Šta je novo?

Laptop Laptop za studenta

Koji laptop kupiti?

Zoxvel

Slavan
Učlanjen(a)
15.04.2008
Poruke
37
Poena
304
Moja oprema  
Laptop
ASUS K55VJ
Mobilni telefon
XIaomi Redmi Note 9 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Za moju buduću studentkinju potreban mi je laptop. Da, prilično stereotipno pitanje nekog ko se ni malo ne razume :D. Ali, ja baš i ne spadam u tu kategoriju. Ja sam jednostavno zbunjen obiljem informacija i šarolikošću izbora, a godine koje su mi se nagomilale rezultovale su gubljenjem koraka sa novim tehnologijama.
Elem, da ne dužim. Ono što mi je bitno je sledeće:
- Tastatura isključivo EN/US (ovo je vrlo bitno za moju mezimicu).
- Numerička tastatura poželjna, ali nije obavezna.
- Dijagonala 15,6", ne manji.
- HDD od 1 ili 2TB . Odgovara i SSD NVMe - može 256GB ili 512GB ali u tom slučaju sa mogućnošću dodavanja još jednog HDD-a. Nebitno da li laptop ima prostor za ugradnju dodatnog HDD-a ili da ga se montira umesto optičkog uređaja.
- Isključivo bez Windowsa jer posedujem licencirani Win10Pro, licencu nije teško prebaciti.

S obzirom da se moj budući student sve ozbiljnije bavi fotografijom i grafičkim dizajom, potrebno je da displej što vernije prikazuje boje. Radiće se uglavnom u LightRoom-u i Illustratoru. To sa sobom povlači i adekvatan procesor (nebitno da li Ryzen ili Core) ali i grafiku (poželjno Radeon). Bitno je i da RAM bude nadogradiv.

E sad dolazimo do najograničavajućeg faktora - budžeta. U ovom trenutku mogu da izdvojim 85k. Ima li pomoći za mene?
 
Poslednja izmena:
Ovaj laptop bi trebalo da ima sve sto ti treba...samo ne znam da li je IPS ekran...to najbolje da proveris, pozoves prodavnicu i oni pogledaju sta pise na kutiji. :)

https://www.uspon.rs/proizvod/lapto...0-8gb-512gb-fpr-backlit-20vg006gya-1611259380

Ima numericku tastaturu, ima dosta dobar procesor, ram moze da se nadogradi, ako joj treba, ima citac za kartice, ako koristi lightroom...e sad, ekran...ako je ovo opcija sa IPS ekranom, to je 250 nita i mozda 65% srgb pokrivenosti boja...sta to znaci...znaci da pokazuje 65% spektra, sto za fotografiju i dizajn zna da bude ogranicavajuce...devojka ima ekran od 65% srgb pokrivenosti...i mogu da se sredjuju fotke, samo treba znati granice(tipa boje nisu zasicene mnogo na tom ekranu, na boljem jesu)...pa tipa ako uradi nesto, prebaci na telefon, pogleda da li je to to i posle nekog vremena ce nauciti kako da ga koristi...ili kasnije da uzme monitor zaa 10-15k dinara od 24" koji ima 100% srgb i samo poveze laptop... :)
 
Poslednja izmena:
Hvala na zaista brzom odgovoru. Pogledao sam ovaj laptop i rekao bih da je to zaista najbliže onome što tražim. Interesanto je da ga nema ni u jednoj drugoj prodavnici. Poslao sam upit za detaljnije specifikacije, nadam se da će mi odgovoriti uskoro.
Inače, ćerka još uvek koristi svoj stari ACER i snalazi isto kao i tvoja devojka - ili prebacuje fotke na telefon pa po potrebi dorađuje, ili od mene uzima monitor kad je obimniji posao u pitanju.
 
Pazi, za te pare koje planiras da das....tesko da ces naci neki laptop sa dobrim specifikacijama i sa monitorom koji ima veliku pokrivenost sRGB spektra...tek posle 100k dinara moze da se nadje tako nesto... :)
Svakako, ovaj koji sam preporucio, ako ima IPS ekran, trebalo bi da bude dosta bolji od tog Acera kojeg ima tvoja cerka, tako da ce joj sigurno biti lakse da ga koristi... :)
 
Pazi, za te pare koje planiras da das....tesko da ces naci neki laptop sa dobrim specifikacijama i sa monitorom koji ima veliku pokrivenost sRGB spektra...tek posle 100k dinara moze da se nadje tako nesto... :)
Svakako, ovaj koji sam preporucio, ako ima IPS ekran, trebalo bi da bude dosta bolji od tog Acera kojeg ima tvoja cerka, tako da ce joj sigurno biti lakse da ga koristi... :)

Realno ovo jeste najbolji laptop koji ima da se kupi za do 75.000 , od mana bi dodao samo sto je ekran dosta mracan ,to jest nije pogodan za koriscenje na suncu sa 250nit a
ovo je link sa lenovo sajta , odlicna stvar je sto ima pregrs portova i vrlo jednostavni upgrade memorije i ssd prostora

https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkBook/ThinkBook_15_G2_ARE?M=20VG006GYA

Korak na gore je svakako Yoga Slim 7 sa znacajno boljim ekranom ali to ima svoju cenu pa da ne kazem skoro duplo kosta 125k.
 
Nazad
Vrh Dno