Šta je novo?

Postavljanje optičkog kabla u kući

pisac

Slavan
Učlanjen(a)
01.02.2005
Poruke
10
Poena
305
Treba da produžim optičku mrežu u kući. Ne isplati mi se da zovem majstora sa alatom jer me otprilike toliko košta i da kupim alat. Takođe mi se ne isplati ni da kupujem alat jer ovo radim sada i verovatno ne ove godine ponovo.

Koliko sam video, najskuplja stavka je alat za sečenje optičkog kabla FC-6S koji košta oko 40€ u Beogradu (u Kini je oko 15€ ali Kina je daleko, naročito od kada je pošta zasr*la sve odnose sa Kinom pa sada dostava košta 30€).

Koja je svrha tog sekača, da preseče optičku nit savršeno ravno i čisto? Ili ima neku drugu funkciju?

Pošto meni treba samo dva sečenja, hoće li to moći da se uz malo koncentracije i zadržavanja daha odradi običnim glanc novim skalpelom pod savršeno pravim uglom? Meni se čini da nema nikakvog razloga da to ne uspe i sa običnim skalpelom, a da je varijanta alata namenjena samo radu na terenu gde je bitna brzina a ne savršena koncentracija i zadržavanje daha :D
 
Valjda ti treba i spajanje? Koliko znam, splajser je najskuplji deo opreme, koliko košta nemam pojma, mislim da je u hiljadama evra. Ne verujem da ti se isplati da kupuješ za sopstvene potrebe.
 
Ma ne moraš da ih spajaš, samo veži krajeve u mrtvi čvor... ;)
Ako želiš da i u produženom delu kabla imaš signal, ili zovi majstora ili iskeširaj par hiljada eura za splajser. Trećeg rešenja nema, osim da stavljaš neke opto-električne pretvarače na spojevima.
Pozdrav
 
Mislim da se nismo razumeli. Ja rekonfigurišem instalaciju praveći svoj patch kabl proizvoljne dužine, a ne nastavljajući ono što dolazi sa ulice.

To se može uraditi sa alatom od kao što rekoh četrdesetak evra i sa "brzim" konektorima. Ima i na jutubu. Međutim ukoliko ne znate detalje oko sečenja kabla onda ne vredi da nastavljamo diskusiju oko teme u koju se razumete isto koliko i ja :D

Ima li neko da zna detalje oko tog sečenja za spajanje na "brze" konektore?
 
Najbolje pozovi neki ISP koji radi sa optikom pa se raspitaj kako i sta ..
Recimo, Ninet, SRBNet, SAT-TRAKT DOO, AV COM, V online... itd itd
 
Video na linus tech tips od pre par dana je o fiberu, i generalni konsenzus je da je milion puta bolje kupiti terminisani, pre-made gotov patch kabl nego bilo koje drugo rešenje...

A on je imao realno unlimited budžet za projekat...
 
Upravo hteo da napisem isto sto i Ninoslav...
Linus, covek sa neogranicenim budzetom, narucio gotove kablove. Samo Fluke uredjaj za testiranje kosta vise hiljada dolara.
Link sa gotovim fiber patch kablovima:
https://www.nebo.co.rs/prodavnica-home/fiber-optika/patch-cord/results,1-150/
Koliko pratim trendove, jos uvek se u home varijanti koristi fiber gde mora (tj. samo da se dovuce internet u kucu), a odatle sve UTP kablovima koji omogucuju i vise nego dovoljnih 10Gbit/s.
 
Ako je nova instalacija ima nekog smisla ići na optiku. Da se ne bi radilo ponovo za neko vreme.

Prijatelj je uradio upgrade core dela mreže u svojoj kući, tj. povezivanje optikom routera, switcha, servera, nas i glavnog desktopa.
Izašlo je oko 4k eura - oprema i radovi.
 
@bbK1ng
To je neki sasvim drugi padež, odeš kod firme koja se profi bavi izvođenjem telekomunikacionih radova, kažeš šta želiš i onda sve bude po PS. I naravno cena bude u skladu sa željama.
Ako može par pitanja, fiber koji su mu uradili je u zidu, pa posle patch kablovima zid-uređaj? Koje su mu brzine koje postiže?
Bilo bi mi veoma interesantno (a mislim i ostalima koji prate temu) da nakačiš i spisak opreme/radova, pošto je to kod nas trenutno egzotika :)
U svakom slučaju, čovek se obezbedio sledećih 20+ godina što se tiče mrežne instalacije :smash:
 
Ok, da rezimiram.
Bez ikakvih problema sam povezao optički kabl korišćenjem običnog skalpela, krpice koju sam imao, i klješta za skidanje izolacije (sa optičkih kablova) koja su me koštala oko 600-700 din.

Nisam mogao da koristim peč kabl jer je konektor previše debeo da bi prošao kroz bužir u zidu. Zato sam uzeo gotov peč kabl potrebne dužine i samo odsekao jednu stranu, provukao, i stavio "brzi" konektor po upustvu sa interneta ali bez ikakve skupe opreme iz tih upustava. Za čišćenje oguljene optičke žice sam iskoristio krpicu koja mi je ostala od zaštitnih folija za ekrane mobilnih.

Taj moj konektor tako postavljen je uneo pola decibela slabljenja, Sve radi, brzina je maksimalna, tako da je problem rešen.

Ovo mi je čak bilo lakše odraditi nego kada pravim UTP eternet kabl, jer se tamo mlatim sa 8 žica koje treba da uguram u rupice, a ovde je samo jedna nit. Prvi optički konektor sam loše odradio jer nisam kapirao kako sistem funkcioniše, ali kada sam ukapirao grešku stavio sam drugi konektor bez ikakvih problema.

Eto, da znate, ništa strašno.
 
Eee, da si slikao to kako se radis ili da nam okacis relevantne linkove s kojih si se edukovao kako da to uradi...
 
Ja evo i dalje ne razumem kakav si ti džek nabo na kraj sveže isečenog optičkog kabla?!
 
teoretski bi signal mogao da prodje sa kabla na kabl, ako se krajevi naslone jedan na drugi, obzirom da je u pitanju svetlost, zar ne? Naravno da se to ne isplati jer ce gubitak biti katastrofalan... prasina, neobradjenost kraja kabla i ko zna sta jos ce dovesti do prelamanja svetlosti na krajevima...
 
Ok, da rezimiram.
Bez ikakvih problema sam povezao optički kabl korišćenjem običnog skalpela, krpice koju sam imao, i klješta za skidanje izolacije (sa optičkih kablova) koja su me koštala oko 600-700 din.

Nisam mogao da koristim peč kabl jer je konektor previše debeo da bi prošao kroz bužir u zidu. Zato sam uzeo gotov peč kabl potrebne dužine i samo odsekao jednu stranu, provukao, i stavio "brzi" konektor po upustvu sa interneta ali bez ikakve skupe opreme iz tih upustava. Za čišćenje oguljene optičke žice sam iskoristio krpicu koja mi je ostala od zaštitnih folija za ekrane mobilnih.

Taj moj konektor tako postavljen je uneo pola decibela slabljenja, Sve radi, brzina je maksimalna, tako da je problem rešen.

Ovo mi je čak bilo lakše odraditi nego kada pravim UTP eternet kabl, jer se tamo mlatim sa 8 žica koje treba da uguram u rupice, a ovde je samo jedna nit. Prvi optički konektor sam loše odradio jer nisam kapirao kako sistem funkcioniše, ali kada sam ukapirao grešku stavio sam drugi konektor bez ikakvih problema.

Eto, da znate, ništa strašno.
Juče sam gledao kako su kod zeta splajsovali Supernovinu optiku i baš pitam montera koliko košta taj uređaj (splajser) što imaju i kaže oko 4.000€!
Tako da ne verujem da baš to može tako da kažemo na oooruuk! ;)
 
Nazad
Vrh Dno