Šta je novo?

Reorganizacija Benchmark foruma 2021

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Videćemo kad prebace
 
Poslednja izmena:
Neće biti plavo?!?

Podseca me na 2010.ta bese?, Isto u startu nece biti plava tema i nece se moci (besplatno) direktno uci na bench forum vec samo preko sajta. Posle nedelju dana, vracena plava tema i direktan ulaz na forum. Moram jos jednom popuniti anketu: ostavite plavu temu :D
 
Zašto se pominje plaćanje u € kada imamo domaću valutu?
 
Sto se mene tice rado cu podrzati forum placanjem godisnje clanarine. Iako ja te promene videti necu jer 99% vremena posecujem preko tapatalka

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Smem da pitam kada? :)

Jako brzo, pričamo o 2 do 3 nedelje. Plan mi je bio da se proces tranzicije na novu platformu obavi ovog vikenda ali izgleda da nećemo stići, tako da ću vikend potrošiti na još jedan test migracije, podešavanja foruma i rada na stilovima.
 
Podseca me na 2010.ta bese?, Isto u startu nece biti plava tema i nece se moci (besplatno) direktno uci na bench forum vec samo preko sajta. Posle nedelju dana, vracena plava tema i direktan ulaz na forum. Moram jos jednom popuniti anketu: ostavite plavu temu :D

Veruj mi da neće. Postojeće teme nije moguće migrirati niti želim da novi forum ima 10 tema. Sav višak otežava održavanje tog foruma, a upravo taj pristup nas je doveo do toga da imamo platformu koja je stara kao Biblija i koja ne može da se ažurira.

Tako da - ne nadaj se.
 
Podržaću sve što bench radi kao što podržim sve što mislim da ima smisla i ne odustajem lako od stvari koje mi znače ili su mu značile u nekoj fazi života.

Ali, moram da kažem da sam vrlo nezadovoljan time kako forum izgleda već dugi niz godina.

Deluje da su promene koje se pominju kozmetičke, a najveći broj ljudi koji su voleli bench je privukla suština - ljudi, teme i način na koji se o njima diskutovalo. Bilo je očigledno da je ovo mesto nešto drugačije od onoga na šta smo navikli u svakodnevici.

Iz biznis ugla potpuno razumem, ali ipak mislim da nije smelo da se dozvoli da do ovoga dođe. Ovo je baš totalno zanemarivanje.

Previše se otišlo na stranu koju čak i sam Peca "ismeva" I sugeriše da u odnosu na to postoji neki pravi put, neke vrednosti kojih se ne odriču itd.

Forum to ne pokazuje, naprotiv.

Prvi put osećam da mi je svejedno šta će biti, a podržaću svaki model koji izaberete.

Treba razmišljati kako da se kvalitet onoga što forum nudi vrati na prihvatljiv nivo, a ako se sve radi da ne bi pravio gubitke, bojim se da to ne može da bude dobra osnova za bilo kakvo unapređivanje.

Peca je kao predstavnik stare škole prihvatio sve New school fore, a digao ruke od onoga što je bilo osnovno.

Ima pravo na to, naravno, ali bilo je tužno i mučno gledati kako se to polako dešava, a sve vreme je bilo veoma vidljivo.

Dao sam sebi slobodu da direktno pominjem Pecu jer znam da i on sigurno vidi sve ovo, a veoma uvažavam sve što je uradio i imam isključivo dobre namere.

Platio bih za dobar sadržaj I da podržim celu stvar, a ne da ne gledam reklame ili bilo šta slično.

Ako nema interesovanja da forum ne ide ispod određenog nivoa, možda je i bolje da se ukine. Ja se ipak nadam da ima...

U ono što ti paušalno zoveš kozmetičkim promenama je utrošeno mnogo vremena, rada i truda. Čak i da su samo kozmetičke, to svakako ne menja suštinu, zar ne? Naravno ako misliš da umeš bolje - rado ću da ti predam značku.
Poenta je da će biti promena, ne samo kozmetičkih, ali ne odjednom sve već u etapama. Prevelik je to posao za jednu osobu da bi se sve izvelo odjednom. Napisaćemo nova pravila uvažavajući mnogobrojne komentare koji su ostavljeni u anketi (da, čuo sam vas oko pominjanja trgovina i prodavaca - biće izmenjeno), otvorićemo konkurs za nove moderatore - pa ko voli nek izvoli imaće prilike da se pokaže. Ja sam prvi spreman i voljan da dobijem svežu krv u timu koja će da ponese promene.

I vreme je da konačno shvatimo jednu stvar svi zajedno - forumi polako izumiru, publika se mahom preselila na društvene mreže i instant metode komunikacije. U Srbiji nema pet normalnih foruma sve skupa, ako i toliko. Stoga kakva publika, takve i diskusije.

Na kraju da stavimo tačku na to ko je koga napustio i ko se čime bavi - Benchmark nije dobrotvorna ustanova, Benchmark je biznis. Nema ničeg lošeg u prihvatanju novih trendova i dobrog što oni nose. Da nije došlo do tog zaokreta, ovo mesto bi nestalo davnih dana i mi ne bismo vodili ovu diskusiju. Stoga ostavite Pecu i Benchmark na miru.

Ovo je tema o reorganizaciji foruma, i sem par korisnih predloga sve ostalo se svelo na kuknjavu i jadikovanje. Ukoliko je to sve što može da se čuje, zatvoriću temu i to je to pošto nemam nameru da trošim vreme na ovakve postove niti da se ponavljam.
 
I vreme je da konačno shvatimo jednu stvar svi zajedno - forumi polako izumiru, publika se mahom preselila na društvene mreže i instant metode komunikacije.

Forumi tačno izumiru, ali ako se napravi da liči na fejs, tj lajk-mašinu, pre će biti sa da će članovi koji su se 10-tak godina navikli na stari načini komunikacije napustiti forum, nego što će novi doći sa fejsa, tvitera, redita i sl. Ko se navuko na fejs ostaje tamo.
 
Forumi tačno izumiru, ali ako se napravi da liči na fejs, tj lajk-mašinu, pre će biti sa da će članovi koji su se 10-tak godina navikli na stari načini komunikacije napustiti forum, nego što će novi doći sa fejsa, tvitera, redita i sl. Ko se navuko na fejs ostaje tamo.

Da li imaš neku statistiku koja može da potkrepi tu tvrdnju? :)

I odakle ta fascinacija i diskusija oko lajkova?
 
Koliko mogu da shvatim između redova, poenta je da se forum reorganizuje tako da postane "mašina za pravljenje para", a ne samo za trošenje, i kao takav bude, za početak, samoodrživ.
Plus, da se privuku "mlade snage" i malo poboljša "krvna slika", a sve u skladu sa novim trendovima.
Verovatno je Peci dosta foruma koji mu finansijski ne donosi ništa, pa da ga ne bi "pustio niz vodu", dao vam zadatak da napravite biznis plan kako da ostane i opstane.

To je sasvim ok, kao što rekoh, 20+ godina je bilo džabaka, od sad će morati nekako da se komercijalizuje.

Ako sam u krivu slobodno zanemarite ovo što sam napisao, nije bitno za dalju diskusiju na ovu temu (može i da se komplet pobriše).
 
Kad god se spomene lajk ili thumb na forumima meni odmah padne na pamet xda forum il ex yu u nekadasnjem izdanju.
Neko otvori temu i stavi neki novi custom rom npr i dobije milion lajkova ili sta vec i to je ok.
Ali sledeci post je samo hvala i on dobije milion.
Pa opet sledeci post opet hvala ali malo manje od milion i tako u nedogled.
Exyu foeum kada si otvorio ceo ekran je sljastio od thumb up, pliz udari mi lajk, emo preko celog posta koji pokazuje na lajk dugme i sl gluposti.
Licno ne vidim nikakav smisao u tome niti kako mi moderacija mozemo to kontrolisati da bude u razumnim okvirima a ne zloupotrebljeno sto ce i biti, jer se svugde to radi. Ne vidim sto bi mi bili izuzetak.

@Ringe, odakle izvlacis te zakljucke molim te? Pa ti vise znas od nas svih...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Puštanje foruma niz vodu ne bi bio pametano, jer, iako on ne donosi profit Bench firmi, donosi posetioce na Bench sajt.

Da nema foruma, ja bih, siguran sam, mnogo mnogo manje posećivao lokaciju ...benchmark.rs
 
Sta tacno znaci pustanje foruma niz vodu?
Zasto mislite da ce se ista fundamentalno promenuti?
Nece, samo ce biti dodate nove stvari, ali to ne znaci da cemo imati turbo folk podforum pobogu. Ti si inzenjer, odlicno znas sta se desava ako ne pratis trendove i novine. Isto vazi i za forum. U ovom obliku i stanju nece opstati ni 2 godine.
Mator je, raspada se, tesko ga je odrzavati. Nekad je bio super, vreme ga je pregazilo sto se tehnicke strane tice, tacka.
Moramo menjati, nema druge.
Kozmetiku cemo usput resavati.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
nije li ova reputacija u stvari taj lajk?

benchmark forum reputacija.jpg
 
Da li imaš neku statistiku koja može da potkrepi tu tvrdnju? :)

I odakle ta fascinacija i diskusija oko lajkova?

Što se tiče statistike, odnosno trendova, ti si je sam napisao: "forumi polako izumiru".

Lajkovanje isto si ti spomenuo i neki pre tebe: "preselila na društvene mreže", koji kako znam svi su bazirani na tome ko ima više. Nema fascinacije samo savet da ne prođete kao forum koji sam spomenio u predhodnom postu, koji je umro posle promene softvera, naglo je pao kvalitet, broj postova i broj aktivnih članova, iako imao trend rasta pre toga. Ja sam ga zbog toga napustio, a bio sam tamo aktivniji, a nisam jedini od aktivnijih članova koji je napustio taj forum, čak i moderatori.
 
Poslednja izmena:
Sta tacno znaci pustanje foruma niz vodu?
Zasto mislite da ce se ista fundamentalno promenuti?

Ma znam da se neće ugasiti. Nego tamo nešto ranije, neko napisao da je forum Bench firmi nebitan, i da je Peca razmišljao da ga batali. Više sam to komentarisao.
 
Da li ce moci da korisnik sam kreira koji ce mu se forumi, podforumi i teme pojavljivati na glavnoj strani? Ostali da budu skriveni.
 
Meni je fascinantan nivo pesimizma u temi. Ljudi se trude da obnove forum, da predju na nove tehnologije sto nije nimalo lako. Pomenuta je clanarina u anketi ali nigde da je obavezna, verujem da administraciji nije ni na kraju pameti da bude obavezna. Opcionu clanarinu verujem da bi mnogi placali.

Meni deluje kao apsolutno pozitivna promena, pogotovo za deo o novim temama na forumu. Dosta ljudi ovde temeljno istrazuje stvari kada im trebaju, samim tim bi mogli da pomognu drugim clanovima oko toga.

Meni licno npr. su ljudi sa Bencha drasticno uticali na vise bitnih odluka, neke od kojih uopste nisu vezane za IT, npr:

1. Grejanje - da nije teme za klime, uzeo bih kredit i ugradio kotao na pelet i radijatore, sto bi bila debelo pogresna odluka za mene

2. Izolacija - da nije teme za klime gde se pisalo o izolaciji, stavio bih pogresan materijal koji bi losije izolovao i >50% skuplje bi me kostalo

3. Ergonomija - da nije teme za stolice i dalje bih sedeo na kantama iz Jyska/Emmezete

4. Robot usisivac - da nije teme za Robote ne bi mi palo na pamet da uzmem, najbolja kupovina ikada

5. Suplementi - da nije teme za suplemente ne bih saznao za fenomenalni MyProtein, iHerb i ostale strane sajtove koji ovde rade isporuku

Sigurno ima jos primera, ovo je nesto cega sam na brzinu mogao da se setim :D

Ne vidim zasto bi nekome smetala npr. sekcija za belu tehniku, siguran sam da ima ljudi koji mnogo znaju, a i da clanovi koriste dosta razlicitih brendova i uredjaja, pa se moze podeliti dosta korisnih informacija.

Ako je problem to sto bi forum mozda mogao otici u pogresnom pravcu, lako se takve teme mogu ograniciti kao i Kripto teme.
 
Poslednja izmena:
Mislim da se neke stvari posmatraju na fundamentalno pogrešan način. Ne mora sve direktno da pravi pare kako bi generisalo vrednost.

Ne može se svuda ubirati profit, potrebno je i ulagati u brend, koji će to vratiti nekim zaobilaznim putem.

Benchmark forum je upravo to, marketinški alat koji doprinosi vrednosti brenda. Neko plaća reklamu na TV-u, na portalima, u autobusima..., bench plaća forum. Ne može se samo živeti od marketinga, potrebno je i ulagati u isti. A ovo je jedan vid. I tako treba posmatrati. Zajedno uz sajt ispomoć za yt kanal, što jeste realnost.

Teško da će korisnici tehničkog foruma ugasiti adblockere, to je realnost. Da li se može skupiti dovoljno donacija za godišnju rentu, mislim da može, ali takođe mislim da to ne treba da bude platforma.

Vedrija strana, zaista mi je drago što se mrda od nule, što se nešto radi.

Navijam za temu o beloj tehnici, ona zatvorena tema o usisivačima mi je pomogla više nego sve teme o usisivačima sa drugih foruma, iako je bila aktivna svega par nedelja. Mislim da bi bila korisna za sve nas.
 
Poslednja izmena:
Mebih rekao da ovakvi forumi opadaju zbog Face book-a i ostalih "socijjala", samo više opstaju (čak i rastu) specijalizovani forumi. Recimo Windows Vista/7/8/10 čiji vlasnici (1 ortak, žena i muž) imaju čak 7 foruma koje vode praktično sami uz pomoć nekoliko prilično nezvaničnih moderatora ) nemaju niakvu "vlast").
Samo W10Fotum ima:

Threads 129,583
Posts 1,938,234
Members 161,750

Za članove nema reklama niti je bila ijedna reč o nekoj naplati, ikada. Vrlo malo pravila i za poslednjih 5 godina samo 2-3 su banovani a i to je bilo uz gromoglasan aplauz svih članova.

Widows su glavna tema sa jasno odvojenim opštim i "društvenim" temama na kojima sa broj postova ne računa. Po meni su ti forumi nešto na šta se treba ugledati. Zato su i privukli brojne stručnjake iz oblasti Windows-a sa stotinama saveta i tutorijala. Toliko su uspešni da ne mali broj posetilaca i novih članova misli da su nekako povezani ili čak oficijelni Microsoft sajt.
Tom's recimo, iako privlači veliki broj pacera i početnika je takođe vrlo uspešan sajt i forum i takođe su nedavno unapredili sajt i forum.

Po uspehu je očigledno da se treba na njih ugledati makar i u manjem formatu. Članovi i učesnici u diskusijama samo treba da su prosečno kulturni i nama potrebe za nekom jakom moderacijom, ne verujem da smo mi ovde toliko daleko ispod ostalih na svetu da treba neko da nam "sudi" po forumu.
Ja bih rekao da je opstanak foruma (i sajta) više u rukama članova nego vlasnika. Apelujem na stare dobre i oprobane članove da se suprostave svakom nekulturnom i napadnom ponašanju, kako članova tako i moderacije.
 
Poslednja izmena:
Mike, jasno ti je da te cifre ne govore nista? Jedno je statistika tj brojke, drugo realno stanje.
Da li si primetio da je u jednom danu nestalo preko 25.000 clanova i 40.000 postova?
A oni su stojali u zvanicnoj statistici...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Mike, jasno ti je da te cifre ne govore nista? Jedno je statistika tj brojke, drugo realno stanje.
Da li si primetio da je u jednom danu nestalo preko 25.000 clanova i 40.000 postova?
A oni su stojali u zvanicnoj statistici...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
Pa stari postovi i neaktivni članovi i treba da se očiste ponekad. to svi rade. Kome treba da traži nešto od pre 5 godina kroz stotine hiljada postova kada sve zastari za par godina. Ja recimo i ne gledam ništa starije od nekoliko dana, možda nedelju dana i to je to.
 
Mozda bi mogla da se napravi i zvanicna telegram grupa.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Mislim da nije dobar ni taj stav da ako tapatalk koristi mali broj ljudi, ne mora ni da se implementira.

Baš zbog tog broja ljudi koji koriste treba, pogotovo u 2021. godini.

Čak ne mogu da poverujem u tako nizak procenat TT usera, možda u odnosu na neki nerealan broj članova pre brisanja.

Ako mobilna verzija foruma bude baš vrhunska, to bi i moglo da prođe, ali pošto verovatno neće moći da priđe tapatalku po funkcionalnosti, TT opcija bi morala da ostane.

I generalno taj stav mi se ne dopada, sve može da se banalizije I da se proglasi nepoželjnim, nijedan feature ne koriste baš svi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno