Šta je novo?

Vodic za vodena hladjenja

Ljudi gde creva da potrazim ? Dajte mi neko konkretno mesto, posto svugda gde su mi predlagali nije bilo...
 
Vocko je napisao(la):
Ljudi gde creva da potrazim ? Dajte mi neko konkretno mesto, posto svugda gde su mi predlagali nije bilo...
Nisi mi naveo precnik creva koji ti treba! :trust:
 
LedeniBB je napisao(la):
Pogledaj fotke koje sam postavio gore i reci mi da li ti odgovara taj tip creva. :trust:

Odgovara, gde ima da se nadju ?
 
Vocko je napisao(la):
Odgovara, gde ima da se nadju ?
OK. Posto sam ja iz unutrasnjosti ( citaj Bajina Basta) mogu samo da ti posaljem postom ili ti da dodjes i pazaris u BB. Sala! pogledaj u bilo kojoj bolje opremljenoj gvozdjari ili nekoj prodavnici vodoinstalaterske opreme. Nisi mi naveo koji pritisak treba da trpi crevo i koja ti duzina treba!
 
LedeniBB je napisao(la):
Ukoliko si video slike koje sam postavio, ja planiram da rasprsivac ubacim u veliku cev i da pomocu termostata odrzavam temperaturu vode na nekih recimo 5 stepeni. Ukoliko to sve bude funkcionisalo kako treba onda na W/B ne bi trebalo da dolazi do kondenzacije.
Sto se tice sistema koji ti pravis to je "BAJA" ali da kosta kosta! :type:

Vidi...nije to bas tako...5C je uzasno nisko...procitaj malo o tacki rose...grubo receno, tek temperatura 5-6C ispod sobne (i visa, naravno) garantuje da nece dozi do kondenzacije.
 
@LedeniBB: Eto, i sta si sad uradio ? Svaka cast na trudu, ali performanse su ispale razocaravajuce + sto si napravio celu skalameriju koja ti stoji van kompa :S: Stavi jacu pumpu, recimo 1000l/h, kosta 800din. Skini to sto si pravio i stavi izmenjivac toplote iz kabine automobila. Meni je temp ne prelazi 51C (kad mi je u sobi 25C), a ovaj 1700+ sto sad imam se greje ko lud a radi na 2.2ghz trenutno, idle 39C, full load ~45C, sobna ~21C, ceo sistem je napunjen iskljucivo antifrizom i stoji pored radijatora za centralno grejanje :d (krastavac. nemam gde drugde da stavim komp)

pogledaj slike ovde: http://www.benchmark.co.yu/forum/showpost.php?p=416063&postcount=120
da ih ne kacim ponovo...

@Vocko: Creva potrazi u nekoj sarolikoj prodavnici alata. Obicno providno bastensko crevo meni radi posao, kosta 120din metar (12mm), ili potrazi prodavnicu opreme za fontane ili "gardena" prodavnicu (oni drze neka visoko kvalitetna creva ali nisu providna)
 
Poslednja izmena:
tex707 je napisao(la):
Vidi...nije to bas tako...5C je uzasno nisko...procitaj malo o tacki rose...grubo receno, tek temperatura 5-6C ispod sobne (i visa, naravno) garantuje da nece dozi do kondenzacije.
OK, hvala na upozorenju :wave: . Zeleo bih da znam da li bi to sve funkcionisalo ako bih temp. vode drzao kako ti navodis 5-6 stepeni ispod sobne ( naravno i dalje je u igri freon i kompresor) i da li bih u tom slucaju uspeo da OC procesor na neke "ozbiljnije" taktove?!
 
Ledeni, pomiri se i baci to sto si napravio. Aman zaman, lose je.
Valjalo bi mozda da si zamotao to bakarno crevno oko cevke makar 15x (puta) vise, mozda bi se nesto i ohladilo, ovako, nista. Sorry, ali.. takoje.

Nabavi neki hladnjak i zaboravi na kopresore i freon.
Pogledaj gotova resenja i ono sto su ljudi pravili da steknes utisak kako i zasto ti sistemi dobro rade. Posle toga vise ti nece pasti na pamet da pravis nesto poput tog koje si napravio.
 
LedeniBB je napisao(la):
OK, hvala na upozorenju :wave: . Zeleo bih da znam da li bi to sve funkcionisalo ako bih temp. vode drzao kako ti navodis 5-6 stepeni ispod sobne ( naravno i dalje je u igri freon i kompresor) i da li bih u tom slucaju uspeo da OC procesor na neke "ozbiljnije" taktove?!

Da, 5C ispod sobne bi ti garatovalo da nece doci do kondenzacije. Doduse, tu temperaturu je moguce postici i bez kompresora i freona, tj. evaporativnim hladjenjem (bongom ili nkim drugim uredjajem), a mozes i da razmislis o npr. dva Peltier elementa od 150-200W koja bi hladila vodu (u nekom vecem metalnom rezervoaru debelih zidova) i tu ubacis termostat ili neko logicko kolo koje bi uporedjivalo okolnu temperaturu i temperaturu vode. Komplikovanija varijanta bi ukljucila i senzor vlaznosti, ali bi te to vec dosta kostalo.

Za kraj...mislim da je Sasin predlog vise nego dobar...
 
@ledeniBB: To da li ces moci da o/c proc na neke vise frekvencije zavisi iskljucivo od proca. Ima procesora koji hoce i sa box kulerom da se overklokuju ko ludi, a ima i onih koji ni na -150 ne bi hteli na te frekvencije. Iskreno, video sam lika koji je sa dual cascade sistemom overklokovao cpu na (a64) 3800mhz, sutradan je zaboravio da upali jedan kompresor i radio mu je proc isto tako (na d. cascade temp mu je bila -90C, na single -2 jer se grejao jako). Tako da ako napravis dobar vodeni sistem, strpas jedan pelt ispod bloka, dodjes do neke temperature od (lupam) ~15C neces mnogo manje postici od nekog sa -150, recimo nece CPU hteti na 3800 al ce hteti na 3600 (ne tvrdim nista, samo moje misljenje, opet sve zavisi od primerka)

PS. i ja se slazem sa sasinim i svojim predlogom. uzmi jedan izmenjivac toplote iz kabine auta, stavi na njega jednu 120-icu i vozi....
 
Puno vam hvala momci za opsezna objasnja i savete. Imam samo jedno pitanje za kraj: Molim vas recite mi (nadam se da ne ispadam glup sto ovo pitam) sto je ustvari Peltier element kako to funkcionise i gde da ga nadjem?
Hvala!!
 
Poluprovodnicki element, koji pravi temperaturnu razliku izmedju svoje dve povrsine. Relativno skupa i nezgodna komponenta, zahteva snazne izvore napajanja (samo za sebe, ne za comp). Relativno niski naponi (3-15V) ali struje su i do par desetina ampera. Znaci 2 Peltijea po 150W plus trafo od 500W plus ispravljac, to je preko 200€

Bolje je mozda Vapo chili za te pare :trust:
 
Vladd je napisao(la):
Poluprovodnicki element, koji pravi temperaturnu razliku izmedju svoje dve povrsine. Relativno skupa i nezgodna komponenta, zahteva snazne izvore napajanja (samo za sebe, ne za comp). Relativno niski naponi (3-15V) ali struje su i do par desetina ampera. Znaci 2 Peltijea po 150W plus trafo od 500W plus ispravljac, to je preko 200€

Bolje je mozda Vapo chili za te pare :trust:

bolje je od Vapo chill za te pare sledece :

NexXxoS HC 360-LE 50 Evra
noname pumpa 800l/sat 20 Evra
Alphacool NexXxoS HP Pro waterblok 30 Evra
3 x Papst 4412F/2GLL ventilator, 120x120x25, 1200rpm, 70m³/h, 18dB(A) 38 Evra
2m slauha 8/10mm 3 Evra
plug&cool prikljutci 10 komada 15 Evra
rezervar firma nebitna 20 Evra
5 litara destilizovane vode 1 Evro
dodatak protiv korozije (0.5 l) 5 Evra
dodatak protiv algi (0.5 l) 5 Evra


186 Evra sve ukupno !

sto se tice NexXxoS HC 360-LE radiatora koji je veoma impulzantan model , omogucava montazu dri velika ventilatora naprimer poznate firme papst koji omogucuju tiho i efikasno hladjnje ukoliko sistem nije namijenjen za OC disciplinu uopste ventilatori nisu ni potrebni velicina radiatora omogucava pasivan rad.



Poz....
 
Poslednja izmena:
monteboy je napisao(la):
bolje je od Vapo chill za te pare sledece :

NexXxoS HC 360-LE 50 Evra
noname pumpa 800l/sat 20 Evra
Alphacool NexXxoS HP Pro waterblok 30 Evra
3 x Papst 4412F/2GLL ventilator, 120x120x25, 1200rpm, 70m³/h, 18dB(A) 38 Evra
2m slauha 8/10mm 3 Evra
plug&cool prikljutci 10 komada 15 Evra
rezervar firma nebitna 20 Evra
5 litara destilizovane vode 1 Evro
dodatak protiv korozije (0.5 l) 5 Evra
dodatak protiv algi (0.5 l) 5 Evra


186 Evra sve ukupno !

sto se tice NexXxoS HC 360-LE radiatora koji je veoma impulzantan model , omogucava montazu dri velika ventilatora naprimer poznate firme papst koji omogucuju tiho i efikasno hladjnje ukoliko sistem nije namijenjen za OC disciplinu uopste ventilatori nisu ni potrebni velicina radiatora omogucava pasivan rad.


Poz....
OK. Skapirao sam. Ali jedno mi morate priznati : zar nisam napravio predivnu vaznu za cvece ( ocigledno sve ovo sto sam napravio moze samo u tu svrhu da posluzi)?! ;)
 
glavno je da je tebe to eksperimentisanje cinilo zadovoljstvo
glavna formula velikog uspjeha je -> inovativna ideja u pravo vrijeme ;)

Poz....
 
@Ledeni: Ma opusteno, samo skini creva sa te vazne i prikaci radijator (izmenjivac toplote :) ) iz auta, on kosta ~1500din, modifikujes mu malo ulaze da mozes da zakacis ta 6mm creva i sve si resio. Naravno treba ti ventilator ili dva da prave promaju medju rebrima tog radijatora i imaces odlicno hladjenje.

@monteboy: aj nakaci taj tvoj sistem kog nekog drugog na masinu, u njegovoj zivotnoj sredini, po mogucnosti na plocu koja nije isti model ko tvoja pa vidi da li i dalje imas te rezultate. Ali majke mi, kitu secem ako je moguce da ti proc na full loadu bude 10C topliji od sobne temperature, pogotovo toliko overklokovan :D
 
gx-x je napisao(la):
@Ledeni: Ma opusteno, samo skini creva sa te vazne i prikaci radijator (izmenjivac toplote :) ) iz auta, on kosta ~1500din, modifikujes mu malo ulaze da mozes da zakacis ta 6mm creva i sve si resio. Naravno treba ti ventilator ili dva da prave promaju medju rebrima tog radijatora i imaces odlicno hladjenje.

@monteboy: aj nakaci taj tvoj sistem kog nekog drugog na masinu, u njegovoj zivotnoj sredini, po mogucnosti na plocu koja nije isti model ko tvoja pa vidi da li i dalje imas te rezultate. Ali majke mi, kitu secem ako je moguce da ti proc na full loadu bude 10C topliji od sobne temperature, pogotovo toliko overklokovan :D

mislim da smo se slozili da moja ploca laze sto se tice senzora na CPU
ali ne laze senzor koji je utopljen u rezervar i pokazuje temp vode.

U full loadu na 2650 Mhz priblizna temperatura procesora kod mene bi trebala da bude negdje oko 50 stepeni sobzirom da voda nikad nije bila toplija od 30 stepeni.

Mislim da je to dovoljna izjava sa moje strane tako da nije potrebno kidati murice , kite itd.

P.S sobna temperatura varira izmedju 20 i 24 stepena , znaci razlika je skoro 25 stepeni u full loadu nadam se da je ta vrijednost za tebe realnija i da te ta cinjenica moze odvratiti od bilo kakvog kasapljenja svoga tijela :D

:wave:
 
Poslednja izmena:
e pa vidis :) to je novost za mene :) Bilo je 26C jedno vreme, pa 34C.... 50C vec deluje normalno za taj klok. Nisam znao, nemoj se ljutis :)
 
gx-x je napisao(la):
e pa vidis :) to je novost za mene :) Bilo je 26C jedno vreme, pa 34C.... 50C vec deluje normalno za taj klok. Nisam znao, nemoj se ljutis :)
Nema sad tu izvinjavanja... SECI!!! :d:d:d
 
gx-x je napisao(la):
@Ledeni: Ma opusteno, samo skini creva sa te vazne i prikaci radijator (izmenjivac toplote :) ) iz auta, on kosta ~1500din, modifikujes mu malo ulaze da mozes da zakacis ta 6mm creva i sve si resio. Naravno treba ti ventilator ili dva da prave promaju medju rebrima tog radijatora i imaces odlicno hladjenje.
Super. Nista od vazne.Poslucacu tvoj savet. Reducire sam nabavio ostaje mi samo da pazarim dve dvanaestice za "ladnjak" pa te molim za preporuku (tisina je veoma bitan faktor). ;)
 
ja ga hladim sa samo jednim "titan" 120mm ventilatorom koga sam spustio na 7V sa 12V. Dva ne bi mogla konforno da stanu jedan do drugog. Razlika u temperaturi izmedju ovog mog na punom broju obrtaja (gde ima oko 35db) i na 7V (ne znam koliko je to obrtaja ali je necujan, bukvalno) je 2C u korist 12V naravno ali vise volim 2C vise a da mi se komp uopste ne cuje ;) Titana sam platio 700din u pin computersu u ns-u. Ti probaj pa nadji sta ti najvise odgovara. Nije to neka velika buka na 12V (2500rpm) manja nego sto je pravi AMD box cooler za bartone.
 
LedeniBB je napisao(la):
gx-x je napisao(la):
@Ledeni: Ma opusteno, samo skini creva sa te vazne i prikaci radijator (izmenjivac toplote :) ) iz auta, on kosta ~1500din, modifikujes mu malo ulaze da mozes da zakacis ta 6mm creva i sve si resio. Naravno treba ti ventilator ili dva da prave promaju medju rebrima tog radijatora i imaces odlicno hladjenje.
Super. Nista od vazne.Poslucacu tvoj savet. Reducire sam nabavio ostaje mi samo da pazarim dve dvanaestice za "ladnjak" pa te molim za preporuku (tisina je veoma bitan faktor). ;)

Neznam sto mozes tamo gdje si nabaviti , ali Noiseblocker ili Papst su najtisi ovdje na njemackom trzistu dostupni "propeleri"

http://www.noiseblocker.de/shop/de_DE/produkte/id_is_70336_and_120x120mm_Luefter.html

UltraSilentFan SX1 na 65m³ / h radi na 17 dB sto je veoma tiho ;)
 
Poslednja izmena:
nema papsta ovde, ako ga i ima negde to bude 2-3 kom. mora da se narucuje,a titan nije uopste los, tu su negde.
 
gx-x je napisao(la):
nema papsta ovde, ako ga i ima negde to bude 2-3 kom. mora da se narucuje,a titan nije uopste los, tu su negde.

Nema mnogo toga nazalost !
 
Posto sam tamo gde ljudi i dalje misle da je monitor kompjuter ipak cu da dodjem u BG i pazarim Titan-ovu 12. Hvala vam puno!!
 
LedeniBB je napisao(la):
Posto sam tamo gde ljudi i dalje misle da je monitor kompjuter ipak cu da dodjem u BG i pazarim Titan-ovu 12. Hvala vam puno!!

Pa gde si....u Beogradu..??...:)
 
LedeniBB je napisao(la):
Posto sam tamo gde ljudi i dalje misle da je monitor kompjuter ipak cu da dodjem u BG i pazarim Titan-ovu 12. Hvala vam puno!!

Nemoj da se cimas do bng-a nego vidi ako mogu da ti posalju PostExpress-om

tex707 je napisao(la):
Pa gde si....u Beogradu..??...

Covek je iz B(ajine)B(aste)
 
Vocko je napisao(la):
Covek je iz B(ajine)B(aste)

Znam...ali sam morao da ga pitam da nije iz Beograda posto je rekao da je "tamo gde ljudi i dalje misle da je monitor kompjuter"...nisam mogao da odolim...:)
 
Nazad
Vrh Dno