Šta je novo?

Ryzen 5 3600 ili 5600X plus ploča, memoroje, napajanje...

Hector Ruiz

Slavan
Učlanjen(a)
19.11.2005
Poruke
2,083
Poena
390
Pozdrav,
Drugar planira da sklopi klincu komp koji će mu služiti narednih 5-10 godina
Planiramo.
Ryzen 5 5600x
2x8GB 3600MHz Kingston Fury
E sad dajte predlog za neku B550 ploču da nije preskupa.
Uzeo bi NZXT 510 Elite kućište,
Takođe dajte neki predlog za napajanje oko 100€,
M2 ssd Kingston SA2000M8/500G
Ima RX570 grafiku i nju bi za sad zadržao.
Sve bi se uzimalo kod nas.
Ono što me interesuje je da li se isplati ići na memorije preko 3200MHz?
Takođe ništa se neće overkokovati osim što ćemo u Bios-u podesiti frekvenciju memorije.
Ako može neki svate gde da doda gde da oduzme bio bi vam zahvalan.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Posto je bacio pare na kuler od 100e, moze da baci i na plocu od 200e :)
 
Poslednja izmena:
*mjau**mjau**mjau*. Merak nema cenu.
Nisi mi odgovorio zašto je tako mala razlika u ceni između X570 i B550?


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Pa vakjda se radi o klasama pojedinih ploča, viša klasa b550 u poređenju sa nižom klasom x570. Pogledaj cene najboljih x570 pa uporedi sa njima.
 
Pazi na CM 212, možda nema mounting kit za AM4 a CM ih više ne šalje. AM4 je potpuno drugačiji od svih ostalih socket-a.

Ipak izgleda da nemam mounting kit za AM4 za coolem master hyper EVO 212.Verovatno imam onu prvu generaciju za koju nije dolazio mounting kit za am4.Trazio u kutiji ali nisam nista nasao.
Poslao sam poruku kancelariji za srbiju za cooler master da me upute da li ima negde da se kupi.Znam da su ranije delili za dz ali sada nema vise.Trazio sam da kupim,sad da li ima negde ne znam.Cekam da odgovore.
Koji kuler preporucujete do plafon 50 eura?Znaci nesto sto ce raditi bolje od fabrickog.Vodeno hladjenje me ne interesuje.
Pretpostavljam da ovaj ne moze posto je iskljucivo radjen za TR4 socket
https://viphouse.rs/p/cooler-master-map-d6pn-218pc-r2/124865
Njega bih mozda mogao da dobijem od drugara za tu cenu oko 50 eura ali pretpostavljam da se ne moze nikako montirati na AM4 socket?

Kakav je onda MA410P od cooler master-a
https://www.eponuda.com/kuleri-cene...ir-ma410p-map-t4pn-220pc-r1-kuler-cena-434483
On mi se uklapa u cenu pa ako je ok mozda bih uzeo njega ili ako ima nesto bolje dajte neki predlog?
Trebao bih komp da sklapam sledeci vikend pa do tada mogu da jurim neki kuler.Ako ne nadjem nista pametno stavicu fabricki kuler.
 
Ipak izgleda da nemam mounting kit za AM4 za coolem master hyper EVO 212.Verovatno imam onu prvu generaciju za koju nije dolazio mounting kit za am4.Trazio u kutiji ali nisam nista nasao.
Poslao sam poruku kancelariji za srbiju za cooler master da me upute da li ima negde da se kupi.Znam da su ranije delili za dz ali sada nema vise.Trazio sam da kupim,sad da li ima negde ne znam.Cekam da odgovore.
Koji kuler preporucujete do plafon 50 eura?Znaci nesto sto ce raditi bolje od fabrickog.Vodeno hladjenje me ne interesuje.
Pretpostavljam da ovaj ne moze posto je iskljucivo radjen za TR4 socket
https://viphouse.rs/p/cooler-master-map-d6pn-218pc-r2/124865
Njega bih mozda mogao da dobijem od drugara za tu cenu oko 50 eura ali pretpostavljam da se ne moze nikako montirati na AM4 socket?

Kakav je onda MA410P od cooler master-a
https://www.eponuda.com/kuleri-cene...ir-ma410p-map-t4pn-220pc-r1-kuler-cena-434483
On mi se uklapa u cenu pa ako je ok mozda bih uzeo njega ili ako ima nesto bolje dajte neki predlog?
Trebao bih komp da sklapam sledeci vikend pa do tada mogu da jurim neki kuler.Ako ne nadjem nista pametno stavicu fabricki kuler.

Obrati paznju da postoji Evo 212 v2, on ima mounting kit za AM4. Samo deluje da je relativno sveze, nisam sigurna oko dostupnosti kod nas. Takodje, izgleda da 212 Black Edition ima podrsku, a njega vidim da ima kod nasih prodavaca.

Sto se tice diskusije izmedju 3600 i 5600X:

https://www.youtube.com/watch?v=PSxuiWih_Z8
 
Poslednja izmena:
Samo je lepši (lično), nije bolji od cc120 rgb.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Kad bih sad sklapao komp uzeo bih

1) Ryzen 5 3600
2) odgovarajucu plocu koja podrzava i novije procesore 5xxx
3) 2x16GB RAM memorije

To bi mi bilo pod obavezno...posle toga je sve stvar licnog izbora. U zivotu ne bih davao 100 i vise evra za kuciste i jos 70-80 za kuler i jos toliko za napajanje, kad sve to moze da se nadje za dosta manje para, a da radi istu stvar, zar ne?

Kvalitetna ploca, kvalitetno napajanje... ostalo moze da se kombinuje.. to je minimum.
 
Hvala na preporukama.Pogledacu pa da vidimo sta ima.Najradije bih kupio nesto u nasim radnjama.Mrzi me da porucujem pa da cekam da mi salju iz subotice i n sada.
Ovaj cc120 rgb retko gde ima na stanju.
Takodje Artic Freezer 34 eSports DUO slabo ga gde ima na stanju.
SilentiumPC Fortis 3 HE1425 SPC130 ima u radnji na gig i kosta 5 soma.
Generalno meni treba nesto da je malo bolje od fabrickog kulera a da ne sabija sa cenom.Neki plafon tu do 50 eura.
Zato sam i pitao kakav je cooler master MA410P jer njega ima na stanju.
Ne znam kakav je COOLER MASTER HYPER 212 RGB Black edition RR-212S-20PC-R1
to je koliko vidim novija verzija kulera koji imam ali ga ne mogu namontirati jer nemam bracket za am4.Moj je EVO 212 a ovo je obican 212 samo ima rgb.
I on mi se uklapa tu u ceni do 50 eura.
Da li je bolji cooler master MA410P ili cooler master HYPER 212 RGB?
Ako ne nadjem nista drugo barem ova dva modela ima u radnji?
Ne znam kakav je SilentiumPC Fortis 3 HE1425 SPC130 u odnosu na ova dva cooler mastera sto sam naveo gore iznad.
 
Dogzilla-vezano za kuler
SilentiumPC Fortis3


Uzeo i njega u razmatranje.Pa cemo videti sta ce biti na kraju.Do kraja nedelje imam fore da nesto kupim pa cu videti sta i kako.
Ako se resim za ovaj kuler jer to moze da stane kod mene u kuciste cooler master 690 advance.Ploca je msi b550 gaming plus,memorija je kingston hyperx2x8gb ddr4 na 3600mhz rgb i grafa je asus strix 1060oc sa tri ventilatora.Citao sam da je bila prica zbog ovih memorija koje su rgb da su malo izdignute pa da one ne prave problem kuleru.
Da li ce to moci sve lepo da se sklopi?
Mislim da bi trebalo ali reko bolje da pitam da ne bude posle kuku lele.
 
Poslednja izmena:
Taj HyperX je jedan od nižih memorija sa RGB. Što se tiče klirensa do memorija i pajsovanja u kućište, za svaki deo imaš podatke i dimenzije na njihovim sajtovima pa pogledaj. Ako imaš samo 2 memorije one obično idu na drugi i ćetvrti slot pa to može da bude dovoljno da ih kuler promaši. Dodatno, na većini kulera može ventilator da se malo pomeri na gore.
 
Dogzilla-vezano za kuler
SilentiumPC Fortis3


Uzeo i njega u razmatranje.Pa cemo videti sta ce biti na kraju.Do kraja nedelje imam fore da nesto kupim pa cu videti sta i kako.
Ako se resim za ovaj kuler jer to moze da stane kod mene u kuciste cooler master 690 advance.Ploca je msi b550 gaming plus,memorija je kingston hyperx2x8gb ddr4 na 3600mhz rgb i grafa je asus strix 1060oc sa tri ventilatora.Citao sam da je bila prica zbog ovih memorija koje su rgb da su malo izdignute pa da one ne prave problem kuleru.
Da li ce to moci sve lepo da se sklopi?
Mislim da bi trebalo ali reko bolje da pitam da ne bude posle kuku lele.

Trebalo bi da stane, kuler je 158mm visok, kućište je deklarisano na 160mm. Ne bi trebalo da ima problema sa RAM-om, moj kuler ima isti dizajn i ne gazi preko modula.
Imaš ovde jedan stariji review, možeš da vidiš kako stoji: https://www.youtube.com/watch?v=-Cfpdvl1DOY
 
dogzila@ hvala na preporuci.
Hvala i ostalima.Kupljen danas SilentiumPC Fortis 3 HE1425 SPC130 i izgleda da sam uzeo poslednji komad jer ga sada nemaju na stanju.
https://gigatron.rs/kuleri-i-oprema/silentiumpc-procesorski-hladnjak-fortis-3-he1425-spc130-395664
A sinoc kad sam gledao bio je na stanju.
Mislim da ce moci bez problema da se montira.Probao onako za probu da ga stavim na plocu koja je jos u kutiji i mislim da staje bez problema.U kuciste ce moci bez problema jer je ono dosta veliko i prostrano.
Drugar mi poslao link za ovaj kuler gde se vidi sa kojim plocama je kompatibilan i da se na njih moze namontirati
https://pcpartpicker.com/products/motherboard/?compatible_with=c6LwrH
I moj model ploce je ovde naveden msi b550 gaming plus.
Tako da sad cekam vikend pa cemo videti kako ce se to sve uklopiti.
Jos jedno pitanje vezano za oc procesora 3600xt,ako se bude malo klokovao da li se ovaj kuler moze izboriti sa temperaturama procesora da ga drzi u nekoj normali?
I koje su to neke normalne temperature za 3600xt na default taktovima,a koje su ako se bude radio neki umereni oc procesora?
Cisto me okvirno interesuju neke temperature jer do sada nisam imao ryzen vec intel.
 
Poslednja izmena:
Pa XT je 3600x + 100MHz. to nije velika razlika pa ni razlika u temperaturi.
 
@bojk1 ko sto @jurodivi spomenu staje bez problema Fortis 3 i po visini u kuciste, i ventilator stoji kompletno iza sva 4 RAM slot-a, nebitno je koliko memorije ima, niti koja je visina.

Heh poslednji komad, to je i prvi i poslednji, jedini koji su uzeli :)

Isto bilo i za Zalman CNPS17X, odlicna cena, 1 komad uvezen, doduse bolje i bilo koja kolicina nego nista, ko ranije xD
 
Poslednja izmena:
Dogzilla@ pa ne znam kako im se isplati da uvezu po jedan komad.Mislim koja je tu svrha?
Ne bih ni znao nego sam sinoc ulazio na njihov sajt i kad pogledam link za kuler pise da nema na stanju.
A za oc procesora cemo videti kad dodje drugar posto on zna da se bakce sa tim pa cemo videti na koliko ghz ce procesor raditi istabilno i koje ce biti temperature?
 
Ma opipavaju tržište da vide koliko ima intersovanja, kupe 1-2 ili uopšte ne pa ako se puno javi onda nabave loš. Nema ovd niko para da džabe drži nešto što se retko prodaje.
 
Poslednja izmena:
Pitam bilo koga na temi ko preporucuje kulere od 80+ eura za 6/12 procesore.

Ryzen 5000 takav je da nabija visoke temperature da bi odrzao sto veci klok sa PBO-om, sto ne znaci da vredi ljusnuti 100e u kuler za najslabiji procesor u seriji, bolje ici na 5800X + LC-CC-120 nego na 5600X + besan kuler.
Pa da ti 5800x radi kao 5600x zbog problema za temperaturama... Koliko je to pametno? Ja sam narucio 5600x + X63, umjesto 5800x i banana hladnjak. Da li mi snaga 5800x moze da nadomjesti nerve koje cu pokidati sa 120mm hladnjakom? A da li cu iskoristiti pun potencijal 5800x je pitanje. Za 2 god on ce vjerovatno biti pregazen od 6core Zen 4, kao sto je 5600x pregazio 3700x. Tako da ne vidim neki smisao 5800x, za igre naravno. Za neki posao ok, ali za igre nepotrebno. A meni je bitnije da taj 5600x radi na maks sa ok temperaturama i tihim ventovima na manjim obrtajima. Govoriti o gaming future proof je danas nemoguce, kad se cipseti stancaju za 1-2 generacije CPU-a. Bukvalno smo natjerani svake 3 god mijenjati setup.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja sam narucio 5600x + X63, umjesto 5800x i banana hladnjak.
Odavno besmisleniju odluku pri kupovini komponenti nisam video.

AMD napravio da PBO vrslja i nabija nenormalan napon da bi postigao sto veci klok, ljudi umesto da prestanu da koriste PBO poceli su da kupuju kulere od 100 eura :D

Ako nista drugo, barem proizvodjaci kulera profitiraju.
 
Poslednja izmena:
@ivanbass1 - 5800x 100% necu iskoristiti, a smeta mi i najmanja buka u kucistu. A Arctic aio mi je ultra ruzan, ne bih ga ni dzaba uzeo.
Evo igram rdr2, cpu usage mi je prosjek 30-50% sa 5600x.
A od aio bi inace uzimao samo Corsair ili NZXT. Inace kad kupujem racunar, prvo kupujem kuciste, napajanje, pa hladnjak. Sve ostalo uklapam u onoliko para koliko mi ostane.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Odavno besmisleniju odluku pri kupovini komponenti nisam video.

AMD napravio da PBO vrslja i nabija nenormalan napon da bi postigao sto veci klok, ljudi umesto da prestanu da koriste PBO poceli su da kupuju kulere od 100 eura :D

Ako nista drugo, barem proizvodjaci kulera profitiraju.

PBO mi je iskljucen btw.
 
Inace kad kupujem racunar, prvo kupujem kuciste, napajanje, pa hladnjak. Sve ostalo uklapam u onoliko para koliko mi ostane

Umesto da se te stvari kroje prema glavnim komponentama...

I posle se čudimo što izbacuju matične od 500€ koje ne nude ništa korisno za te pare ali imaju light show i romane odštampane na hladnjacima...

@ ivanbass1

Nije ni on kriv, forum i internet su puni ljudi koji ubeđuju ljude da im treba Noctua D15 ili AIO od 120€ za 6 i 8-core procesore inače će da izgore, ili im je mašina beskorisna ako nemaju RAM na minimum 3600 MHz CL16...
 
Poslednja izmena:
@jurodivi Slabo pratim forume kad sta kupujem, nego se vodim prostom logikom. Mada opet svako ima svoje prioritete. Moji su buka i temperature. Cemu mi 3080 ako je nabijem u kinesko ms kung fu kuciste? Mozda nekome to ne smeta, meni smeta. Meni smeta svaki vent koji cujem makar malo. Sad trenutno, najbucnija komponenta mi je HDD. Zato i kupujem noiseblockere i 2x jace hladnjake od potrebnog. To mi znaci, jer cu iskoristiti. A sad trenutno 5800x ili cak 5900x zasta ce mi? Da ludim zbog buke od nekog jeftinog hladnjaka na kome se vent mora vrtjeti na 1500rpm, i da rdr2 igram na 10% zauzeca. Ja ne znam sta je tu pretjerivanje, x63 i temp od 60C ili 5800x i cpu usage od 10%. Za 3 godine svejedno ce i taj 5800x i 5600x biti presisani od novih generacija. Svako ima svoje prioritete, a to zavisi od nas samih. I ja nikoga nisam ubjedjivao, cisto sam prokomentarisao jedan post. Jer pojedini ovdje na forumu misle, da su njihovi prioriteti, prioriteti i drugih. Ja svakako nisam od tih, koji ubjedjuju druge ;)
Ovdje 90% problema ljudi imaju zbog viskoh temp, pocev od cpu, gpu itd.... Najvise tema.je zbog toga. Ja barem nemam tih problema. A ako cu imati 5fps manje zbog cl16, jer nije cl14 i 6core jer nemam 8core, meni je to manje vazno. Al kad covjek pise zbog problema sa temp i to zimi sa 3060ti koja i nije tako vruca karta, jer ju je strpao u ms kuciste, sta drugo reci nego da kuciste nije adekvatno. Vece kuciste, veca promaja, nize temp, stabilniji rad, tisi ambijent. Kome to nije bitno ok, postujem. Neka svako izabere ono sto mu je bitnije.
Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nije ni on kriv, forum i internet su puni ljudi koji ubeđuju ljude da im treba Noctua D15 ili AIO od 120€ za 6 i 8-core procesore inače će da izgore, ili im je mašina beskorisna ako nemaju RAM na minimum 3600 MHz CL16...

Iskreno,ima ljudi koji se zaista trude da pomognu,koji su zaista strpljivi,imaju razumevanja za svako pitanje,ali primetio sam da ima i onih koji samo podbadaju,ismevaju,saplicu.... *mjau**mjau**mjau* nisu svi clanovi foruma strucnjaci za IT oblast,pa da im se ne mogu oprostiti kiksevi,greske. Jedno je sigurno,svako od nas se trudi da za sebe izvuce najbolje na osnovu svojih potreba,mogucnosti,znanja... i pomoci ovde. Kad se samo setim kroz sta sam prosao sa svojim topicom u kom sam zamolio za predloge konfiguracije :D Ali na kraju ipak mi je velika vecina MNOOOGO pomogla,i jos uvek ce :) Idem ka necemu o cemu ni mastao nisam :D A valjda cu izgurati pricu do kraja... Inace,slazem se i sa whiplasher da neke komponente ne bih uzeo ni dzaba da mi ih daju,bez obzira na kvalitet koji poseduju.
 
Po meni je napajanje poslednja stavka za planiranje jer mnogo zavisi od toga šta treba da napaja. Posebno je važno zbog grafičke jer one obično troše bar 50% snage potrebne za ceo system. Halđenje processora očigledno treba da bude primereno samom processoru pa i to dolazi posle izbora processora.
Kućište bi bilo prvi izbor samo ako se planiara neki ultra mali ili veliki system a za ostale prema hlađenju procesora (visina hladnjaka ili tip. vazduh/voda) i/ili kolika se količina toplote očekuje od sklopljenog systema.
Na sve to treba dodati oko 50% rezerve preko nekog MINIMALCA. Što za neke buduće upgrade, što za dobar, hladan i tih system.
 
Pazi, nebitno je dal je prva ili druga ili poslednja, meni i da je poslednja koju kupujem, bila bi 30% preko potrebne snage. Napojnu i kuciste kupujem jednom u 10 godina. I naredna 3 upgrade-a ne razmisljam o napajanju i kucistu. Eno u drugom kompu Seasonic 620W, cooler master 690 sa plavim noiseblocker-ima i Megahalems, vrte se od 2011-te.
Opet kazem, svako ima svoje prioritete. Ja volim tisinu, ali bas tisinu, ali bez pretjeranog cimanja sa custom vodenim, ovako uzmem aio dobar i ne mislim. Sinoc igram rdr2, usage ne prelazi 50% i temp 61C. Iz moje perspektive, sta ce meni 5900x? Zbog cega? A ima konfi ovdje 5900x i gtx1660 ili tako nesto. Iz moje perspektive, sad ja treba da kazem "nikad gluplji kombo nisam vidio". Ali mozda covjek radi nesto sa tim 5900x, zaradjuje od toga ili sta ja znam vec... Ovdje na forumu ko god ne uzme Arctic aio on je "napravio glup izbor". Evo ja taj Arctic ne bih uzeo za dzabe da mi daju. Tacno ima 1 aio i 1 vazdusni i svaka odluka mimo njih je pogresna odluka. ILi za P14 ventove. Sve osim njih si "*mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*". Bas me zanima kako ce se vrtjeti nakon 10 godina rada. Tacno imam osjecaj da je ovdje dosta ljudi sponzorisano od tog Artic-a. I onda ti silni strucnjaci, strpaju 3080 u MS kucista i kukaju na temp. Eno citava tema 3080 kuknjava o temperaturama. Stavi ti nju u full tower kuciste, pa nece biti tih problema. ILi drugar moj, svakih 6m nosi plocu da mu mjenjaju kondezatore, naduvaju se. Ploca neka low segment, 50e bila mozda. A ja kupio tad sabertooth Z77. Skupa bila podobro. Taj komp se ne gasi, radi kao i prvog dana. Kad sam je kupovao, svi me napali "sta ce ti da ploca, preskupa, bla bla". Eto sta ce mi, nadam se da ti je jasno sada. Najgore od svega, je odmah osudjivati kupovine "na najgluplje"."Uzeo si Ryzen, nisi uzeo samsung b-die?!? Kakav zajeb..." A on sjedi za kompom i vrti benchmarke po citav dan, i to mu je svo zadovoljstvo. Meni je zadovoljstvo da se izigram sa setup-om koji imam. Njemu taj b-die znaci, meni ne. Ali sigurno necu reci "ja vidi budale, kupuje komp da vrti benchmarke". Svako ima svoje potrebe i svoja zadovoljstva, svakoga privlace razlicite stvari.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno