Šta je novo?

GRUB ne vidi Win 7

optical

Cenjen
Učlanjen(a)
05.05.2017
Poruke
2,507
Poena
175
Vec par dana se mucim sa ovim i ne uspevam da nadjem resenje, pa mozda neko zna kako da resim ovo. Shrinkovao sam nesistemsku particiju i na njemu instalirao pop_os. Pre njega sam koristio Win 7. Nakon restarta, laptop boot-uje direktno u pop_os i nema sanse da otvorim Win, jer uopste ne daje opciju za dual boot u vidu GRUB-a. Navodno pop_os ne koristi GRUB vec systemd-boot, medjutim deluje da to kod mene nije slucaj. Ono sto sam do sada nasao na netu, izgleda da je problem u vezi UEFI i legacy mode-a. Laptop je iz 2014 i tad je i instaliran Win 7 i to u legacy/BIOS modu, dok valjda pop_os instalira kao UEFI. Daljim traznjenem, uspeo sam da "izazovem" da se pojavi GRUB menu drzanjem shifta dok se pali laptop, medjutim od opciju tu imam samo:

Kod:
Pop GNU/Linux
Advanced options for Pop GNU/Linux

Moze li nekako da se doda ovde da prepozna Win 7 i eventualno da se automatski pojavljuje GRUB, da ne moram da drzim shift?

Takodje, jos jedna stvar koja nije vezana za boot, ali da pitam ovde, jer me izludjuje trenutno, 2 kratka pucketava zvuka koja je cuju nakon nekih 10tak sekundi. Nasao da je u pitanju gasenje audio kanala kad OS prepozna da nema zvuka, radi ustede energije, ali ta glupost pocne da pucketa na svakih 10 sekundi ako koristim neki IM software. Ono sto sam do sada nasao je:

1. load-module module-udev-detect tsched=0 (adding the tsched=0) in /etc/pulse/default.pa for deactivating timer-based scheduling in PulseAudio and then run pulseaudio -k

2. The solution is to add this to /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

options snd-hda-intel power_save=0 power_save_controller=N

Nijedno nije pomoglo nazalost, jer se i dalje cuje zvuk pucketanja na eksternom monitoru.
 
Ako neko naleti na isti problem, da napisem resenje. Resio pomocu os-prober-a i update-ovanjem grub-a.
 
Ono što je mene jednom zbunilo je da os-prober radi samo sa mountovanim particijama, inače nije video Windows.
 
Nazad
Vrh Dno