Šta je novo?

Seasonic CONNECT

Jos jedna stvar - da li realno ima bilo kod od vas da bi upario korisceno napajanje iz 2010 sa novim buildom iz 2020/2021, makar bilo to i Corsair/SS?

Da si pratio temu od početka, nebi postavio takvo pitanje. Pre mesec dana sam kupio Asus TUF Gaming Z490 Ploču, i5 10600K, i 2x16GB Corsair Vengeance 3200 i sve je to moj 10 godina star Corsair HX520 terao bez ikakvih problema. OCCT i Linx preko noći. Pošto mi je za drugu konfiguraciju potrebno kvalitetno napajanje, a i za ovu novu čekam 3060ti grafičku, poručio sam Be Quiet Dark Power Pro 11, a Corsair HX520 prebacio u drugu mašinu gde to isto napajanje nastavlja svoj život. Samo sam dotrajali Corsair ventilator zamenio drugim jer je to jedina komponenta koja je posle 10 godina propala.

Jedna stvar je da to napajanje radi a nesto drugo da je i dalje unutar fabrickih specifikacija i da je i dalje pouzdana opcija za novu konfiguraciju...

Pošto se bavim elektronikom, to je multimetrom vrlo lako proveriti. Pogotovo što na ploči imaš izložene pinove baš za tu namenu. Pa možeš meriti voltažu u full i idle bez problema. Druga stvar, Corsair Commander se kači direktno na napajanje i pokazuje sve parametre napajanja. Svi parametri su bili on spec.

Ovo je full load:

HX520.jpg

Zaboravih da dodam:

Da se razumemo. NIKOGA ja ne ohrabrujem da koristi 10 godina staro napajanje. Ko god kupuje novu konfiguraciju neka kupi i novo napajanje ako nema znanja i alata da postojeće napajanje proveri i utvrdi da li je za dalju upotrebu ili ne. Pokretač teme nije klinac, a i svakako je naručio novo napajanje. Sve što je treba da uradi sa starim, je da ga otvori, pogleda elektrolite i proveri ventilator. Mi ovde ne pričamo o jeftinim noname napajanjima nego i legendi zvanoj Corsair HX650. I zaboravio sam da napomenem da je još jedan od razloga zašto sam zamenio HX520 novim, prokleti coil whine koji me izluđuje. A taj isti coil whine ne postoji na Z390 ploči.
 
Poslednja izmena:
Moj stari seasonic x-760 760w radi svoju 10-tu godinu, sa novim komponentama kod ortaka :)
Ja mu ga dao posle 6/7 godina, zato sto je razvio uzasan Coil Whine, njemu ne smeta, vise nego zadovoljan sa njim :)
Ja umesto toga uzeh Seasonic Focus+ Platinum, i ocekujem 10-12 godina od njega xD

Sto je najcrnje to je 110e za 12 godina (9 evra po godini), a da uzimam najeftiniji kad mi treba tipa 50e za 6 godina (8 evra po godini), cak nije ni toliko jeftinije, a napajanja od 50 evra posle 5 godina koriscenja ce da me brine, a ovo posle 10 godina, nimalo.
 
Poslednja izmena:
Moj stari seasonic x-760 760w radi svoju 10-tu godinu, sa novim komponentama kod ortaka :)
Ja mu ga dao posle 6/7 godina, zato sto je razvio uzasan Coil Whine, njemu ne smeta, vise nego zadovoljan sa njim :)
Ja umesto toga uzeh Seasonic Focus+ Platinum, i ocekujem 10-12 godina od njega xD

Sto je najcrnje to je 110e za 12 godina (9 evra po godini), a da uzimam najeftiniji kad mi treba tipa 50e za 6 godina (8 evra po godini), cak nije ni toliko jeftinije, a napajanja od 50 evra posle 5 godina koriscenja ce da me brine, a ovo posle 10 godina, nimalo.

Šta ti je drugar sve menjao od komponenti ?
 
Radim u firmi u kojoj ima preko 250 kompjutera, od HP mašina iz 2002. sa sve SDRAM-om do modernih kancelarijskih HP i DELL računara u micro varijanti kao ovo:

DELL%20Optiplex%203070%20Micro.jpg


Inače 95% kompjutera su desktop mašine raznih vrsta, ali ogromna većina puna jeftinih IGN i drugih kineskih nerazumljivih brendova i za 17 godina se desi najmanje dva puta mesečno da neko napajanje otkaže. Znate li koliko je za 17 godina crknuto napajanje uništilo računara???

Verovali ili ne, ali nijedan.

Kad god se desi da neki računar ne može da se uključi, samo stavim drugo kinesko napajanje i sve proradi kao da ništa nije bilo. Za 17 godina u firmi samo su dva računara "pregorela" (i to oba istog dana) ali to usled nestanka struje i dolaska iste, jer na nekim mestima nije bilo dobre prednaponske zaštite.

Sad, ako se desi da kvalitetno napajanje sprži ili uništi komponente šta da mu radim? S obzirom da, svake godine ili svake dve menjam po nešto na računaru, ne verujem da će mi napajanje praviti problem.
 
Na mom 8 god. starom SS 1000w platinum zakucane voltaze na 3.3, 5 i 12 bez mv odstupanja. Teralo celo vreme oc nasinu i 70% sli konfiguraciju. Nesto najisplativije sto sam kupio vezano za pc a promenio sam 15 komponenti u medjuvremenu.
 
Šta ti je drugar sve menjao od komponenti ?

Nista sto luduje kao nove ampererdna2 graficke, ili 10900k tako da nije dovoljno dobar primer, prvo je furao 4770k i 1060 6GB graficku, posle je uzeo 1080Ti, ako se dobro secam, i ne znam sta je posle 1080Ti uzeo.
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na odgovorima i na velikoj pomoći. Naučio sam mnogo toga za par dana vezano za kućišta. Jeste da nije kao naslov teme, ali još samo da doputuje iz Nemačke...

 
Dosta toga pogrešno...
Nadam se da si poslušao @Yojinbo

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Seasonic Syncro ljudi, naslednik connect-a, syncro, pogledajte samo koliko je cisto kabliranje sa prednje strane:

https://seasonic.com/syncro-q7-series

cowcotland-SYNCRO-Q704.jpg



OMG, nisam ni provalio novi Linus stream od pre koji sat, je sa syncro platformom, uu, taman uz veceru:

 
Poslednja izmena:
Dosta toga pogrešno...
Nadam se da si poslušao @Yojinbo

Zašto pogrešno?? Preporučio mi je EVGA napajanje rađeno po CWT platformi. Uzeo napajanje po CWT platformi sa potpisom Corsair-a.

Šta fali to RM850 i da li za oko 110€ postoji bolje napajanje od 850W?? Ne ono " imao si za 20-30 više ovo bolje..." jer pored kompjutera imam i život, moram da kupujem hranu, plaćam račune i ostale normalne stvari, tako da mi tih 20-30€ znače nešto. Ne živim u Beogradu, nisam samac, nisam "frilenser" i tata me ne sponzoriše. Krpim se kako znam i umem.

Hteo sam da kupim Connect, jer mi se svideo koncept, ali kad već ne mogu da ga upotrebim hteo sam da prođem za što manje para za što bolje. Nisam pratio tržište, ne znam puno o napajanjima i postavio sam temu da bih saznao nešto. I jesam. Nemam 5950X, niti imam vodeni loop, niti 3090 u SLI pa da mi treba "highest end" napajanje. Imam osrednje zahtevnu mašinu, sa mogućim upgrade-om grafike i 850W je overkill, ali ajde...

Da uzmem napajanje od 250€ koje, možda, vrisne sledeće godine i da čekam ortaka da dođe i reklamaciju...pa, tačno bi sebi pucao u glavu koliki sam tenkre ispao. :) Ovako, ako vrisne napajanje od 100ak evrića, mogu da podnesem, zabole me. A ako bude služilo dugo napravio sam "great deal". Da mi je neko pre 11 godina rekao da će me HX650 služiti u 2021-oj rekao bih mu da je lud, ali eto. Šta god sam imao od Corsair-a me je služilo (i služi) perfektno.
 
Moj post se nije odnosio na tvoju kupovinu.Neznam kako si to povezao.
RM je dobro napajanje.Za 110e od 850w bolje od rm?Jako teško.Mozda slabije da,ali te snage jako teško.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Moj post se nije odnosio na tvoju kupovinu.Neznam kako si to povezaoy?

Zato što je Yojimbo predlagao da uzmem neka napajanja od firmi za koje nisam imao blagog pojma da uopšte prave napajanja (ADATA, Fractal, Asus...) što je, sad kad razmislim, pametna stvar.

Nijedna firma koja prvi put (ili je od skoro počela) izlazi na tržište sa nekim proizvodima sigurno neće izbacivati loše ili nekvalitetne. Kada se kod nas pojavio Meizu M2 Note (inače njihov prvi telefon u Evropi) svi su me gledali kao tenakre što sam ga kupio, ali za pare koje sam dao za njega, oko 200€ tada, Samsung je telefone te klase prodavao za 500-600, a Huawei ili ZTE za oko 400. I bio je neverovatno dobar za te pare.

A što se neobičnih proizvoda i firmi tiče, da nisam video na kanalu JayZ2C juče ne bih imao ni najbližeg pojma da GSkill pravi vodena hlađenja. I to dobra, po njegovom mišljenju.
 
Poslednja izmena:
Može da se zove kako god ,bitno je da znaš šta je unutra,i da su prošle rigorozne testove od strane čoveka sa reputacijom .To je Seasonic unutra,dal se zvao adata,asus sve jedno..Malo ga našminkaju,malo kablove..neki čak ga malo i dorade i sl.
Znači potpuno je nebitno ko ga izbacuje na tržište...Imaš bolja napajanja koja niko čuo nije i jeftinija od npr seasonica,corsaira i ostalih popularnih..ali eto...ljudi skeptični i radije ce uzeti najgore napajanje sa zvučnim imenom.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Ortak mi uzeo RM850 pre desetak dana na Amazonu za 112€. Današnja cena na Amazonu 210€. Ovo zaista postaje ozbiljno. Za kompjuter koji će moći da potera nove igre na osrednjim podešavanjima biće potrebno najmanje 2000€...
 
Vezite se, tek polecemo, ovo je sve do sad taksiranje na pisti bilo, sad ce kineska nova+na vec 300% skuplji shipping po kontajneru u zadnje 2 nedelje, sto je vec skuplje i sporije losije, od generalno covid zastoja od cele prosle godine.
 
Nazad
Vrh Dno