Šta je novo?

Fann ubrzava

aleksandra74

Cenjen
Učlanjen(a)
10.06.2012
Poruke
208
Poena
170
Pozdrav svima. Imam mali problem sa laptopom (ili sa OS) koji ne znam kako da resim. Problem se sastoji u tome da kada na laptopu nista ne radim ili radim fan cooler se pocne cuti nenormalno jako (predpostavljam da ide i do 80% snage) , cim otvorim Task Menager on spusti obrtaje i radi sasvim normalno. Primetio sam jedino da u Task Menager opcija Microsoft Software Protection radi i koristi resurse ali mi je nemoguce da on bas toliko pravi problem. Laptop sam cistio, menjao pastu, grafika odvojena i ne radi bez potrebe i nepregreva se (do 50 stepeni je), procesor ode sa temperaturom i do 96 stepeni.
Vec me izludjuje poslednjih par dana buka ventilatora a ne mogu da provalim sta se desava.
Slika je u trenutku kada fan radi kako i treba.

Ako neko ima neki predlog kako da resim osim da obaram OS ?

Screenshot (4).png

Hvala u napred
 
Da nisi navukao neki CPU miner malware? Pogotovo sto obara fan kad ukljucis Task Manager (ti malwarei uglavnom kriju svoje prisustvo kad zapaze otvoren Task Manager). Probaj necim drugim da gledas zauzece CPU, npr Process Explorer ili Process Hacker ili slican 3rd party, mozda zapazis sta dize CPU load..
 
Sve je moguce, neko "kopa" a da ja to ne znam :type:

Probacu Process Explorer da vidim sta podize

Zanimljivo mi sto kada ostavim otvoren Task Menager nakon kraceg vremena on se sam ugasi (Task) :trust:
 
Kada eliminišeš sve druge maliciozne pošasti, shvatićeš da je u pitanju Windows 10.

Zamišljen je da kada korisnik ništa ne radi za računarom OS pokreće CPU zahtevne procese i (pojedine) prekida čim korisnik mrdne mišem. sppsvc, Microsoft Software Protection Platform Service je upravo takav.

To na starijim i slabijim kofiguracijama upravo rezultira iritantnim ubrzavanjem ventilatora i drljanja po HDD.
 
Poslednja izmena:
Ali on ne ubija task manager ;)
 
Pa niko i ne ubija Task manager, ni aleksandra 74 ni sppsvc. :)

Samo se proces ugasi kada završi posao, na to je mislio.
 
Za iznenadne i nagle skokove obrtaja rada ventilatora, koji hladi CPU, nije odgovoran ni hardver laptopa, niti Win 10.
Već virus.
Koji?
Nije baš uvek lako da se detektuje.
Imao sam slične probleme.
 
Nikako da nadjem vremena. Resenje je samo u reinstalaciji OS, predpostavka je i bila da sam pokupio nesto sto mi koristi CPU. Za sad (evo vec skor 2 meseca) radi perfektno sve.
 
Pozdrav dobri ljudi,imam slican problem kao autor teme.Ventilator se pali prilikom idla a procesor ide do 70C...Skinuo sam Proces Hacker koji pokazuje da NT AUTHORITY/SYSTEM uzima preko 90% procesora?Nisam bas previse strucan u ovom polju pa bi mi svaka pomoc dobrodosla..:)
 
Svuci Process Explorer, vidi šta on kaže za usage.

Napravi screenshot prve strane Process Explorer-a i postavi na forum (sortiraj po cpu usage-u). Ako imaš neki "škakljiv" program ili nešto što ne želiš da vidimo, zamaskiraj, ali možda upravo taj program i pravi problem, s toga... uradi kako misliš da treba. Ličnih informacija sa prve strane nema osim naziva računara.
 
Sve je u redu, nema nepoznanica što se random korisnika cpu usage-a tiče. Čak iako nisi koristio Process Explorer, a predložio sam njega jer ima više informacija.

Dole čak i piše koliko je cpu opterećen...

Sad što se fan baguje? Možda u idle-u ne radiš ništa i Windows Update odluči da pravi žurku, možda imaš nekog majnera u pozadini (skini Malwarebytes, preskeniraj ako hoćeš) ili čak neki random program... Ostavi Process Hacker/Explorer upaljenim, vidi šta u neočekivanom vremenu ubrzava ventilator.
 
Skinuo sam u medjuvremenu Kaspersky i preskenirao komp,nasao je nesto,ocistio sad mi deluje da je sve ok(pu,pu,da ne ureknem),ovaj AVG ni za ocin nije...

Hvala puno!;)
 
Nazad
Vrh Dno