Šta je novo?

5400 ili 7200 rpm?

MarcusS

Slavan
Učlanjen(a)
02.06.2007
Poruke
2,224
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 & ID-COOLING XTS 224
Matična ploča
AsRock B550m STEEL LEGEND
RAM
2x16 GB Corsair Vengeance RGB PRO sl 3600mhz
GPU
Sapphire PURE 7700XT 12GB WHITE
Storage
M.2 Kingston KC3000 512GB + 2TB Toshiba + 4TB Seagate
PSU
Cooler Master Bronze 650w
Kućište
Zalman S5 White
Monitor
Benq Zowie XL2540K
Miš & tastatura
Logitech G910 spectrum & Logitech G PRO mouse
Ostale periferije
Logitech G PRO X
Mobilni telefon
Google Pixel 7 Pro
Pametni uređaji
Huawei Watch GT2 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ovako, treba mi hard od 3, 4 tb za skladištenje, povremeno bekapovanje particije sa muzikom fotkama i sl (jednom mesečno), takođe, na tom hardu bi bio torrent folder gde bih konstantno svlačio nešto i najbitnije - sa tog harda bih povlačio fajlove kroz mrežu na tv.

Mnogo je veći izbog 5400, a i jeftinji su, da li malo sporija brzina 5400 hardova može da prouzrokuje sporiji protok fajlova kroz mrežu u smislu gledanja video sadržaja na tv kroz plex, serviio i sl?...

Toshiba od 3tb na 7200 je riknula bukvalno za 15 meseci...
 
Toshiba ti je riknula jer je najjeftiniji disk trenutno i eto, neko mora da iskusi i to (cenu jeftinoće).

Za to što tebi treba slobodno 5400rpm. Nećeš imati nikakvih usporenja, ni za torente, ni za mrežni streaming.
 
Što je najgore, uzeo sam toshibu jer sam čitao neke statistike u pouzdanosti poslednjih godina i kao imali su najmanje reklamacija i koječega. Imam neki WD od 1TB eno ga i dalje u hardu posle 4, 5 godina na 100% helta.
 
Naručio sam SEAGATE Barracuda 4TB SATA3 256MB ST4000DM004 msm da je on 5900rpm. :)
 
Iz prve ruke preporuka za WD red 3 TB, imam 3 komada vec nekoliko godina, rade bez ikakvih problema, nabavljeni u vremenskim razmacima od po nekoliko meseci do godinu dana (tako da nisu iz iste serije). Tihi, hladni, prenos je oko 120 MB/s za vece fajlove.
 
Iz prve ruke preporuka za WD red 3 TB, imam 3 komada vec nekoliko godina, rade bez ikakvih problema, nabavljeni u vremenskim razmacima od po nekoliko meseci do godinu dana (tako da nisu iz iste serije). Tihi, hladni, prenos je oko 120 MB/s za vece fajlove.

Pazi kod mene je isti slučaj sa upravo pomenutom Toshibom! 2 kom koristim kao eksterne pa nisu mnogo radili, ovaj jedan u kućištu ima skoro 500 dana rada - svi perfektni 100/100. Doduše poodavno kupljeni, isto razmak od više meseci... možda su ih pokvarili pre godinu i po:sceptic:. U svakom slučaju i tada su bili najjeftiniji... tako da se ne bi složio sa dzonihsv konstatacijom da je plaćena cena jeftinoće. Par puta su mi ranije crkavali mnogo skuplji diskovi...
 
U poslednjih nekoliko godina najbolje me služe WD Blue, svi su još 100% bez ijedne greške. Neki su 5400 a neki 7200rpm ali to ne menja ništa u brzini kad je samo skladištenje u pitanju.
Toshiba jeste nekada bila pojam dobrih HDD ali više ne.
 
^ Ja sam na preporuke sa foruma uzeo P300 od 3TB u septembru i za sada svaka preporuka za pouzdanost i tišinu u radu, uz napomenu da disk koristim samo kao storage, gledanje filmova sa diska i sl, a nvme mi je za OS i igre, tako da ne znam kako se disk ponaša u tom segmetu...

EDIT: Da lakše nađeš, oznaka diska je HDWD130UZSVA
 
Meni je kao što rekoh taj p300 od 3tb capno za godinu i nešto malo preko...
 
^ Ja sam na preporuke sa foruma uzeo P300 od 3TB u septembru i za sada svaka preporuka za pouzdanost i tišinu u radu, uz napomenu da disk koristim samo kao storage, gledanje filmova sa diska i sl, a nvme mi je za OS i igre, tako da ne znam kako se disk ponaša u tom segmetu...

