Šta je novo?

Lenovo IdeaPad 5 Ryzen 7 4700U

Pegazbre

Slavan
Učlanjen(a)
18.08.2009
Poruke
656
Poena
215
Ajde da uradim mali review Lenovo IdeaPad laptopa mozda nekome posluzi ako naleti jer sam zadnjih dva meseca proveo trazeci sta da uzmem (ima u posebnoj temi: Sta da uzmem...). Uporedicu ga sa dva laptopa koja imam u stanu, stari licni laptop Fujitsu AH531 (I5-2450m, 8GB, 128GB SSD...) i laptop od firme Lenovo ThinkPad P1 Gen2 (i7-9850H, 16GB, 256GB SSD).

Ono sto sam ja uzeo je Lenovo IdeaPad 5 Ryzen 7 4700U, 16GB ram, 512GB SSD 14".

Odmah da krenem od problema na koji sam naleteo (a da to niko nije spominjao ovde) a to je screen bleed, tj probijanje svetlosti koje se primeti na potpuno crnom ekranu (windows boot ekran recimo). Ovo nije problem ekrana vec plastike oko njega koja na pojedinim mestima pritiska ekran (ako prstima razvuces malo plastiku, nestaje efekat). Sto se tice Lenova ovo je normalno sa njihove strane a na njihovom support forumu brdo ljudi se zalilo i odgovor je uvek isti, to je normalno i tokom vremena ce da se smanji kad plastika popusti od temperature. Sreca kod mene je samo malo izrazeno i to samo pri bootovanju a u realnom radu nema problema iako koristim dark mode. Sto se tice kvaliteta, naravno bolji je od Fujitsu ali losiji od ThinkPad-a. I to je ono sto bi rekao o ekranu jer nekako ne obracam paznju toliko na boje koliko su mi bitni osvetljenje i uglovi gledanja sto je ovde dobro i nema problema.

Tastarura me malo razocarala daleko je od one na ThinkPadu cak mi se i na Fujitsu vise svidja. Nekako je suvise plastican osecaj tipki a neke zvuce kao da je upala mrvica ispod tastera, jedanput pritisnes sve ok, drugi put pritisnes pod drugim uglom kao da krcka taster. Isto vazi za trackpad malo su bucnije klackalice na njemu ali je osetljivost dobra i prst lepo klizi.

Kamera je solidna i dovoljna za Skype, Teams i sl i nista vise.

Zvucnici su isto ok dosta glasniji od mog Fujitsu laptopa i u rangu onih na ThinkPad-u.

Kvalitet izrade je odlican, nema uvijanja tastarure ili ekrana na pritisak mada na pojedinim mestima pojavi se neko krckanje na jaci pritisak. I Fujitsu a bogami i ThinkPad se na nekim mestima uvijaju a na ThinkPadu imam problem da na jednom mestu donji poklopac ima malo lufta iako su svi srafici zategnuti do kraja kao i neravne ivice u jednom uglu. IdeaPad se tu dobro pokazao (sem plastike oko ekrana koja na par mesta malo vise pritiska ekran). I ako pise da je izradjen od aluminijuma deluje da je u pitanju jako tanak aluminijum.

Brzina je odlicna, Ryzen 7 radi odlicno, malo je agresivnini sa turbo boostom pa u trenutku podigne frekvenciju sa 1.4 na 4.1Ghz i temp sa 41C° na 60+C° sto reuzultuje paljenje ventilatora sto zna malo da nervira. Resicu to iskljucivanjem turba sasvim je dovoljna i bazna frekvencija od 2Ghz za ugodan rad jer ima 8 jezgara a dobija se manje zagrevanje i buka. Sto se tice temperature ne zagreva se laptop niti su delovi koje dodirujete previse topli. ThinkPad ima ventilatore (dva komada) koji uvek rade ali se jedva cuju, temperature su nize (uz light rad izmedju 36 i 44C°) i nema naglog skoka u obrtajima. Voleo bi da je tako i na ovom IdeaPadu a ne da je u potpunosti iskljucen ventilator pa kad predje 50C° on se pali i ubrzava i od potpune tisine dobijete buku ventilatora (pogotovo zbog agresivnog turbo busta).

