Šta je novo?

HDD izgubljeni VAŽNI podaci

Novi "problemi". Uzeo sam danas SATA to USB adapter. Povezao sam ovaj problematicni disk, kao test, da vidim hoce li to raditi (podaci su prebaceni na drugi hdd) i NECE. Pitao sam prodavca da li ce ovaj kabl posto je USB 3.0 raditi i kod mene, posto je stari racunar i imam samo USB 2.0, on je rekao da hoce. Medjutim meni ne radi. Device manager ga vidi, ali drive-a nema u my computeru. Jel to znaci da ovaj 3.0 ne moze da radi na 2.0 ili je neki drugi problem? Evo kako to izgleda.

https://youtu.be/880I-h3sEHA

Samo za 2.5". Ne rade 3.5".

Hvala za objasnjenje o Sata adapterima.

Gledam po oglasima, nov, upakovan, 2 godine garancije, 320 Gb, 1850 din. Ko ce ga znati da li je stvarno nov ili refabrikovan...

Refebrikovan.
 
Pretpostavljam, nema logike da nije rafabrikovan ali prodavac kaze da nije.
 
Prave li se uopste vise hdd manji od 500GB?
 
Može SATA 3.5" na USB ali treba i posebno napajanje 12V.
 
ja,kad je backup u pitanju se sluzim pravilom sto vise to bolje,pa sam dok sam imao potrebu da skladistim ogromne kolicine podataka u vise primeraka i na vise lokacija isao redom i kupovao svasta,sa losim sektorima,sa losih napajanja itd,jedini parametar kojim sam se vodio jeste da moze da ispise kompletnu povrsinu diska.dakle pricam o desetinama najraznoraznijih drajvova od kojih nekih 80 posto imam i dan danas ili sam razdao i rade i dan danas,a i to sto je crklo crklo je vecma mojom krivicom.

poenta price je da za cold storage nije toliko bitno da je savrsen,ali je bitno da se ima vise i na fizicki razlicitim lokacijama i obavezno bar jedan cloud bekap.
 
Hvala jos jednom. Dakle ako sam razumeo, ako uzmem sada neki 2.5 disk, on ce raditi i na 2.0 kod mene i sa ovim adapterom sto imam. Ako hocu 3.5 onda moram kuciste sa eksternim napajanjem, ili 3.0 usb?

Sto se diskova tice, ovaj sto sam ja hteo da kupim, 3.5, je refabrikovan, a nigde na njemu nisam video da pise da je refabrikovan.
 
ako uzmes 2,5" disk koji vuce do 500ma (a ogromna vecina su takvi) sa adapterom koji si kupio radice na svakom portu pa i starijem usb 2.0.

ako uzmes 3,5'' disk nece ti raditi sa tim adapterom i treba ti adapter sa spoljnim (eksternim) napajanjem.

postojeci adapter nece raditi sa 3,5" diskom ni na kakvom portu,pa ni na usb 3.0.tj radice adapter ali nece imati dovoljno struje da isporuci disku da bi ovaj radio.
 
Kakva je logika cuvati iste podatke na 2 particije jednog hard diska? Da li je to ista pouzdanije od jedne particije? Jeste opet isti disk, iste ploce, glave... ako otkaze ceo, otkazao je ali sve je na 2 mesta ako dodje do nekog manjeg problema.
 
Nikakva. I dva diska u istom računaru je visko rizično rešenje.
Ja sam se potrudio da većinu bitnih stvari prebacim na Onedrive, ukoliko podelite family nalog za Office365 za relativno male pare imate Office, 1 TB Onedrive i još nekih pogodnosti.
 
Za bakup je najbolje na removable disku, uključenom samo kada se radi backup. Ako je uvek u kompu onda može da mu se nabiju virusi ili da se slučajno formatira itd.
 
To sam i mislio jer smo o eksternim varijantima i pricali. Da li na eksternom disku ima svrhe cuvat podatke na 2 particije?
 
Ne.
Ima svrhe samo na 2 hdd i više.
 
Pretpostavio sam da je tako ali pala mi glupost na pamet pa rekoh da pitam ;).
 
2 kopije na istom disku imaju smisla ako slucajno obrises nesto nesvesno pa da imas rezervnu kopiju, a u domenu teorije ako je nesto sitno pa cisto da budes siguran da los sektor nece da pogodi bas taj sitan fajl.

U svakom slucaju, backup na 2-3 mesta i mirno spavas.
 
Mali off. Postoji nekojiko manje-više praktičnih opcija da backup disk ostane u kućištu a da je manje izložen uticajima malwera i slučajnog brisanja.
Prekidač za napajanje jednom ili više diskova.
Isklučenje/onemugoćavanje backup diska iz BIOS-a gde BIOS to podržava.
Skidanje slova backup disku u Disk Manager-u, Manje delotvoran u slučaju virusa ali sprečava slučajno brisanje. Slovo može da se skine i postavi bez gašenja ili restarta.
Enkripcija diska.
 
asrock je za mislim z97 vakta imao takvu foru,imao je opciju da napaja jedan disk direkt sa ploce i palis ga\gasis i softverski ako hoces.i dalje ako jel grom rokne bas u tvoju stanicu i dalje postoji sansa da sprzi sve ali ono,svaka prepreka pomaze bar po malo.iscupan disk za bekap i stavljen na neku policu ili u fioku nema alternativu,pogotovo ako je na fizicki drugoj lokaciji (npr ja jedan od bekapa porodicnih slika drzim kod clana porodice u drugoj drzavi).
 
Ja slike drzim na 2.5" disku van racunara, umotan u antistatik kesu od hard diska i ubacen u limenu kutiju od Str8 afther shave-a, sa sve sundjerima iz kutije, da mu bude udobnije :). Pa ako mu je i to malo...
Pored toga imam ih i na gomili dvd-a a dobar deo i na hardu koji se koristi u racunaru.
 
DVD hoce da ne radi odma posle narezivanj, kao i da degradira i pocne da truli pa postane neupotrebljiv.
Amerikanci su svoje nuklearne tajne (nacerte bombi i prucavanja) cuvali na mnogo lokacija u bunkerima i na HDD.
Dakle, najsigurniji nacin cuvanja je hdd i oni bez problema rade i 30 (trideset) godina kasnije.
 
Mali off. Postoji nekojiko manje-više praktičnih opcija da backup disk ostane u kućištu a da je manje izložen uticajima malwera i slučajnog brisanja.
Prekidač za napajanje jednom ili više diskova.
Isklučenje/onemugoćavanje backup diska iz BIOS-a gde BIOS to podržava.
Skidanje slova backup disku u Disk Manager-u, Manje delotvoran u slučaju virusa ali sprečava slučajno brisanje. Slovo može da se skine i postavi bez gašenja ili restarta.
Enkripcija diska.

Skidanje slova nije rešenje. Više puta sam video da crypto dodaju slovo sami i prošire se.

Enkripcija diska - misliš da se disk enkripcije i onda zaključa? Pa da se otključava po potrebi i zaključava ponovo?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Da, rekao sam da nije puno rešenje protiv svog malwera ali je dobra opcija protiv slučajnog brisanja i menjanja podataka specijalno ako ima više osoba koji rade na kompu. Imao sam biše prilika da spašavam podatke kada neko briše što je neko drugi stavljao. Tu najviše pomaže i enkripcija ali skidanje slova je najlakše protiv amatera.
Takođe da, enkripcija zaključa disk pa treba password da se u njega uđe, čita ili menja. Malware bi prvo morao da krekuje password da bi nešto menjao.
 
Da li postoji 2.5 hdd enclosure koji ima svoje sopstveno napajanje? Ne msm na 3.5 kuciste, u koje ubacis 2.5 hdd, nego bas na 2.5 i da se hdd napaja preko sopstvenog adaptera. Adapter sa usb na sata vec imam, i to mi ne zavrsava posao.
 
Da, rekao sam da nije puno rešenje protiv svog malwera ali je dobra opcija protiv slučajnog brisanja i menjanja podataka specijalno ako ima više osoba koji rade na kompu. Imao sam biše prilika da spašavam podatke kada neko briše što je neko drugi stavljao. Tu najviše pomaže i enkripcija ali skidanje slova je najlakše protiv amatera.
Takođe da, enkripcija zaključa disk pa treba password da se u njega uđe, čita ili menja. Malware bi prvo morao da krekuje password da bi nešto menjao.


Nemoj da me shvatiš pogrešno, slažem se sa svime što si napisao :)

Samo sam dodao razjašnjenja takoreći. Da ljudi shvate ograničenja (kod brisanja slova za disk) i način upotrebe (kod enkripcije).

Ali su dobri predlozi za situacije kada treba da sačuvaš backup a mora disk da stoji u računaru.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Da li postoji 2.5 hdd enclosure koji ima svoje sopstveno napajanje? Ne msm na 3.5 kuciste, u koje ubacis 2.5 hdd, nego bas na 2.5 i da se hdd napaja preko sopstvenog adaptera. Adapter sa usb na sata vec imam, i to mi ne zavrsava posao.

Ja nisam video tako nesto.
Mada sam video na Aliju usb/sata adapter koji pored USB 3.0 ima i dodatni 2.0 kao zbog dodatnog napajanja (bar tako pise). Da li to radi posao ili ne, ne znam.
 
Za sta tebi treba externo kuciste za hdd?
Da li ti treba za 2,5" hdd koji nece da radi preko usb3.0 adaptera pa smatras da ti treba dodatno napajanje za taj hdd ili pitas a ne znas sta pitas?

Nisam video bas kuciste za samo 2,5" hdd sa dodatnim napajanjem.
Video sam stara externa kucista za 2,5" hdd sa Y kablom.
S jedne strane 2 usb2.0 (ili usb 3.0) konektora, s druge strane 1 usb2.0 konektor (ili usb 3.0).
https://www.ebay.com/itm/USB-2-0-Y-...761776?hash=item25ab8a5d70:g:rAIAAOxyyq5TMuos
https://www.ebay.com/itm/USB-2-0-Y-...144243?hash=item25cb82e973:g:-zwAAMXQC-tTDGUr
https://www.ebay.com/itm/50cm-USB-3...265987&hash=item46a3b000d7:g:E5YAAOSwfoNaaxpo

Sada externa kucista za 2,5" hdd su sva usb 3.0 i to je dovoljno za sve novije 2,5 hdd da se napajaju jednim usb 3.0 kablom koji ima po jedan usb 3.0 konektor na krajevima.

Ako iz nekog razloga ti je pod moranje dodatno napajanje, odnsono napajanje externog kucista, onda ti hdd dock moze uraditi posao.
1079902_l.jpg
 
Treba mi za raspberry pi 2, koji ne moze napajati 2.5 hdd preko svojih usb portova, vec externo kuciste mora biti posebno napajano. Imam vec 3.5 externo kuciste, ali je preveliko i idem na smanjenje dimenzija.
 
Ja sam ovo uzeo sa ally i super radi za 3.5" hardove, platio oko 4$ inace potrebno je napajanje 12v 2a

https://a.aliexpress.com/_mKAnRI1

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno