itd.
 
mape

da, sto se tice mapa to je to, garmin. doduse ja sam bio dobio telefon....

mada me malo cudi sto nisam na site-u video ili pronasao bilo kakavu informaciju o mapama koje se ubacuju u uredjaje..... ali dobro, verovatno sve to nisu definitivne mape pa kao ne objavljuju. ono sto su mi rekli je to da je beograd prilicno detaljan. i da za jedno mesec dva sledi kompletna verzija. a onda ona navigabilna. ako je po uzoru na evropske gradove, onda je to dovoljno detaljno. sve ulice su tu kao i graficka struktura istih. sa zumiranjem na svega par metara.
ja imam e map model. on je nesto stariju ali ipak u kategoriji manjih i lako prenosivih. nesto poput stare nokie 2110 ili serije gps 7x. sad nisam nesto gledao za koji bi ga menjao verovatno neki iz serije eTrex. takav sam imao prilike da vidim pre neki dan.... mada moram priznati da ovaj koji imam ima cini mi se sve sto je potrebno ili barem sto meni treba.
ZorMi je stvar prilicno dobro opisao.

pozdrav
 
Molim za pomoc. U automobilu imam fabricku navigaciju s asvim mapama Evrope.
Trebao bih da putujem u manje mesto u Grckoj, gde nema ulica, vec samo naziv objekta. Imam i GPS koordinate koje bi trebao da zadam u navigaciji.
Problem je da u autonavigaciju ja mogu da upisem ukupno 6 cifri (2+2+2), a dobio sam GPS koordinate od po 8 brojeva. (prva 2 broja i tacka i nakon toga jos 8 brojeva)
Bio bih zahvalan da mi neko objasni da li mogu d aizostavim neke brojeve ili postoji nacin da upisem svih 8 brojeva na neki nacin. Hvala
 
Nazad
Vrh Dno