Šta je novo?

Udruživanje Telekoma i Telenora?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Po navodima iz teksta izgleda da ce neka hokus pokus supernova - telenor kombinacija da bude. Treba da se fokusiramo na pricu vezanu za zastitu konkurencije u ovom slucaju (jer je ovde ogromna koncentracija na trzistu), a da nekako politiku ostavimo po strani.
 
Telenor je saradjivao i sa SBB-om, tako da tako nesto ne bi bilo nista novo. A ako bi mts stvarno ustupio (prodao, iznajmio) kablovsku to bi bilo dobro i po mts i po telenor i gradjane jer bi smanjilo gubitke mts-a kao drzavne firme
 
Telenor je saradjivao i sa SBB-om, tako da tako nesto ne bi bilo nista novo. A ako bi mts stvarno ustupio (prodao, iznajmio) kablovsku to bi bilo dobro i po mts i po telenor i gradjane jer bi smanjilo gubitke mts-a kao drzavne firme
Slazem se da je ovaj potez iznudjen zbog ogromnih gubitaka Telekoma, ali važan deo ove priče je da te gubitke preuzme Telenor a mt:s će da mu kompenzuje na mobilnom tržištu, tj. onda će i tamo početi da prave gubitke :)

Sjajna poslovna strategija!
 
Pa to ne bi bio gubitak vec dobitak za Telenor, ako planiraju neko sirenje. Oni nemaju mrezu kablova/optike, za razliku od mts-a koji ima duplu... A s obzirom da je doslo vreme internet a ne mobilnih i TV provajdera, to ima smisla za bilo koga iole ambicioznog
 
Radi se na ovom već par meseci. U suštini, dobar poslovni potez, a i potvrda da česi nisu kupili Telenor samo da ga preprodaju.

Česi imaju kablovske u par država već.

Ovaj tekst na nivou informera.

Ali ko zna kakvi su detalji, a u njima je uvek vrag.

Poslovanje sa uslugama mobilnih telefona je u stagnaciji ili padu, tako da je ovo logičan potez za Telenor.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa to ne bi bio gubitak vec dobitak za Telenor, ako planiraju neko sirenje. Oni nemaju mrezu kablova/optike, za razliku od mts-a koji ima duplu... A s obzirom da je doslo vreme internet a ne mobilnih i TV provajdera, to ima smisla za bilo koga iole ambicioznog
Doslo je doba 5G mreže, ali pošto Telekom ne može, država nikome i ne da.

Supernova, kako je sklepana, biće ogroman gubitak za Telenor, u to treba uložiti još jako puno.
 
Supernovu treba ugasiti kao firmu. Krajnje su neozbiljni i neposlovni.
 
Auuu kakav pljuvacki tekst. I sad ja treba da zalim SBB sto konkurencija hoce da mu uzme korisnike?! Slabo gledam tv ali ta n1 radi isto sto rade rezimski mediji.
Podrzavam svaki vid konkurencije koji ce krajnim korisnicima doneti nizu cenu i/ili poboljsanje kvaliteta usluga.
Vise od 10 god bio korisnik SBB-a a od pre par meseci presao na mts optiku. Meni je usluga slicna ali cena MNOGO niza. Meni znaci usteda od 35-40k na 2 godine.
Kad istekne ugovor uzecu SBB ili gde god mogu da dobijem nizu cenu.
Edit:
Citao sam malo komentare na clanak iz novina. Ako su kometare pisali botovi onda ok ali ako nisu...pa to je...ne mogu da nadjem pravi izraz za to :)
 
Poslednja izmena:
Koji slobodni mediji ? Pa to ne postoji, ... osim ako ne misle na ovaj forum ? :wave:
 
Na ovome se radi ne par meseci, nego godinu i po, ako ne i više.
I ne mogu da imam i jednu lepu reč za "poslovnu" saradnju dva najveća operatera. O kakvoj konkurenciji pričate? Kako će to Telenor konkurisati Telekomu? Biće mu jeftinije da plaća zakup linija nego da ih gradi, pa će moći i da ponudi jeftiniju uslugu. Znači Telekom ulaže u izgradnju mreže, a Telenor je koristi i izvlači profit? Profit ode u Češku (ili ko zna gde i u čiji džep), a kredite Telekoma će plaćati gradjani ove zemlje, direktno ili indirektno, svejedno.
Ako se već želi konkurencija, neka se Telekom last mile infrastruktura izdvoji u posebnu firmu, i neka se omogući pristup svakom zainteresovanom operateru po istoj ceni, a ne da se ovako pravi državno sponzorisani mono(duo)pol.
Pozdrav
 
Drugovi, da se razumemo. Da imam mogućnost da imam optički interent "stabilan" sa brzinom od 200/100 ili makar 100/50 mb, ne bi mene videli domaći operateri. Kakva televizija, samo Netfliks za 400 dinara ili HBO GO i kraj. I ovako ne gledam domaće kanale. Nije mi jasno zašto još uvek u sklopu box a moram da plaćam fiksni a imam optiku ?
 
Pročitah i ja vest i ne vidim na šta konkretno se žali SBB. Koliko vidim ne odgovara im konkurencija pa bi da prebace na nas kao poreske obveznike, da dignemo glas i sprečimo državnu firmu da im konkuriše. Zaboga oni su kao jedini slobodni medij, a video sam koliko su slobodni kad sam više puta na N1 probao da ostavim komentar i to neutralan. SBB je kad mu je odgovaralo sarađivao sa Telenorom i ne sećam se da je tu nešto Telekom kukao. Ako će ta saradnja da ponudi nešto novo na tržištu, nove usluge, bolje cene, ja podržavam. Što veća konkurencija i širi izbor po meni je bolje za nas kao korisnike.
 
Što veća konkurencija i širi izbor po meni je bolje za nas kao korisnike.
Pa nema sireg izbora, imas 3 mobilna operatera i 3 kablovska i nista se ne menja godinama. Manji operateri su suzbijeni i ne cuju se, a ako podignu glas proci ce kao Targo, Beocity i slicni.
 
I ta 3 su neki izbor. Sećam se vremena od pre 10+ godina kad u širem centru Niša nisam imao drugu opciju za kablovski net sem SBB-a (niko nije smeo da mu konkuriše, postojala je tačno omeđena teritorija grada koja je bila samo njegova). Ili SBB ili neki ADSL. Optički net nije postojao. Imali su preko 50% tržišta i radili šta hoće. E sad, svaka batina ima 2 kraja. Možda opet drška završi kod njih, sve se okreće, mislim samo da ne treba da žalimo ni za jednom kompanijom, nisu one tu iz altruističkih pobuda, nego samo zbog profita.
 
Oglasili se. Kao da i nisu [emoji38][emoji38][emoji38]
5458fc594928c79c38e046baa86419c2.jpg


Poslato sa YAL-L21 pomoću Tapatoka
 
Nemojte biti naivni. Cilj je N1. Sbb je meta jer samko tamo moze da se vidi bilo šta drugo osim rezimskih medija.
Konkurencije, bla bla bla. To kod nas nema veze. Videli ste svi godinama kako se tri mobilna operatera u mesec dva dogovore o paketima koji liče kao jaje jajetu.
Nemojte padati na priču kako su ovi isti samo na drugu stranu. Pa treba svi da vide i jedno i drugo. Problem je što se ovde prave kriminalne kombinaciji za ostvarenje političkog cilja. Jer da nije tako, Telekom (ili bilo koja druga firma) ni za milion godina ne bi platila kopernikus 200 miliona eur. Niti bi se toliko zadužili da im bilansi postanu katastrofalni.
Da kod nas nije isti aršin vidite po tome što se telekomu dozvoljava da kopa bez nekog specijalnog plana a sbb se ucenjuje povremenim otkazivanjem ugovora o korišćenju rovova, kanala itd.
Uzgred, dai znate koliko je teško dobiti dozvolu da postavite kablove po ulici? Pogledajte slučaj targo/nuba.
Dakle, Telekom služi za politički obračun, uspostavljanje kontrole, eliminisanje protivnika i "vekovno" izvlačenje para. Na tone.
Ovo je samo sada metastaziralo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Svi su oni isti i samo žele da ponude što manju brzinu sa što manje kanala po što većoj ceni uz ugovor na što je duže moguće godina i tako zarobe korisnika da ne može da pređe u bilo kom trenutku kod drugog operatera/provajdera.

Ni ne zanima me više ko je sa kim u obračunu a ko u dilu.

Nazovem SBB, ne daju internet bez kablovske. Objasnim da ne gledamo tv i da mi ne treba D3 već samo ruter, odgovor je da ne može jer pružaju na prvom mestu kablovsku a internet im je kao dodatak.

Pogledajte cene i pakete po inostranstvu.
 
Za sve ima leka. N1 moze da pusti stream na sajtu/preko aplikacije i nema price o cenzuri. Telenor tesko da moze da izgubi ovim, ne verujem da im je menadzment nesto specijalno ali je sigurno bolji od ovih Sojica u mts-u. Za gradjane/drzavu je bolje da mts povrati bar deo bacenog novca a za nelegalno sabotiranje konkurencije ima nadleznih medjunarodnih (ako vec ne lokalnih) organa i raznih kazni, ogranicenja, sankcija, povecanja cena, itd.
 
Možda ovo natera SBB da razmisle i o tome da puste net bez TV-a. Telekom nije davao internet bez telefona, ne znam kakva je situacija sada. Mene u suštini ne zanima šta ko nudi i koliko šta košta. Jedino što me zanima je da ovoj državi i njihovim firmama ne dam ništa ili najmanje što moram. Da se ugase svi nezavisni kablovski provajderi, prešao bih na mobilni (VIP) ili satelitski internet, makar bio 25/2, ograničen protok i koštao 50€ mesečno.
 
Važeći zakoni tržišta kod nas:
1. Pare uvek idu iz državne firme u privatnu, na račun poreznika.
2. Smanjivanje konkurencije na tržištu, na kraju krajeva, plaćaju krajnji korisnici, kroz cenu i kvalitet usluge
3. Krajnja odluka će najverovatnije biti politička, dovoljan je jedan poziv, jednog ambasadora...
 
Ja nisam shvatio kakva je sprega N1-Nova S ako SBB padne ispod 30% trzisnog udela?
 
Ja i dalje iz vesti nisam shvatio kako će ovo uticati na moju mogućnost da koristim SBB uslugu?

Ako neko može da objasni.
 
Na strani sam SBB-a ali preteruju opasno sa kuknjavom. Sad je trenutak da se bore, mislim da niko ne želi stvarno da koristi mts ili supernovu.
 
Malo ko se sme reklamirati na N1 / Nova S tako da su im za opstanak primarni pretplatnici SBB usluge.
Iz tog razloga ni ne dozvoljavaju javno / besplatno emitovanje n1/nova S jer su im to skoro jedini preostali aduti da zadrže pretplatnike.


SBB su satrli sa zabranama i ometanjima širenja optičke mreže dok Telekom na račun svih nas postavlja šumu kablova gde god i kako god poželi. Našim parama kupuje i pretplaćuje privatne operatere koji tim istim parama kupuju preostale televizije sa nacionalnom frekvencijom.

Sada se spremaju da na račun svih nas naprave završni udarac. Posle toga ćemo debelo plaćati za bilo kakvu internet uslugu, jer konkurencije neće biti. Da ne pominjem štetu kakvu će država i društvo u celini trpeti zbog potpunog medijskog mraka i kontrole male skupine ljudi

Klasičan kriminal, teška završna metastaza svega što se pogrešno radilo godinama unazad.

Svi ćemo platiti. A SBB će verovatno uskoro biti prošlost.
 
Ne znam baš da li možemo N1 navoditi kao bastion realnog izveštavanja.

Kurir za krug dvojke.

Biće uskoro još detalja za novu Telenorovu ponudu sa kojom će izaći na tržište.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Po nekim komentarima ovde na forumu rekao bih da su mnogi zaboravili, ili su mladi pa ni ne znaju, kako je "jeftino i lako" bilo dobiti bilo kakvu uslugu u doba kad je Telekom (odnosno PTT) bio jedini operater fiksne telefonije.
Višegodišnje čekanje, plaćanje priključka hiljade maraka, plaćanje mita koliko se ko snadje, plaćanje izgradnje mreže i njeno predavanje u vlasništvo PTT-u... Da, baš su to bila lepa vremena, drago mi je što se vraćaju ;)
Kakvo unapredjenje usluge i tržišta može da se očekuje od udruživanja dva najveća operatera?
Pozdrav
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno