Šta je novo?

Seasonic CONNECT

Zna li ko kakva je RM serija Corsair napajanja??

112€ za 850 vati mi je itekako dobra cena za nešto sa 10 godina garancije.

Pa ako je suditi po komentarima sa tvog linka, vidim da se njih dvoje žalilo da im je napajanje ubilo ploču. A jedan je rekao da je napajanje stiglo neispravno. Ali to vrlo lako može biti user error, jer svaka *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* može da komentariše. Ja mislim da je to napajanje dobro. Ali ako bi birao između Corsair-a i FPS-a, uzeo bi FSP.
 
I ja sam gledao komentare na Amazonu i uplašio me broj negativnih reakcija na onaj FSP.

Međutim, jedan ortak koji se malo bolje razume u elektriku/elektroniku mi je rekao, gledajući specifikacije, da je ovaj RM bolji jer ima nekakvu LAMBDA specifikaciju koja se odnosi na to da ventilator ne prelazi 25-30 decibela pod punim loadom i još neke koje FSP nema.

Tako da sma ga ipak naručio, jer ovaj moj HX650 me je služio ne zna se kako dobro. 4-5 puta sam ga izduvavao (koristim Makita blowere za izduvavanja 3X godišnje) i nikada u njemu nije bilo puno prašine.

Možda je FSP bolje, ali zbog nekog budućeg apgrejda nekako mi sigurnije ovih 850W, a i sama "Corsair" oznaka je prevagnula. Šta god sam imao od njih je radilo perfektno. Sada imam, pored napajanja, samo RAM memoriju kora funkcioniše savršeno.

Sa prošlom konfiguracijom sam prodao vodeno AIO H50i koji i dan danas radi bez problema posle 10 godina.
 
Super Flower Leadex takođe nije lose, nisam duže vreme pratio tržište ali bila su prilično konkurentna po pitanju cena/kvalitet.
 
Mali hijack teme, ali on-topic. Antec HCG 750W - pročitah review-ove, znam da je SeaSonic unutra, itd. Mogu povoljno da ga pribavim (upola cene), pa me zanima da li je vredno 'truda'...
 
Naravno.Ako je novo.Gx je unutra.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Novo, novo. Svakako je pitanje kakva će biti situacija ubuduće, neće biti višak.
 
Zna li ko kakva je RM serija Corsair napajanja??

112€ za 850 vati mi je itekako dobra cena za nešto sa 10 godina garancije.

Jon Gerrow (Jonny Guru) je ovako rangirao Corsairove serije napajanja: http://www.jongerow.com/Corsair_PSU_hierarchy/index.html

Praktično, RMx > TXm > RM (po njemu).

Koliko mi je poznato, novi RM nema japanske kondenzatore već (još uvek pristojne) kineske ali ima malo bolje kablove bez ugrađenih kondenzatora i prilagođen je modernim ATX standardima - povećana efikasnost u vrlo niskom loadu, podrška za novi Modern Standby Mode (zaboravio sam šta to beše), i ima za nijansu inferiorniji fan (mada je i dalje vrlo tih)...

Tom's Hardware ima review: https://www.tomshardware.com/reviews/corsair-rm650-power-supply,6187.html

Možda je za nijansu inferiornije od RMx u nekim stvarima, ali je u nekim drugim bolji i generalno je solidno napajanje. Za te pare bih ga uzeo bez razmišljanja.
 
Jon Gerrow (Jonny Guru) je ovako rangirao Corsairove serije napajanja: http://www.jongerow.com/Corsair_PSU_hierarchy/index.html

Praktično, RMx > TXm > RM (po njemu).

Koliko mi je poznato, novi RM nema japanske kondenzatore već (još uvek pristojne) kineske ali ima malo bolje kablove bez ugrađenih kondenzatora i prilagođen je modernim ATX standardima - povećana efikasnost u vrlo niskom loadu, podrška za novi Modern Standby Mode (zaboravio sam šta to beše), i ima za nijansu inferiorniji fan (mada je i dalje vrlo tih)...

Tom's Hardware ima review: https://www.tomshardware.com/reviews/corsair-rm650-power-supply,6187.html

Možda je za nijansu inferiornije od RMx u nekim stvarima, ali je u nekim drugim bolji i generalno je solidno napajanje. Za te pare bih ga uzeo bez razmišljanja.

Jon Gerrow je suviše mator da bi čuo coil whine. Več sam spomenuo gore da su godine jako bitan faktor. A i nisam jedini sa tom izjavom. Citiram dole:

This article above was written by Corsair Power Supply Guru "Jon Gerow", with respect some say because of his Age he cannot detect Coil Whine, it is a fact people over a certain age cannot detect it, Jon Gerow himself mentions it "these noises can be at such a high frequency that only some people are actually able to hear them. Many people, especially those over 25 years of age, cannot hear noises over 15kHz" in the article, yet he is your power supply guru but may not be able to detect something (coil whine) he wrote an article about!

So is this the reason why you keep releasing these "Coil Whine" Series Power Supplies, because you may not have the employees in your Technical/Test/Design/Quality Control department who are under the age needed to detect it?

Ja mislim da je ovo zadnje boldovano glavni uzrok svih problema. A onda pročitaš ovakve stvari od ljudi koji su zapravo kupili napajanje.

HX1000 Coil Whine
AX1200 Coil Whine
AX1000 Coil Whine
RM650 Coil Whine
RM850 Coil Whine

A onda isti taj Corsair napravi ovakav marketing. How we fight coil whine in the RM Series power supplies i sami se sebi pose*u u usta. Kontam da je potpuno ista situacija kod Seasonic i ostalih visokorangiranih napajanja. Bukvalno na google-u napišete model bilo kog napajanja iz više klase i stavite coil whine i videćete da skoro svako napajanje ima probleme.

Ko je pratio moje piskaranje, zna da sam nedavno kupio Be Quiet Dark Power Pro 11. Nije što je moje, nije mi namera da se qrčim i veličam nešto svoje. Ne vezujem se za materijalne stvari, samo ću reći činjenice i ostaviti par linkova da ne ispadne da sam be quiet fanboy. Kada na google potražite "be quiet dark power pro 11 coil whine" nećete naći nikoga da se žali na njega. A i to što pronađe google je neko ko je napajanje X zamenio sa dark power pro 11 i rešio problem sa pištanjem i cviljenjem.

https://www.techpowerup.com/forums/threads/psu-coil-whines-like-crazy-with-some-gpus.266536/

Jedino napajanje sa kojim nisam imao apsolutno nikakvih problema i koje može da stane rame uz rame sa mojim Dark Power Pro 11 je neko matoro Seasonic napjanje iz X 750 serije kupljeno 2013 godine na koje je čovek dobio 12 godina domaće pisane garancije. To napjanje je toliko kvalitetno da čim ga uzmete u ruke osetite kvalitetan finish na limu. Teško je. Lim kućišta je tvrd i debeo.
Nalepnica ima uklesan broj modela i ostale oznake. Mrežica na ventilatoru se ne savija. Pakovanje i kablovi su vrhunski. Kablovi stoje u crnoj plišanoj torbici sa srebrnim ušivenim Seasonic logom na njoj. You know. Little things. Kada vidite tako nešto znate da u ruci imate ultra kvalitetan proizvod koji vas neće nikada izneveriti. Na žalost, taj Seasonic danas više ne postoji. Moj stari Corsair je stigao u nešto siromašnijem pakovanju i kutiji, ali je prevazišao sva moja očekivanja. Ali kao i Seasonic, ni Corsair više nije to što je nekada bio.
 
Mislim da je fer da nam daš malo fore da napišemo još neki post nevezan za tebe kako bi imao prilike da se ubaciš i još malo požališ na coil whine...imam utisak da nisi dovoljno.
Samo malo vremena...žališ se brže no što možemo da odgovaramo jedni drugima.
 
@alex303 to stoji ne osporavam, sve znam za vibracije, to je najcesci problem za coil whine, al dolazi coil whine/slicna elektronska buka i od drugih stvari, a ne samo lose namotanih/ne-zalepljenih. A ovo sto ja napisah samo cini gorim i tezim/skupljim za resavanje od strane proizvodjaca (za sve tipove Coil Whine i slicne elektronske buke).

Osetljivost i tolerancija na buku nisu razliciti samo od godina. To sve zavisi od osobe do osobe, svako ima drukcije Culo sluha, a neke grupe ljudi, drasticno razlicito, a takodje od nivoa stresa. Ko je previse stresiran, i, ili ima hronicne probleme, i kratak fitilj, primetice, teze ce se privici ( na sta sve ljudi mogu da se privuknu je neograniceno).
 
Poslednja izmena:
@alex303 to stoji ne osporavam, sve znam za vibracije, to je najcesci problem za coil whine, al dolazi coil whine/slicna elektronska buka i od drugih stvari, a ne samo lose namotanih/ne-zalepljenih. A ovo sto ja napisah samo cini gorim i tezim/skupljim za resavanje od strane proizvodjaca (za sve tipove Coil Whine i slicne elektronske buke).

Slažem se. U tome i jeste problem. Coil whine je mnogo generalizovan i ljudi misle da se to odnosi samo na zavojnice sa feritnim jezgrom. Coil whine sa zavojnica je iritantan ali bezopasan. Coil whine koji dolazi iz transformatora ili kondenzatora nije baš toliko bezopasan, jer može da ukaže na skorije crkavanje nekih kompnenti. Pogotovo kada zvuk dolazi dok je napajanje ugašeno ili je mašina u idle. Pošto danas cvile i grafičke kartice i matične ploče, kontam da ima dosta negativnih komentara na amazon i newegg koji se odnose na neko napajanje, dok zapravo zvuk dolazi iz grafičke kartice ili ploče.

Osetljivost i tolerancija na buku nisu razliciti samo od godina. To sve zavisi od osobe do osobe, svako ima drukcije Culo sluha, a neke grupe ljudi, drasticno razlicito, a takodje od nivoa stresa. Ko je previse stresiran, i, ili ima hronicne probleme, i kratak fitilj, primetice, teze ce se privici ( na sta sve ljudi mogu da se privuknu je neograniceno).

Slažem se. Taj sam. :D Sve mi smeta, i bilo kakva buka je nedopustiva. Zato sam speman da platim koliko god je potrebno da bi dobio apsolutnu tišinu i mir. Upravo iz tog razloga, u final QC ne treba da radi čovek. Već treba da postoji silent komora sa HQ mikrofoinima i spectrum analyzerima i da ceo proces analize buke bude automatizovan. Siguran sam da neki proizvođači napajanja iz platinum i titanium serije testiraju upravo na taj način, i svako napajanje koje cvili ili ide u nižu klasu, ili se menja problematična komponenta. Nije teško napraviti potpuno tiho napajanje. Corsair i Seasonic su to demonstrirali u prošlosti. Ako takav način proizvodnje nije moguć danas zbog zaštite životne sredine i optimizacije u proizvodnji, neka onda smanje cenu. Ne može i jare i pare.
 
Praktično, RMx > TXm > RM (po njemu).
Možda je za nijansu inferiornije od RMx u nekim stvarima, ali je u nekim drugim bolji i generalno je solidno napajanje. Za te pare bih ga uzeo bez razmišljanja.

Samo da dodam: RMi > RMx > TXm > RM

Iskreno, nisam nikako mogao da se snađem po nemačkim sajtovima, jednostavno, nisam navikao na toliki izbor. Svako napajanje ima neke svoje prednosti i mane, od kapacitatora do ventilatora, ali sa nekom sebi zacrtanom granicom do 160€ za napajanje, ovaj RM850 na popustu od 112€ (više ga nema, ortak naručio na Amazonu u poslednji čas) mi je bio nekako najbolji kompromis - 80+ gold, 10 godina garancije, nekakve ETA-A i LAMBDA-A sertifikate ne razumem najbolje, a sudeći po ovome "Lautstärke 25.66dB(A) (Cybenetics, 115V), 25.68dB(A) (Cybenetics, 230V)" trebalo bi i da bude veoma tiho...

Pa, ako izdrži 4-5 godina isplatilo se.

Jon Gerrow je suviše mator da bi čuo coil whine. Več sam spomenuo gore da su godine jako bitan faktor. A i nisam jedini sa tom izjavom. Citiram dole:

RM850 Coil Whine

Ali kao i Seasonic, ni Corsair više nije to što je nekada bio.

Ne znam za Geroua, ali i ja sam u starosnoj grupi koja to ne bi trebalo da čuje, nadam se. :)

A da li Corsair više nije kao što je bio - to ne znam. Šta god sam imao njihovo je radilo perfektno i dugotrajno.
 
Poslednja izmena:
Šta god sam imao njihovo je radilo perfektno i dugotrajno.

Šta da ti pričam. Trenutno posedujem sve ovo:

Kućište: Corsair Graphite 600T (ogromna neuništova teška hladna mrcina)
Memorija: Corsair Vengeance 2X16 DDR4 3200 (radi bez greške od prvog dana)
PSU1: Corsair HX520 (Kupljeno pre 10 godina radi i dan danas u drugoj mašini. Najbolja kupovina ikad)
PSU2: Corsair VX450 (Kao i HX520, napajanje bez mana)
Fan Control: Corsair Commander Pro. (Sjajna stvar, odličan software. Preporučujem svakome kome je tišina i customizacija prioritet).
Exhaust fan: Corsair Air ML120 (ultra kvalitetan i tih).

Čovek bi rekao da sam Corsair fanboy. ;)
 
Samo da dodam: RMi > RMx > TXm > RM

Iskreno, nisam nikako mogao da se snađem po nemačkim sajtovima, jednostavno, nisam navikao na toliki izbor. Svako napajanje ima neke svoje prednosti i mane, od kapacitatora do ventilatora, ali sa nekom sebi zacrtanom granicom do 160€ za napajanje, ovaj RM850 na popustu od 112€ (više ga nema, ortak naručio na Amazonu u poslednji čas) mi je bio nekako najbolji kompromis - 80+ gold, 10 godina garancije, nekakve ETA-A i LAMBDA-A sertifikate ne razumem najbolje, a sudeći po ovome "Lautstärke 25.66dB(A) (Cybenetics, 115V), 25.68dB(A) (Cybenetics, 230V)" trebalo bi i da bude veoma tiho...

Pa, ako izdrži 4-5 godina isplatilo se.



Ne znam za Geroua, ali i ja sam u starosnoj grupi koja to ne bi trebalo da čuje, nadam se. :)

A da li Corsair više nije kao što je bio - to ne znam. Šta god sam imao njihovo je radilo perfektno i dugotrajno.

RMI>RMx je diskutabilno

U toj cenovnoj klasi si mogao da biras - Adata XPG Core Reactor, RMX850, Fractal ion+ 860p (proshop oborio cenu), pa cak i novi EVGA GA850 (superflower III) deluje interesantno kao i Enermax DF i bolje su opcije od navedenog Corsair RM modela, samo da si malo sacekao jer ti ne gori pod nogama...
Ali dobro kao i po obicaju...
 
Poslednja izmena:
Ja nisam fanboy nijedne firme, uvek uzimam ono što je, po meni, "best bang for buck".
Na pretprošloj mašini koju sam kupio 2011. i Intel i5 750, stavio sam Corsair H50i vodeno hlađenje. Kasnije sam prodao to jednom ortaku i taj kuler i dan danas radi bez problema! Što je zaista izuzetno za taj tip uređaja.

Iz te mašine iz 2011. mi je ostalo još Corsair HX 650 napajanje, koje i dan danas radi dobro i nečujno, mada pored fabričkog RX 5700XT retko šta može da se čuje. :)
Jedino sam za SSD hteo pre Samsung od Corsair uređaja, a kad sam prošle godine sklapao mašinu jedini RAM koji je dolazio u obzir je Corsair Dominator, ali sam, igrom slučaja, naleteo na popust za Corsair Vengeance PRO 32 GB 3200 (4x8) koje je bilo neznatno skuplje od 2x8 16GB Dominatora.

A moj ortak koji živi i Nemačkoj i koji će mi doneti napajanje, kada me je pitao letos šta da uzme sebi za neku određenu cifru predložio sam mu Seasonic Focus Plus Platinum od 650W (tada je bilo oko 120€, a z amašinu koju je sklapao i koja je slična mojoj nije potrebno bolje napajanje) i kad sam mu sklapao mašinu prosto sam se začudio kako ono nije registrovano kao hladno oružje. :) Teško, obrađeno tako da mu vidiš kvalitet na dodir. I rekao sam sebi da ću ga imati jednog dana, ali sad razmišljam, ako ove ili sledeće godine se odlučim za neki 6800XT ili 3070Ti :)D) trebaće mi ipak nešto jače od 650W, za svaki slučaj.

A opet, nekako bi lakše preboleo da mi za 2-3 godine crkne napajanje od 112€ nego da crkne ono od 160-170. :D

I na kraju jedno malo pitanje... Za šta na napajanjima služi ovaj 10-pinski ulaz??

3.jpg
 
Poslednja izmena:
RMI>RMx je diskutabilno

Tako kažu po testovima.

U toj cenovnoj klasi si mogao da biras - Adata XPG Core Reactor, RMX850, Fractal ion+ 860p (proshop oborio cenu), pa cak i novi EVGA GA850 (superflower III) deluje interesantno kao i Enermax DF i bolje su opcije od navedenog Corsair RM modela, samo da si malo sacekao jer ti ne gori pod nogama...
Ali dobro kao i po obicaju...

Za ADATA i FRACTAL prvi put "čujem" (video sam na geizhals da postoje) da imaju napajanja, za EVGA sam pročitao da im Fortran pravi napajanja, dakle kvalitetna, Enermax takođe, ali nije samo cena presudila.

Kad god gledam na YouTube neke od ovih poznatijih kanala GN, LTT, JayZ, KitGuru, Cannuckse i još par nekih manje poznatih, svi ti likovi koriste 3-4 iste marke - Seasonic, EVGA, Corsair i BeQuiet. Znam da je to sponzorisano, ali nekako kad pogledam User Reviews na Amazonu ili nekom drugom sajtu, to ipak uzimam u obzir. Kad vidiš da je neko napajanje na Amzonu (ipak su ubedljivo najveća trgovina u USA) prodato u 200-300 komada, a drugo u 3-4000, onda moraš da se zapitaš zašto je tako. A u te 3-4000 imaš 95+ procenata pozitivnih reakcija.

Meni je ovo RM850 delovalo kao najbolji kompromis, a i već objasnih zašto Corsair.
 
Nova ADATA i Asus su CWT platforma, kao i neka TT napajanja. (kao i kod Corsaira koja ce iskociti ove godine, pritom Corsair uvek doradi solidno modifikaciju originalne platforme)
Fractal Ion+ je Sirfa tj HiPower (modifikovano) napajanje, platforma koja je vidjena kod TT-a vec, a jedno je od najtisih u toj cenovnoj klasi...
EVGA=Superflower, BQ=FSP (doduse starija serija je bila Delta)

BQ je precenjen za ono sto nudi, Seasonic (koji je vise specijalizovan za dizajn platforme) nije vise toliko pouzdan jer outsource-uje dobar deo komponenti samim tim je i QC losiji... (za razliku od FSP-a posebno high-end ponude kao i Delte, pa cak i Superflower-a - mada vecina danas to rade). Seasonic PX serija pre koju godinu im je povucena, cak i sada neki modeli iz titanium klase imaju problema...
Corsair, kao sto rekoh dodatno "doradi" platformu ali su i oni hit&miss, samo jedan primer je skorija masovna reklamacija sa hx1200 napajanjima.

Da ne idem dalje u off-topic
Najmanji reper su mi YT influenceri koji robu dobijaju za dzabe i mogu u svakom trenutku da je zamene, postoji na netu ljudi koji su se specijalizovali za testove napajanja. Pritom pricam o napajanjima (za ostalo jedini reper su GN i HWUnboxed)
Na kraju krajeva tvoj novcanik tvoj izbor, ali objektivno imao si bolje opcije posebno sto nisi bio ogranicen na Srbiju, cak ti je ortak u Nemackoj u najboljoj mogucoj poziciji bio za dobar izbor.
 
Poslednja izmena:
Da ne idem dalje u off-topic
Najmanji reper su mi YT influenceri koji robu dobijaju za dzabe i mogu u svakom trenutku da je zamene, postoji na netu ljudi koji su se specijalizovali za testove napajanja. Pritom pricam o napajanjima (za ostalo jedini reper su GN i HWUnboxed)
Na kraju krajeva tvoj novcanik tvoj izbor, ali objektivno imao si bolje opcije posebno sto nisi bio ogranicen na Srbiju, cak ti je ortak u Nemackoj u najboljoj mogucoj poziciji bio za dobar izbor.

Zaboravio sam na proklete Ozije (HWU) i njih redovno pratim.

Kao što sam već napisao - nisam pratio napajanja godinama, totalno sam ispao iz tog fazona da znam ko, šta proizvodi i kako. Kada sam kupovao moj HX650 znao sam da im Seasonic pravi napajanja i šta sve ima unutra.

A taj ortak mi u ponedeljak javne da dolazi za desetak dana i da do četvrtka (zbog vremena dostave i mogućih problema) odlučim šta da mi donese. Prvo sam hteo Lian Li Unifan, jer me oduševilo to što ima samo dva kabla, ali kad sam video cenu momentalno sam odustao. A onda sam se setio da imam strašno staro napajanje. A nisam pratio šta je danas dobro. Pa prvo videh Connect i pomislih na kabliranje. I šta neko može da nauči i sazna o moru napajanja za 4 dana???

Jednostavno sam morao da se što pre odlučim, zato sam i postavio temu ovde, saznao sam mnogo za ovih par dana vezano za to zahvaljujući postovima, znam da za cifru od 110-160€ ima mnogo izbora, svako sa prednostima i manama i Corsair mi je samo bio najočigledniji kompromis.

Da, znam da ima boljih, znam da ima ljudi koji znaju zašto, ali za 3-4 dana to ne može da se "nauči".

Usput, RM850 je CWT platforma : "Inside, soldering is clean and neat, much like the external appearance, and it's clear that OEM manufacturer CWT, a long-time collaborator with Corsair, has excellent density that's a key aim this time around. Speaking to budget, Corsair forgoes the usual all-Japanese capacitors for a mix of Taiwanese (Kuan Kun, if you are interested) and Japanese. To be fair to Corsair, it does mention the mix on its product page - no-one is pulling a fast one here - and we enthusiasts take comfort in the safety of that 10-year warranty."
 
Poslednja izmena:
I na kraju jedno malo pitanje... Za šta na napajanjima služi ovaj 10-pinski ulaz??

Pogledajte prilog 295678

To nije ulaz nego izlaz. Tu se priključuje MB (motherboard) konektor i on se račva na jedan 6PIN konektor + 4PIN konektor ili takozvani P4 konektor. Na nekim AMD X570 je potrebno da bude uključen i 6PIN i 4PIN konektor da bi dobio stabilan sistem.
 
Malo mi je gužva okolo i nisam pazio šta pišem. Mislio sam na taj 10-pinski konektor na slici (ili koji je već pravilan izraz) koji se nalazi na napajanju.
Iskreno, to prvi put vidim. Imam Aorus X570 Elite i na njoj je klasičan 8-pinski konektor za procesor. Zaista nisam video nigde to, ali hvala na informaciji.
 
Tu se priključuje MB (motherboard) konektor i on se račva na jedan 6PIN konektor + 4PIN konektor ili takozvani P4 konektor.
Netačno!

U 10-pinski i 18-pinski pored se priključuje 24-pinski modularni za ploču.
ATX-24pin-to-18-10-Pin-Modular-Power-Supply-Adapter-Cable-for-Corsair-RM650X-RM750X-RM850X.jpg_q.jpg

Grafičke imaju 6-pinski ili 8-pinski, jedino neke Nvidia RTX 30 (FE- Founders Edition) imaju 12-pinski, pa treba adapter, koji se dobije sa grafom a može se i kupiti(Seasonic, Corsair i možda još neki):
https://seasonic.com/request-12pin-cable
 
Poslednja izmena:
Nema nekog posebnog razloga menjati kvalitetno napajanje koje ne daje nikakve simptome samo zato što je staro. Moj Zalman mi je crkao posle nekih deset godina i ništa nije oštetio.

Coil whine se lako rešava, premaži zavojnice lakom za nokte.
 
Tačno tako. To sam mu rekao u prvom postu, ali on je i dalje ubeđen da će to napajanje uskoro umreti jer je staro.

A ovo za lak je dobra ideja za staro napajanje koje cvili. Ali to ne mogu raditi na novom napajanju koje je pod garancijom. A i coil whine može da dolazi iz transformatora i elektrolita. A tu nema spasa.
 
Poslednja izmena:
Nema nekog posebnog razloga menjati kvalitetno napajanje koje ne daje nikakve simptome samo zato što je staro. Moj Zalman mi je crkao posle nekih deset godina i ništa nije oštetio.

Moj HX650 ima već 11 godina i, naravno, da ga neću menjati sve dok radi kako treba. Ali, planiram da na leto/jesen kupim novu grafičku, u zavisnosti koliko love skupim. A onda će mi trebati i jače napajanje, pa, eto, malo unapred razmišljam.
 
Iskreno, nemam vremena previše da čitam specifikacije, ali ovde zaista ne vidim da se nešto značajno promenilo.

attachment.php
I dalje vidim 8-pinski napojnik za procesore, spoljni uređaji (hard diskovi, grafike, itd...) i dalje će se napajati i povezivati kao i do sad, jedina je razlika je strujni ulaz. Koliko sam razumeo iz napajanja će se izbaciti 3,3 V i 5 V grane i da će ostati samo one od 12 V.

Iskreno, ne vidim, ovako na prvi pogled, neki napredak ovde, osim što se smanjuje strujni ulaz.

Možete početi od 7:50, ako ne želite da prolazite kroz... ...celu temu.

 
Moj HX650 ima već 11 godina i, naravno, da ga neću menjati sve dok radi kako treba. Ali, planiram da na leto/jesen kupim novu grafičku, u zavisnosti koliko love skupim. A onda će mi trebati i jače napajanje, pa, eto, malo unapred razmišljam.

Onda ne vidim zasto bi skrtario u tvom slucaju 30-40e ako ti je u planu da nabavljas novu graficku (pretpostavljam nesto u rangu 6700/6800xt za na duze staze, a znam da te svrbi i za novi cpu), pritom ces i napajanje koristiti duze...
Kvalitetno napajanje moze da posluzi za 2 konfiguracije.
Pritom licno ne bih koristio napajanje za novi build ako je starije od 5-6 godine (u tom slucaju bih ga ostavi ako radim blazi upgrade), ma koliko kvalitetno da je, jer dolazi do degradacije komponenti i od nekoriscenja a kamoli napajanje koje je radilo u ko zna kakvim uslovima. (citaj kvalite struje/instalacije, prasina i promene temperature).
Da li stvarno treba da razmisljate da li ce vas napajanje kostati nove konfiguracije/komponenti vec se kockate sa starim ili jeftinijim opcijama a mogli ste da uzmete neku provereno napajanje?
 
Poslednja izmena:
Onda ne vidim zasto bi skrtario u tvom slucaju 30-40e ako ti je u planu da nabavljas novu graficku (pretpostavljam nesto u rangu 6700/6800xt za na duze staze, a znam da te svrbi i za novi cpu), pritom ces i napajanje koristiti duze...
Kvalitetno napajanje moze da posluzi za 2 konfiguracije.
Pritom licno ne bih koristio napajanje za novi build ako je starije od 5-6 godine (u tom slucaju bih ga ostavi ako radim blazi upgrade), ma koliko kvalitetno da je, jer dolazi do degradacije komponenti i od nekoriscenja a kamoli napajanje koje je radilo u ko zna kakvim uslovima. (citaj kvalite struje/instalacije, prasina i promene temperature).
Da li stvarno treba da razmisljate da li ce vas napajanje kostati nove konfiguracije/komponenti vec se kockate sa starim ili jeftinijim opcijama a mogli ste da uzmete neku provereno napajanje?

Mnogo preuveličavate priču oko crkavanja napajanja. Da. Slažem se. Napajanje može da crkne, ali to ne znači da će odmah sa napajanjem pregoreti ploča, procesor, memorija, kuća, grad. Takav horror scenario se dešava sa jeftinim noname napajanjima, pa čak i kod njih zna da se desi da sve ostalo preživi. I napajanja u većini slučajeva ne crkavaju iznenada uz eksplozije i vatromet, već kreće zujanje, nestabilan sistem, restartovanje, iznenadno gašenje sistema..itd.
 
Prevashodno degradacijom izlazi van proizvodjackog spec-a, a jedan primer moze biti famozni ripple koji polako ubija komponente...

Jos jedna stvar - da li realno ima bilo kod od vas da bi upario korisceno napajanje iz 2010 sa novim buildom iz 2020/2021, makar bilo to i Corsair/SS? Ili eto cisto da piskaramo piskaranja radi?
Jedna stvar je da to napajanje radi a nesto drugo da je i dalje unutar fabrickih specifikacija i da je i dalje pouzdana opcija za novu konfiguraciju...
 
Nazad
Vrh Dno