Šta je novo?

Striming videa u lokalnoj mreži (plex, transcoding, problemi...)

bandovic

Čuven
Učlanjen(a)
04.05.2002
Poruke
397
Poena
645
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel® Core™ i5-10400 & BeQuiet Dark Rock 4
Matična ploča
Gigabyte B460M DS3H
RAM
4 x Kingston DDR4 8GB 2666MHz HyperX Fury Black
Storage
2 x 4TB WD RED 3.5", SATA III, 256MB, 7200rpm
Zvuk
JBL Bar 5.1 Surround
PSU
Corsair RM550x 80 PLUS Gold Fully Modular
Kućište
MS Industrial TITAN II PRO
Miš & tastatura
Logitech Wireless Touch Keyboard K400
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S20+
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav,

Nisam bio načisto kako da formulišem naslov teme a da bude manje više jasno o čemu bismo diskutovali u njoj.

Naime, nekih godinu dana imam neki nazovi media centar računar pod windowsom, na njemu je plex media server, vrte se torrenti i slično, online je 24/7. Godinama unazad sam bio prilično nezahtevan kada je video sadržaj u pitanju, yify 1080p ripovi od gigaipo su mi bili više nego dobri, međutim sa novim televizorom kao da su apetiti porasli pa sam želeo da to retko zadovoljstvo gledanja nekog filma ako je ikako moguće podignem na nešto veći nivo.

Kad sam počeo da skidam 4k materijal sam shvatio da tu ima jako puno audio/video standarda (h264, hevc, dts, dolby atmos...) Bog dragi više ne može da isprati šta je šta, a naročito šta od svih tih standarda podržava uređaj na kome se reprodukuje sadržaj pa sam ubrzo shvatio da taj moj mali media centar sa nekim J1800 celeronom nije ni izbliza dovoljan da radi transcoding jednog jedinog 4k strima.

Mreža na nivou kuće je gigabitna ali je mrežni adapter na tv-u 100mbps. Tv putem plex aplikacije reprodukuje 1080p h264 ripove yify i slične bez problema. Čim je rip sa malo ozbiljnijim bitrejtom (recimo neki internal sa hdbits od 15GB), javlja se problem sa bufferovanjem iako nema transcodinga, a da ne pričam o 4k HDR ripovima o kojima za sada mogu da maštam.

Imam plex pass, i uključunu hardversku akceleraciju, mešutim nisam siguran koliko je quick sync n tom celeronu sposoban da "sažvaće" sve ovo. Verovatno mi ne gine apgrejd tog media centra jer tv nemam nameru da menjam.

Da li ići na neki intel 10te generacije (recimo i5 10500) i oslanjati se na tu integrisanu grafiku i quick sync za transcoding ili ići na neki slabiji cpu a dodati neku grafiku koja će da radi transcoding.

4k ripovi (ne HDR) koje sam testirao imaju bitrejt do 80Mbps tako da mreža ne bi trebala da bude problem. Imate li neki savet šta da probam? Šta mislite da je usko grlo pa reprodukcoja ovih kabastijih ripova trokira.

Tv je Samsung 55" RU7100
Media centar je Asrock J1800 ploča sa integrisanim procesorom, 8GB DDR3, 2x4TB WD red.

Hvala unapred na pažnji da pročitate sve ovo.

Sent from my Honor 20 using Tapatalk
 
Далеко елегантнија прича је квалитетан андроид бокс, са КОДИ- јем и нпр. елементум адоном.
4К blu-ray remux од 80/90/100 GB не осећа. У том случају уско грло може бити нет ако је испод 100 mbps, јер повлачиш филмове са нета.
Мене нпр. зеза брзина нета, тако да на мом 75/5 ја веће филмове од 60 GB ретко успевам да пустим глатко. Када сам имао 100/7, радило је за 10.

Послато са Nova 5T
 
u pitanju je puštanje u lokalnoj mreži (full duplex, 1Gbps/100Mbps, TV je verovatno 100Mbps, nisu svi android box-ovi 1Gbps, eventualno WiFi poželjno 5GHz). kakve veze ima brzina Interneta?

što se bitrate-a tiče, to je u proseku 80Mbps. u nekim deloviam je ispod toga a u nekim može da bude i iznad 100Mbps
 
Poslednja izmena:
Ja sam u tvojoj situaciju, s tim što se ja pripremam za 4K striming. Još uvek nisam uzeo 4K tv, malo sam zakasnio za Sony sniženja, pa sad čekam i vagam opet.

Ali u okruženju imam nekoliko ljudi koji su heavy plex useri, pa sam ja od njih pokupio nekoliko saveta. I ono što sam do sada shvatio je da imam dve mogućnosti:

- Direct play, bez ikakvog transcodinga - to znači da uzmem nvidia shield i da preko njega puštam sve. Žvaće sve, 99% formata mogućih. Jedino kada mooooožda transkoduje jeste kada su neki titlovi zalepljeni.
- Hardware transcoding - oni su imali sreću da su naišli na p400 quadro na oglasima i to koriste za hw transcoding. Ja sa druge strane jurim da uzmem neki 1050ti ili 1060, čisto da imam kao opciju za povremeni RTS ili nešto što neću moći na playstation da igram.

Moj trenutni setup je 1080p ready - imam htpc i sve puštam preko chromecasta, koji je na 5ghz mreži. Jako često ume da bufferuje i secka na filmovima sa većim bitrejtom.

Ako me pitaš šta je meni od dve solucije bliže, ja ću ići na HW transcoding. Mislim da mi je manje mučenje da kupim dobar GPU i da onda ne razmišljam preterano o tome šta skidam i slično (iako je to potpuno automatizovano), nego da potencijalno uštedim novac, ali zato provodim više vremena skidajući šta treba.
 
Ubacujem se u temu. Ja imam slično pitanje, imam Plex na glavnom računaru i stiže mi novi ruter Ax1800 koji će imati 5ghz WiFi.
Uzeo sam TV, ali video sam da Plex je pušta izvorni kvalitet slike. Pošto na tom TV-u imam HTPC (G4560 i GT 1030), da li da batalim Plex i te akcije i da puštam direktno za PC-a? Da li gubim nešto u odnosu kada bih film puštao sa usb-a recimo?
Hvala

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
u pitanju je puštanje u lokalnoj mreži (full duplex, 1Gbps/100Mbps, TV je verovatno 100Mbps, nisu svi android box-ovi 1Gbps, eventualno WiFi poželjno 5GHz). kakve veze ima brzina Interneta?

što se bitrate-a tiče, to je u proseku 80Mbps. u nekim deloviam je ispod toga a u nekim može da bude i iznad 100Mbps

Брзина интернета нема везе ско ће да скине прво филм на неки уређај, па са њега да га повлачи кроз локалну мрежу.
У комбинацији коју сам навео, објаснио сам зашто је битна брзина нета - гледа се онлајн.

Послато са Nova 5T
 
4k ripovi (ne HDR) koje sam testirao imaju bitrejt do 80Mbps tako da mreža ne bi trebala da bude problem. Imate li neki savet šta da probam? Šta mislite da je usko grlo pa reprodukcoja ovih kabastijih ripova trokira.

Tv je Samsung 55" RU7100
Media centar je Asrock J1800 ploča sa integrisanim procesorom, 8GB DDR3, 2x4TB WD red.

Hvala unapred na pažnji da pročitate sve ovo.

Sent from my Honor 20 using Tapatalk

Pa muci se vecina smart tv-a sa 2160p 80mbps i vise bitrate, osim mreze, treba i procesor to da sazvace.

A ako je prici i transcode taj j1800 ima bas mator Quicksync encoder/decoder (verovatno i ne podrzava hevc uopste), treba nesto novije za 2160p hevc, npr. 2016 i novije.
 
Ja sa druge strane jurim da uzmem neki 1050ti ili 1060, čisto da imam kao opciju za povremeni RTS ili nešto što neću moći na playstation da igram.

Misliš li da je nvidia shield hardverski jači od playstationa koji imaš? Znam da postoji plex i za PlayStation platformu, kontam da bi ps4 pro trebao da bude dovoljno sposoban da reprodukuje gotovo sve.


Pošto na tom TV-u imam HTPC (G4560 i GT 1030), da li da batalim Plex i te akcije i da puštam direktno za PC-a? Da li gubim nešto u odnosu kada bih film puštao sa usb-a recimo?
Hvala

Ako ti je taj HTPC u istoj prostoriji gde i tv, onda je verujem ta varijanta najbolja, kompletan video/audio processing radi računar, puštaš ga preko plejera koji si inače navikao da koristiš preko renderera za koji znaš da je najoptimalniji za tu konfiguraciju i to će glatko da se reprodukuje na bilo kakvom tv-u obzirom da mu računar servira sve preko hdmi veze.
Pa muci se vecina smart tv-a sa 2160p 80mbps i vise bitrate, osim mreze, treba i procesor to da sazvace.

A ako je prici i transcode taj j1800 ima bas mator Quicksync encoder/decoder (verovatno i ne podrzava hevc uopste), treba nesto novije za 2160p hevc, npr. 2016 i novije.
Istražiću baš šta može koja generacija quicksync.

Sent from my Honor 20 using Tapatalk
 
Znaš da mi nije palo na pamet da koristim ps4 za bilo šta osim igranja[emoji2]

Aj baš ću da probam sutra.

Edit:

Mada, stvar kod shielda, koliko sam razumeo, nije što je hw toliko jak, već što radi direct play bez transkoda.
 
Poslednja izmena:
Znaš da mi nije palo na pamet da koristim ps4 za bilo šta osim igranja[emoji2]

Aj baš ću da probam sutra.

Edit:

Mada, stvar kod shielda, koliko sam razumeo, nije što je hw toliko jak, već što radi direct play bez transkoda.

PS4 sa Plexom radi posao savrseno, tu nema brige...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
koliko znam, PS4 nije za 4K HDR. PS4 Pro možda jeste iako ne podržava 4K HDR blurej
 
koliko znam, PS4 nije za 4K HDR. PS4 Pro možda jeste iako ne podržava 4K HDR blurej

To si u pravu, ja sam prvenstveno mislio na sam plexov klijent, brzinu, decoding...tu nema nikakvih provlema, direct play ide na sav materijal koji sam mu slao...

Btw, što se transcodinga tiče, kažu da je intel 6+ generacije sposoban za 20+ full HD strimova...to bi bilo onda minimum 5+ 4K strimova (aritmetički ;) )...nije neophodna nvidia da bi se radio server hw transcoding, posebno ne u nekim prosečnim kućnih uslovima...recimo moj slabašni AMD A8 6600K na serveru izgura dva ful HD transcodinga...
 
Poslednja izmena:
Jasno, ali ja trenutno imam 1300x. A planiram upgrade zbog 4K hdr materijala.
 
Procesor ne menjam, samo bih gpu dodao.

Trenutni ryzen koji imam je bez integrisane gpu, a po njihovom support pejdžu je nedorastao za 4k materijal.
 
Procesor ne menjam, samo bih gpu dodao.

Trenutni ryzen koji imam je bez integrisane gpu, a po njihovom support pejdžu je nedorastao za 4k materijal.

Onda dodas nvidia grafiku, i ako hoces vise od dva hw transcoding sreama, moras da patchujes drajver (zvanicno consumer kartice daju dva streama, quadro neograniceno)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Onda dodas nvidia grafiku, i ako hoces vise od dva hw transcoding sreama, moras da patchujes drajver (zvanicno consumer kartice daju dva streama, quadro neograniceno)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Yup, to je plan. Neka 1060 za light gaming i da radi posao ovde.
 
A zašto mora Plex?
Kod mene je TV + Serviio kombinacija prilično uspešna. OK, nema postera :)
 
Pa, činjenica je da ima lep jednostavan interfejs, multikorisničko okruženje, sinhronizaciju sa prenosnim uređajima...

Meni lično nije problem da gledam filmove bez titla ali ostalim ukućanima jeste pa me subzero plugin spašava obigravanja sajtova tipa titlovi.com i podnapisi... Sve automatika povuče. Da li serviio ima neke pluginove kojima se proširuju funkcionalnosti?

Sent from my Honor 20 using Tapatalk
 
Moze serviio da povuce titl sa interneta automatski ali zavisi od softvera na TVu, odnosno dlna klijenta da li moze da selektuje i koristi titl za dlna, bez da se vrsi transcode, odnosno burn-in titla.
 
Poslednja izmena:
Posedujem sony xh90 i plex koristim za strimovanje. Evo 20 dana probao sam desetak 4k remuxa i najveci bitrate je na gospodarima prstenova oko 90mbit, tv je na 5ghz wifi nakacen i ni jedan film mi do sada nije baferovao. Pustam sve direct play. Jedino mi krene transcoding za truehd 7.1 zvuk jer kao tv ne podrzava ali svi do sad remuxi imaju i 5.1ac3 pa samo promenim i nema transcodinga.Tako da sam za sada prezadovoljan. Preko plexa mi tv prepozna i DV HDR. Ne znam da li bih dobio nesto vise sa slikom preko nekih drugih opcija.
 
Super što je neko otvorio temu, imam baš dosta toga što me zanima :)

Koristim servio već tipa 5 godina i sve je uvek šljakalo ok ali pošto sam od skora se prebacio na remuxe došlo je do prvog štucanja tj bufferinga.

Tv, iako je solidno skup (OLED B9 65") - ima samo 100mb lan konekciju i tu nastaje zagušenje.

Gugl je rekao da je najbolji odgovor USB 3 na Gigabit LAN konvertor. Postoji i konkretan model koji provereno radi što je potvrdio veliki broj ljudi, ima ga na amazonu, ovde ne šalju /ili je poštarina preskpa, ne sećam se/ ali sam naručio preko ortakinje koja je u SLovačkoj pa će mi uskoro dobaviti pa ću potvrditi iskustvo. Model je proizvođača cable matters /pričali smo o tome na mojoj temi pretvaranje mreže u gigabitnu na oled tv-u/.

Kada sam inicijalno počeo sa remuxima dobio sam savet da pređem na 5ghz wifi i to je naizgled rešilo problem ali ispostavilo se da bukvalno od puštanja do puštanja /nijedan uređaj nije nakačen na mrežu/ može da se desi da se oseti da film radi lošije, laguje npr, kao da blago secka. Primera radi, sinoć pustio preko servia laga, pustim na plexu radi savršeno, hobit lll, oko nekih 60 bitrejt. Sada mi pada na pamet da je možda do titla.

U suštini dve stvari me zanimaju:

- zašto na plexu neće da mi rade titlovi koji su integrisani u filmu, bukvalno,kada ih odaberem, neće da pusti film. Ne uvek ali često, možda samo sa remuxima, ne znam.
- zašto mi tako nekad laga, isključio sam svo transkodovanje, jedinomi pada na pamet što na serviu npr laga a ovamo ne je što na serviju pusti titl pa možda njega transkoduje, nemam pojma iskreno. Desi mi se da pustim film i da baferuje svaki minut, i pustim sutra dan, sve najnormalnije bez ijednog prekida.

Nadam se da će se sve rešiti kad stigne ovaj adapter, no videćemo.
 
Meni na plex pusta sve titlove koji su uz remux nakaceni, plus sam ba za hobite probao i da dodam sa nasih sajtova i radi mi sve bez transcodovanja, preko wifi 5ghz nista mi ne stuca.
 
Ja bukvalno odaberem titl - i kad pokrenem film neće. Isključim titl - pusti normalno. Isti taj titl na serviu radi normalno.
 
Mene jw isto to zezalo, ali ne sećam se kako sam ga rešio.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Verovatno je image-based tip titla + Plex klijent app koji ne ume iste da prikaže pa ih "lepi" na video i naravno zato radi transcode.
 
Koji je tv? Ja na LG imam taj problem, ali samo ako premotavam ili nastavljam gledanje gde sam stao ranije. Iako bi srt titlovi trebalo da rade bez problema.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno