Šta je novo?

Препорука за солидан процесор (AMD 3xxx / intel 5xxx), озбиљнији кулер и плочу

malipirat

Slavan
Učlanjen(a)
10.02.2009
Poruke
118
Poena
330
Може ли препорука за солидан процесор (AMD 3xxx / intel 5xxx), неки озбиљнији кулер за њега и плочу.
Не треба ми за играње, већ обичан рад (програмирање / базе ....). За плочу ми је битно да је стабилна (не интересује ме overclocking) да има m.2 NVMe слот и слободних 6 SATA (видех код неких када се боцне m.2 NVMe диск, 1 или 2 SATA улаза више нису активна).
Не планирам да покрећем продукцијску Oracle базу (јер за њу никада довољно ни процесора ни меморије), већ да могу тестну верзију да имам стастно подигнути, а да се не кочи рачунар када нешто друго радим.
Одавно нисам пратио (нарочито плоче и који је сада чип актуелан), те ме интересује шта је сада препорука (best buy).

Идеално ако све може да стане у 400 евра и нисам гадљив на мађаре.

п.с. За напајење не питам, јер има годину дана старо chieftec 600W те предпостављам да би могло да заврши посао. Евентуално ако може и матори Radeon 7750 да завршио посао (немам времена ни воље за играње/нити копање разних бижутеријума).

Унапред хвала
 
A memorija ? To može da bude podobar deo budžeta specijalno sa 32GB ako treba (ti bolje znaš kako prolaziš sa memorijom do sada).
 
Ako je bitniji broj jezgara od snage po jezgru, Ryzen 2700X je nekih 18400 kod nas. U suprotnom, Ryzen 3600. 3700X bi bio bolji ali bi pojeo 300€ od 400...

Od ploča, možeš bilo koju B550 sa 6 SATA portova. Koliko sam video, na B550 kad popuniš oba M.2 slota gase se PCIe slotovi, ne SATA. Dakle, vidi koja ima 6 SATA i ako ti treba još nešto od konektora (poput front USB-C) ili WIFi...
MSI B550-A Pro ili Gaming Plus je jedna od jeftinijih pristojnih ploča...MSI Mortar i Tomahawk, Asus TUF, Gigabyte B550M Aorus Pro-P, ASRock B550M Steel Legend...to su neke od solidnih i ne previše skupih ploča.
 
S’ obzirom na ogranicen budzet mozes ici na Ryzen 5 4650G, on ti ima slicne performanse kao Ryzen 5 3600 + iGpu, a i cjenovno su tu negdje. Time si rijesio cpu i gpu. Za ostatak, uzmi solidnu b450/550 plocu, 16GB DDR4, ssd i neko osnovno kuciste, tipa Ms Cyclops V.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Значи Ryzen 5 2700x/3600 и нека Asus/MSI B550 плоча и вероватно Arctic Freezer 34 eSports (предложени Noctua NH-D15 Ми делујепрескуп).

Хвала на предлозима
 
U sustini kocka. Na nekoj ploci radi a na nekoj jok.
 
1600AE/2600/2700/2700x + B450

вероватно Arctic Freezer 34 eSports (предложени Noctua NH-D15 Ми делујепрескуп).

Da, nema potrebe za Noctu-om, ja bih preporucio ZALMAN CNPS17X (ima kacenja i za AMD i za Intel) za 50 evra preko madjara, ili eventualno ako ti se ne svidja izgled i odes na Intel platformu onda Scythe Mugen 5 isto preko madjara za slicno 50 evra)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno