Šta je novo?

Veći NVMe vs manji NVMe + P300/WD Red?

PC_PS

Poštovan
Učlanjen(a)
15.05.2019
Poruke
296
Poena
50
Moja oprema  
Laptop
HP ProBook 4740s
Tablet
Koristio iPad.
Mobilni telefon
Redmi 6a i 8a
Pametni uređaji
/
Steam
/
Pristup internetu
  1. Mobilni internet
Pozdrav,

Pratim forume i neki članovi odustaju od 3.5" diskova i imaju samo jedan NVMe (tipa kupe A2000 od 500GB ili 1TB) i imaju po neku igru, neki film i sezonu serije i taj disk im služi kao all-in-one. Kada skinu igru, brzo je instaliraju, nema nepotrebnih kablova, nema buke koju proizvode mehanički diskovi, sve više ljudi prelazi na optiku pa se brzo skine velika količina podataka sa neta. Mana je mali kapacitet po visokoj ceni.

Koliko je pametno na duže staze imati samo jedan NVMe u kućištu za one koji nisu preterano zahtevni korisnici i kojima je dovoljan kapacitet od 500GB ili 1TB (ne skidaju net, ništa ne skladište, samo skinu pogledaju nešto ili odigraju neku igru sa tog diska i prelaze na sledeće)?

Druga situacija je kada se kupi NVMe dovoljan za sistemski disk, recimo 250GB i 3.5" od nekoliko TB ili više takvih diskova. Tu je prednost što može da se ima gomila igara, serija/filmova i u svakom momentu dostupan je veliki sadržaj bez gledanja koliko je još preostalo GB-a na disku, plus veliki diskovi mogu da se stave u RAID 1 kao dodatna bezbednost od gubljenja podataka. Po ceni jednog NVMe od 1TB mogu da se kupe 2x3TB P300. Mana: mnogo kablova, buka, u mnogim slučajevima manja garancija (tipa mehanički dve ili tri godine, NVMe 5 godina).

Šta je po vama bolje rešenje?
 
Poslednja izmena:
Ne razumem najbolje poentu teme. Opisao si dva različita tipa korisnika.

Da li je pametno imati samo jedan NvME SSD u računaru koji služi samo za konzumaciju sadržaja, bez potrebe za skladištenjem? Jeste.

Da li je pametno imati manji NvME SSD u kombinaciji sa dva HDD-a u RAID-1 koji će služiti za skladištenje fajlova? Jeste.

Treća opcija je prva uz eksterni HDD koji će se povezivati po potrebi i služiti kao cold storage.

Četvrta opcija je prva uz NAS koji služi za skladištenje svih tipova fajlova, uz redundansu.


Danas postoji veliki izbor, a cene nisu preterane. Pa kome je šta potrebno, lako će naći pravu kombinaciju za svoje potrebe.
 
Baš tako, zavisi od potreba.
Ja imam sistemski SSD iz očiglednih razloga plus SSD za igre jer je učitavanje daleko brže. Može da se iskombinuje u 1 SSD za sve to ako ne instaliraš mnogo igara...
Ali pošto imam hrpu animea, slika, instalacija igara i slično, plus volim da gomilam stvari, imam i 2 HDD-a. Dakle, zavisi od potreba i kako koristiš kompjuter.

U svakom slučaju, mislim da je SSD za sistem obavezan, ostatak kako ti je drago...
 
Primer: Ako se koristi samo NVMe od 1TB i ništa više i ako je u svakom trenutku zauzet prostor 80% (preostane samo 20% slobodnog prostora) i svakodnevno se upisuje/briše na taj disk (koji ima 600TBW), da li će biti bilo kakvih problema u radu, brže smanjenje životnog veka, opadanje brzine, ili će sve raditi kao kada je upisano 10% podataka?
 
Neće biti nikakvih problema u radu, niti smanjenja životnog veka SSD-a.
 
Smanjenje veka ne ali neki drajvovi hoće da uspore (prilikom upisa veće količine podataka) kad su skoro puni, pogotovo QLC NAND drajvovi. Opet, zavisi od drajva, vrste i količine cache memorije...
 
Ali ako imaju 1/4 ili 1/5 slobodnog prostora neće se to desiti.

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Ja OS, sav softver i većinu podataka držim na SSD-u od ~500GB (NVMe ili Sata). Tako mi je na tri računara, pri čemu na jednom nemam baš mnogo prostora (ostalo manje od 100GB). Sve ostalo mi je ili na cloud-u ili na HDD-u za podatke ili na eksternom HDD-u za bekap. To su stvari (muzika, knjige, filmovi...) koje mi trebaju ponekad ili nikad.

Ne vidim poentu instaliranja bilo kakvog softvera (programi, igre, VM...) na HDD, pa čak ni na zaseban SSD, osim ako ovaj na kom je OS nema dovoljno prostora. A i podatke sa kojima se svakodnevno radi nema smisla držati na HDD-u.
 
Ukoliko treba voditi računa o količini potrošenog novca onda je po mom mišljenju kombinacija manji ssd i transcendi od 4 tb najbolja kombinacija.
WD red od 4 tb imaju smisla ukoliko su nabavljeni polovni po znatno nižoj ceni od trenutne u prodavnici. Ja imam jedan u konfiguraciji zato što sam ga platio 7 hiljada dinara i evo radi bez problema. A imam i tri ext. transcenda od 4 TB pošto stalno radim sa velikim količinama podataka. Imam i jedan nvme od 1 TB koji služi za procesuiranje, kada je potrebno privremeno obraživati više stotina gigabajta, pri tome da bude brzo, ali to su specifičan slučaj i specifične potrebe.
 
Nazad
Vrh Dno