Šta je novo?

Reorganizacija Benchmark foruma 2021

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mislim da nije dobar ni taj stav da ako tapatalk koristi mali broj ljudi, ne mora ni da se implementira.

Baš zbog tog broja ljudi koji koriste treba, pogotovo u 2021. godini.

Čak ne mogu da poverujem u tako nizak procenat TT usera, možda u odnosu na neki nerealan broj članova pre brisanja.

Ako mobilna verzija foruma bude baš vrhunska, to bi i moglo da prođe, ali pošto verovatno neće moći da priđe tapatalku po funkcionalnosti, TT opcija bi morala da ostane.

Niko nije rekao da će podrška za Tapatalk biti izbačena, odakle ti je to? Biće podrške za TT.

I ja sam se iznenadio što tako mali procenat korisnika koristi Tapatalk za pristup forumu. Svakako bi mobilna verzija foruma trebala da bude mnogo bolja, jer je i platforma novija i u skladu sa vremenom.



Administracija se svakako trudi da unese što više unapređenja u narednom periodu. U više navrata je planirano da se unapredi forum, ali je to odlagano zbog ogromnog obima posla koji to iziskuje. Ovo nije update, već prelazak na potpuno novu, modernu platformu i očekuje se značajan napredak kada je funkcionalnost foruma u pitanju (i sa korisničke i sa administrativne strane).

Tako da, ljudi, popunite anketu i iznesite sve svoje predloge tamo. Svaki konstruktivan predlog će biti razmotren i, ako ima smisla, implementiran. Hvala!
 
Poslednja izmena:
Leta 2019.sam sa par poznanika video jednu nišu vezanu za diskusije o jednoj temi na našem (exYU, regionalnom kako god nazvali) govorenom podrucju pa smo na nagovor dvojce od nas sedam postavili phpBB forum za tu nišu. Pošto se dvojca razumeju malo više u programiranje oni su uspeli da preprave phpBB temu da bude izvrsno prikazovana na mobilnim telefonima i padovima a koštala nas je samo njihovog truda od nekih 30 min. sa sve testiranjem uživo. Iako taj forum nije veliki po broju članova i količini podataka kada se uporedi sa ovim dosta je velika jedinstvena poseta od koje samo 4-5% dolazi putem TT.

Dugo sam ovde član doduše mnogo više kao čitač ali se tačno vidi da su neki kao i u stvarnom životu što postoje takvi ljudi mnogo puni sebe a to takve ne volim ni offline a ni online. Čak sam par puta razmiljao da se aktivnije uključim u neke diskusije a onda čitavši teme vidim da to bi mi donelo utrošak vremena i moguće negativne posledice po čitanje odgovora na to zato sam se fokusirao da pišem ako gde vidim da ima smisla. Iznos pretplate od oko 120 din mesečno ne bi bio mnogo kada bi uključio još neke povoljnosti pored bez reklama tipa prvi dobijate vidljiv link do testa 24h pre drugih i slično. Svakako ću prvo da vidim kako bi izgledao forum sa reklama pa bih onda odlučio da platim pogotovu ako budu reklame jedina korisnost od pretplate. A da takodje molim vas da ako postoji mogućnost da ne koristite izraz benefit u prezentovanju mogućnosti već postoji naša lepa reč - korist.

Nisam pupunio anketu, jer mislim da bi ovakava diskusija više doprinela od ankete na google formama, a takodje je mogla da se izvede i sa forumskim softverom, jer onako mnogi mogu izneti mišjenje koje nije relevantno za forumski život. Ako ste hteli da animirate ljude koji nisu članovi foruma to se moglo odviti na van forumskim delovima tip sajt, fb, yt itd.
 
Podrzavam svaku modernizaciju, ne zelim da budem vezan za TT i slicno i mislim da je forum pogon za sve ostalo sto bench nudi, i sajt i youtube.
Mene nikada ne bi bilo na tim platformama da nije bilo foruma, na forumu sam mnogo naucio i mnogo znanja podelio sa ostalima za sve ove godine.
Youtube i sajt su mi tu nekako za siroke narodne mase i tu i treba da se zaradi para ali forum je zapravo ono sto cini benchmark zajednicu vrednom ako mene pitate.

Sto se tice placanja mislim da je besmisleno, ostavite samo racun na koji moze da se donira novac i ubedjen sam da ima dosta nas koji bi vratili zajednici od koje su puno dobili za sve ove godine.

p.s. da ne bude zabune redovno gledam youtube kanal
 
Poslednja izmena:
Stvarno je neverovatna cinjenica da toliko mali broj koristi tapatalk. Gotovo pa nemoguce za poverovati. Da li se anketi mora pristupiti preko browsera posto je preko tt ne vidim

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Ivan® i Corvus Corax ne treba da vas čudi mali broj TT korisnika, ja prvi izbegavam da na telefon instaliram apk koje ne koristim ili ih ne koristim svakodnevno... Pošto ovaj forum (i druge forume) ne pratim na telefonu, ili to činim vrlo retko, nemam potrebu da instaliran TT da me smara saobaveštenjima iz sfera mog interesovanja i sl...

Možda je neka zadrtost i "sujeverje" u pitanju, ali je tako...
 
Leta 2019.sam sa par poznanika video jednu nišu vezanu za diskusije o jednoj temi na našem (exYU, regionalnom kako god nazvali) govorenom podrucju pa smo na nagovor dvojce od nas sedam postavili phpBB forum za tu nišu. Pošto se dvojca razumeju malo više u programiranje oni su uspeli da preprave phpBB temu da bude izvrsno prikazovana na mobilnim telefonima i padovima a koštala nas je samo njihovog truda od nekih 30 min. sa sve testiranjem uživo. Iako taj forum nije veliki po broju članova i količini podataka kada se uporedi sa ovim dosta je velika jedinstvena poseta od koje samo 4-5% dolazi putem TT.

Dugo sam ovde član doduše mnogo više kao čitač ali se tačno vidi da su neki kao i u stvarnom životu što postoje takvi ljudi mnogo puni sebe a to takve ne volim ni offline a ni online. Čak sam par puta razmiljao da se aktivnije uključim u neke diskusije a onda čitavši teme vidim da to bi mi donelo utrošak vremena i moguće negativne posledice po čitanje odgovora na to zato sam se fokusirao da pišem ako gde vidim da ima smisla. Iznos pretplate od oko 120 din mesečno ne bi bio mnogo kada bi uključio još neke povoljnosti pored bez reklama tipa prvi dobijate vidljiv link do testa 24h pre drugih i slično. Svakako ću prvo da vidim kako bi izgledao forum sa reklama pa bih onda odlučio da platim pogotovu ako budu reklame jedina korisnost od pretplate. A da takodje molim vas da ako postoji mogućnost da ne koristite izraz benefit u prezentovanju mogućnosti već postoji naša lepa reč - korist.

Nisam pupunio anketu, jer mislim da bi ovakava diskusija više doprinela od ankete na google formama, a takodje je mogla da se izvede i sa forumskim softverom, jer onako mnogi mogu izneti mišjenje koje nije relevantno za forumski život. Ako ste hteli da animirate ljude koji nisu članovi foruma to se moglo odviti na van forumskim delovima tip sajt, fb, yt itd.

O takvim pogodnostima smo već razmišljali!
 
Mislim da Phoronix ima dobar sistem. Ko plati, dobije neke korisne stvari, ko ne plati, dobije sve isto kao i do sada
https://www.phoronix.com/scan.php?page=phoronix_premium
S tim što ja Phoronix više pratim kao portal, a ređe forume, dok mi je sa Bench-om obrnuto :D Nisam premium član, ali sam uplaćivao pojedinačne donacije. Slično je i sa još nekim forumima koje pratim. Ja lično neću ugasiti UBO, bio član ili ne, ali čim budete ostavili mogućnost za donaciju/uplatu, ja ću uplatiti neki iznos.
 
Stvarno je neverovatna cinjenica da toliko mali broj koristi tapatalk. Gotovo pa nemoguce za poverovati. Da li se anketi mora pristupiti preko browsera posto je preko tt ne vidim

Sent from my SM-N770F using Tapatalk

Veruj mi da je tako, lično sam pre dva dana izračunao posetu sa TT gledajući serverske logove za period od 3 meseca.

Anketa je dostupna na sledecem linku: https://forms.gle/xiHmvzHeEdEmyCQc6
 
Ili discord, ima i za mob i za pc, lako je organizovati grupe unutar kanala... Videcemo.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Matrix? :D Ako niste planirali, ja bih predložio tu. Možda da napravite/zakupite i sopstveni server, kom bi premium korisnici imali pristup, tj naloge. A ostali bi pristupali sa ostalih javnih servera (matrix.org i sl.). Ali da ne preterujem sad.

Jedino što bi možda trebalo razmotriti jesu opcije za kasnije proširenje/unapređenje, da vam se ne desi ista situacija. Tj. da ako za 2,3..5 godina budete hteli nešto da ubacite, promenite, itd. ne morate opet da migrirate sve na neku treću platformu ili pravite prevelike akrobacije. Npr. možda sada ne bude IoT podforuma, ali za 3,4 godine to možda bude bila najaktuelnija tema po IT forumima.
 
Poslednja izmena:
Matrix? :D Ako niste planirali, ja bih predložio tu. Možda da napravite/zakupite i sopstveni server, kom bi premium korisnici imali pristup, tj naloge. A ostali bi pristupali sa ostalih javnih servera (matrix.org i sl.). Ali da ne preterujem sad.

Jedino što bi možda trebalo razmotriti jesu opcije za kasnije proširenje/unapređenje, da vam se ne desi ista situacija. Tj. da ako za 2,3..5 godina budete hteli nešto da ubacite, promenite, itd. ne morate opet da migrirate sve na neku treću platformu ili pravite prevelike akrobacije. Npr. možda sada ne bude IoT podforuma, ali za 3,4 godine to možda bude bila najaktuelnija tema po IT forumima.

Biće IoT foruma, ipak je 2021 :)

Što se tiče odabira platforme, zavisi od toga šta se najviše koristi, a Matrix to sigurno nije. WA i Viber nisu u opticaju, naravno :)
 
@ kUdtiHaEX
Ma naravno, to sam samo uzeo kao primer.

A za IM - pa valjda vi treba da postavljate trendove ;) Napomenuo sam Matrix i iz razloga što se može monetizovati, dok za ostale servise nisam siguran. Ako npr. zakupite server od EMS-a koji vas košta npr. 300€ mesečno, a vi od korisnika dobijete 500€, eto razlike za održavanje. Naravno, sve je to ako, ako, ako... pa je malo neizvesna cela stvar. Ali možete početi sa grupama na nekom javnom serveru, pa ako su aktivne, znali biste šta da očekujete.

Što se ostalih stvari tiče, nemam šta da dodam. Anketu sam popunio, a sve ostalo je i sada na mestu, po mom mišljenju. Slažem se da forumi izumiru, ali meni je to i dalje najbolji (zapravo jedini) vid komunikacije sa "nepoznatim" ljudima o stvarima koje me zanimaju. Tako da se nadam da će nakon ovoga forum malo zaživeti (iako je ovo najaktivniji forum koji pratim, uz AT) ;)
 
Pa stari postovi i neaktivni članovi i treba da se očiste ponekad. to svi rade. Kome treba da traži nešto od pre 5 godina kroz stotine hiljada postova kada sve zastari za par godina. Ja recimo i ne gledam ništa starije od nekoliko dana, možda nedelju dana i to je to.

Majko mila, mislio sam da povrsnije ne moze, al ovo je vrhunac povrsnosti, ... Pa gledanje starijih stvari od nedelju dana je najbitnija stvar, ... I najkorisnija stvar, nesto sto benchmark cini nezamenljivim za savete kao sto @ivanbass1 navede gore. Sto najgore bench vec to radi, i to veoma uspesno, najuspesnije sto sam video bilo gde do sad i + konsoliduje teme i usmeravaju nas moderatori da se drzimo definisanim team u pod-forumima, ne mogu mozak me zaboleo, ...

Sta je sa sa ljudima koji ne mogu da prate redovno, ...

Takodje za moderatore, htedoh reci samo napred, hrabro, visestruko ce se isplatiti, overclock.net je uradio slicno, i iako je bilo mnogo kukanja i cak je i napravljen novi forum od strane korisnika koji su se najvise protivili promenama, taj novi nije zaziveo u meri u kojoj su mislili, a sam overclock nije opipljivo izgubio na kolicini aktivnosti.
 
Poslednja izmena:
Bench administracija nikada nije niti ce obrisati ni jedan normalan post, nebitno koja tema, cak ni od banovanih clanova.
Imate teme i postove iz 2000-te a sada smo u 21-oj.
Poenta je da statistika debelo laze na forumima, jer su dobar deo tih brojki botovi.
Znaci broj clanova i postova nikako nije merodavan.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
@DukeLander, da na to sam mislio, najuspesniji ste od svih moderatora na bilo kom forumu na kome sam bio u zadnjih 20 godina, za odredjivanje sta treba brisati, a sta treba ostaviti (i gde sta treba da se pise/pita), a bio sam na mnogo, mnogo foruma.
 
Poslednja izmena:
Majko mila, mislio sam da povrsnije ne moze, al ovo je vrhunac povrsnosti, ... Pa gledanje starijih stvari od nedelju dana je najbitnija stvar, ... I najkorisnija stvar, nesto sto benchmark cini nezamenljivim za savete kao sto @ivanbass1 navede gore. Sto najgore bench vec to radi, i to veoma uspesno, najuspesnije sto sam video bilo gde do sad i + konsoliduje teme i usmeravaju nas moderatori da se drzimo definisanim team u pod-forumima, ne mogu mozak me zaboleo, ...

Sta je sa sa ljudima koji ne mogu da prate redovno, ...

Takodje za moderatore, htedoh reci samo napred, hrabro, visestruko ce se isplatiti, overclock.net je uradio slicno, i iako je bilo mnogo kukanja i cak je i napravljen novi forum od strane korisnika koji su se najvise protivili promenama, taj novi nije zaziveo u meri u kojoj su mislili, a sam overclock nije opipljivo izgubio na kolicini aktivnosti.
E vidiš kod mene je obrnuto, ako nešto nemogu da nađem, vidim i savladam/rešim za par daba naći ću negde drugde.
 
Bench administracija nikada nije niti ce obrisati ni jedan normalan post, nebitno koja tema, cak ni od banovanih clanova.
Imate teme i postove iz 2000-te a sada smo u 21-oj.
Poenta je da statistika debelo laze na forumima, jer su dobar deo tih brojki botovi.
Znaci broj clanova i postova nikako nije merodavan.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
Nijedan ozbiljan sajt ili forum ne dozvoljava botove ili to reši za kratko vreme. Botovi možda mogu da švrljaju po reditu itd.
 
To se može srediti sa botovima, opterećuje bezveze server itd. Par hiljada svakodnevno, glupost.

Srećno sa prelaskom...
 
Evo upravo pogledah,za 5 dana ce tacno 12 godina od kako sam na ovom forumu.Nisam neki znalac pa zato i nemam neki reprezentativan broj postova,ali ovaj forum koristim da ucim,i da resavam probleme u kojima se povremeno nadjem,i moram da pohvalim ljude koji "zive" na ovoj adresi,jer za njih bukvalno ne postoji problem koji je neresiv.Na stotine puta do sada se uvek nasao neko da iskoci i da mi pomogne,da me nauci,ili bar da mi da smernice.I verujem da vecina korisnika ima ista iskustva,ovo mesto je prava pravcata oaza znanja i dobrih ljudi.Desi se ponekad i neki nesporazum,sukob misljenja,nervoza,ali sve je to normalno,nismo svi isti,nisu nam zivoti isti,ali sam misljenja da smo svi jedna ogromna,humana i sto da ne i pametna zajednica. I ne bi tu trebalo nista dirati (u smislu gasenja) vec samo sve u korak sa vremenom i u skladu sa mogucnostima izdizati na visi nivo. Sto se mene licno tice ovaj forum mi je osnova Benchmark grupe,i njega najvise koristim. Youtube takodje pratim,ali se prvo edukujem ovde na forumu gde steknem predznanje,da bih uopste mogao razumeti video klipove :) Hocu reci da nije foruma i ove dvosmerne komunikacije,verovatno bih i youtube kanal posecivao bar 90% manje. Sto se tice pretplate... Skakljiva tema. Pretplata ili donacija,mislim da ne bi bilo vise od 5% korisnika koji bi se aktivirali po tom pitanju... smatram da je to nasa realnost.Licno ne bih imao problem da "pomognem",ali evo bas ovih dana sam u fazi sastavljanja konfiguracije (odlagao par godina zbog kako su mi drugi govorili loseg tajminga,pa sam izgleda uleteo u najgori (svaki ulazak na neki sajt nove cene komponenti :D )) i recimo MNOOOGO bi mi znacilo recimo kada bih mogao pokupiti neki savet od Boze direktno,tj.da dobijem odgovor na svoje pitanje ili dilemu licno od njega uz strucno objasnjenje... e recimo to bi bila moja ideja u kom pravcu da se krecu neke privilegije VIP clanova (pretplatnika,donatora...). Ono sto bih iskreno najvise voleo je kada bi Benchmark zaziveo u vidu nekog debelog i kvalitetnog IT Casopisa. Ne znam kako ostali clanovi,ali meni citanje papirnog izdanja nema zamenu.
A mislim da bi se lepo moglo i prihodovati. Eto.... sta znam... moj je predlog da se tezi ka unapredjenju,a nikako da se dizu ruke od ovakvog vida komunikacije i "okupljanja"
 
Poslednja izmena:
Jel spomenuto na koju platformu se ide? Vb? Invision?
 
Možda na XenForo. :D
 
Sadašnja pretraga na Benchu je svemirski brod za ono srаnje na aktuelnoj verziji Invisiona.
 
I ja zaista ne razumem toliko kukanje na uredništvo i forum?!?

Forum, trenutno, na daleko nema boljeg za oblast kojoj je namenjen. Urednici, ne mož' se svima ugoditi. Možda nije obrisan svaki post koji je to zaslužio, ili je poneki ubrisan bez razloga, ali mali su to procenti.
Velika većina potencijalnih problema je sasečena u korenu. Sjajno je što oglasi nisu postali KP/Limundo/Kupindo/SasoMange buvljak, što se ne dozvoljava previše pojedinačnih tema o svakom mogućem uređaju koji radi na struju. Postovi o kvazinauci se seku u korenu, politike nema sem kroz zezanje...

Nije sve idealno, ali veoma je veliki trud potreban da postane, sa upitnim rezultatima. Sada je veoma dobro. Nadajmo se da će biti još bolje.

...sem što neće biti plave. :mad:
 
Neće biti plavo?!?


crying-emoticon-cartoon-260nw-314990399.jpg

+1
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno