Šta je novo?

Vodic za vodena hladjenja

ebe je napisao(la):
Ploca mi nije crkla zbog pregrevanja procesora. Zduvali su mosfetovi u radu, napajanje se jednostavno zablokiralo i to je to. Sto se tice mGuru chipa na AN7 on ti ne doprinosti nista tacnosti merenja. U njega su jednostavno srpali, kao sto i sami kazu, mikrokontroler koji se sada bakce sa pracenjem tih parametara umesto CPU-a ili chipseta (sta god je do sada vrsilo tu funkciju). Ono sto ljudi kazu je da je skoro nemoguce postici tako niske temperature sa tvojim setovanjima osim ako nemas procesor koji se ekstra malo greje.

Ja neznam da li si ti mene dobro shvatio ?
Sistem mi trenutno radi na Default parametrima znaci 166 * 11,5
Nije kloknut naveo sam gore da mi je ventilator na Northbridge crkao i da cekam svaki dan da mi stigne WB za Northbridge.

znaci idle temperatura 24 a Load nakon sat vremena Prime95 na 26 ;)

Poz....
 
pa rekao si da je delta-T tvog bloka 7.9 , kako ti onda moze biti idle temp 24 ? Koliko ti je stepeni u sobi ? 16C ? :zgran: :)
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
pa rekao si da je delta-T tvog bloka 7.9 , kako ti onda moze biti idle temp 24 ? Koliko ti je stepeni u sobi ? 16C ? :zgran: :)
Ufff, juce bilo bas 'ladno napolju... :d
 
gx-x je napisao(la):
pa rekao si da je delta-T tvog bloka 7.9 , kako ti onda moze biti idle temp 24 ? Koliko ti je stepeni u sobi ? 16C ? :zgran: :)

delta T jw razlika izmedju temperature vode i CPU !
 
znam da je delta-T razlika izmedju temperature vode i procesora, ali ti temperatura vode u sistemu moze biti samo veca od temperature vazduha ukoliko ne koristis bong ili vodu iz slavine posto ti pumpa dok radi greje vodu, a i procesor, naravno, radijator to hladi ali ne ispod temperature vazduha ;) Takod amoje pitanje ostaje :d , ako ti je delta-T 7.9 onda bi u sobi trebalo da ti bude 16C da bi imao cpu temp od 24 :)
 
Poslednja izmena:
Ultimo je napisao(la):
Ima li neko ovde ko moze da od preko donese ono sto monteboy ima u sig-u?

Pa shto ne pitas mene direktno ?
 
Najavljujem uskoro kupovinu nove memorije u pitanju je OCZ EL DDR PC-3700 Platinum koja radi na 2.8 Volt sa Timing's od 2-3-3-8. ;)
 
Poslednja izmena:
i sa time na nf2 chipsetu neces dobiti nista....zapravo dobices na istom FSB-u nekih 80mb/s vise u sandri ;) Ali ce ti svakako jako dobro doci kad budes presao na a64 ili intela (noooo :) )

nego stavi li ti onu sondu za merenje temperature na taj tvoj proc da napokon vidimo koja je prava temperatura ;)
 
uzmes vizu elektron i porucis sa neta ;) nemos' biti lakse
 
Ultimo je napisao(la):
monteboy-u kako ja mogu da budem ponosan vlasnik toga sto ti imas i sig-u?
:banana: :guitar: :bottle: :wave: :cigar:
Ponudis mu 300 € i nosi... ;)



Eto gx-x, tako je jos lakse! :d
 
gx-x je napisao(la):
i sa time na nf2 chipsetu neces dobiti nista....zapravo dobices na istom FSB-u nekih 80mb/s vise u sandri ;) Ali ce ti svakako jako dobro doci kad budes presao na a64 ili intela (noooo :) )

nego stavi li ti onu sondu za merenje temperature na taj tvoj proc da napokon vidimo koja je prava temperatura ;)

Sondu na proc nisam stavio mislim da ce nam i temperatura vode dovoljno reci a ona je trenutno 32 stepena znaci isto onoliko koliko i Motherboard Monitor pokazuje za CPU sto treba da znaci da senzor najmanje 8° laze.

Moram uz to rec da je kod mene u sobi trenutno 24-25 stepeni

Trenutne temperature CPU , Case , PWM mozes pogledati u diagramu (signaturi) , svakih 5 minuta se diagram aktualizira:

Sada je 00:36 , temperatura koju pokazuje Motherboard Monitor je CPU 32°
Evo upravo cu startovat Prime95 i pustit ga da radi par sati da vidimo sto ce se desit.

Da uporedimo !

Posto sam onda kad smo pricali o 24 stepena u idle imao sasvim drugi procesor AMD XP Barton 2600+ koji tada nije bio kloknut i sa time imao disipaciju od u prosjeku 68,3 W

Da izracunamo od prilike disipaciju kod novog CPU'a

Originalna-disipacija * novi-Takt / Originalni-Takt * (novi-napon / originalni-napon) ² = nova disipacija

45 W * 2714 / 1866 * (2V / 1,45V)² = 124,51 W

Kao sto vidish disipacija je skoro duplo veca nego kod ranijeg CPU ;)
 
Poslednja izmena:
sto ce reci da ti je proc 40C ?! ako ti je voda 32C mislim....to je opet jako malo za 124.5 disipaciju...pogledaj po netu...elem ako ti je u sobi 25C voda na 32C je ok temp, bas ok, to se zove "veliki hladnjak". Inace ono sto Tex707 rece, vrhunski blokovi imaju delta-t od 14C na 75W sto ce reci opet da ti senzer debeeelooo laze....sve i da je bolji od najboljih i da ima 10C delta-t....pazi, meni je blok na dodir otprilike na sobnoj temp. (cca 21C trenutno, napolju je 15C) a proc mi je na 36C ([email protected] od [email protected])....
 
Poslednja izmena:
Pa da je i Delta-T 14° opet temperatura bi bila negdje oko 46 stepeni sto je veoma dobra vrijednost za disipaciju od preko 124.5W :mad: i radni takt od preko 2700 Mhz ;)

Poz....
 
Poslednja izmena:
@monteboy: pazi, tvoj rezultat sa procesorom je super, svaka cast, sve sto kazem je da ti ploca ne ocitava dobro temperaturu, tebi je temp verovatno oko 45C (sa ukljucenim CPU dissconnect pretpostavljam ?) a ne onih 32C sto si imao u prethodnom potpisu (na slici). Koja ti temp bude kad pokrenes prime95 ? :O
 
monteboy je napisao(la):
Pa da je i Delta-T 14° opet temperatura bi bila negdje oko 46 stepeni sto je veoma dobra vrijednost za disipaciju od preko 124.5W :mad: i radni takt od preko 2700 Mhz ;)

Poz....

Da....to bi bila veoma dobra vrednost...ali kada bi ti imao DeltaT=14C na 124.5W, nick bi ti bio Abu-Cathar, a ne monteboy...:)
 
tex707 je napisao(la):
Da....to bi bila veoma dobra vrednost...ali kada bi ti imao DeltaT=14C na 124.5W, nick bi ti bio Abu-Cathar, a ne monteboy...:)

Ovako , u idle rezimu na 2649 Mhz temperatura vode je ispod 30° nakon nekoliko sati , onda sam startovao Prime i pustio ga par sati da radi maksimalna temperatura vode koju sam ocitao bila je 34° , "lazna" temperatura koju javlja MotherBoard Monitor je bila 36°

Toliko o 124.5 W disipacije ;)

U diagramu u mojoj signaturi se uvijek moze vidjeti aktuelni radni takt i temperature posto procesor ima PowerNow funkciju desavase da spusti takt na ispod 2600 pa zavisno od opterecenja digne opet na 2646, inache mene sistem konstantno radi jer vucem stalno neshto sa Emule ili BitTorrent ;)

Moram jos dodati da MOSFET'ove hladim sa dodatnim ventilatorom direktno izvishe njih jer bi mi inache bila temperatura MOSFETOVA daleko izvishe 60°
 
Poslednja izmena:
Evo i dokaz :

amd2500_super_pi.gif


Kao sto se da vidjeti , Super Pi test je trajao 36 minuta , u statistici se vidi da je opterecenje CPU za to vrijeme bilo 100% (zadnji diagram u WebTemp)
"Maximalna" temperatura koju je WebTemp pokazao je bila 36° dok je temperatura vode maksimalna bila 31° sada kada sistem opet nije opterecen WebTemp pokazuje 32° a temperatura vode 29°

Poz.....
 
Poslednja izmena:
Samo za Tex'a!

Efikasnost radiatora sa aktivnim hladjenjem koje posjedujem je sledece :

idle
disipacija : 45W -> 1866Mhz (133 FSB *14) (Amd Athlon XP-M 2500+)
temperatura u sobi : 26°
temperatura vode : 28°

Sto se tice temperatura one su tacne jer koristim digitalni IN-Out mjerac koji posjeduje senzor za vanjsku temperatura koji je na vhu kabla od 2m koji sam uronio u rezervar a za unutrasnju (sobnu) temperaturu je direktno integrisan u uredjaju samom.

load
evo nakon sat vremena Prime i igranja "Codename Panzers" temperatura vode se uopste nije promijenila : 28°
 
Poslednja izmena:
Interesantan radijator....

Kao poredjenje: kroz moj radijator (grejac kabine za automobil, prilicno veliki i nacinjen od mesinga) struji VODA temperature 23-24C, a temperatura vode u radijatoru je oko 30C. Moracu da odem na faks da se zalim sto su me na kursu iz termodinamike pogresno ucili da je konvekcija vodom daleko efikasnija nego konvekcija vazduhom...uvek sam sumnjao da taj Voronjec pojma nema...:)
 
Evo sada sam bio clocknuo sistem ovaj put samo na 2600 Mhz (13*200)
i pustio Prime da radi tacno sat i 39 minuta bez greshke

maksimalna temperatura vode je bila 31°
Znaci temperatura vode se popela samo za 3 stepena uodnosu na 1866 Mhz

Samo radi uporedjenja na 1866 core je bio 1,463 V
Na 2600 core je bio 1,938 V

Poz.....
 
Poslednja izmena:
fuuu, ja ih pravio nekada. trebao bi ih ponovo praviti. A gde ima da se kupi... kod nas? ko to zna da li ima uopste.. mozda monteboy zna?!
 
da, posle 100 godina, ko ga iskopao samo?
 
:S: Pomagajte, FRKA!!!
Ako nema nigde da se kupi da li bi neko bio ljubazan da mi prosledi slike nekih od blokova?!!! Trenutno radim izmenjivac toplote i uskoro ce biti dostupan za videti, ali mi ocajnicki pravi probleme CPU blok! :wall:
P.S. GORI BREEEE!!!! :mad:
 
Poslednja izmena:
LedeniBB je napisao(la):
:S: Pomagajte, FRKA!!!
Ako nema nigde da se kupi da li bi neko bio ljubazan da mi prosledi slike nekih od blokova?!!! Trenutno radim izmenjivac toplote i uskoro ce biti dostupan za videti, ali mi ocajnicki pravi probleme CPU blok! :wall:
P.S. GORI BREEEE!!!! :mad:

'Aj' lepo, za pocetak, reci za koji ti Socket treba.
 
LedeniBB je napisao(la):
:S: Pomagajte, FRKA!!!
Ako nema nigde da se kupi da li bi neko bio ljubazan da mi prosledi slike nekih od blokova?!!! Trenutno radim izmenjivac toplote i uskoro ce biti dostupan za videti, ali mi ocajnicki pravi probleme CPU blok! :wall:
P.S. GORI BREEEE!!!! :mad:

Kontaktiraj usera jazzu oko pravljenja W/B.
 
Nazad
Vrh Dno