Šta je novo?

Da li je 32'' 1440px prevelik monitor za kodiranje?

Nije, ja koristim 32" 1440p za programiranje i gaming i super mi je.. Jedino sto je moj zakrivljen pa mozda na prvu loptu deluje manje..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Takodje imam 32" 1440p i mogu ti reci da uopste nije preveliko.
 
Ne programiram, pa za to ne mogu pomoći, ali koristim taj monitor za obradu fotki i gaming, odličan je. Delovao mi je veliko možda prvih par dana, brzo se navikne čovek. Inače, ima ga često za 25-26k, trenutno najmanje što videh je 27k.
 
Meni je mnogo bolje 2x24" (ili recimo 24" i 27" što imam na poslu). Probao sam 32" ali mi nije odgovaralo, mnogo mi je bolje kad su dva odvojena ekrana (može da se izimitira to na 32" ultra wide ali mi nekako nije to to)
 
23" i 32", prostora nikad dosta. Odlično za kodiranje
0200392c9279a86c08e2735cc162d90f.jpg


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Po mom misljenju mogu. Koristim ga vec duze vreme izmedju ostalog i za programiranje i pokazao mi se fantasticno.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
@aleksov88 Ja sad isto gledam to sto i ti?
Trenutno imam setup 27" i 24".
Medjutim skontao sam da me boli vrat kad gledam u monitore, posto mi je spoj na sredini. Pa sam mislio da uzmem 34" i izdelim ga na 3 dela, gde bi u sredini bio IDE, a sa leve i desne strane browser i sta jos treba. Tako bih vecinu vremena gledao pravo.
E sad malo sam merio, i mislim da je premalo da se 34" deli na 3 dela (sirina je oko 800mm).
Na 32" bilo jos manje, tako da proveri to za svaki slucaj.
 
Slicno pitanje i ja imam. Za programiranje (nista igre nista multimedia) da li 34" wide ili ovaj AOC ili neki 32" 4K. Trenutno radim na 27" FullHD sa 22" bocno. I malo sam corav :).
 
Poslednja izmena:
@aleksov88 Ja sad isto gledam to sto i ti?
Trenutno imam setup 27" i 24".
Medjutim skontao sam da me boli vrat kad gledam u monitore, posto mi je spoj na sredini. Pa sam mislio da uzmem 34" i izdelim ga na 3 dela, gde bi u sredini bio IDE, a sa leve i desne strane browser i sta jos treba. Tako bih vecinu vremena gledao pravo.
E sad malo sam merio, i mislim da je premalo da se 34" deli na 3 dela (sirina je oko 800mm).
Na 32" bilo jos manje, tako da proveri to za svaki slucaj.

Nedavno sam kupio 34' uw. Koristim ga kao na slici ispod. Mogu da stanu 3 prozora ako nema potrebe za 2 panela u okviru IDE-a. Sad kad bih kupovao uzeo bih zarkivljeni, jer su krajevi mnogo daleko na ravnom i kad je tekst pri kraju ekrana deluje dosta manje (vidi se "efekat pruge") i neprijatno je za citanje.

Dok sam imao 2 monitora, jedan sam drzao direktno ispred sebe i koristio ga za programiranje, a drugi mi je bio levo i sluzio mi je za pomocne programe. Mozda da probas tako da ne krivis vrat

Screenshot from 2021-01-20 15-51-47.png+
 
Skoro sam tražio da vidim iskustva drugih, razmišljao da uzmem UW i shvatio da za CAD nije dobro da budu zakrivljeni. Nikad mi to nije palo na pamet da bi mogao da bude problem. Mada neki ljudi koriste i zakrivljene, naviknu se. I dalje sam na 2x1080p (kod kuće 2x22", na poslu 24"+27"). Nekada mi 2 monitora znači, ali mi se čini da je UW bolji izbor ako sve što ti treba može da stane na njega.
 
Ono što sam zaboravio da dodam je da je monitor zakačen za komp sa dva kabla, tako da ga vidi kao dva odvojena monitora, što je jako bitno, jer možeš da imaš "Full Screen" na jednom(oba) a da na drugom radiš nešto drugo... takodje mogu da biram odnos, dva ista, tj 2x16:9 ili jedan 21:9 plus kusur :D
Ako postoji neki app koji to radi, da emulira 2 ekrana, prosto obavezna stavka za ultra wide monitore, prepostavljam da svaki super ultrawide monitor sada ima mogućnost da poveže dva ulaza

što se tiče zakrivljenja ne smeta uopšte, ne korstim autocad, koristim adobe illustrator bez ikakvih problema, ne smeta u radu, čak šta više odlična je fora generalno gledano. Naravno i stvar navike
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam taj AOC 31.5.
Prvi utisci su pozitivni.
Kad je ekran ceo beo malo bode oci nekako, sto je i razumljivo jer je velika povrsina.
Mada mi je coding okruzenje u crnoj temi, tako da to nije problem.
Tekst je taman toliko manji od 27" FHD na 100% koliko mi odgovara. Sad znam da bi mi 4k na 100% tekst bio definitvno premali.
Na default podesavanjima je slika ok, mozda bi kontrast moga biti bolji.
Monitor nema vidljvih anomalija na startu (mrtvi pikseli i slicno).
Uniformost je reko bi sassvim dobra, probijanja svetolsti ima gore i dole na 3-4 mesta skoncentrisano (tesko uocljivo u noramalni uslovima).
Boje su malo cudno ili samo drugacije od prethodnog Dell-a (ko zna). Pitanje koje su "originalnije".
Za te pare odlican monitor.
Malo moram nekako vise pomerim glavu na gore nego na 27" da bi "lagodnije" gledao. Sto mozda i nije lose jer me tera da drzim pravo.
Neki pocetak utisak mi je da slika nesto ugodnija i "mirnija" za gledanje nego na prethodnom Dell.
 
Poslednja izmena:
Probaj da koliko toliko iskalibrišeš monitor, onako odoka.
Brightness je regularno previsok "out of the box" što je verovatno razlog što ti bela probija oči, preporučujem ti da smanjiš koliko ti je komotno da gledaš, ne znam koliko ti je osvetljena soba...
 
Probaj da koliko toliko iskalibrišeš monitor, onako odoka.
Brightness je regularno previsok "out of the box" što je verovatno razlog što ti bela probija oči, preporučujem ti da smanjiš koliko ti je komotno da gledaš, ne znam koliko ti je osvetljena soba...
Hocu, pozabavicu se malo podesavanjima. Soba je mracna.
I uglovi gledanja su losiji nego na Dell (ali nisu losi generalno), ali stvarno nebitan stavka jer je radni monitor i 99% vremena je gladanje pravo u njega.
 
Poslednja izmena:
za programiranje, pre svega...
trenutno 2xP2414h, prelazio bih na 1x....
možda AOC 31.5 CQ32G1 (50k din) ili LG 34UM69G-B (40k din) ili ...?
do 50k din, u domaćim radnjama
predlozi?
 
@jurodivi

Isti je PPI na 24" 1080p i 32" 1440p, ne vide se pikseli ni na jednom ni na drugom :D
 
Radije bih 32" 4K...
I da je 144hz, VA panel bez bubica koje prate isti? :p
Kako god da okrenes moras na neki kompromis da ides i jedina solucija za ono sto trazis trenutno je TV jer i monitori od 800-1000e, koji spadaju u vrh ponude to nisu i pate od istih decijih bolesti kao ovi iz segmenta od 300-500e.
Jedino pravo resenje je microLED a dok se cene za te modele ne unormale ( i ne zahteva aktivno hladjenje na pozadini panela), prodje ti vreme cekajuci Godoa...

Zagrizi metak i kesiraj neki 32"/34" 1440p 144hz IPS/VA panel (uz igranje lutrije), nemas drugu soluciju. Znam jer isto planiram, dok microLED ne postane mainstrem.
 
Evo ti iskustvo iz prve ruke :)
Koristim vec 6+ meseci CQ32G1 za programiranje i tu i tamo CSGO i nikad vise ne bih presao na manji monitor, niti na 60hz. Ne znam kako se krecu cene ali ja sam ga kod severnih komsija platio 360e tad :) Zakrivljenje se bukvalno ne primecuje dok ne gledas monitor postrance i mislim da vizuelno utice na to da monitor ne deluje kao 32".
E sad, lose strane, to i dalje jeste jedan monitor i zbog odnosa stranica nije moguce podeliti ekran na 2 a da prozori i dalje izgledaju normalno ako me razumes. Za to ti treba 34" ultrawide, mada meni to izgleda nekako cudno al verujem da bih se navikao i na njega isto kao i na ovaj :) Druga stvar je osvetljenje, danima me je bolela glava dok se nisam malo navikao jer ovolika ekrancina kada otvoris negde belu pozadinu moze da sluzi kao reflektor, smanjio sam brightness skoro na minimum i i dalje razbija (ne znam stvarno kako ljudi koriste HDR monitore)..
Naravno, tu je i 100x pomenuta panel lutrija ali na to ne mozes da utices..
 
@jurodivi

Isti je PPI na 24" 1080p i 32" 1440p, ne vide se pikseli ni na jednom ni na drugom :D
Preporučih čoveku 32" 4K za programiranje jer stane dosta više texta nego sa 1440p i oštrije je, lakše za čitanje. Mislim da ima i neki video sa poređenjem na YT...

Alternativno, 34" ultrawide 1440p jer je isti PPI kao 27" 1440p ali ima dodatnu širinu koju može da iskoristi.
Može i 32" 1440p, naravno, menja veći PPI za više prostora vertikalno pa se skoro potire...

Bolji bi bio IPS displej ali ih ima malo u tim veličinama i skuplji su od VA...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno