Šta je novo?

Vodic za vodena hladjenja

@tex707: 48C je sada na 1.85C @2.2ghz, bez stikera je bila 42 ili 44, zavisi od ambienta, sa vazdusnim hladjenjem (i termalnom sondom u default polozaju, znaci u cosku soketa, i stiker je bio na procu sa donje strane tada) je bila 42~45, opet zavisi da li je u sobi 24 ili 28C...posle prime-a 54C.

na setovanju od [email protected] : vazduh - idle 52, prime ~62 radi dok ga ne prekinem. Voda idle (bez stikera, t.senzor posred poca i naslonjen) 54C - prime - restartuje mi se komp posle 3 sekunde, probao sam i vecu voltazu, temp krene da se penje i preko 64... Nesto ne valja, sad cu sve da skidam pa ponovo, interesantno je da mi se ovo desava od kad sam skinuo stiker, sa stikerom mi je prikazivana temperatura bila manja (naravno, strano telo izmedju sonde i PCB-a) ali mi je prime radio....

@monteboy: kako bre 24 i 26C ? :sceptic: kolko je tebi u sobi temperatura ? 10C ?! :D Laze te winbound naj strasnije, uzmi gurni dodatnu sondu na ivicu die-a izmedju proca i bloka, ako imas mogucnosti ovo da uradis.
 
Vocko je napisao(la):
Poenta idle temperature je u tome sto ako je ona niska (npr. 50 stepeni), a full load mnogo visa (npr. 75) nesto ne valja. A to nikako neces znati ako ne vidis koja ti je idle temperatura...

Ma ok je to, ali stalno se brkaju te dve temperature u postovima i onda su sva poredjenja bez veze. Dakle, hteo sam da kazem, kada vec postujete te temperature, naglasite ovo je idle ovo je full load isl. Na stranu to sto sva poredjenja temperatura imaju vrlo malu upotrebnu vrednost :d
 
evo ovako, skino sam blok, stavio novu pastu, zategao ga malo vise nego ranije i sad je:
[email protected] (77W disipacija) idle = 42C posle 2 sata prime-a 48C
[email protected] (62W disp.) idle = 34C posle 30 min primea 38C

cekam aerogate II (cooler master fan/temperature controler, tex je pitao sta je...) pa cu da potopim senzor u vodu. Sada odokativno voda je oko 30C...
 
E, ove temperature zvuce prilicno realno.
 
@tex: da li bi veci protok znacajno promenuo rezultate ?

@all: Moram da kazem da sa vodenim hladjenjem nisam dobio ono sto sam mislio da cu dobiti, a to je hladjenje procesora na voltazama od 1.9V i vise. Tu je temperatura pri opterecenju preko 50C, na 2.0V i preko 64C, a to nije upotrebljivo. Naravno naucio sam neke stvari usput i mogu vam reci sledece: umesto u vodeno hladjenje, ulozite pare u napajanje tipa enermax 450W dobicete veci OC.
 
Mislim da bi veci protok pomogao minimalno, a najverovanije se ne bi ni primetila razlika.

Naponi preko 2V su ionako previsoki....mozda si primetio da je razlika u frekvenciji na kojoj racunar radi stabilno izmedju 1.85 i 2V minimalna, sto znaci da nema svrhe dizati napon previse.

Sto se Enermaxa 450W tice....hteo sam da kupim tako jako napajanje (cak i jace), ali mi je nekoliko ljudi koji su dobro upuceni savetovalo da ta "jaka" napajanja vole da zezaju kod obicnih masina, te sam uzeo 360w i stvarno dobio malo vecu overclockabilnost, izgleda zahvaljujuci stabiilnijim i visim Vcc i Vio. U svakom slucaju, tesko je porediti investiciju u vodeno hladjenje i napajanje....
 
ja sam primetio mi se komp restartuje na 2.3ghz na bilo kom naponu, propraceno gasenjem hdd-ova i zakljucio da mi je napajanje slabo iako bi temperature jos i bile prihvatljive...Takodje sam primetio i da mi je to ([email protected]) ranije radilo, a sad ne radi, nesto je oslabilo od elektronike...inace proc se butuje i na 2.5ghz...moracu da probam neko jako napajanje da vidim da li sam u pravu ili ne :) Ti klokovi na 2v me interesuju cisto da zadovoljim ego :d
 
Ti bese imas Tagan, zar ne...??..cuo sam dosta losih stvari o tom PSU...pozajmi neki drugi, cisto da probas sta ce da se desi.

Moj PSU je bio prilicno opterecen: 4 HDD-a (2xWD80, 1xMax80, 1xMax200), 4 opticka uredjaja, 10 ventilatora (2x120mm, 1x92mm, 7x80mm), sto mi se cinilo malo previse, pa sam ubacio jedno staro AT napajanje, koje pogoni sva 4 opticka uredjaja i 6 vemtilatora. To je primetno "smirilo" promene napona od 12V, ali su Vcore, Vcc, Vio i 5V i ranije bili extra stabilni, pa su takvi i ostali...
 
tex707 je napisao(la):
Ti bese imas Tagan, zar ne...??..cuo sam dosta losih stvari o tom PSU...pozajmi neki drugi, cisto da probas sta ce da se desi.

Moj PSU je bio prilicno opterecen: 4 HDD-a (2xWD80, 1xMax80, 1xMax200), 4 opticka uredjaja, 10 ventilatora (2x120mm, 1x92mm, 7x80mm), sto mi se cinilo malo previse, pa sam ubacio jedno staro AT napajanje, koje pogoni sva 4 opticka uredjaja i 6 vemtilatora. To je primetno "smirilo" promene napona od 12V, ali su Vcore, Vcc, Vio i 5V i ranije bili extra stabilni, pa su takvi i ostali...

mislim da se ne radi o napajanju, koliko do ploce, odnosno procesora. I meni se u nekim slucajevima sistem tako zakucavao (imam Enermax 360w), ali to se obixno desavalo zbog prevelikog napona za CPU, ili velikog kloka.
 
evo ovako, danas mi je opet procureo blok, pa sam celu stvar otero u p*** materinu do daljnjeg i vratio TT11+ i iste su mi temperature na idleu ali su na loadu vece za 5C, ali barem nista ne curi :( koji sam ja baksuz...

E sad secate se da sam rekao da na 2.3ghz na 1.95V restartuje rcunar ? E sad vise ne restartuje vec pici prime ko blesav. Nesto definitivno nije u redu sa ovim blokom sto ja imam. Ili sam ga suvise stegao ili sam ga suvise otpustio, probavao sam i ovako i onako ali se restartovanje uvek desavalo.

Sto se tice onoga kako sam ocitavao disipaciju, pa sandra je racuna, ne ja :) kolko je to tacno ne znam.

PS. Sto se tagana tice u jednom broju "BUG"-a je bio test napajanja i merili su napajanja u laboratoriskim uslovima itd. ne razumem se, ali nista cudno niti lose nisu nasli, ima prikazi grafikona, pikova itd i kolko sam ja iz toga video sve je ok, a njihov opis i zakljucak je da je napajanje dobro, nisu nista lose napomenuli, a napominjali su kad ima "nesto" .
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
@tex707: 48C je sada na 1.85C @2.2ghz, bez stikera je bila 42 ili 44, zavisi od ambienta, sa vazdusnim hladjenjem (i termalnom sondom u default polozaju, znaci u cosku soketa, i stiker je bio na procu sa donje strane tada) je bila 42~45, opet zavisi da li je u sobi 24 ili 28C...posle prime-a 54C.

na setovanju od [email protected] : vazduh - idle 52, prime ~62 radi dok ga ne prekinem. Voda idle (bez stikera, t.senzor posred poca i naslonjen) 54C - prime - restartuje mi se komp posle 3 sekunde, probao sam i vecu voltazu, temp krene da se penje i preko 64... Nesto ne valja, sad cu sve da skidam pa ponovo, interesantno je da mi se ovo desava od kad sam skinuo stiker, sa stikerom mi je prikazivana temperatura bila manja (naravno, strano telo izmedju sonde i PCB-a) ali mi je prime radio....

@monteboy: kako bre 24 i 26C ? :sceptic: kolko je tebi u sobi temperatura ? 10C ?! :D Laze te winbound naj strasnije, uzmi gurni dodatnu sondu na ivicu die-a izmedju proca i bloka, ako imas mogucnosti ovo da uradis.

pa jednostavno radi na Default 166*11,5 -> 1,65 V sto je sad tu cudno ?
Temperatura u sobi je normalna znaci oko 20 stepeni !

Ovako , sondu sam isto narucio !
Ja garantujem da cu na 2525 MHz imati manje temperature nego ti sa tvojim hladjenjem na 2200 MHz a bili zivi pa vidjeli ;)

Imam isto Tagan napajanje velika prednost Tagana je sto kontrola ventilatora radi na osnovu opterecenja a ne na osnovu temperature.
Znaci cim se poveca opterecenje automatski i ventilatori u NT'u rade brze ne ceka se uopste da se prvo podigne temperatura

I ja sam prije kupovine istog pogledao nekoliko testova i nisam u nijenom nishta negativno mogao primijetiti


Poz...
 
Poslednja izmena:
Sto se tice sumnje uvezi realnosti temperatura,

Ploca koju imam je Abit AN7 koja uostalom ima µGuru chip koji izcitava temperaturu CPU preko interne termalne Diode za koju se tvrdi da najrealisitcnije vrijednosti pokazuje stim sto je maksimalna greska 5% , problem koji ima ova ploca je takav sto ne postoje 3rd Ware Tools za izcitavanje µGuru chipa tako da ostaje kao jedina solucija Abitov EQ

Poz....
 
Vidim da se dosta lome koplja oko merenja temperature procesora i njene tacnosti pa rek'o da se i ja umesam da zakomplikujem stvari. Kao sto vecina od vas verovatno vec zna, neke ploce temperaturu "mere" senzorom koji se nalazi u sredistu soketa a neke diodom koja se nalazi u jezgru procesora. U prvom slucaju, ne meri se temperatura jezgra procesora vec njegove donje strane. Jos ako je senzor savijen na dole prema ploci, a ne pribijen uz procesor kako bi trebalo da stoji brzina reakcije na promenu temperature i tacnost merenja opadaju. Ovo sam iskusio i na svom primeru. Do nedavno sam imao Abita NF7-S i temperatura procesora se penjala do max. 53 stepena u najgorem slucaju (usred leta) i to posle 15 minuta komresije divx-a. Posto je ta ploca misteriozno crkla kupio sam za promenu Epox 8RDA3+. Sve druge komponente su ostale iste, kao i sva setovanja u biosu. Sada na idle-u imam 53 stepena (dok ovo pisem) a posle 30-ak sekundi kompresije divx-a se popne na 63 stepena. Dakle, pretpostavljam da je abitova ploca merila temperaturu senzorom iz soketa a da epoxova sacuje direktno iz jezgra. Pipajuci kuler ne osecam nikakvu razliku, tj. procesor se nista vise ne greje nego ranije. Ko onda ovde koga laze i koliko su ova merenja stvarno precizna prosudite sami.
 
ebe je napisao(la):
Vidim da se dosta lome koplja oko merenja temperature procesora i njene tacnosti pa rek'o da se i ja umesam da zakomplikujem stvari. Kao sto vecina od vas verovatno vec zna, neke ploce temperaturu "mere" senzorom koji se nalazi u sredistu soketa a neke diodom koja se nalazi u jezgru procesora. U prvom slucaju, ne meri se temperatura jezgra procesora vec njegove donje strane. Jos ako je senzor savijen na dole prema ploci, a ne pribijen uz procesor kako bi trebalo da stoji brzina reakcije na promenu temperature i tacnost merenja opadaju. Ovo sam iskusio i na svom primeru. Do nedavno sam imao Abita NF7-S i temperatura procesora se penjala do max. 53 stepena u najgorem slucaju (usred leta) i to posle 15 minuta komresije divx-a. Posto je ta ploca misteriozno crkla kupio sam za promenu Epox 8RDA3+. Sve druge komponente su ostale iste, kao i sva setovanja u biosu. Sada na idle-u imam 53 stepena (dok ovo pisem) a posle 30-ak sekundi kompresije divx-a se popne na 63 stepena. Dakle, pretpostavljam da je abitova ploca merila temperaturu senzorom iz soketa a da epoxova sacuje direktno iz jezgra. Pipajuci kuler ne osecam nikakvu razliku, tj. procesor se nista vise ne greje nego ranije. Ko onda ovde koga laze i koliko su ova merenja stvarno precizna prosudite sami.

Interesantno da ti je crkla ploca a ne procesor sobzirom da senzor laze !
Ovako NF7-S ploca je zaista veoma slicna AN7 ploci, isti je Layout razlika je uostalom dodatni μGuru chip a o njemu sledece :

Finally, we come to the μGuru circuit itself. This is not so much a circuit as a dedicated microcontroller, based on the Winbond W83L950D and some associated Windows software. The controller is actually an embedded 8051-based microprocessor originally designed for keyboard interfaces in notebooks. All of the control and monitoring functions for the Vcore, Vdimm, and Vagp regulators, and the fans, are done through this chip. This allows the AN7 board to track the CPU temperature using the CPU thermal diode and report it back to applications while still being able to guarantee shutdown of the CPU quickly in the event of a cooling failure. It also allows this monitoring to be done while using a minimum of host CPU cycles.

Kompletan Artikal gdje se detaljno analizira razlika izmedju NF7-S i AN7 ploce mozete ovdje pogledat.

http://www.aoaforums.com/frontpage/index.php?option=content&task=view&id=101

Tako da se iskustva sa NF7-S plocom nemogu sigurno svesti i na AN7 :D
AN7 dobija temperaturu preko Diode dok NF7-S se sluzi socket senzorom koji je sigurno 10 stepeni hladniji :)

Slazem se da kad su u pitanju temperature da se nemogu direktno uporediti jer svaka ploca ima specifican nachin mjerenja!

Poz....
 
Poslednja izmena:
al opet, procitao sam xyz testova na netu i temperaturu od 24C idle sa 20C ambient jos nigde nisam video. Da li mozda znas oznake tvog proca ? Moguce je da imas onu low-power (35Watt) varijantu, to bi objasnilo sve.
 
gx-x je napisao(la):
al opet, procitao sam xyz testova na netu i temperaturu od 24C idle sa 20C ambient jos nigde nisam video. Da li mozda znas oznake tvog proca ? Moguce je da imas onu low-power (35Watt) varijantu, to bi objasnilo sve.

nije u ptanju Low power varijanta , dobar je stepping i dobar je procesor ja mislim da su veoma dobre komponente sistema za hladjenje glavni razlog za tako dobre rezultate.

Interesantno ce biti kad budem izmjerio temperaturu vode !!!!
 
monteboy je napisao(la):
Interesantno da ti je crkla ploca a ne procesor sobzirom da senzor laze !
Ovako NF7-S ploca je zaista veoma slicna AN7 ploci, isti je Layout razlika je uostalom dodatni μGuru chip a o njemu sledece

Ploca mi nije crkla zbog pregrevanja procesora. Zduvali su mosfetovi u radu, napajanje se jednostavno zablokiralo i to je to. Sto se tice mGuru chipa na AN7 on ti ne doprinosti nista tacnosti merenja. U njega su jednostavno srpali, kao sto i sami kazu, mikrokontroler koji se sada bakce sa pracenjem tih parametara umesto CPU-a ili chipseta (sta god je do sada vrsilo tu funkciju). Ono sto ljudi kazu je da je skoro nemoguce postici tako niske temperature sa tvojim setovanjima osim ako nemas procesor koji se ekstra malo greje.
 
ebe je napisao(la):
Vidim da se dosta lome koplja oko merenja temperature procesora i njene tacnosti pa rek'o da se i ja umesam da zakomplikujem stvari. Kao sto vecina od vas verovatno vec zna, neke ploce temperaturu "mere" senzorom koji se nalazi u sredistu soketa a neke diodom koja se nalazi u jezgru procesora. U prvom slucaju, ne meri se temperatura jezgra procesora vec njegove donje strane. Jos ako je senzor savijen na dole prema ploci, a ne pribijen uz procesor kako bi trebalo da stoji brzina reakcije na promenu temperature i tacnost merenja opadaju. Ovo sam iskusio i na svom primeru. Do nedavno sam imao Abita NF7-S i temperatura procesora se penjala do max. 53 stepena u najgorem slucaju (usred leta) i to posle 15 minuta komresije divx-a. Posto je ta ploca misteriozno crkla kupio sam za promenu Epox 8RDA3+. Sve druge komponente su ostale iste, kao i sva setovanja u biosu. Sada na idle-u imam 53 stepena (dok ovo pisem) a posle 30-ak sekundi kompresije divx-a se popne na 63 stepena. Dakle, pretpostavljam da je abitova ploca merila temperaturu senzorom iz soketa a da epoxova sacuje direktno iz jezgra. Pipajuci kuler ne osecam nikakvu razliku, tj. procesor se nista vise ne greje nego ranije. Ko onda ovde koga laze i koliko su ova merenja stvarno precizna prosudite sami.

reci nesto novo...O ovome je toliko bilo reci, da su i ovo i vrapci znali.
 
e ispasce spam, ali je smesno kako se se suzdrzavate od "diskusije" sa monteboy-om. Iako smo do sada svi nasli i citali bar tri testa njegovog bloka i videli da je blok sasvim prosecan, i videli da covek ima temperature bolje nego tex707 kome su temperature vode ispod sobne temp za 3C i da vodu hladi bongom i da ima 3 pumpe i da ga na kraju sije jedan desktop sistem sa 2x120mm fan i obicnom 1000l/h pumpom.

Monte, ja ti se divim, majke mi. Ako ti proc nije low-volt onda to sto nam pricas je najveci uGuru bug za koji sam do sada cuo. Zar tebi samom nije cudno kako ti proc radi za 2C vise nego sto ti je sobna temperatura ?! Meni nije cudno samo u slucaju da imas 35W verziju proca. A to sto Abit pise za svoje ploce mozes da bacis u djubre, eno moj drugar ne moze da digne istog tog abita na vise od 220FSB iako mu je epox radio na 230....
 
PS. @ monteboy: ne moj mi reci da ti se pumpa uopste ne greje ?! Evo meni je sad ceo sitem na testu van kucista i sama pumpa ugreje za par sati vodu za bar 3C iznad ambienta , u tvom slucaju sa 20 na 23C. Inace kad upalim komp temperature su mi 21C chipset i 22C proc @[email protected]....
 
gx-x je napisao(la):
PS. @ monteboy: ne moj mi reci da ti se pumpa uopste ne greje ?! Evo meni je sad ceo sitem na testu van kucista i sama pumpa ugreje za par sati vodu za bar 3C iznad ambienta , u tvom slucaju sa 20 na 23C. Inace kad upalim komp temperature su mi 21C chipset i 22C proc @[email protected]....

qx-x da se nebi prepucavali ja cu veceras izmjerit temperaturu vode pa ce mo jednostavno izracunati. Sto se tice mog WB njemu je delta 7.9 sto znaci ako mi je u idle temperatura 24 stepena onda bi temperatura vode trebala biti oko 16 ukuliko budem to dokazao veceras nadam se da ces onda povjerovati.

Poz....
 
monteboy je napisao(la):
Sto se tice mog WB njemu je delta 7.9 sto znaci ako mi je u idle temperatura 24 stepena


'Aj', molim te, ako imas kod sebe da ne googlam, posalji link ka testu gde mozemo da vidimo DeltaT dijagrame za tvoj block.
 
tex707 je napisao(la):
Kako si dosao do ovih podataka za disipaciju...ovo [email protected] = 77w mi zvuci malo...?!?!?

Ova disipacija nemoze biti tacna!

Sa sledecom formulom se moze od prilike izracunati ocekivana disipacija

Originalna-disipacija * novi-Takt / Originalni-Takt * (novi-napon / originalni-napon) ² = nova disipacija

Evo primjer na Athlonu XP-2500+ (Barton) kome je maksimalna originalna disipacija 68.3 W a prosjecna 53.7W

68.3 * 2200Mhz / 1833Mhz * (1.85 / 1.65)² = 103,052 W

Poz...
 
Poslednja izmena:
@monteboy: Hvala za forumulu, ja sam gledao sta u sandri pise i pomislio da je to tacno. Inace necu da se svadjam, ali ocu da se raspravljam :) sve u pozitivnom smislu naravno ;) Reko si par postova gore da ti je ambientalna temperatura 20 i da je na default frekvenciji proca temp idle 24C, a load 26C, znaci sve i da ti je voda iste temperature kao ambient (20C) i delta-T 7.9, znaci da bi ti idle trebao biti 27.9C , sto ce reci da ti guru ne cita dobro temperature. E sad ne verujem da se eheim koji gura 1200l/h ne greje ni malo i da uopste ne greje vodu :zgran: ?

Aj javi kad izmeris temp. vode, pa ce nam svima biti jasnije...
 
tex707 je napisao(la):
Sto se Enermaxa 450W tice....hteo sam da kupim tako jako napajanje (cak i jace), ali mi je nekoliko ljudi koji su dobro upuceni savetovalo da ta "jaka" napajanja vole da zezaju kod obicnih masina, te sam uzeo 360w i stvarno dobio malo vecu overclockabilnost, izgleda zahvaljujuci stabiilnijim i visim Vcc i Vio. U svakom slucaju, tesko je porediti investiciju u vodeno hladjenje i napajanje....
Ne znam otkud ti ovo, tex...
Ja imam Enermax-a od 460W vec poduze vreme - i sve radi perfektno. Nikad nijedan problem, nijedna zvrcka... a imam "obicnu masinu".

Uostalom, video si i sam to napajanje, kacili smo ga na plocu kada si je modovao, video si i kakve struje i napone daje (secas se da smo sa unimera ocitavali dosta vise vrednosti od onih koje je bios ocitavao).
Mislim da se i tebi samom to napajanje svidelo ;)
 
Ma secam se, naravno...ali ubedise me da ljudi imaju problema...ne verujem da je bilo zlonamerno (zasto bi), pa zar im nije svejedno da li ce prodati jedno ili drugo (bila su oba na lageru, uopste nije bilo frke).

Znas kako je...to sto kod tebe radi perfektno, nije garancija da je kod svih tako...a mozda postoji i vise varijanti, ko ce znati...
 
tex707 je napisao(la):
Ma secam se, naravno...ali ubedise me da ljudi imaju problema...ne verujem da je bilo zlonamerno (zasto bi), pa zar im nije svejedno da li ce prodati jedno ili drugo (bila su oba na lageru, uopste nije bilo frke).

Znas kako je...to sto kod tebe radi perfektno, nije garancija da je kod svih tako...a mozda postoji i vise varijanti, ko ce znati...
OK, shvatam to... eto, izneo sam svoja iskustva sa ovim napajanjem.
 
tex707 je napisao(la):
Ma secam se, naravno...ali ubedise me da ljudi imaju problema...ne verujem da je bilo zlonamerno (zasto bi), pa zar im nije svejedno da li ce prodati jedno ili drugo (bila su oba na lageru, uopste nije bilo frke).

Znas kako je...to sto kod tebe radi perfektno, nije garancija da je kod svih tako...a mozda postoji i vise varijanti, ko ce znati...

I ja sam negde video da odredjeni modeli Enera od 460W dosta under-voltuju 5v...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno