Šta je novo?

::Wireless internet:: (kako sam se ja umrezio,pozeljno za pocetnike)

npetar

Čuven
Učlanjen(a)
23.01.2002
Poruke
2,564
Poena
679
Kao sto sam obecao u jednom od thread-ova, evo kako i sta sam ja koristio za bezicni internet....

1. Oprema

Za koriscenje interneta preko lokalnih provajdera, potrebna je vam client kartica(PCI za PC,odnosno PCMCIA za laptop) ukoliko imate sa svog prozora opticku vidljivost sa antenom provajdera na koji zelite da se "kacite". Ukoliko to nije slucaj, morate pazariti fabricki AP od koga cete razvuci UTP kabl(max 100m) od vaseg krova do racunara. Elem, ja sam koristio obicnu PCI karticu...

Posle isprobavanja par kartica, kao best-buy najbolje se pokazala Pheenet PCI 802.11b sa Realtek chip-om(cena: 29e) a koja ima izlaznu snagu od 100mW (www.pheenet.com). Karticu sam pazario u www.netiks.co.yu a tamo sam uzeo i originalni kabl (5 metara cfd200).

Kako je udaljenost izmedju mene i provajdera na koji sam planirao da se "kacim" 1.5km, morao sam da upotrebim externu antenu. Grid,Panel i ostale antene kostaju oko 50e a ja sam napravio antenu za svega 200din!!!...Sada je potreban i kabl sa kojim cemo povezati antenu i karticu(konektori na kablu su: RP-SMA za prikljucak na kartici i N-konektor na drugom kraju("muski") kabla na koji sam nadovezao "zenski" N-konektor i na njega nastavio jos 0.5m cfd200 kabla, sve u cilju da ne unistim oriinalni kabl koji je po standardima fabricki krimpovan i testiran). Dodatni N-konektor sam pazario na NBG buvljaku za nekih ~180din ako se dobro secam, premda tih konektora ima i u Netiks-u.

Antena...Rucno sam napravio popularni "biquad" prema uputstvu na http://www.fonoc.net/~wifi/shadow/biquad/
Materijal mozete nabaviti u Karadjordjevoj ulici u BG-u kod limara preko puta luke Beograd za 150din a za lemljenje se mozete sami snaci ako ste vesti i imate potreban alat, ili sve lepo odneti kod limara.

Od opreme, gore navedeno je sve sto vam treba(ukoliko ste blizu provajdera, ono sto se kaze "vidim ga sa prozora" na nekih 100-ak metara, probajte da uspostavite vezu i sa malom "omni" antenom od par dbi(decibel) koju dobijate uz karticu(popularno tu antenu zovemo "pendrek"). Biquad bi trebalo da ima 10-12 dbi...

Napomena:
Ukoliko imate potrebu za duzim kablom, tj. preko 5m, preporucujem da se pazari cfd400 kabl koji ima znatno manje gubitke ali je zato i duplo skuplji. Jesam li napisao da 5m cfd200 kosta skoro 1000din :)

Moj biquad, nakacen na terasi izgleda ovako:
www.members.lycos.co.uk/npetar/wireless/biquad.JPG
Kao sto se vidi, biquad sam smestio u plasticnu kutiju za hranu. Ne zaboravite da je u pitanju bakar koji brzo oksidira! Takodje, konektore koji stoje vani i koji ce biti pod uticajem kise, zastite nekako, plasticnom kesom obmotajte kao ja ili se vec nekako snadjite. Voda ne sme da udje u kabl!

2. Lokacija provajdera

Uobicajeno je da se daljina meri pomocu programa Plan plus, tako da je on meni pokazao oko 1.5km. Evo i slike gde je strelicama oznacena lokacija antene na koju sam se umrezio:
www.members.lycos.co.uk/npetar/wireless/maksnet.JPG

U pitanju je provajder www.maksnet.co.sr premda se u blizini nalazi i antena Memodate (www.memodata.net) na koju sam se takodje nakacio.
Uspostavljen signal je oko 85% premda sam danas uspostavio 100% ;) (naravno, danas je subota pa niko ne radi, nema smetnji jer niko ne "vuce" nista izmedju mene i provajdera). Gde je postavljen AP Memodate("memodata05") ne znam,ali evo mape sa njihovog sajta:

www.members.lycos.co.uk/npetar/wireless/memodata_mapa.JPG

3. Karakteristike opreme koju sam koristio, najbolje opisno mozete videti ako vam dostavim scan etra (koristio sam program Netstumbler). Evo sta sve ja "hvatam":
www.members.lycos.co.uk/npetar/wireless/wireless.JPG

Nadam se da sam bar pocetnicima docarao "sta i kako", a uz napomenu da je ostvaren ping sa provajderima <10ms, u narednim post-ovima kad nadjem malo vremena....ostavicu jos neke screenshot-ove i ping-ove koje ostvarujem sa nekim sajtovima.

p.s.
Sa Maksnet-om imam problema jer Memodata koristi veoma jake pojacivace, tako da je signal "ugusen" preko dana. Zato sa Memodatom nema nikakvih problema ;)
I jos nesto, na brzinu sam sve ispisao pa se izvinjavam ako nisam bas sve detaljno objasnio. Ispravicu se u narednim post-ovima.

Pozdrav,
Petar

Evo i uspostavljenog signala:

1. Software koji se dobije uz karticu pokazuje ovo:
http://www.members.lycos.co.uk/npetar/wireless/signal.JPG

2. A popularni "u narodu" Netsmbler ovo:
http://www.members.lycos.co.uk/npetar/wireless/netstumbler_grafik.JPG

Gubitka signala nema, a link je oboren na 1Mbps jer kad se link obori dobija se znatno kvalitetniji signal. Takodje, realne potrebe za brzom vezom i nema jer imate max protok onoliko koliko ste uplatili a to je manje od 1Mbps...
 
Poslednja izmena od urednika:
Jao Petre Petre, kao slikas ti antenu ccc :D A one ribe na terasi? Mi smo kao naivni? Kakav ti je sa njima signal, mislim dopada li im se antena? ;)
 
Zar ne znas onu narodnu: "Pivo,zene i kantene" ;)
(E sad vezano za temu mora da ide u post scriptum :D )

p.s.
Plava zica oko antene(pored drugih zica kojima je antena vezana ali se ne vide na slici) je samo privremeno resenje dok ne kupim shelnu i pricvrstim kako treba. Shelni takodje ima na Buvljaku ali sam prosli put kada sam bio tamo nekako smetnuo sa uma i zaboravio da kupim. Ako neko resi da pravi biquad, neka obavezno stavi duzu cev pozadi kako bi se antena lakse montirala za stub ili sl. , tj. unapred predvidite gde bi antena trebala da se postavi.

Napomena:
U predjasnjem post-u sam napisao "Netstmbler", greska u kucanju. Program se zove "Netstumbler" a moze se preuzeti na ovoj adresi:
http://www.netstumbler.com/download.php?op=viewdownload&cid=1&orderby=hitsD

Vezu ostavarenu preko Maksnet-a prikazuje sledeci ping:
http://members.lycos.co.uk/npetar/wireless/ping_maksnet.JPG

Ping ostvaren preko Memodate moze se videti ovde:
http://members.lycos.co.uk/npetar/wireless/ping_memodata.JPG

Evo i kako izgleda tracert www.google.com (preko Memodate):
http://members.lycos.co.uk/npetar/wireless/tracert_google.JPG

Danas oproban wireless sa fabrickim antenama sa Mkasnet-om:

1. grid 24dbi
2. backfire 15dbi ("hranilica za pilice" :D )

Slike i ostvarene pingove vidite u attachmentima a ja da dodam da je sa Grid antenom ostvaren signal sa Maksnet-om 100% (tj. sw ne prikazuje 100% pa nemojte verovati takvom prikazu). Maksimalno sam "vukao" konstantnih 64kB/s koliko je dozvoljen(ogranicen) protok lokalno u mrezi Maksneta.
Sa hranilicom je bila drugacija situacija...Signal takodje ok ali protok tacno duplo manje, tj. kretao se oko 34kB/s.

Napomenucu jos i to da sam koristio cfd200 kabl sa kojim ima znatnih gubitaka(nazalost nisam imao cfd400 kabl za probu).

Paklena vrucina me je odvratila da oprobam Pheenet AP od 200mW koji je doneo Marko iz Maksnet-a(kao i antene), dosta je bilo za danas ;)
Taj AP mahom svi kupuju jer je zaista odlican iz njegove price, a cena mu je 112e.

Pheenet WL-118C+ Wireless Access Point 11 Mb/s, 802.11b - Intersil PRISM 2.5 chip sa 200 mW izlaznom snagom, senzitivnost -90 dBi, ugrađen Power Over Ethernet (POE) - napajanje preko UTP kabla, Web management, najbolji uredjaj na trzistu testiran na blizu 1000 instalacija - LAN-to-LAN point-to-point / point-to-multipoint bridge / ISP, AP/AP klijent, prikljucak za eksternu antenu RP-TNC, sa panel antenama dobacuje preko 20km - sa većim Grid antenama preko 30km, WEP 64/128 bita, MAC access liste, izuzetan domet i stabilnost veze, kompatibilan praktično sa svim drugim WLAN uređajima i softverima...

Kako izgleda taj AP mozete da vidite takodje medju attachmet-ima (na slici se takodje vidi i tzv. "hranilica") uz napomenu da se lepo vidik kroz plastiku da je u taj AP ugradjena jedna od kartica iz Pheent-ove ponude(saznacu tacno koja je kartica u pitanju pa cu vec napisati)

Grid antena kosta 89e a backfire 51e (ali na antene i kablove ide porez od 20%).

Zakljucak:
Zbog cene, namece se da je bestbuy ipak Pheenet PCI 802.11b kartica sa Realtek chip-om u kombinaciji sa "hranilicom". Grid antena je ipak preskupa(za jednu antenu za kucni wireless) premda vredi svaku paru a sa njom se moze bez problema dobaciti do 30km!!! (vrucina me je omela da detaljno isprobam hranilicu, cini se da ona moze i bolje).

p.s.
Probacu ovih dana da postavim satelitski tanjir na biquad kako bih ga usmerio,pa pisem rezultate.
 

Prilozi

  • grid_antena.JPG
    grid_antena.JPG
    94.9 KB · Pregleda: 1,966
  • ping_grid.JPG
    ping_grid.JPG
    92.2 KB · Pregleda: 1,387
  • ping_hranilica.JPG
    ping_hranilica.JPG
    77.3 KB · Pregleda: 1,297
  • antena_hranilica.JPG
    antena_hranilica.JPG
    59.5 KB · Pregleda: 1,610
  • pheenet_ap.JPG
    pheenet_ap.JPG
    115.1 KB · Pregleda: 1,474
Poslednja izmena od urednika:
Da napomenem i to da Maksnet koristi USR opremu a Memodata Senao opremu.

p.s.
Najnoviji drajveri za Pheenet WL-PCIR 802.11b karticu se nalaze ovde:
http://www.realtek.com.tw/downloads/downloads1-3.aspx?Keyword=8180

Ako neko resi da stavi biquad na sat tanjir(parabola),evo korisnih stvari koje treba znati oko tanjira...

Evo jos nekih korisnih stvari u prilozenim attachment-ima:

1. Krimpovanje N konektora
2. Sve sto ste hteli da znate o antenama,spliterima,konektorima...

Evo i jedne odlicne liste wlan kartica sa podacima o chip-ovima. Kartice sa prism 2/2.5/3 chip-ovima su siroko rasprostranjene jer su ti chip-ovi ukratko receno najbolji.
I ovde vazi pravilo da nije sve u mW(milivat), mnogo toga vise je u chip-u.

Ja sam imao priliku da probam broadcom,realtek(koji sada koristim) i atheros chip. Najbolji je atheros,zatim realtek...dok se broadcom iz mog iskustva veoma lose pokazao.

Evo linka:
http://www.linux-wlan.org/docs/wlan_adapters.html.gz
 

Prilozi

  • parab.pdf
    1,017.2 KB · Pregleda: 1,795
  • krimp_N.pdf
    131.6 KB · Pregleda: 929
  • wlaninfo.pdf
    1,006.6 KB · Pregleda: 3,107
Poslednja izmena od urednika:
Jel ima neko specs za Linksys wmp54g-eu v2, vishe ne znam gde da trazim problem, sa pcmcia karticom iz notebooka liqa koji je testirao prvo opremu kod mene signal strengh i quality preko 90% konstantno... kako je prebaceno na ovu linksys signal je 35-40% max.. od opreme sve isto, kablovi, antena (yagi 18dbi, ap udaljen oko 1.5km sajam-nbg).Znaci poslednje sto mi je ostalo za sumnju za tako jadan signal je sama kartica.Mozda sam omanuo negde neki setting, ili treba novi firmware ili je samo kartica djubre ? :)
 
Verovatno ta kartica ima samo 30mW izlaze snage i pritom imas moguc problem sa kontaktom(pigtail) na samoj kartici. Jos ako je pritom i neki s$%GFGsnj chip, sve ti je jasno...
Poz!
 
Vidjao sam po netu da ima firmware za drugi model cini mi se wer54 koji budzi izlaz sa 20tak mw na 86mw, sumnjam da je to bas moguce ali ko zna o cemu je rech.Inace kabl itd je ok, znaci jedina razlika je sama kartica, verovatno je do snage, ako ima ipak neko resenje za ovu karticu javi :) (ili da uzimam onu pheenet, vec par ljudi mi je nahvalilo a cena joj je samo 25e ?)U svakom slucaju bih probao prvo ovu da "osposobim".
 
e milane vunsteru, baci to u kantu i uzmi pheeneta bre, lupa struja na kanteni koliko je jako :)
 
Ja u mashini imam USR WLAN...Sa Petrovom Pheenet kartom je kod mene snaga signala bila oko 85%, a sa USR-om konstantno 92 i vishe...Pre toga sam probao i MSI gde je snaga bila 70%...Obzirom na razliku u ceni, toplo preporuchujem Pheenet koji je 29€ u Netiks-u, i da se reshish muka...Puno srece...
 
Lol vidi ovog chobomoboa :d des hb :whip:

Anyways ja pitam jer planiram da vratim tehnicomu opremu i da uzmem da kupim sebi drugu.Inace sa ovom karticom nemam problema, cak i kad je magla recimo ne vidim sajam koji mi nije ni na 50m vazdusnim putem od magle sto nije retka pojava ovde net radi bez ikakvih smetnji/prekida/laga i slicnog a do ap-a ima 1.5 km ja bih rekao.Generalno gledano ja samo planiram za ubuduce ako odem odavde da imam kvalitetnu kartu jer necu imati verovatno luksuz da ovako dobro vidim AP, a u tom slucaju ova od 30-40mW mi nece pomoci pa mi i treba nesto bolje/jache kao sto je ta pheenet :)
Thnx za info.
 
ako bih kupio navedenu karticu od 29Evritja i napravio sam biquad i okachio to na prozor, da li onda netsumbler pokazhe shta sve hvatam i koliki je kvalitet signala i onda se shtelam ka onome shto me zanima? ili moram unapred da znam polozhaj AP provajdera? ili zovem ljude da mi mere?
hvala unapred
 
Pa sigurno necesh trazeci signal antenu usmeriti u suprotnu stranu od AP-a, nego cesh se malo i orijentisati....

Usmerish u pravcu AP-a, pa doterujesh pomocu NETST...

Btw, da, NetStumbler prikazuje sve AP-ove i mreze koje vidish i jachinu signala, shuma i josh kojekakvih zezalica....
 
Poslednja izmena:
U vezi netstumblera, koju on jacinu prikazuje posto meni kazhe 6x%, provajder tvrdi da je on oko 35-40%, a sam linksys software isto oko 40% posto pokazuje i sad ne znam ko je tu lud.A drugo u vezi SNR-a, sta je bolje vishi ili nizhi ?
 
ccc...vuno :)
SNR treba da ti je sto veci, a Signal sto manji
meni je SNR 54 a signal -45, a btw taj SNR je odnos korisnog signala i shuma, ako sam ja dobro skontao, a pretpostavljam da jesam jel bi to trebalo da je skracenica od Signal Noise Rate zar ne ? :)
 
Signal to Noise ja znam sta je, ali otkud znam da li je i u samom net stumbleru kako treba, a posto sam netstumbler je u konfliktu sam sa sobom jos gore :)
Sad samo nadjem ko lazhe netstubmler ili ova druga dva za jachinu signala.
 
Netstumbler je pisan za kartice sa prism chip-om...zato sa ostalim chip-ovima ima malo problema. Generalno, nijedan sw ne moze da da pravu situaciju stvari tako da je praksa jedino merodavan pokazatelj.

Napomena:
Mnogi su probali da koriste Netstumbler sa AP-om...Ovaj sw ne radi sa AP-ovima,jedino sa karticama !!!

Poz!
 
na kojoj daljini su dovoljne i kantene (koliki je njihov optimalni domet za sigurnu vezu)? ili se odmah baciti na pravljenje biquada
 
Mnogo toga zavisi od sredine u kojoj se nalazish...Meni kantena nije htela da prdne na 300m na Slaviji, dok je ista kod Driver-a radila fantastichno....
 
da, al nemoj zaboraviti da drivera sere zesce, plus je i dzaba master :)
a btw, meni je kantena radila na 1.2 km :)
 
Choveche, pored mene stoji repetitor Telekom-a, a do AP-a koji je na 293m ima josh 150 antena :))))
 
mitnick, mene bi mrzelo da brojim tolike antene :D :d :D
 
npetar je napisao(la):
mitnick, mene bi mrzelo da brojim tolike antene :D :d :D
Ako vec razvlacis kanapce da izmeris u metar rastojanje do AP-a prebrojavanje antena je tu najlaksi posao :eyebrows: :D

BTW zale se mitnickove komsije u zadnje vreme da nemaju dovoljno svetlosti u stanu jer im je njegova antena zaklonila sunce :d
 
Hahah, mitnick je ozracen k'o stoka :pPP!
Ako se razbolis, tuzi telekom da ti isplati odstetu.... :)
 
Ma shto telekom, kada je njihov repetitor u odnosu na moju fanta antenu mala beba
 
Ej ljudi,
sta mislite of Zyxel Wifi lan kartici b320 i AP-u b3000 . Nesto ne primecujem da pominjete ovu marku uopste. Valjda nije toliko budjava. Koristim ih da bi se dobacio nekih 300m do drugog compa koji je povezan na cable. Kod mene je wireless kartica a na drugom compu AP , plus dve antene od 14db. Rezultat: 40% jacina signala u najboljem slucaju??
Sve to radi solidno(moralo bi bolje s obzirom kol'ko je kostalo) al me cudi tako slab signal,ocekivao sam vise(antene se medjusobno manje-vise vide).
Tek sad sam video ovaj post inace bih se upustio u samogradnju biquad-a.
a ,da , na svakoj anteni je po 10m kabla(ok kvalitet)
 
Ja ti mozda necu biti od velike pomoci ali sa 18dbi antenom i 30mw karticom imam 35-40% jacinu na oko 1.5km odlicne opticke vidljivosti.Danas sam uzeo pheenet koji ima 100mw i signal ne pada ispod 90%, sve ostalo od opreme isto, oko 5m kabla CFD400.Eto mozda ti je signal takav zbog jacine izlaza na kartici, vidi da malo izgooglash o toj kartici/ap-u i vidi koliko ima mw.
 
opa, ovde se svi nesto prave pametni u poslednje vreme :p
Inace, taj pheenet (ili kako ga ja zovem peenet :)) nema 100mW (20db) - ako mi ne verujes pogledaj sta pise na kutiji (WL-11PCIR.....13-17 dBm tj. 20-50 mW).

E, sad, sto se tice Zyxela - taj ap je odlican. Ima zabranu IBSS traffica, pa onda ap u stvari radi u full-duplex modu (svi imaju po 11mbps :p), ima multi-ssid i 2 ext. antene. Sve u svemu, za 82e je odlican uredjaj.

a ,da , na svakoj anteni je po 10m kabla(ok kvalitet)
kog kabla? cfd200? rg58? rg6/u? :)
proveri da li su ti ukljucene obe antene na ap-u (diversity), ako jesu onda ti se rasipa pola snage na drugu.
 
Znam sta pise na kutiji,znam sta pise na Pheenet web prezenatciji,ali...Jednostavno ne mogu a da ne verujem da nema vise od 50mW. Od svih karti(50mW) sa kojima sam imao dodira, ova jednostavno za te pare pokazuje extra rezultate (zanemarimo prism i atheros chip ;) ). Svaka moja preporuka za WL-11PCIR.
Poz!
 
Nek ima i 50mw, kao sto rekoh signal strength i quality sa 35-40% su sada na 85-95% pa kolko kod da ima mw popravila je situaciju drasticno.A drugo niko se ne pravi pametan ako je to uopste na moj racun bilo vec je stvar u tome sto gde god da sam gledao i po internetu i po ovom forumu svugde pishe da ima odn govori se da ima 100mw, tako da nije cudno sto sam i ja baratao tim podatkom.Ako nije tacan ok lako se da ispraviti greska zar ne ? :)
Sto se mene tice za 25e kartica je extra i ja sam prezadovoljan, pogotovu sto nema cak ni problema sa cisco opremom kao sto je par puta pominjano cini mi se bash na benchu ;)
 
ja se bas nisam nesto odusevio...
mislim, nisam je jos probao u linux-u ali u win-u i nije nesto...
 
Nazad
Vrh Dno