Šta je novo?

Ryzen 5 3600 ili 5600X plus ploča, memoroje, napajanje...

Hector Ruiz

Slavan
Učlanjen(a)
19.11.2005
Poruke
2,083
Poena
390
Pozdrav,
Drugar planira da sklopi klincu komp koji će mu služiti narednih 5-10 godina
Planiramo.
Ryzen 5 5600x
2x8GB 3600MHz Kingston Fury
E sad dajte predlog za neku B550 ploču da nije preskupa.
Uzeo bi NZXT 510 Elite kućište,
Takođe dajte neki predlog za napajanje oko 100€,
M2 ssd Kingston SA2000M8/500G
Ima RX570 grafiku i nju bi za sad zadržao.
Sve bi se uzimalo kod nas.
Ono što me interesuje je da li se isplati ići na memorije preko 3200MHz?
Takođe ništa se neće overkokovati osim što ćemo u Bios-u podesiti frekvenciju memorije.
Ako može neki svate gde da doda gde da oduzme bio bi vam zahvalan.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Ploče:
mATX - Gigabyte B550M AORUS PRO-P, ASRock B550M Steel Legend, Asus B550M TUF, MSI B550M Mortar
ATX - MSI B550-A Pro, MSI B550 Gaming Plus, Asus B550 TUF, MSI B550 Tomahawk

Sve zavisi šta nađeš kod nas i po kojim cenama...
Pošto H510 Elite ima front USB-C port, preporučujem ploču koja ima interni front USB-C.

Napajanje:
Seasonic Core 650 GM, Antec Neo Eco Zen Gold 600/700, Antec EA650G...sva su negde oko 100€ sa bar 7 godina garancije.

Ostatak je ok, po meni. Zadrži Kingston od 3600 MHz, nije neka razlika u ceni prema 3200...
 
Kao prelazno rešenje može i b450 ploča ali više nije toliko enormna razlika u ceni tako da bih ja preporučio ovako nešto https://www.msi.com/Motherboard/B550-A-PRO . Ima i front USB C. Za još malo više imaš Tomahawk ali je u najvažnijim segmentima jako slična ovoj (nema toliko bling i fleš delova).

Ja da sad kupujem novu mašinu išao bih na CM NR200 spakovao fin otrov u ITX.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Za hladjenje Scythe Fuma 2 kao skuplja varijanta ili LC cc 120 RGB kao jeftinija. Preskup je taj B450 Asus. Al su skocile cene ploca kod Ugara...
 
Poslednja izmena:
Cene svega skaču globalno...jedino su SSD-ovi jeftini, za sada. Do naredne poplave/požara u fabrikama, hue.

Fuma trenutno ne može da se nađe, lovim je već mesec dana. Bilo par dana na Iponu i otišlo pre no što što je uopšte bila isporuka...
 
Poslednja izmena:
Šta je toliko bolje na ovim B550 pločama u odnosu na ovu Asus?
Ove kulere što nudite, nema ih kod nas u regularnoj prodaji. Niste ništa rekli za ona dva vodena od NZXT-a? ima li neko bolje hlađenje a da je kod nas dobavljivo, vodeno ili vazdušno?
 
Vrm sekcija.I nije bolja jednu klasu,već poprilično.Na b450f je krš .
Da,nema kod nas u legalnoj prodaji šta god to značilo...Nisi ni rekao "obavezno domaće zbog patriotizma".

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
^ Pa više su future proof, u pogledu procesora jer dobar deo b450 ploča Zen2 procesore podržava tek nakon upgrade firmware, dakle ne out box...
- novija tehnologija,
- bolje naponske jedinice,
- PCIe 4.0,
- još jedan slot za Nvme,
- po pravilu podržavaju RAM viših frekfencija nego b450 (naravno ovo zavisi od proizvođača do proizvođača),


a na sve to razlika u ceni beznačajna kad pogledaš šta nudi jedna šta nudi druga serija ploča...
 
Ok. Uzeće onda B550 e sad što se tiče hlađenja šta predlažete od vazdušnog a šta od vodenog?
Išlo bi se na NZXT H510 elit kućište najverovatnije.
Napominjem da se uzima kod nas u legalnoj prodaji.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Ja sam juce kod nas uzeo ove 4 komponente.
1.procesor Ryzen 5 3600xt.
2.ploca msi b550 gaming plus.
3.memorija kingston xyper x fury na 3600mhz 2x8gb.
4.ssd nvm2 kingston A2000 od 500gb.
Imam stari kuler evo 212 pa cu njega montirati za pocetak.
Ostatak kompa se vidi u opisu moja masina.
Prelazim sa intela i5 2500k i mislim da ce ova varijanta sada dosta bolje raditi.
 
Pazi na CM 212, možda nema mounting kit za AM4 a CM ih više ne šalje. AM4 je potpuno drugačiji od svih ostalih socket-a.
 
@Hector Ruiz najbolja opcija za hladjenja bi ti bila ZALMAN CNPS17X (50eur), THERMALRIGHT Silver Arrow T8 (80eur), ili DEEPCOOL Assassin III (82eur), preko madjara (moj savet, ne uzimaj kuler na kredit, preko firme itd, njega ostavi za kes preko madjara)

U domacim prodavnicama nema izbora, samo NH-D15 i NH-U14S Noctue za daleko vise novca.

Jedino mozda SilentiumPC Fortis 3 HE1425 za 38 eur
 
Poslednja izmena:
@Hector Ruiz ne bas, mislim da se ne isplati vodeno, ali ako hoces da uzmes, Liquid Frezzer sto @ppredrag spomenu je najbolji, trebalo da ti stanu i 240 i 280 verzija, a ako hoces bas zbog izgleda, onda NZXT ne gine.
 
Mada sad kad bolje razmislim: drugar koji se očigledno ne razume puno u hardver + njegov klinac + vodeno + 5 do 10 godina...
Idi ti na vazdušni hladnjak da ne bi ispao rogat.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Pazi na CM 212, možda nema mounting kit za AM4 a CM ih više ne šalje. AM4 je potpuno drugačiji od svih ostalih socket-a.

Pa pazi videcu sa drugarom koji ce to sve da sklopi.Mislim da bi trebalo da imam mouting kit za am4 ali sad nisam ni ja siguran.Jedino da vidim sta mi je ostalo u kutiji pa da slikam ovde.U svakom slucaju ako ne bude mogao da se montira ovaj evo 212 iz nekog razloga stavicu ovaj fabricki kuler.Nemam nameru da nesto klokujem procesor.Valjda ce i sa njim biti ok temperature.
To sve ide u kuciste cooler master 690 advance koje je onako dosta prostrano.Pa cu videti sta ce ispasti na kraju od svega.
Drugar ima ovaj ventilator
https://viphouse.rs/p/cooler-master-map-d6pn-218pc-r2/124865
uzeo ga je po nekoj dobroj ceni a nije ga uopste koristio.Pa bih mozda mogao njega da dobijem za nekih 50 eura sto je dobra cena ako pase kod mene.
Mislim da ga je on toliko i platio na nekoj akciji ili nesto malo vise pa ako bude hteo da proda mozda i uzmem taj.Pise za amd cocket TR4 a moj je AM4.Sad ne znam da li je to kompatibilno sa mojim soketom?
To sve u slucaju da ne mogu da namontiram ovaj evo 212.
 
Sta ce mu besan kuler za 6/12 CPU, to je pravo pitanje?
 
Pitam bilo koga na temi ko preporucuje kulere od 80+ eura za 6/12 procesore.

Ryzen 5000 takav je da nabija visoke temperature da bi odrzao sto veci klok sa PBO-om, sto ne znaci da vredi ljusnuti 100e u kuler za najslabiji procesor u seriji, bolje ici na 5800X + LC-CC-120 nego na 5600X + besan kuler.
 
Koga pitaš? Ja sam pitao za ona dva modela NZXT - a da li ću moći da hlade Ryzen 5 5600x.


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
Bespotrebno. U tom kućištu 240 aio može samo napred a tu ćeš da ga udaviš do bola. Idi na Lc cc 120 rgb (crn hladnjak lepše izgleda), jedan 120 pozadi i jedan 140 ili 120 gore, ništa napred i mirna Bosna. To kućište voli negativan pritisak.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Na kraju je poručio 2x16GB Kinston HyperX Fury 3600MHz, razmišljao je da li da uzme 500GB Samsung 970evo ili 1TB Kingston A2000
Ja mu rekao da uzme Kingston jer razliku u performansama ne verujem da će primetiti.
Uspeo je da nađe NZXT X63 RGB za 100€ pa će verovatno njega uzeti iako je bez garancije.
A napajanje će uzeti ovo Antec :

ANTEC napajanje HCG serija 750W - HCG750 GOLD

Hvala svima na savetima. Javljam ako budu bile neke promene.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nije mi još javio. Predložio sam mu one što ste vi napisali. Isplati li se ići na X570? One se kreću već od 23k
MSI tomahawk B550 hiljadu dinara jeftinija od iste X570
Zašto su tako male razlike u ceni?

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno