Šta je novo?

HDD izgubljeni VAŽNI podaci

Bad Habbit

Slavan
Učlanjen(a)
23.07.2005
Poruke
2,418
Poena
390
Imam VEEELIKI problem i MOLIM za (hitnu) pomoć! Crklo mi je napajanje na kompjuteru, na kome sam imao SSD kao primarni i HDD kao sekundarni disk. Na tom HDD, sekundarnom disku, imao sam MNOGO VAŽNE PODATKE, koje pošto sam *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* nisam narezao na vreme na dvd. Sada sam prebacio taj HDD na drugi računar samo da vidim da ga nije crkavanje napajanja oštetilo da prebacim podatke, međutim nastao je haos. U prvi mah je kompjuter (taj drugi na koji sam ga nalačio) VIDEO HDD i podatkle. Ja sam obeležio podatke i da mu da ih kopira na disk iz ovog drugog računara. On se tu zabagovao, nije ništa počeo da prebacuje jedno 5 minuta, već je samo nešto "drljao". Onda sam pokušao da ga prekinem i tu je prestao da se odaziva i windows. Onda sam uspeo da mu dam restart (preko ctrl+alt+del) i stajao je dugo prozor restartin ali ništa. Onda sam ga fizički restartovao. Windows se podigao i sistemski drajv se vide, ali ovaj što mi je najvažniji zbog podataka se NE VIDI više. Išao sam u disk management i tamo se disk vidi, ali ovako.

1.PNG

Posle sam ga opet restratovao (nisam ništa radio u disk managementu) i onda se drajv pojavio u windows explorer-u, drive E, ali sada izbacuje ovu poruku.

2.PNG

Sada sam u totalnom haosu i ne znam šta da radim, jer mi je PRIORITET SVIH PRIORITETA da sačuvam podatke.

Možete li da mi pomognete šta da radim jer ću se ubiti ako izgubim ove podatke?

Skinuo sam neki RECUVA program za vraćanje podataka, ali ne znam da li smem da ga pustim, da ne napravim još veći haos?
 
Poslednja izmena:
Možeš probati "GetDataBack for NTFS".

Doduše, ja imam neku stariju verziju, danas je to "GetDataBack Pro".
 
Poslednja izmena:
Pošto je očigledno da su podaci veoma bitnu,
preporuka da disk izvadiš i odneseš u neku od firmi koje se profesionalno bave spašavanjem podataka.
 
Da li znate bar da li ovi programi za vraćanje podataka ako ne urade ništa bar neće pogoršati nešto d aposle bude teže da se podaci vrate?
 
Ako su podaci zaista bitni, bolje odmah odnesi profesionalcima. Ko zna šta sve može da pođe po zlu dok pokušavaš sam.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
U tom slučaju je u biti najbolje da napraviš image od svakog sektora na hard disku. Ali, koliko vidim, ti nemaš još jedan HDD od pola terabajta.

Ako su zbilja sentimentalno važni, onda se zna šta treba raditi. A to nije Pera od 10€.
 
Podaci su važni, ali nemam pare da plaćam profesionalce. Jel postoji neko rešenje?
 
Budući da su ti podaci izuzetno bitni ja bih ti predložio da u sopstvenoj režiji radiš isključivo ako je hdd vidlljiv računaru i skroz ispravan (proverio si po smart parametrima da je fizički zdrav).
Potom napraviš verifikovan sector by sector image tog drajva i radiš data recovery sa imagea a ne sa drajva.
 
SKroz sam sluđen. Hoće glava da mi oeksplodira od nervoze. Jel možeš molim te dami objasniš step by step šta i kako da radim? Koji programom, sta? Disk se vidi iz dism management-a, ima slika u prvom postu. Vidi se čak i iz windows explorera ali kada hocu da ga otvorim kaze da ovo sa druge slike. Mislim da je zdrav skroz i ispravan. JIzgleda se nesto desilo pri tom nasilnom restartu da ga win vise ne vidi....

Evo kako to vidi ovaj program. Kao lost partitio. Dakle mislim da "samo" treba nekako povratiti pristup pariticiji, da je ona nekako softverski ostecena.

image_2021-01-09_171001.png
 
Poslednja izmena:
Možeš pogledati sa besplatnom Victoriom ili nekim drugim alatom, pa ako je tamo vidljiv i sve je u redu sa smart parametrima skineš Sergei Strelec (prvi rezultat google pretrage), napraviš butabilni fleš sa Rufusom i na njemu imaš sve ostale alate koji će ti zatrebati. Za sve ostalo nemam vremena da pišem step by step.

Još jednom, ako nisi spreman preuzeti rizike najbolje je da ga nosiš nekom ko ima iskustva.
Jer čak i da jeste ispravan hdd, što je pitanje, opet možeš nehotice dodatno pogoršati stvar.

https://victoria.en.lo4d.com/window...our hard drive's,data when errors are spotted.
 
Koliko su vazni podatci?!
Ovo ubiću se ne važi, NEMOJ da se ubiješ ma šta da bude...
Ako je gomila bitkoina na hdd idi profesionalcu, ako je zavrsen diplomski idi porfesionalcu, ako su neke bas bas bas nenadoknadive slike i video idi profesionalcu... ako je nestosto ti ipak mozes nekako prezaliti mozda da i pokusas sam vratiti ali budi spreman na rizik.
Ako je nesto fizicki crklo na hdd (manje verovatno da je moglo) daljim drljanjem po hdd ces da pogorsas situaciju.
Ako je nesto od elektronice crklo ne bi trebao nista da se vidi.
Ako je nesto win skrljao, npr pobrljavio tabelu podataka to bi se moglo vratiti.
Profesionalci imaju neku fiksnu tarifu ali mogi, imaju i cenu za spaseni MB, pa ako je to extremno bitno nesto manje, idi profesionalcima (ovim skupim, s imenom, pravim) pa potrosi 200-300e minumum ali povrati vazne podatke.
Svi smo mi lenji da bekapujemo redovno podatke...
Pod stresom, nervozom, hujom, slicnim frustrirajucim stanjima je teze raditi i lakse pogresiti, NEMOJ da radis nista dok se ne smiris.
 
Poslednja izmena:
Kako kaze @Zeha, ne radi nista dok se ne smiris..
cisto da ti napomenem, nesto se ne slaze, gore imas sliku disk managementa gde kazes da se "pokvareni" HDD vidi kao E particija (465,76 GB, RAW file system),
a to nije ista particija na donjoj slici za koju kazes da je Ease US 'vidi" kao lost partition (501 MB).
 
Kada će već ljudi da shvate da je backup disk daleko jeftiniji od vraćenja izgubljenih podataka ?
 
Nemoj da se zezaš sa uradi-sam rešenjima, već daj profi firmama da bar procene štetu, kolko znam dijagnostika se ne naplaćuje.
Ukoliko ni oni ne mogu lako i brzo da reše, kako misliš da ti rešiš? Ako postoji harverski kvar na disku, situacija se dodatno komplikuje.
 
najbolji predlog koji sam procitao do sad je Zehin,raskopcaj sve sa struje,opusti se i pusti da prenoci i ti da odspavas i hladne glave da pristupis problemu.ovo je generalno jedan od najboljih saveta koji ces dobiti u zivotu za bila sta i bilo kakav problem.

drugi bi bio da ni po koju cenu ne upisujes bilo sta na taj disk.ni po koju cenu.ma sta god ti bilo koji od tih programa predlagao a da je bilo kakav vid upisa pa i jedan bajt je losa,veoma losa ideja.nikakvo formatiranje,nikakvi write testovi,nista.

trece,posto nemas para da placas profesionalce takodje bi izbegao lokalne majstor pere,laze,mike i ekipu od 10e kako ti je takodje dobro predlozeno vec,sve sto mogu oni mozes ili ti sam ili eventualno ce ti se javiti neko sa foruma (ko npr ima eksternu fioku i iskustva sa recovery programima).ovako na daljinu deluje da je pukla particija i to nije preterano veliki problem da bi se izvukli podaci,treba ti pristojan partition program (kao npr partition wizard free) da dodelis slovo particiji ili ako ne moze da isti taj program pokusa da nadje tu particiju,mauntuje je i da mozes da izvuces podatke.

ono sto ti za kucnu reziju treba je provereno ispravan racunar sa provereno ispravnom vezom napajanje - sata kabal - ploca i 500gb prostora na disku koji radi i usb drajv.

usb drajv\fleska ti treba za vec predlozeni strelec USB (skini englesku verziju,skuvaj je sa poweriso metodom,uputstvo kako imas u arhivi).


ako nemas ovo predlozeno,ili ti i dalje sopstvena sumnja u sposobnosti da ovo izvedes i dalje te cini nervoznim prvo se raspitaj kod svojih prijatelja da nema neko eksterni disk,fioku,racunar i dovoljno iskustva,ili sacekaj da ti se javi neko u tvom lokalu sa foruma.

na kraju krajeva,ako ipak bude problem tezi (npr sa elektronikom diska) i nikako se ovim prostim metodama ne budu mogli izvuci podaci,iako panicis sad verujem da ce neko u par dana javiti neku proverenu varijantu da neko radi ozbiljno i ne toliko skupo kao prvih par nekoliko firmi koje gugl izbaca kod nas.

Kada će već ljudi da shvate da je backup disk daleko jeftiniji od vraćenja izgubljenih podataka ?

iako je validna diskusija i zaista bi valjala jedna opsta tema na forumu da bar se clanovi edukuju sta kako,isto mislim da nije vreme ni mesto,samo stajemo na muku coveku.vecina nas je to naucilo kao i on sad na sopstvenoj kozi i mozemo bukvalno knjigu kratkih horor prica da skupimo (npr drugar zeznuo softver za terminale na pumpama,ukupna steta preko 1200e koju je morao da plati) pa smo se dozvali pameti i poceli i bekap bekapa da pravimo...
 
Poslednja izmena:
verujem da ce neko u par dana javiti neku proverenu varijantu da neko radi ozbiljno i ne toliko skupo kao prvih par nekoliko firmi koje gugl izbaca kod nas.
To kod ovih majstora što rade za tepsiju ribe koje stalno spominješ po raznim temama?
 
ne naravno,procitaj opet post prvi sam savetovao da apsolutno izbegne te varijante.

gugl izbaca ovih par koji stvarno imaju jake cene (opravdano\neopravdano,vec smo diskutovali par puta na forumu,svakako nema poente jer covek nema para da ih plati) a nije iskljuceno da bi se neko u medjuvremenu javio,ili bi ovde javili ili bi neko od tih izasao u susret pre upravo sto bi poneo majstor peri lazi i miki i ovaj mu za tih 10e pregazio disk i cela stvar otisla dodjavola.
 
Sa novim nadogrdnjama Win 10 sam počeo da radim mesečni bekap. Isplatilo mi se par puta, posebno pre neke veće nadogrdnje.
 
Možeš da probaš i pustiš sistem da čekira disk.

chkdsk e: /f
 
Ovako. Nisam se ranije oglasavao, jer sada nemam ni pristup kompjuteru da bih mogao da odgovorim, sto jos dodatno komplikuje stvari. Ovakva je situacija. Juce sam uspeo da porekenem program EaseUS. Program je USPEO da pri skenu PREPOZNA SVE izgubljene podatke. Sa ove slike, prepoznao ih je kada sam kliknuo da skenura E:. Ovo ostalo, ne znam ni sta je, nije nasao nista.

attachment.php


E sada. Ja sam ga sinoc, oko 20h ostavio da radi, prijavio je ovu sliku.

Capture.PNG

Od sinoc u 20h, do sada, u 8h, dakle oko 12h, stoji identicna slika. Dakle i dalje je na prvom od .... fajlova. Gledao sam zauzece procesora i cime je zauzet i daje da je zauzet nesto malo, oko 7%, sa procesom koji pripada bas ovom programu EaseUS, aktivnost HDD-a je 0%.

Sada imamam JAKO VAZNO PITANJE. Posto se ocigledno za 12h nista nije desilo, nesto opet ne valja, odnosno on nista iz nekog razloga ne radi. Ja bih ga sada, makar prekinuo, pa da vidim sta dalje, mozda bar da ga fizicki skinem dok ne vidim sta cu dalje. Ali sada se PLASIM da on nije zapoceo ipak neki proces kojim bih jos pogorsao situaciju, nesto kao sto ste ovde pisali da ne smem da upisem ni jedan novi bajt. Po mojoj logici, posto mi je pri pokretanju procesa, trazio lokaciju gde ce povratiti podatke i rekao je da to NE SME biti disk sa koga se vade podaci, ja sam mu dao drugi fizicki disk za to, kapiram da on samo pokusava, ako i to, da iscitava podatke sa tog izgubljenog diska. Medjutim nisam siguran i sada me i to plasi, dakle da li smem da prekinem proces, da ne pogorsam stanje. Sta mislite? Evo sta kaze kada pokusam da prekinem, a ne prihvatim to.

image_2021-01-10_074902.png

Za ove ostale predloge cu videti kasnije da li smem da se upustim. Za sada mi je bitno samo da li smem da prekinem proces, bez dodatnog pogorsanja situacije?

I jos par mojih nekih zakljucaka. 99% sam siguran da disku nista ne fali hardverski. Mmislim da je "samo" pri tom nasilnom gasenju, izgubio svoje slovo, koje se doduse sada vratilo, ali kaze da su osteceni podaci. Dakle, nisam bas strucan da objasnim, ali kapiram da kada bih samo nekako mogao da mu ponovo dodelim slovo i da se pod tim slovom mountuje, a da NE OSTETI podatke, da bi to resilo problem. Ali ne znam kako to da uradim, pogovoto bez ostecenja podataka. Da li bi mozda ovaj predlog od @dzonihsv mogao da uradi tako nesto, da ne ugrozi podatke? Probacu i ovo sto mi je predlozio @Orchard i svi ostali, ali moram da idem korak po korak da ne napravim jos vecu stetu. Hvala svima na dosadasnjim predlozima.

I jos nesto. Ako vi znate nekog sa foruma, ko bi hteo da mi pomogne, posto ja malo slabije u psolednje vreme posecujem forum, pa nisam bas u toku ko bi se time mogao baviti, molim vas da mi ga preporucite. Bio bih beskrajno zahvalan, ako bi mi neko pomogao. Spreman sam ako treba i da nesto platim, ali zaista nisam u finansijskoj mogucnosti da placam cene od 100 i vise eur, koliko vidim da ovi sto se time bave, traze.
 
Poslednja izmena:
Program je USPEO da pri skenu PREPOZNA SVE izgubljene podatke.

Prepoznao je filesystem, na prvom mestu. To ne znači i podatke.

Sada imamam JAKO VAZNO PITANJE. Posto se ocigledno za 12h nista nije desilo, nesto opet ne valja, odnosno on nista iz nekog razloga ne radi.

Deo hard diska, tj. deo ploče,"tanjira", više nije za upotrebu.

Prekini i probaj obeležiti pojedinačno, uradi jedno po jedno.

Ono što ne može, najverovatnije ćeš morati da se oprostiš sa tim, eventualno u kućnoj varijanti.
 
jako je bitno da obezbedis drugo provereno ispravno napajanje/adapter tj stagod da pokrene taj disk i da imas opciju da iskopiras sa njega.najlakse neki drugi racunar,ali moze npr i eksterni dok.

prilikom recovery particije ili fajlova sa proverenim softverom (poput tog easeusa) ne vrsis nikakav upis na disk.postoji mala sansa,pogotovo jos neverovatnija u tvom slucaju da dodatno opterecujes mehaniku diska da drlja po ploci i sa iscitavanjem ali svejedno posto nemas da platis a podaci su ti hitni,to je rizik sa kojim ces morati da se pomiris,ne postoji nacin da se izbegne.

zato ti svi savetuju da posto obezbedis provereno ispravnu (dakle koja radi potpuno normalno neko duze vreme) konekciju sata disk - kontroler - napajanje itd da odradis sector by sector copy i potpuno iskljucis taj hard disk iz price,i onda sa tako kreiranog bekapa dalje cupas fajlove.posle mozes da pokusas disk repair u hdd sentinelu naprimer i slicne invazivnije metode.

ja bi ti drage volje pomogao,ali sam van zemlje trenutno.ono sto mozes jeste da napises svoj lokalitet (grad gde si) i zamolis moderaciju da premesti temu u servisni podforum gde bi bio vidljiviji clanovima koji se petljaju sa ovim stvarima...

edit:

ako u nekom momentu uspes da pocupas potrebne fajlove iste sekunde ih iskopiraj na dva fizicka medijuma (npr eksterni disk i usb,ili sto si spomenuo narezes na optiku) i izbaci ih na internet (gdrive,onedrive...) pa da traje celu noc.
 
Poslednja izmena:
Spomenuo sam već da ti je prvo da proveriš da li je hdd fizički zdrav. Sad imaš situaciju da je "drljano" čitavu noć po hard disku i kao posledica moguće je da je sad u još lošijem stanju.
Izvadi hdd, ne diraj ništa i prepusti stvar nekom iskusnijem, ako ima nekog sa foruma da je u blizini i voljan pomoći to bi bilo najbolje.
 
Da, razumem, ali kazem ti da jednostavno nisam u situaciji da platim za to 100 ili vise eura, prosto nemam te pare za takvu namenu. Vec duze vreme sam bez posla i jedva prezivaljavam, tako da ne postoji mogucnost da platim te pare. Moram da se snalazim kako znam i umem sam, odnosno uz vasu pomoc. Ako ima neko sa foruma da pomogne, bio bih jako zahvalan. Ja sam iz Beograda. Mogu da donesem disk na bilo koju lokaciju gde je potrebno u Beogradu. Mozda cak i da ga posaljem postom, van Beograda, ako je neophodno.

@Orchard

Mozes li mi reci kako da uradim, cime to kopiranje sector po sector? I da li je to uopste moguce, ako ne mogu da pristupim podacima sa diska?
Ovaj program Mini tool partitio wizard, sto si mi preporucio, ima i opcije da promenim/dodelim drive letter, a ima i opciju partition recovey wizard. Mislio sam da mozda dodelim neko drugo slovo. Imam neki osecaj da ce se tako omoguciti pristup particiji i mountovati disk opet i da bih mozda tako ponovo dobio pristup svim podacima. Ne znam da li bih tim promenom slova ugrozio podatke? Time ne bi trebalo nista da se obrise? Ili da pustim taj partition recovery?

Da li bi obican chkds /f ugrozio/obrisao nesto?
 
Hvala ti puno. Da vidim još danas da li ću nešto uspeti da uradim, da ne ugrozim dodatno, pa ako ne uspem, onda sutra da možda tebi pošaljem.


Da li bih smeo da probam ovo sa partition recovery ili promenom slova particije, ili chkdsk?
 
Poslednja izmena:
drvim toliko o drugom proverenom racunaru ili doku bas zato,jer na papiru nista od ovoga (chkdsk,recovery softver itd) ne ugrozava disk ako sam disk je ispravan i ako je ostatak komponenti u lancu okej.ako nije,rizici postoje.u tvom slucaju nije dramaticno jer je najverovatnije problem striktno softverske prirode i najgore sto moze da se desi je upis,ali niko ovako preko interneta ne moze da ti garantuje.

jedina stvar koju bi ja jos u tvom slucaju pobao kuci je da skines strelec usb ( https://mega.nz/file/hq4EXKDA#4XmBKpwXw-YtQo5fdZawr-iIa3ja4qaL_KA0hBDNG9o ) i butujes sa njega i tako iskljucis svoju instalaciju windowsa iz jednacine i sa njega probas da iscitas disk.eventualno u biosu prebaci mod kontrolera na IDE i vrati na defaulte (svoja podesavanja najverovatnije mozes da sacuvas kao profil,zavisno od ploce) ali ne bi smelo da igra ulogu.

ako bas hoces da teras mak na konac,ako imas vise memorijskih modula izbaci svaki sem jedan a on da bude u A1 slotu (koji je naci ces u menjualu od svoje ploce).ovo sve ne bi smelo da bude neki veliki faktor,ali pokusavas da obezbedis maksimalno sigurne uslove,pa teranje maka na konac nije toliko losa ideja...
 
Hocu, probacu sada sa tim strelec usb (valjda cu se snaci).

@poolmaker

Kod:
09:28:00 : Get drive passport... OK
09:28:00 : Model: SAMSUNG HD502HJ; Capacity 976771055 LBAs; SN: S20BJ9DSC19776; FW: 1AJ100E4
09:28:23 : Get S.M.A.R.T. command... OK
09:28:23 : SMART base updated.
09:28:27 : Get drive passport... OK
09:28:27 : Get S.M.A.R.T. Log directory... OK.
10-Jan-21
09:28:55 : Get drive passport... OK
10-Jan-21
09:29:12 : Get drive passport... OK
09:29:12 : Model: SAMSUNG HD502HJ; Capacity 976771055 LBAs; SN: S20BJ9DSC19776; FW: 1AJ100E4
09:29:57 : Get S.M.A.R.T. command... OK
09:29:58 : SMART status = GOOD
09:30:21 : Command interrupted by user!
09:30:26 : Program terminated.
09:31:51 : Get drive passport... OK
09:31:52 : Model: SAMSUNG HD502HJ; Capacity 976771055 LBAs; SN: S20BJ9DSC19776; FW: 1AJ100E4
09:31:56 : Get S.M.A.R.T. command... OK
09:31:57 : SMART status = GOOD
09:32:24 : Get S.M.A.R.T. command... OK
09:32:27 : Get drive passport... OK
09:32:27 : Get S.M.A.R.T. Log directory... OK.
09:32:30 : Get S.M.A.R.T. command... OK
09:32:31 : SMART status = GOOD
09:33:14 : Get drive passport... OK
09:33:14 : Recallibration... OK
09:33:15 : Starting Reading, LBA=0..976771054, FULL, sequential access, timeout 10000ms
09:33:42 : Surface scan PAUSED
09:34:06 : Surface scan RESUMED
10:57:43 : *** Scan results: no warnings, no errors. Last block at 976771054 (500 GB), time 1 hours 24 minutes 29 seconds.

d1.PNG

image_2021-01-10_110248.png
 
Nazad
Vrh Dno