Sto se tice internih komponenti razlikuju se od onih u raznim review-ovima koje mozete da nadjete na netu. Recimo SSD nije od Samsunga vec od nekog proizvodjaca za koji nikad nisam cuo (sajt proizvodjaca mislim da je na kineskom i engleskom) ali radi ok oko 2200MB/s citanje i 2000MB/s pisanje, temp u leru oko 40C° a prilikom tesriranja je otisao na 72C°. Onda wi-fi nije od Intela vec Qualcomm i sl.

Eto toliko od mene neki kratak review pa ako imate jos nekih pitanja tu sam.
 
Pozdrav.. Imaš laptop kakav planiram da kupim.
Interesuje me nesto. Posto planiram malo da snimam u 4k i poslije te snimke malo da obradim u Adobe premier ili DaVinci resolve, da li moze ovaj lap top to da odradi ili tokom takvog zadatka sjecka i laguje?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Iskren da budem nisam ga koristio u te svrhe ali po svim testovima bez problema moze da odradi takve stvari (i to bolje od Intelovih i7 procesora). Imas ovde test ovog laptopa na Banchmarku ali Ryzen 5 4500u (6 jezgara ovaj ima 8) pa baci pogled, tamo ga isto testiraju u programima za obradu slike i videa. Vodi samo racuna da ekran na ovom laptopu ima samo 56% sRGB ako ti je to bitno.
 
Ekran mi je manje bitan jer bi ga spojio preko hdmi na tv koji ima odličan ekran. To bi radio ponekad čisto amaterski da se zanimam. Hvala na sugestiji


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Premiere dosta koristi graficku, tako da ta integrisana vega nece biti najsjajnija za to....nisam siguran za davinci, mislim da je on bolji sto se toga tice, tj da ce vise koristiti procesor... :)
 
Ako Premier koristi hardversku akceleraciju imace znacajno ubrzanje jer ta integrisana graficka ima hardverski dekoder/enkoder ako se ne varam.

Inace sto se tice probijanje svetla na ekranu kad sam stavio osvetljenje ekrana na 80% skoro da se ne vidi problem a na jos manje skroz nestaje. Inace svako pomeranje (otvaranje/zatvaranje) a pogotovo uvijanje ekrana (uhvatis za gornje ivice i blago uvijes ekran) rezultuje probijanjem svetlosti na razlicitim mestima sto odmah prestane kad se uvijanje zaustavi. To je danak monitora sa tankim okvirom, sve je stisnuto i svako pomeranje rezultuje da se ekran pritiska. Moj stari Fujitsu ima debele okvire okolo i pomeranje minimalno pritiska ekran koji je doduse TN tipa pa i nema problem sa probijanjem (ali su zato uglovi gledanja ocajni).
 
A mislim da je tu bas problem sto on ne koristi hardversku akceleraciju amd graficke dok je to slucaj sa intelom i onda se koristi samo cpu u slucaju amd-a.
 
Pa da...adobe jos mora da radi na hardverskoj akceleraciji sa AMD-om...svakako, radice premiere dobro, procesor je poprilicno jak, samo eto, export ce raditi malo sporije... :)
 
Samo da javim da sam iskljucio turbo boost i sad su temperature izmedju 34° i 49° stepeni, klasican surf, neki film i sl i to uz skoro apsolutnu tisinu, ventilator se tek ponekad ukljuci. Razliku u brzini apsolutno ne primecujem ali to je za ovakav nacin koriscenja (multimedija, net i sl). Ko koristi za rad u nekim zahtevnim aplikacijama ili neki posao koji intezivno koristi cpu razlika ce se osetiti a za sve ostale, bazna frekvencija i 8 jezgara je sasvim dovoljno.
 
Samo da javim da sam iskljucio turbo boost i sad su temperature izmedju 34° i 49° stepeni, klasican surf, neki film i sl i to uz skoro apsolutnu tisinu, ventilator se tek ponekad ukljuci. Razliku u brzini apsolutno ne primecujem ali to je za ovakav nacin koriscenja (multimedija, net i sl). Ko koristi za rad u nekim zahtevnim aplikacijama ili neki posao koji intezivno koristi cpu razlika ce se osetiti a za sve ostale, bazna frekvencija i 8 jezgara je sasvim dovoljno.

Gde se iskljucuje Turbo boost?
I jos jedno pitanje... moze li nekako osvetljenje na tastaturi da se podesi samo nocu da radi, a preko dana ne?
 
@unique93,
Znam za to, mislio sam da mozda moze nekako kao night mode da se i to poveze ali hvala ti svakako na odgovoru.

@Pegazbre

Iz nekog razloga posle instalacije Windowsa na masini u Power Optionsu sam imao samo Balanced opciju. I tipa 4 ukupno mogucnosti za izmene, Desktop background settings i neke gluposti a nista konkretno.
Onda sam kopao po netu i nasao mogucnost da sam rucno dodam opcije za minimum i maximum processor state i jos neke korisne.
Do cega to moze biti? Skinuo sam original iso sa MS sajta i posle aktivirao kljucem koji je sa alija, ali ne vidim ima li to neke veze s tim...
Ti imas sve opcije u Power options?

Generalno sam prezadovoljan laptopom. Imao sam istu situaciju kao u prvom postu sto se pominje za screen bleed pri butovanju ali to mi se vise ne pojavljuje.
 
Nemam sve opcije tj dosta opcija sam imao na starijoj verziji Windowsa 10, da li su nesto promenili u najnovijoj nemam pojma ali imam samo par opcija.

Sto se tice maximum processor state, na mom starom laptopu je bilo dovoljno da stavim 99% i iskljucio bi turbo boost (I5 druge generacije) ali nije uspelo na na I7 procesoru devete generacije pa sam morao da koristim proceduru sa reg fajlom sa gornjeg linka.

EDIT: Sto se tice backlight bleedinga imas ga sigurno i dalje ali se on primeti samo kad si u mracnoj prostoriji i na crnoj pozadini. Cim imas upaljeno svetlo u prostoriji ili je u pitanju dnevno svetlo vise se ne primecuje. Takodje dovoljno je da smanjis osvetljenje na laptopu isto nestaje. Ja imam u donjem levom uglu, dole desno i gore kod kamere. Svaki IPS ekran ima ovaj problem. Danas sam proverio i na poslovnom ThinkPad P1 gen 2, ugasio svetlo, max osvetljenje, crna slika u full screen i pogadjaj ima isti problem (mozda malo manje izrazen tj na drugim mestima) a laptop kosta skoro duplo vise nego ovaj.
 
Poslednja izmena:
@unique93,

Generalno sam prezadovoljan laptopom. Imao sam istu situaciju kao u prvom postu sto se pominje za screen bleed pri butovanju ali to mi se vise ne pojavljuje.

Posto imas isti laptop da li si mozda primetio krckanje plastike oko ekrana (plasticni ram) negde levo od kamere odnosno levog mikrofona. Kod mene sam slucajno primetio kada pritisnem ram samo u jednoj tacki on krcka ali ako pritisnem malo levo ili desno, sve je ok. Proverio sam ceo ram i svuda je ok sem u toj jednoj tacki. Krckanje sam slucajno primetio jer sam tu negde uhvatio ekran (tj ivicu ekrana) kad sam ga otvarao.

Koliko vidim u upustvu za rastavljanje, ispod rama i ispod ekrana u toj regiji se nalazi presavijeni flat kabal pa mozda ne naleze najbolje ekran i ram: https://support.lenovo.com/gb/en/so...nt-videos-ideapad-5-14-81yh-ideapad-5-15-81yk

Inace koliko vidim na ovom modelu (vidi se u videu) se ekran bukvalno lepi sa dve trake na poklopac laptopa i bocne ivice rama ga skoro i ne drze. Na mom starom fujitsu laptopu sa mesnatim ivicama, ekran se ubacuje u lezista poklopca i jos postoje metalni drzaci na bokovima ekrana koji se srafe direktno na ekran i dole na sarke pa jos na sve to ide debeli poklopac okvira. Izgleda da je to danak dizajnu sa tankim ivicama...
 
Svaka cast na tako detaljnoj analizi uredjaja!
Primetio sam nedavno kad sam malo jace pritisnuo taj deo dok sam otvarao laptop. Bukvalno sam isto kao ti napipavao i levo i desno i samo tu na jednom mestu kao da krcne.
Ovo sto kazes u prethodnom postu za bleeding nisam se nesto cimao da analiziram dalje. Ne smeta mi u svakom slucaju, ali verujem da si detaljno uporedio i sa drugim uredjajima.

Na koji nacin odrzavas bateriju? Ja sam stavio preko one aplikacije na 60 posto da mi se puni baterija posto mi je 80% vremena na punjacu laptop. Planiram jednom u mesec-dva da vratim na 100 posto pa nekoliko dana tako koristim i onda opet 60. Kakva je kod tebe situacija po tom pitanju?

Inace cini mi se da je pomoglo po pitanju (manjeg paljenja) ventilatora sto sam dodao u registry dodatke za power options sa onog linka koji si mi poslao. Hvala na tome!
 
Bateriju koristim upravo kao ti, 99% sam na punjacu tako da sam isto aktivirao punjenje samo do 60% da bi je sacuvao. Treba samo jednom i 3-4 meseca pustiti da se napuni do 100 i da je skroz ispraznis kako bi odradio kalibraciju i to je to. Danasnje baterije nije lako da ih izvadis i cuvas u frizideru ako si stalno na punjacu pa bar malo proizvodjaci pomazu sa punjenjem do 60% (na ThinkPadu mozes da podesavas od 60 do 80%).

Za bleeding se ne brini, ako ne primecujes u svakodnevnom radu to je to, za tebe kao da ne postoji ali to je samo jos jedan pokazatelj da danas proizvodjaci stede na svemu (Fujitsu traje 10 godina i jos ce dugo kod mojih roditelja, to je kvalitet, da i ovaj tako izdrzi bice super ali nesto sumnjam...).
 
Bateriju koristim upravo kao ti, 99% sam na punjacu tako da sam isto aktivirao punjenje samo do 60% da bi je sacuvao. Treba samo jednom i 3-4 meseca pustiti da se napuni do 100 i da je skroz ispraznis kako bi odradio kalibraciju i to je to. Danasnje baterije nije lako da ih izvadis i cuvas u frizideru ako si stalno na punjacu pa bar malo proizvodjaci pomazu sa punjenjem do 60% (na ThinkPadu mozes da podesavas od 60 do 80%).

Za bleeding se ne brini, ako ne primecujes u svakodnevnom radu to je to, za tebe kao da ne postoji ali to je samo jos jedan pokazatelj da danas proizvodjaci stede na svemu (Fujitsu traje 10 godina i jos ce dugo kod mojih roditelja, to je kvalitet, da i ovaj tako izdrzi bice super ali nesto sumnjam...).

ako može za nas koji ne znamo, gde to podešavate. hvala
 
Skini Lenovo Vantage app preko Windows Store aplikacije i onda u Device->Power sekciji imas da ukljucis tu opciju.

Takodje, bio je jedan BIOS update koji resava par uocenih problema (isto se sve skida preko ove aplikacije) pa ako vec niste instalirajte ga.
 
Poslednja izmena:
Skini Lenovo Vantage app preko Windows Store aplikacije i onda u Device->Power sekciji imas da ukljucis tu opciju.

Takodje, bio je jedan BIOS update koji resava par uocenih problema (isto se sve skida preko ove aplikacije) pa ako vec niste instalirajte ga.

Podesio pametno punjenje, kako su ga preveli. I instalirao BIOS odnosno novu verziju. Hvala puno.
 
Izasla nova verzija biosa (v1.10) popravljeno par stvari za koje nisam ni znao da su problem :)
 
Nazad
Vrh Dno