Šta je novo?

Windows se sam loguje na NAS

Pegazbre

Slavan
Učlanjen(a)
18.08.2009
Poruke
656
Poena
215
Pre neki dan sam uzeo novi laptop, instalirao legalan Win 10 i par aplikacija i jedanput sam se povezao na NAS (preko Windows Explorera, Network sekcija ili preko \\NAS) da prebacim neke filmove. Inace svaki put kad se povezujem na NAS unosim username i password i ne stikliram da Windows zapamti login podatke.

Medjutim zadnja dva dana upalim laptop i radim nesto levo, uglavnom ne konektujem se na NAS i posle 10 min mi stize email da je NAS blokirao moju IP adresu na 30min, pogledam log i vidim da se moj racunar pokusavao povezati na NAS na otprilike svakih 10 sec sa mojim windows login podacima dok ga NAS nije blokirao (posto login podaci nisu ispravni). Kad mi NAS ponovo dozvoli pristup, regularno se uspem prijaviti na NAS. Delije da nesto automatski N puta pokusava da se poveze na tu network lokaciju gde je NAS kada otvorim Explorer koristeci login podatke za windows.

Kako mogu da vidim sta pokusava da se poveze na NAS ili da li postoje neka podesavanja u windowsu da bi sprecio autokonekciju. Prilicno sam siguran da nisam cekirao da zapamti login podatke a nisam mapirao lokaciju NAS-a kao network drive.
 
Može svašta da bude, najbolje stavi tip veze ftp sa user i pass.
 
Trenutno je smb tip veze. Sta da gledam, sta moze biti problem tj odakle da krenem?

Sto se tice NAS-a u pitanju je QNAP ts-230 i na druga dva PC-a radi ok jedino na ovoj cistoj instalaciji pravi problem.
 
Ima li neko ideju sta da pogledam? Na druga dva win 10 sistema nema problema.

Ovde deluje da kad se otvori Windows Explorer po prvi put da on skenira mrezu i da preko samba protokola pokusava da se loguje na NAS sa default win account podacima nekoliko puta dok ga ovaj ne blokira.

Pokusavam da nadjem da li postoji neko podesavanje za automatsko skeniranje i logovanje ili bar da smanjim broj puta koliko ce da pokusa ali ne nalazim nista.

Da napomenem da je ovde zadnja verzija win 10 sveze instalirana a na ostala dva mislim da je nesto starija verzija nisam siguran.
 
Sad sam sa wiresharkom pratio saobracaj preko wifi i konektovanje na NAS se desava cim se podigne Windows netreba da se upali Windows Explorer.
E sad nisam vican sa analizom onoga sto je wireshark nasao pa ako neko zna da rastumaci za sad evo samo screenshotova:

Pogledajte prilog 295609
Pogledajte prilog 295610

Inace skenirao sam racunar sa Avastom i iz windowsa i prilikom bootovanja i sve je cisto.

EDIT: Dovoljno je da uradim refresh u Network unutar Windows Explorera i windows kao da pokusava da se loguje na nas sa mojim windows login podacima.

Ovo imam u Credential Manager

tempsnip.png
 
Poslednja izmena:
Malo sam rovario po QNAP forumu (posto koristim QNAP NAS) i tamo sam saznao par stvari:

- Novije verzije Windowsa ne dozvoljavaju da se pristupi shared folderima ako se ne ulogujes na njih tj guest nalog je iskljucen (moze se ukljuciti)

- ako se koristi Local Account ti login podaci se koriste za logovanje na share foldere po defaultu. Ljudi na forumu kreiraju usere na QNAP NAS-ovima da imaju isti username i pass kao na windowsu tako da kad se uloguju u win automatski ce se ulogovari i na shared foldere.

- ako se koristi Windows (outlook, office 365...) accoint da se prijavis na windows onda ovo gore ne radi vise pa mnogi koriste local account

- ako se koristi PIN za logovanje neki imaju problema sa logovanjem na shared foldere i mountovane diskove

- neki koji su previse zabrinuti za bezbednost, iskljuce Network Discovery, pristupaju NAS-u sa \\NAS_name a nakon sto zavrse rad sa NAS-om koriste "net use" da obrisu login podatke

E sad ja koristim moj Windows account za logovanje, imam podesen PIN ali koristim citac otisaka za logovanje tako da windows koristi po defaultu win login podatke da bi pristupio shared folderima.

Moje pitanje je kad Windows radi Network Discovery? Kad ja kliknem na Network u Windows Exploreru ili kad se podigne Windows? Ja mislim da to radi cim se podigne bas zbog mountovanih diskova. Ako je tako to znaci da se desava bas ovo sto je kod mene, pretraga se okida cim se windows podigne i onda se koriste login podaci koji su korisceni za logovanje na windows i nastaje problem.

Druga stvar koja me buni, zasto to (da se loguje na shared folder) pokusava N puta.
 
Neko, nesto da kaze, da me usmeri sta bi mogao biti problem da ne bude moj monolog...
 
Dal’ se pokusaj pristupa desava pre logina korisnika windowsa ili nakon logina, ako je nakon logina da li se desava za sve windows korisnike ili pojedine.

Napravis novog korisnika na tom windows racunaru pa probas.
 
Poslednja izmena:
Ono sto sam ja ispratio je samo kad se loguje jer tada mogu da startujem program za monitoring i vidim sta se desava. Nisam probao da ostanem na login screen-u i cekam.

Mislim sve je isto kao na starom racunaru koji isto ima Win 10 ali stariju verziju (1909). Tamo sam isto bio logovan sa ovim nalogom jedina razlika je sto sam tamo PIN koristio za logovanje a ovde fingerprint.

Sa TCPView sam pratio sta se povezuje na ip adresu NAS-a (192.168.0.20) odmah po pokretanju windowsa i rekao bih da se prvo poveze dasHost.exe i svchost.exe i ako nisam zapamtio sifru ovde negde ce me blokirati NAS jer se zbog necega vise puta pokusava tokom procesa skeniranja mreze da se konektuje na NAS.
 
Nazad
Vrh Dno