Šta je novo?

Video izlaz - problem

Bad Habbit

Slavan
Učlanjen(a)
23.07.2005
Poruke
2,418
Poena
390
Imam karticu sa dva video izlaza, oba dvi. Na njima sam imao dva adaptera, jedan dvi-vga, koji za monitor koristim, a drugi je dvi-hdmi, koji koristim za povezivanje sa tv-om. Ranije je to radilo tako dugo, a onda prestalo. Probao sam svasta ali nije uspelo. Posto mi je racunar bio u servisu, rekao sam im da vide i to sta se desava. Ljudi povezali dva monitora, ali preko vga kabla i oba rade normalno, bez ikakve intervencije. Palo mi na pamet da je mozda riknuo taj moja ddapter dvi-hdmi. Danas sam kupio novi adapter i probao i sada se desava nesto jos cudnije. Kada spojim na prvi izlaz izlaz za monitor, a na drugi , kako je i bilo i kako bi i trebalo, hdmi, onda radi SAMO izlaz za monitor. Kada im zamenim mesta, dakle da na prvom izlazu bude hdmi, a na drugom vga, onda mi rade OBA izlaza, ali mi je onda monitor sekundarni display, plus imam problem, da ne mogu da mu stavim odgovarajucu rezoluciju. Imam da biram sve rezolucije, ali nemam 1920x1080 koja je bila. Kada opet vratim, monitor na prvi, a hdmi na drugi izlaz, onda opet radi samo monitor, a hdmi ne. Jel ima neko ideju sta se tu desava i kako to da resim?

1.JPG
 
Koja kartica, ima razlike između DVI-I i DVI-D.
 
dosta konfuzno si napisao,ali mislim da donekle shvatam sta i gde su problemi.

1. skines najnovije beta drajvere za OS koji koristis i svoju grafiku samo sa amd ili guru3d sajta.skines i Display Driver Uninstaller (u daljem tekstu DDU)
2. raspakujes drajvere (pokrenes instalacioni .exe on te pita gde ce da se raspakuje i prekines instalaciju na prvom koraku posle raspakivanja)
3. raspakujes DDU,pokrenes,odes u options i tu stikliras da ti izbaci safe mode dialog,izgasis program,popkrenes opet i on te pita da napravi restore point ako ga imas ukljucenog i da restartuje racunar u safe mode,prihvati
4. kad rebutuje i udjes u safe mode sam ce pokrenuti DDU,prvo kliknes ...NOT to download device drivers automatically pa odaberes u desnom meniju GPU pa AMD i onda opciju clean and restart.
5. prilikom restarta i ponovnog buta zanemari ako sad imas neku levu rezoluciju,to je normalno jer nemas sem osnovni windowsov video drajver.idi gde si raspakovao predhodno drajvere za GPU,u tom folderu imas setup/exe i pokreni ga sa administratorskim privilegijama i instaliraj kao i obicno

ovako si izbacio korumpirane drajvere iz jednacine.sledeca stvar je da pogledas na samoj karti koji port je namenjen za analogni izlaz,pored ce imati simbol sa strelicom u centru i tu kacis VGA monitor,a HDMI adapter na drugi.

iz katalista biraj rezoluciju,osvezavanje i primarni displej (pisem napamet ali sve opcije bi trebale da su u adapter properties,iscackaces ih).ako bude problema zameni mesta ne kablovima vec adapterima i javi sta si uradio ovde.
 
Da pokusam jos jednom malo bolje da objasnim. Dakle ovako. Imam dva video izlaza na kartici, prvi (blizi ploci) i drugi. Oba su izvorno DVI. Ja jedan izlaz koristim za vezu sa monitorom, a drugi za vezu sa televizorom 32" samsung tv. Kartica je ati radeon HD4850. Naglasavam da je ISTA ova konfiguracija radila dugo vremena bez ikakvih dodatnih podesavanja ili intervencija. Dakle isti pc, isti kabl, isti adapteri, isti tv i sve je bilo ok. Onda je u jednom momentu prestao da mi pusta sliku na tv. Ja sam tu cackao sve sto sam znao, ali nista nije pomoglo. Posto je stara kartica, pomirio sam se da je verovatno riknuo video izlaz i to je to. Pre par dana mi je crklo napajanje, pa sam ga nosio u servis. Rekao sam usput i za ovaj problem, da ivdim jel oni mogu da ga rese kad je vec kod njih. Covek je predamnom povezao dva monitora, ali oba preko dvi to vga adaptera i oba su najnormalnije radila. Onda sam ukapirao da mi je kartica ipak ispravna i da je nesto drugo problem. Onda sam probao da zamenim mesta video izlazima, odnosno da na prvi prikljucak stavim TV, odnosno dvi-hdmi adapter, a na drugi, dalje od ploce, dvi-vga adapter za monitor. Kada sam to uradio, POJAVILA se slika na OBA uredjaja. Medjutim, pored standardnih problema da je sada primarni monitor postao tv, pa su tamo "otisle" ikonice i tako dalje, sto je sada manji problem, desilo se to da mi se na monitoru pojavila slika u nizoj rezoluciji. Kada sam pokusao da je promenim preko windows podesavanja, nudi mi sve zive rezolucije, ali ne i 1920x1080 sto je jedino sto meni treba.

Danas sam ipak jos malo cackao. Instalirao sam opet ati catalyst (nisam ga imao duze vreme jer mi niej bio potreban), pa sam probao i odatle da cackam i da instaliram bas taj driver i tako dalje, ali i dalje je problem isti. Dakle ako spojim monitor na prvi slot, a tv na drugi, onda je slika na monitoru normalna, a na tv-u je NEMA. Ako im zamnim mesta, onda je slika na TV-u normalna, a na monitoru u niskoj rezoluciji, koju ne mogu da promeinim na 1920x1080.

Zasto mislim da nije stvar softverske prirode. Zato sto kada spojim u ovj kombinaciji gde pusta sliku na oba ekrana, tada mi se slika ODMAH prikazuje. Dakle prikazuje i onaj crni ekran pre pocetka dizanja windowsa. Kada spojim kako je bilo do sada, onda tog crnog ekrana, niti bilo kakve kasnije slike, nema. Dakle ta softverska podesavanja su vise da li ce kada podigne windows pokazivati sliku i kako, a ovaj crni ekran bi trebalo da pokazuje svakako, bez obzira na podesavanja i drivere. A meni pokazuje samo u ovoj drugoj kombinaciji.

Pokusao sam i da menjam mesta kabla na tv-u posto imam tri HDMI-a. Cak na jednom bas pise, ne znam zasto, PC/DVI. Ali kako god da povezem, ako je na kompu ukljucen kabl na tom drugom dvi portu, slike nema.

Evo slikao sam i kako izgleda kartica, odnosno adapteri. Ovaj vga je vga i taj je tu od pocetka. Ovaj "zlatni" za HDMI sam juce kupio, jer sam mislio da mi je verovatno on riknuo, posto kartica nije. A ovaj treci je isto HDMI, ali koji sam ranije koristio. Sad vidim da nemaju isti raspored iglica, pinova, ali ne znam da li je to i koliko bitno. Bilo kako bilo ni jedan ni drugi ne rade.
 
probaj da dok radi komp , ustekas pa isitekas adaptere.
 
Nazad
Vrh Dno