EDIT: Da lakše nađeš, oznaka diska je HDWD130UZSVA

+1 samo sto sam uzeo pre mesec ipo.
 
Možda je kod tog na linku od dzonihsv ovo problem tj što je u pitanju prvi toshiba interni hard za desktop.

The DT01ACA series is Toshiba's first 3.5-inch hard drive for use in power-friendly consumer and commercial desktop computers.
 
Kupio sam pre 20 dana P300 3tb i cim sam ga povezao lupa ko lud krlja ne radi. Vratio sam ga odmah posle pola sata, kazu mora u servis. Kad sam se pobunio dali mi odmah drugi i radi evo sad kao sat.
 
Nije loše, 50% uspešnosti. :D Možda si dobio ovaj što sam ja vratio... Haha...
 
Nešto ne stižu mailovi o novim porukama...
Bez uvrede, ali stvarno ne kapiram konstataciju što meni radi lepo ne znači da radi i ostalima. Pa ja to nigde nisam ni tvrdio. Znači ja na osnovu mog ličnog iskustva (3 kom kupljena u različito vreme) i iskustva još par ljudi koji su kupili i kojima takođe radi bez greške - znači na osnovu tog iskustva - NE TVRDIM da i ostalima radi bez greške! Već tvrdim da nisu baš toliko loši diskovi koliko dzonihsv tvrdi da su loši, na osnovu nekih iskustava koje je pročitao na netu a koje ne može više ni da nađe i što je najvažnije, na osnovu toga ŠTO JE NAJJEFTINIJI! Iskreno, zato sam se i javio - danas više nego ikada u prošlosti ne znači da je skupo dobro a jeftino loše!

Ovo zvuči kao nekad kad su neki tvrdili da se samsung telefoni naviše kvare jer ih najviše donose u servise. A ustvari je bilo i najviše prodatih samsung telefona, pa je i logično da ih ima najviše pokvarenih (nemam samsung i ne volim ga, da ne bude zabune;))
Tako i ovde, s obzirom da je jedan od najjeftinijih diskova sigurno je prodato mnogo više primeraka od skupljih. Samim tim ima najviše i pokvarenih.

btw ja za storage i backup radije kupim dva jeftina (teško da će oba odjednom crći) nego jedan skup. Za storage nebitog (a bogami i za rezervni backup bitnog) imam i par externih kupljenih jeftino na Limundu... nije to tako skupo. Bolje imati dve kopije, nego se pouzdati u kvalitet skupog. I najskuplji može baš vama da se pokvari

PS
dzoni nhf, i nemoj tražiti linkove ka ljudima koji se žale. Verujem ti! Kao što rekoh, ima sigurno mnoooogo prodatih ovih diskova (evo ja sam sam kupio 3 kom jednog modela, što mi se nikad u prošlosti nije desilo). Pa kao što napisah, sigurno da ima dosta ljudi koji ga pljuju po netu, kao što ima dosta i onih koji ga hvale. Mada kao i za sve, pre će se javiti neko kome uređaj ne radi, oni što im radi se uglavnom ne javljaju)
 
Poslednja izmena:
Kakav net, hands-on iskustvo. Net je samo da se moje tvrdnje potvrde, da ne bude source: dude trust me.

Najkrš disk trenutno, a i par godina unazad. Kad nešto naiđem da je crklo, ili je Toshiba ili Seagate (osim ovih novih 6+ TB Seagate-ova, to sve radi lepo). Ima WD-ova koliko hoćeš u raznim ormarima, po stolovima, unutar kompova koji pre liče na kantu, nego na računar.. tu retko nailazim na probleme. Ja je preskačem lično, plus sam više puta nailazio na povoljne Toshiba diskove i gledam, gledam i gledam i na kraju preskočim. Rekoh aj manje-više podaci na disku (i onako na njih ne bi išlo ništa bitno), ali da bacim pare na nešto što realno postoji poveća šansa da rikne, neka hvala.

Tebi radi i tebi je super, ali je disk realno maksimalni low end na koji se samo ide kada podaci nisu preterano bitni. I drugi disk može da crkne očas posla, ali kao Toshiba u tom procentu... trenutno nema joj ravnog.

edit: ovo važi i za ACA diskove i za P300 diskove, naletalo svašta.
 
Poslednja izmena:
I ja sam iz više različitih izvora dobio informacije da ACA diskovi više vole da crknu nego 'leba da jedu, čak i više nego WD Green serija, zato ih i izbegavam.
 
Moje iskustvo, imao sam jedan ACA od 2TB 3.5", jednom mu se samo od sebe nesto desilo, sakrio je 1TB, jedva sam uspeo da otkljucam ostalu polovinu diska... Bekapovao sam stvari i odlozio ga u specijalnu kutiju u antistatic kesici na godinu dana. Kada sam ga ponovo povezao, health je opao na 34%, sto je za mene dovidjenja. Ukupno ~180 dana rada.
Takodje mi se potpuno ista stvar desila sa jednom Toshibom 2.5".. Nije mi do dana danasnjeg jasno zasto se to desilo. Diskovi nisu stajali na vlagi, niti na nekom svetlom mestu, nista sl.

Ostali ACA 3.5" od 500Gb mi rade besprekorno (3kom.).
Pokupovao sam nekoliko starih diskova od 2TB Samsung (ali SATA2), jer mi je najbitnija pouzdanost, a ne brzina, jer su to jedni od najboljih diskova od 2TB ikada napravljenih za desktop.
Takodje, Hitachi (barem ranije serije SATA3) su bile izvanredne, ne znam kakva je sada situacija. Ranije dok sam koristio 1TB Hitachi diskove (imao sam ih puno u desktopu) nikad ni jedan problem, dok mi je Seagate crkavao.. Opet, to je samo moje iskustvo.
WD Red takodje odlican disk.
 
Jel moze neka preporuka za disk na kom bi bile instalirane i igre (nvme 500GB mi je primarni disk), trenutno imam jedan WD Green od 1TB, ali bih ga promenio za nesto vece, npr 2TB ili cak i 3-4TB?
 
Naručio sam SEAGATE Barracuda 4TB SATA3 256MB ST4000DM004 msm da je on 5900rpm. :)
Ko što reče gore to je 5400rpm, verzija sa 5900rpm je za NAS- oznaka ST4000VN008. koristim ga pa znam, nikad ne bih stavljao 7200rpm diskove kao storage varijantu.

Ja sam inače oduševljen Seagate-om kao brendom, ništa što ima oznaku WD ne pipam. Moje lično iskustvo sa njihovim međunardonim garancijama:

Seagate mi je uvažio garanciju na disk (8tb) kupljen preko (poslat u Holandiju i vraćen sa još većim kapacitetom tj. 10tb), ostalo je 3 meseca do garancije. Inače nije greška do diska već je HDD spalio falično Corsair napajanje (staro tačno 5min :) , odmah zamenjeno sa SS) al to je druga priča.

Mislim šta reći za brend koji ne sme da napiše na sajtu da li je disk CMR ili SMR. Kod Seagate-a sve jasno stoji i čovek zna šta kupuje.
 
Poslednja izmena:
Ja imam u dell masini Seagate
st500dm002-1bd142 7200rpm . neverovatno kako je tiha
 
...Kod Seagate-a sve jasno stoji i čovek zna šta kupuje.
Nit hvalim nit kudim neki brend... Nego kad napisa da sve jasno stoji... vidjao sam na seagate diskovima kodiran datum proizvodnje. Uopšte ne shvatam zašto neki proizvođači kriju (tj. pišu šifrovano, da ne može kupac odmah da vidi) datum proizvodnje. Isto kod Exide akumulatora, ne sećam se tačno ali otprilike u garanciji piše da važi 48 meseci samo ako je prošlo manje od 6 meseci od proizvodnje do kupovine. Ali ja kad ga kupujem datum proizvodnje je napisan kao (opet sad lupam) 4rt87 pa ti sad googlaj koji je to datum...
 
Ovako, treba mi hard od 3, 4 tb za skladištenje, povremeno bekapovanje particije sa muzikom fotkama i sl (jednom mesečno), takođe, na tom hardu bi bio torrent folder gde bih konstantno svlačio nešto i najbitnije - sa tog harda bih povlačio fajlove kroz mrežu na tv.

Mnogo je veći izbog 5400, a i jeftinji su, da li malo sporija brzina 5400 hardova može da prouzrokuje sporiji protok fajlova kroz mrežu u smislu gledanja video sadržaja na tv kroz plex, serviio i sl?...

Toshiba od 3tb na 7200 je riknula bukvalno za 15 meseci...
Uzmeš jedan Seagate i jedan WD. Napraviš clone backup i miran si.
 
Za poslednjih 5-6 godina proterao sam kroz različite NAS-ove oko 20-ak WD Red diskova različitih veličina, uglavnom “teškaši” od 6, 8 i 10TB.
Za sada sam promenio samo jedan 8TB kome se pojavilo par weak sektora, pa sam reagovao preventivno, da ne čekam da mi iskoči iz RAID-a.
 
Nazad
Vrh Dno