Šta je novo?

kubuntu wlan pomoc

bojan23

Slavan
Učlanjen(a)
28.05.2008
Poruke
150
Poena
319
nemam puno iskustva sa konzolom i linuxom generalno. imam instaliran kubuntu 18 na nekom prastarom laptopu, ali radio je sasvim solidno do jednog trenutka kad sam izgubio wlan. da li neko moze da mi pomogne da lociram i resim ovaj problem?
 
Da li imaš dual boot sa Windowsom? Meni se dešava da Windows ugasi adapter da "štedi struju"...

U svakom slučaju isprati neke korake odavde https://wiki.archlinux.org/index.php/Network_configuration/Wireless Jeste sa Arch wikija ali je članak univerzalan.

Ono što meni na Archu radi posao pre nego što instaliram GUI alatke je sledeća komanda

Kod:
iwctl --passphrase PASSWORD station ADAPTER connect SSID && dhclient

na primer

Kod:
iwctl --passphrase 12345678 station wlan0 connect MOJ-WIFI && dhclient
 
Poslednja izmena:
nije dual boot, nemam windows. mislim da sam imao onaj grub, ali sada ni njega nema, automatski se uvek podize kubuntu.
pronasao sam ovaj interface wlp20s0, vidim da je “up”. ali i dalje ne mogu da se nakacim na bilo koji wireless ssid
 
Moraš podeliti više detalja kako bi ti neko ko ima više iskustva pomogao jer "ne mogu da se nakačim" ne znači mnogo. Da li dobijaš neke greške, da li SSID ima autentifikaciju, da li drugi uređaji mogu da se zakače na isti SSID itd. Što više detalja to bolje.
 
sve je radilo normalno, čačkao sam settingse na ruteru jer drug ne moze da se nakaci na moj nas od kad mi je provajder promenio public ip. mislim da sam ukljucio pa isklucio opciju “respond to ping on internet port” na ruteru, svaki put je restartovao ruter i pri tome mi je nestao wireless na linuxu. sve sam vratio preko tableta kako je bilo na ruteru ranije, ali na laptopu nemam wireless pristup. ne dobijam nikakve greske. dole u system tray-u (ili da li se to tako zove i na linuxu) pored sata, onaj znak za mrezu ima mali znak pitanja i pise networks disconnected. pritisnem connect, pise waiting for authorization i onda samo stane. ne prijavljuje nista. kada pokusam da promenim u network settings ipv4 sa automatic to manual i ukucam manual vrednosti, pritisnem ok, nista se ne desava. udjem ponovo nista nije snimljeno i opet je method na automatic.
svi uredjaji se normalno kače i na 2.4g i na 5g ssid, osim tog laptopa sa linuxom.
 
Nazad
Vrh Dno